Гориво - (лъжат ли ни със) зареждано количество, качество и цена в България

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
memorex

Гориво - (лъжат ли ни със) зареждано количество, качество и цена в България

Мнение от memorex » 29 Юли 2013 12:25

Искам тука в тази тема да обърна внимание на факта как последните дни цените на горивата се покачиха.
Ще се радвам ако някой колега който е наясно с механизма и причините за това да обясни защото лично на мен това винаги ми е било тъмна индия .
И още едно нещо се сещам в момента , някой от вас изисквал ли е при купуване на гориво сертификат за качество на продукта и сертификат за технически преглед на колонката.

Аватар
digitalpr
Мнения: 433
Регистриран на: 21 Юни 2010 10:08
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

Re: Цени на горива

Мнение от digitalpr » 29 Юли 2013 12:50

Техническия преглед на колонката не се ли вижда от холограмните лепени на стъклото на колонката?
Avensis II 2005 1.8VVT-i SOL

Аватар
lederman
Мнения: 544
Регистриран на: 20 Май 2010 14:25
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Цени на горива

Мнение от lederman » 29 Юли 2013 13:29

digitalpr написа:Техническия преглед на колонката не се ли вижда от холограмните лепени на стъклото на колонката?
Да, за това са холограмните лепенки. Всяка колонка трябва да има лепенка за проверка тази лепенка показва, че на средството за измерване е направена проверка и характеристиките му отговарят на записаните в наредбите (със съответният толеранс). Има няколко различни вида лепенки но разликите са във вида на проверката (първоначална, последваща ....). Не трябва да се бъркат с лепенките за одобрен тип или признаване на одобрен тип. На лепенките за проверка има дата до която е валидна проверката. Гледайте на знаците до кога са валидни !!! Ако написаната дата е минала можете да имате претенции. Различните средства за измерване имат различен срок на който трябва да минават на проверка, може на година, може и на месец, има наредба за тази работа.
Лепенките са същите, като тези на кантарите. Формата, шрифта и т.н.т. са описани в приложение към наредбата за средствата за измерване които подлежат на метрологичен контрол. Такива лепенки могат да се изискват за медицински апарати, радиационни дозиметри, водомери, електромери, кантари (всякакъв вид, предназначени да определят цена на стока или цена за услуга, като кантарите на летищата или на куриерските фирми), радари на КАТ таксиметровите апарати и др.
Ето как е записано в закона за измерванията:
Чл. 5. За осигуряване на точност и достоверност на измерванията в ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО и на измерванията, свързани с ОБЩЕСТВЕНАТА БЕЗОПАСНОСТ, ЗАЩИТАТА НА ОКОЛНАТА СРЕДА, ДЪРЖАВНИТЕ И ОБЩИНСКИТЕ ВЗЕМАНИЯ И ТЪРГОВСКИТЕ ПЛАЩАНИЯ, се извършва метрологичен контрол.

Такива валидни лепенки трябва да има и на радарите на КАТ (като попитам дали имат валидна метрология КАТ-аджиите губят интерес да се заяждат).
Последно промяна от lederman на 29 Юли 2013 15:55, променено общо 1 път.
Поздрави :thumbsup:
T25 2AD-FTV /2007
Началната грамотност, е овладяване на четенето и писането в едно с разбиране на смисъла на написаното.
В процеса на писане се цели оформяне на съдържанието за постигане на определена комуникативна цел.

Аватар
SFINKS
Мнения: 1342
Регистриран на: 28 Сеп 2007 10:48
Местоположение: София

Re: Цени на горива

Мнение от SFINKS » 29 Юли 2013 15:50

memorex написа:Искам тука в тази тема да обърна внимание на факта как последните дни цените на горивата се покачиха.
Ще се радвам ако някой колега който е наясно с механизма и причините за това да обясни защото лично на мен това винаги ми е било тъмна индия .
И още едно нещо се сещам в момента , някой от вас изисквал ли е при купуване на гориво сертификат за качество на продукта и сертификат за технически преглед на колонката.
Август цените винаги скачат поради голямата консумация , очаквам даже и още да се повишат
ALIENO ARCANUM RP5 / 2018
S 500 , LORINSER / 1996
CLK 55 AMG , CABRIO / 1999
Q7 , 3.0 DIESEL / 2007
COROLLA 1.4 DIESEL / 2007

Аватар
iovkito
Мнения: 2824
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 55 пъти

Re: Цени на горива

Мнение от iovkito » 29 Юли 2013 17:47

Като цяло всичките бензиностанции си слагат огромни надценки. Преди 1 седмица си купих дизел на 2,40/литър с ДДС - 1000 литра . Най - вероятно я зареждат на максимум 2,30 .
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
LEXUS
Мнения: 3708
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: Цени на горива

Мнение от LEXUS » 30 Юли 2013 01:03

SFINKS е прав. Летният сезон, особено в сезона на отпуските, търсенето на гориво се повишава / ерго - всеки пътува повече и зарежда повече или по-често/, това, доколкото знам предвид пазарната логика, покачва цените. Същото мисля,че става и около Коледните празници.
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

memorex

Цени на горива

Мнение от memorex » 22 Мар 2018 21:06

Като Феникс от пепелта...
Лека полека ,покрай раздувки и медийни сензации цената на горивата като че ли спря да се коментира.Какво става колеги?Каква е сега причината евтиното гориво да е над 2лв.

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Цени на горива

Мнение от spiridoncho » 23 Мар 2018 11:26

Ами цената на петрола се качи леко, но това не е чак такъв фактор. Смисъл от постоянно коментиране няма, защото нищо не се променя. Уж проверки за парлама, ала бала, и картел не се доказа. Понеже мисля, че няма институция която да регулира крайната цена, цените ще се определят от желанието за печалба и покупателна способност, като логиката не е базирана на "търсенето определя предлагането, от там и цената". Пък и живеем в България.
Офтопик
► Виж съдържание
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

aleandro
Мнения: 55
Регистриран на: 26 Яну 2009 18:12
Местоположение: София

Цени на горива

Мнение от aleandro » 24 Мар 2018 20:40

На практика не знам как може да се докаже картел, при положение че договорката най-вероятно е устна. А такава уговорка може да се направи и в близката кръчма.
Toyota Corolla 1.8 HSD 2020

Аватар
iovkito
Мнения: 2824
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 55 пъти

Цени на горива

Мнение от iovkito » 24 Мар 2018 21:09

Сега си прочетох предното мнение и ми призля. В момента купувам на 1,83 с ДДС, почти 600лв на тон по-малко.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Цени на горива

Мнение от Kiki » 24 Мар 2018 21:10

Аз пък, не мога да си представя, как една верига бензиностанции може да продава горива с 0,35-0,40 лв по-евтино от всички останали?!
Нима някой може да си позволи да продаде хиляди тонове гориво на загуба?
Какво значи това? Сигурен съм, че всеки може да си отговори, но за съжаление няма кой да се заеме да оправи нещата.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
krasengn
Мнения: 1303
Регистриран на: 19 Мар 2016 00:11
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Цени на горива

Мнение от krasengn » 24 Мар 2018 21:13

У нас има монопол на рафинерията Лукойл. Втори монопол са големите вериги бензиностанции, които продават на една цена.
1. Малките бензиностанции се борят с големите като продават некачествено или контрабандно гориво на ниски цени. Не ги хващат достатъчно често, за да ги спрат.
2. Големите вериги променят цените си едновременно в рамките на два дни в една и съща посока. През по-голямата част от дните цените им в един район са еднакви. Това трябва да вземе предвид КЗК.
3. КЗК могат да покажат какъв дял от горивото продавано у нас е произведено в Лукойл Бургас. Как може това да не е известно официално. Ако имат монопол - глоби. Големи глоби, които да повишат цената на Лукойл. Или някак да ограничат продажбите им у нас. Нека бензиностанциите започнат да внасят по-евтини горива от чужбина. А не само добавки. Може да се вдигне цената, но ще е по-качествено. А може и да падне цената.
4. Да се приеме най-после този закон: https://www.capital.bg/politika_i_ikono ... za_golemi/ Така половината от всички бензиностанции ще излязат на светло. Ще се увеличи конкуренцията - ще паднат цените или ще се повиши качеството.
В резултат ще имаме по-качествени горива, повече платени данъци, по-малко контрабанда и същите или по-ниски цени на горивата.
- Купувам си дизел от тук: https://bg.fuelo.net/gasstation/id/2052?lang=bg малко по-евтино от Марешки. Сигурен съм, че е контрабанда и качествено.
Polski Fiat 125p (1980) --> VW Passat 1.8 RP (1990) --> Toyota Corolla Hatch 1.4 D-4D MMT (2005)

dimitur1231
Мнения: 10
Регистриран на: 20 Окт 2016 20:53
Местоположение: radomir

Цени на горива

Мнение от dimitur1231 » 24 Мар 2018 21:59

От няколко месеца работя в Кюстендил,на Лукойл дизел , бензин 2.02. Даже и на Шел!В Радомир от където живея от 2.15 дизел , бензин не е спаднала цената вече втора година!Е това не мога да си обясня! България!!!

Аватар
krasengn
Мнения: 1303
Регистриран на: 19 Мар 2016 00:11
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Цени на горива

Мнение от krasengn » 24 Мар 2018 22:05

По пътя между София и Варна най-високи са цените в най-бедната Търговищка област.
Polski Fiat 125p (1980) --> VW Passat 1.8 RP (1990) --> Toyota Corolla Hatch 1.4 D-4D MMT (2005)

Аватар
mfandakov
Мнения: 3323
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 40 пъти

Цени на горива

Мнение от mfandakov » 24 Мар 2018 22:08

Kiki написа: Нима някой може да си позволи да продаде хиляди тонове гориво на загуба?
Всичко си има логично обяснение,никога не продават на загуба.Далаверата идва от горивото което се държи по митническите складове.
Дълбока работа не ми се обяснява. :thumbsup:
worthy.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта