Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от Vesko » 12 Авг 2014 02:00

Днес при от скука ме спряха и по справка по телефона решиха че имам неплатен влязло в сила НП. Някой (който знае как стоят нещата) може ли да каже кога влиза в сила задължението за плащане по НП? Не е ли след връчване? Защото на мен това наказателно постановление не ми е връчено.

Фактология:
1. АКТ-а ми е с дата 3.6.2012г
2. от тел справка на пътя до кат НП е издадено на 12(или 13).6.2012
3. пак по справката по телефона бил влязаъл в сила на 20.6.2012
4. Спряха ме на 11.8.2014г

Как точно е влязло в сила това наказателно постановление без да съм го получил? А дори и да е влязло в сила не е ли минал две годишният давностен срок без никой да е предприел действия за събиране на глбата?

И най-вече как да реагирами да се преборя с явното неспазване на закона от страна на КАТ? За капак ме спряха в айтоският проход и ми казаха, че ако мисля че няма да ме спрат други да си продължа до Балчик biggrin.gif Е вече по жипо по здраво съм си в Балчик, ама 120км, карайки вече в явно нарушение на закона wacko.gif :whistle: :help:
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от Airfan » 12 Авг 2014 09:13

А ти знаеше ли, че имаш акт?
Мисля, че една консултация с адвокат ще ти отговори на повечето въпроси. Подозирам, че ако не ти е връчен правилно актът същия ще отпадне. Задълженията по давност май не отпадаха докато не пуснеш молба за опрощаване по давност. Поне така е в община Пловдив що се отнася до данъците с уговорката, че пари няма да търсят, но ако извадиш документ за липса на задължения, в същия ще пише, че дължиш пари. Малко парадоксално...
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от slowtraveler » 12 Авг 2014 09:34

ЗАНН:
Чл. 58.
(1) Препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение.
(2) Когато нарушителят или поискалият обезщетение не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването.

И
Чл. 82.
(1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;
б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;
в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.
(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.
(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от slowtraveler » 12 Авг 2014 09:36

Т.е. - ако е имало 'действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието', то НП все още може да е в сила...
Иначе - ще обжалваш/съдиш, и ще ти върнат книжката... АМА дотогава ще си без книжка...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от Airfan » 12 Авг 2014 11:12

Или докато си плати, ако не му се занимава с цялата олелия.
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от slowtraveler » 12 Авг 2014 17:36

Да... Така си е...
А днес явно е катаджийски ден - тъкмо се връщам от КАТ...
Днес щерка ми (като непълнолетен гражданин) малко след като съм писал предходното си мнение е получила писъмце на мое име със снимка вътре tooth.gif
Превишение - 33км/ч, ама на снимката не съм аз, въпреки, че колата е моя tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от Vesko » 12 Авг 2014 17:41

Airfan написа:Или докато си плати, ако не му се занимава с цялата олелия.
Само дето аз съм в Балцхик, книжката ми някъде около Айтос, а преписите на НП-тата трябжа да ми ги връчат в софия, абе шибана държава. няма онлайн проверка и плащане, никой не може да ми каже как тично да действам....

Шефа на кат добрич ми разправя, че нямам право да карам. Юристконсулта на РПУ Ст.Загора, че мога да си карам защото докато не ми връчат НП с изрично упоменаване че съм лишен от правото да управлявам МПС имам само АКТ, а той не е наказание.... И на кого да вярвам? Тапанарите на пътя сигурно и руга версия ще измислят, ако ме спрат
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от nowyaris » 13 Авг 2014 07:25

Веско,ако имаш проблеми с пътуването между трите горепосочени общински центрове идвам за "муле" срещу скромна комисионна и командировъчни... biggrin.gif .И без това отдавна не съм бил в стария Балчик.Може и стюардеса да намеря ако трябва...
ПП Не мисля че скоро ще си видиш книжката.Явно наказанието по акта не е само парично blush.gif .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от slowtraveler » 13 Авг 2014 07:55

Vesko написа:.... няма онлайн проверка и плащане, никой не може да ми каже как тично да действам.... ...
Хм... За Варна има и онлайн проверка за глоби, и онлайн плащане...
А относно конкретния начин за действие - на колега му бяха прибрали книжката в Бургас. На другия ден си оправи бакиите (т.е. документите, заради които му бяха взели книжката), отиде с приятел в Бургас на място, представи доказателство, че всичко е ОК и си получи книжката (че и талона на автомобила) назад.
Всичко с изключение на глобата де...
Ако смяташ да се бориш, че държавата не е права - ОК, ама едва ли държавата ще ти съдейства в спора - в случая тя е отсрещната страна...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от Vesko » 13 Авг 2014 14:34

nowyaris написа:Веско,ако имаш проблеми с пътуването между трите горепосочени общински центрове идвам за "муле" срещу скромна комисионна и командировъчни... biggrin.gif .И без това отдавна не съм бил в стария Балчик.Може и стюардеса да намеря ако трябва...
ПП Не мисля че скоро ще си видиш книжката.Явно наказанието по акта не е само парично blush.gif .
Книжката ще си я видя утре, като отида до РПУ-то в гр.Руен да си я взема. И аз си платих 20-те лева глоба, е плюс самолетен билет Варна-София-Варна и малко таксита из София punk.gif punk.gif

Иначе и в Сф имаше онлайн проверка, Дори предишнното ми НП си го бях платил по банков път след такава справка. Ама в момента система е спряна и не казват кога пак ще заработи.

ПП: И не че ми брояха НП-то за платено въпреки банковият превод (направен 08.2012г). А сега само срещу разпечатка от принтера ми я броят вече за платена сумата.... луда работа. Имат пари по банковата сметка и не ги разнасят,а после просто ей така маркира тплатено....
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Аватар
desSs
Мнения: 3289
Регистриран на: 02 Окт 2007 23:11
Местоположение: Варна

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от desSs » 13 Авг 2014 19:10

Vesko написа:ПП: И не че ми брояха НП-то за платено въпреки банковият превод (направен 08.2012г).
значи се пак си платил, въпреки, че не са ти връчили НП?

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от Vesko » 14 Авг 2014 01:51

desSs написа:
Vesko написа:ПП: И не че ми брояха НП-то за платено въпреки банковият превод (направен 08.2012г).
значи се пак си платил, въпреки, че не са ти връчили НП?
да, по едно време имаше онлайн справка за готовите НП-та. Ма не знам на кой идиот от софииският КАТ му пречеше, та я спряха
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от Japanese_fever » 14 Авг 2014 06:37

slowtraveler написа: Превишение - 33км/ч, ама на снимката не съм аз, въпреки, че колата е моя tooth.gif
Ако си сериозен баща, сега ще й го дадеш да си го плати.
И тук е така, ако те снимат глобата отанся този, на който е регистрирано МПС-то, а не на водача, който може да е жена ти, дъщеря ти или дори приятел. smile.gif
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от slowtraveler » 14 Авг 2014 07:28

Japanese_fever написа:
slowtraveler написа: Превишение - 33км/ч, ама на снимката не съм аз, въпреки, че колата е моя tooth.gif
Ако си сериозен баща, сега ще й го дадеш да си го плати.
И тук е така, ако те снимат глобата отанся този, на който е регистрирано МПС-то, а не на водача, който може да е жена ти, дъщеря ти или дори приятел. smile.gif
Ако беше от домошарието - щеше да си го плати сам/сама... Въпроса е възпитателен и е важен принципа, а не сумата.
Но в случая колата я кара един чужденец, но имам лостове да си я прибера сумата (хубава глоба - 150лв :) ). Вчера дори си я събрах де...
Въпроса е, че нарушението ще се появи в досието ми, което не искам да се случва... Та затова се поразходих до КАТ да видя как стоят нещата...
Оказа се, че ако автомобила е служебен - няма да се появи в досие, но тъй-като е лично на мое име - ще бъде вписано.
Освен ако подам декларация с комплект документи (включително копие от шофьорската книжка на нарушителя). Което и направих.
Сега се надявам следващата седмица въпроса да е приключил...

Между другото - някой ако търси Фиат Палио дизел - продава се за 500-600лв :) Незареден климатик (уж работил), и лееекинко продухана гарнитура на главата tooth.gif
Със сертификат, че може да вдигне 96км/ч tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Отнето на пътя свидетелсто з правоуправление

Мнение от Japanese_fever » 14 Авг 2014 07:54

Аз останах с впечатление, че дъщеря ти е карала.

А иначе долното е нелепо тъпо. Ами, ако не можеш да им представиш книжката на нарушителя, която е личен документ, ако нарушителят е напуснал града/страната?!? Тези глоби от камери не бива да ти влизат в досието, може да се водят на твое име, заради регистрацията на колата, но н трябва да ти влизат в досието, защото много често може да не си карал ти.
slowtraveler написа: Въпроса е, че нарушението ще се появи в досието ми, което не искам да се случва...
...Освен ако подам декларация с комплект документи (включително копие от шофьорската книжка на нарушителя). Което и направих.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: dimitar1029 и 50 госта