Молба за съвет

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Ivanova
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Авг 2014 18:05

Молба за съвет

Мнение от Ivanova » 27 Авг 2014 18:40

Имам голяма, мощна и стара кола, мъжът ми си отиде много рано:( Карам почти всяка седмица 300-400 км магистрала и планински път. Мисля за смяна на колата с Тойота, да е по-икономична и да не ми създава много проблеми, защото честно казано нищо не разбирам от коли. За нова нямам мъжка опора, но скоро ще мога да спестя около 10 000 лв.
Какъв модел бихте ми препоръчали от опит? И как се избира стара кола, как да съм сигурна в техническото състояние? Простете невежеството ми, моля за съвет!

Аватар
ss_mitko
Мнения: 448
Регистриран на: 25 Яну 2009 14:48
Местоположение: София

Re: Молба за съвет

Мнение от ss_mitko » 27 Авг 2014 19:36

Здравейте колежке, до сега сте карала голяма кола за това ви давам няколко примера пак на по големи коли.
http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?to ... ink=7ckbds
http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?to ... ink=7ckcz2
Но ако искате може и нещо по малко
http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?to ... ink=7ckcz2

Тойота по принцип е здрав автомобил но всичко зависи и как е подържан, за икономичен един дизел ще бъде добре.
Планиски път предполагам не е офроуд а просто третокласен път.

baba_metca
Мнения: 587
Регистриран на: 28 Апр 2009 07:55
Местоположение: София и Пазарджик

Re: Молба за съвет

Мнение от baba_metca » 27 Авг 2014 20:21

Най-важното в случая е да кажете каква точно голяма кола карате в момента, защото от голяма, до голяма има разлика. Бъдете по-конкретна. Освен това казвате 300-400км магистрала и планински път. Тук също бъдете по конкретна. 300-400км магистрала + планински път или общо 300-400км. Какъв е планинският път като настилка, само асвалт, има ли дупки, пясъци и т.н. Зимата снежно ли е много и дали вашият автомобил има 4х4. Малките автомобили стават за магистрала, но 300-400км магистрала на седмица си заслужават един Авенсис или Рав ако е нужно 4х4. Ако оабче не ви стигат парите, минете на Корола седан или Корола комби. Нямам против Яриса, но ми е твърде малък за толкова км магистрала.

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Молба за съвет

Мнение от philipp » 27 Авг 2014 20:27

Възпротивявам се срещу първите две предложения на колегата.

Когато купувате автомобил на старо, при това с този бюджет (ще е 8 до 10 годишна), категорично НЕ взимайте дизелов двигател. Не, че не може да ударите джакпота, но рискът е ужасно голям - дюзи, турбо, интеркулер, нафтова помпа, демпферен маховик... Това са все много скъпи части, а продаващите дизелови автомобили обикновено се отървават от тях при първият появил се проблем с някой от тях. Не си струва риска да купите автомобила и после да дадете за още половин автомобил докато се получи работеща кола...

Аз наскоро бях на вашата дилема - горе долу същия бюджет. Категорично избрах бензинов мотор - в случая 10 годишна Корола Версо. Можете да намерите такава в рамките на 7-8 хиляди лева. Моментално си пригответе още около 400-500 лева за обслужване - масла, ремък (ремъци, ако изберете автомобил с агренажен ремък вместо верига), антифриз, спирачна течност, евентуално накладки... И с този пробег - вложете останалите 1500 в монтиране на уредба с газов инжекцион (пропан-бутан, не метан - при вашия начин на употреба няма да е подходящо) - ще ви се изплати сравнително бързо.

Ако си изберете по-малка на габарити кола, ще имате по-нисък разход и по-ниска цена при първоначалната покупка. Освен това при по-малка кола може да се насочите към такава под 100 конски сили - данъкът ще ви е значително по-нисък (ще спестите едни 100-140 лева на година).

Успех. И не рискувайте с дизел. Бензиновите двигатели са значително по-лесни и по-евтини за поддръжка спрямо съвремените модерни дизели (на старо).

П.П. Ако бюджетът ви е 10 000, никога не си купувайте кола от 9999. Имате допълнителни разходи по прехвърляне, застраховки, данък, такси в КАТ, обслужване, евентуални дребни ремонти... Стремете се към кола до 8000, максимум 8500 лева.

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Молба за съвет

Мнение от Japanese_fever » 28 Авг 2014 04:10

Вземи си Ярис (третия линк, който е пуснал колегата). Ако, обаче ходиш на вила комбито ще е по-практично, но е по-дълго, а от там по-трудно за паркиране в града. Какъв е този планински път?!?
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Ivanova
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Авг 2014 18:05

Re: Молба за съвет

Мнение от Ivanova » 28 Авг 2014 09:07

Карам Хюндай Соната, автоматик 99г. Най-често пътувам по А1, после по второкласен и третокласен път, накрая има и малко оф-роуд. Зимата поддържат пътя. Градско почти не карам, имам удобно метро, а че паркирането ми е проблем е вярно, но се справям:) Ярис ми е малко малка, да не ме отнасят камионите на магистралата?

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Молба за съвет

Мнение от philipp » 28 Авг 2014 12:12

Търси нещо средно - нито много дълго, нито миниатюрно, - но гледай обезателно да е с малко по-голям просвет. Не е готино на черния път да се чудиш как да маневрираш, за да не си почукнеш праговете или да си изкъртиш престилката на колата. Затова е по-добре да е по-височка. Това автоматично изключва малолитражките - те са все ниски, а и за магистрала са неприятни за каране. Дългите комбита за планински черни пътища също не са удачни - с дългата база е по-трудно да се преминават бабуни и по-остри хълмчета. А пък за града са гадни за намиране на паркоместа.

Идеалният за теб автомобил би бил средноголям джип (SUV), но това само ако имаш постоянни високи доходи. Най-точно казано с български термин - един "паркетен джип" би ти свършил идеална работа, защото хем дават комфорт на магистралата, хем вършат работа и по кофти терени, хем и за града са подходящи. Те точно за такива ситуации са правени - не е идеалния вариант за нито един от случаите, но е приемливо за всички тях. Обаче харчат много и поддръжката им е много скъпа. Ако нямаш такива пари, по-добре не се захващай с тях и търси най-близката евтина алтернатива.

П.П. Ако дадеш малко по-подробно обяснение къде и какъв е този черен път, който наричаш "оффроуд", вероятно ще променя горните си препоръки. Щом си се справяла със Соната, вероятно положението клони към "съвсем нормално селско пътче" и в общи линии всяка кола би свършила работа.

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Молба за съвет

Мнение от Not_active_user_1 » 28 Авг 2014 13:11

Малко нещата тук са трудни. Търси се евтина, икономична, високопроходима и здрава кола. При всички случай, трябва да се направи компромис с нещо. До сега Сонатата справяла ли се е с "оффроуд" терена? Ако да, то не ти трябва непременно нещо 4х4 с голям просвет. Лек автомобил би ти свършил чудесна работа. Корола, Авенсис например. Километрите, които минаваш не са много и би било удачно да отхвърлиш дизела, като евентуален вариант. Дори и повече да караше пак не бих ти го препоръчал на старо, защото не знаеш на какво дърво ще попаднеш, а особено, като не разбираш ще изсипеш една торба пари по сервизите и не се знае дали изобщо ще има ефект. Само бензинова кола, за да си спокойна и да ти е мирна главата е моето мнение. В последствие можеш и за газов инжекцион да се замислиш и да ти стане още по-евтино.
Ако държиш на "оффроуд" възможностите, най-удачно би било едно Субару да вземеш. Разхода на гориво, обаче ще ти е по-висок там. Легаси или Форестър са чудесен избор.
Чудесен избор са също Дайхатсу Териос (гори малко, доста проходимо, но комфорта на возене не е от най-добрите) и Сузуки Витара или SX4. SX4-ката е супер за жена. Има чудесни и икономични бензинови двигатели, не е голямо, не е малко, става както за града, така за извън него и за извън пътя. Мисля, че това е най-балансираният вариант за теб Иванова.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Молба за съвет

Мнение от slowtraveler » 28 Авг 2014 14:59

Колегите са дали добри съвети:
Щом търсите икономия - забравете 4х4 и висок автомобил
Стар автомобил от икономичен клас? - задрасквате и дизела...
Та въпроса се свежда - до колко малък автомобил бихте били съгласна да слезете...
От личен опит слизането към по-малък автомобил е неприемливо ако не се кара основно в града.
Комфорта на големия автомобил извън града е доста по-добър...
Та ако търсите Тойота, то навярно добрия избор би бил Авенсис (кой го казва tooth.gif )...
Марката не е гаранция за безпроблемност при избор на стар автомобил с ограничен бюджет.
Съответно на Ваше място бих огледал няколко марки и да се спря на няколко модела, които ме устройват.
И след това - да гледам какво има на пазара на стари автомобили - понякога е по-добре да вземеш по-запазен и здрав автомобил от 'чуплива' марка, отколкото да вземеш убит от експлоатация екземпляр от 'здрава' марка...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Молба за съвет

Мнение от Not_active_user_1 » 28 Авг 2014 15:44

slowtraveler написа:...
Та ако търсите Тойота, то навярно добрия избор би бил Авенсис (кой го казва tooth.gif )...
...
offtopic.gif
Кой го казва? Намекваш ли нещо?
Никога няма да чуеш, прочетеш или видиш негативно мнение по отношение други модели на която и да е марка от мен, както някой колеги правят спрямо Приус.
Специално пък за Авенсис още по-малко. Ако четеш по-внимателно не би написал подобен анонс. :whistle:

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Молба за съвет

Мнение от slowtraveler » 28 Авг 2014 18:18

prius 3 написа:
slowtraveler написа:...
Та ако търсите Тойота, то навярно добрия избор би бил Авенсис (кой го казва tooth.gif )...
...
offtopic.gif
Кой го казва? Намекваш ли нещо?
Никога няма да чуеш, прочетеш или видиш негативно мнение по отношение други модели на която и да е марка от мен, както някой колеги правят спрямо Приус.
Специално пък за Авенсис още по-малко. Ако четеш по-внимателно не би написал подобен анонс. :whistle:
Колега, извинявай, но се изказваш абсолютно неподготвен bash.gif
И мненията ти почнаха доста да 'олекват' откъм съдържание, подскачайки като ощипана госпожица при всяко ново мнение, несъвпадащо с твоето...
Ако четеш по-внимателно, би срещнал доста теми, в които споделям силно негативния си опит с моя Авенсис (Т22) от гледна точка на конструктивни недомислици и калпаво качество на вложените детайли....
Точно този ми опит ме накара да заобикалям Тойота при търсене на нов автомобил в класа на Авенсис...
Но от друга гледна точка точно този модел на Тойота би бил подходящ за колежката ако търси автомобил в този клас.
Та затова и звучи леко странно точно аз да препоръчвам Авенсис на колежката..
Не виждам нищо лошо да се сподели обосновано мнение, било то позитивно или негативно за който и да е модел.
Негативното в даден модел при дадена ситуация е положително в друга...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Молба за съвет

Мнение от Not_active_user_1 » 28 Авг 2014 19:10

Опаляяя, пак нещо не се разбрахме. biggrin.gif
Коментираш под мое мнение и изиза, че имам против нещо Авенсис, защото повечето ми опоненти са с такъв модел. Да обаче никога лошо не съм казвал за него, докато те си плюят. И не знам защо са все с нафтови печки. От сярата ли нещо им се е размътил мозъка... tooth.gif
А за теб знам и съм ти чел мнението за Авенсис. Не си доволен и е ОК. Всеки има собствени критерии и не е нужно да се налагат на останалите, защото при тях може да са други. Колкото до „ощипана госпожица“, май с някой друг ме бъркаш! А за тежестта или олекването не мнението, всеки може да си направи сам равносметка. :whistle:
За Госпожата обаче не съм напълно убеден, дали Авенсис е най-удачното. Деца ли, стока ли, багаж ли ще вози в него. При всички положения обаче да вози въздух със себе си, който няма с какво да го запълни, не е икономически, целесъобразен вариант. smile.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Молба за съвет

Мнение от slowtraveler » 28 Авг 2014 19:37

offtopic.gif
prius 3 написа:...Коментираш под мое мнение и изиза, че имам против нещо Авенсис, защото повечето ми опоненти са с такъв модел....
Четейки и предното, и това мнение, веднага ми изплува краткия, но съдържателен виц за 'супермнителното коп...ле' tooth.gif :
Което срещнало човек на улицата, и човека го поздравил:
-Добър ден
- Ти на мен ли ще ми викаш добър ден бе... Ей сега ти ... мамата stupid.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
kickata
Мнения: 346
Регистриран на: 11 Юни 2009 10:50
Местоположение: София

Re: Молба за съвет

Мнение от kickata » 29 Авг 2014 09:25

Ivanova написа:Имам голяма, мощна и стара кола, мъжът ми си отиде много рано:( Карам почти всяка седмица 300-400 км магистрала и планински път. Мисля за смяна на колата с Тойота, да е по-икономична и да не ми създава много проблеми, защото честно казано нищо не разбирам от коли. За нова нямам мъжка опора, но скоро ще мога да спестя около 10 000 лв.
Какъв модел бихте ми препоръчали от опит? И как се избира стара кола, как да съм сигурна в техническото състояние? Простете невежеството ми, моля за съвет!
Жената казва, че кара Соната и иска очевидно по-малка и икономична кола, а тук и препоръчват Авенсис, Корола Версо, РАВ 4...
Четейки условието на задачата и ако наистина трябва да е точно Тойота, най-добрият вариант е Корола 2005-2006. Вместваш се в бюджета, а и ще ти останат пари за смяна на консумативи, застраховки и гуми. 1.4 или 1.6 VVT-i е перфектният избор. За километрите които ще минаваш, дори и няма да има нужда да се занимаваш с газови уредби.
Toyota Corolla E12 1.4 VVT-i 2006
Suzuki Samurai SJ413 1.3i 2000

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: Молба за съвет

Мнение от Оги » 29 Авг 2014 11:51

Лека кола, компактен или среден клас, нa есен зимни гуми, напролет- летни би вършила работа. Щом е вървяла Соната по тез пътища- проблем няма да има с каквато и да е кола. На мотор под 100 к.с. и газова не му трябва заради усложнения, пък и малък данък. Задължително бензинова, на тез пътища имат разход 5-6 л. Може да стане и с половината бюджет.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], stelibg, Stop123 и 80 госта