Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Мнение от Airfan » 06 Окт 2014 03:09

mitko007 написа:
Airfan написа: Този не се предлага в България, но мисля, че това следи с радар колата пред теб и поддържа зададената дистанция. Виж си в книжката с инструкциите най-добре.
Абе четох ама нещо не ми е много ясно :))
По спомен, щото моята я четох Януари - отпред в решетката има радарче, което следи за колата пред теб. По някакъв начин - не помня как се задаваше дистанцията до автомобила пред теб и така ще караш винаги на точно определена дистанция от автомобила пред теб, вместо постянно да си играеш с темпомата. Пробвай да го активираш докато караш зад някой - подозирам, че измермва дистанцията при активирането и се опитва да я поддържа.
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Мнение от slowtraveler » 06 Окт 2014 10:01

Ако го имаш - пусни цитата - може да помогнем в тълкуването (ако някой от колегите не може да обясни от личен опит)...
Относно дистанцията и т.н. - сигурен ли си, че имаш тази опция?
Радара по принцип се вижда отпред някъде на маската...
При мен прилича на лупа, но черна, непрозрачна пластмасова.. Виждал съм и правоъгълни (пак се откроява несвойствено на маската)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Re: Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Мнение от Scott » 06 Окт 2014 10:12

Airfan написа:По спомен, щото моята я четох Януари - отпред в решетката има радарче, което следи за колата пред теб. По някакъв начин - не помня как се задаваше дистанцията до автомобила пред теб и така ще караш винаги на точно определена дистанция от автомобила пред теб, вместо постянно да си играеш с темпомата. Пробвай да го активираш докато караш зад някой - подозирам, че измермва дистанцията при активирането и се опитва да я поддържа.
Това, което обясняваш е адаптивен круиз контрол. Спийд лимитър-а просто ограничава скоростта до предварително зададена стойност или те предупреждава ако я превишиш. Като го натиснеш на дисплея се изписва запаметената скорост или чертички, ако няма въведена такава. Настройва се с бутоните на желаната стойност.

Аватар
mitko007
Мнения: 86
Регистриран на: 08 Сеп 2009 14:35
Местоположение: Austria

Re: Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Мнение от mitko007 » 06 Окт 2014 11:15

Scott написа:Това, което обясняваш е адаптивен круиз контрол. Спийд лимитър-а просто ограничава скоростта до предварително зададена стойност или те предупреждава ако я превишиш. Като го натиснеш на дисплея се изписва запаметената скорост или чертички, ако няма въведена такава. Настройва се с бутоните на желаната стойност.
Да, не е адаптивния круиз контрол. Както обясни Скот, това задава някакво ограничение на скоростта. От това което разбирам, настройва се на определена скорост която съответно не може дабъде превишена. Ще пробвам тези дни! Мерси много ;)
Toyota RAV4 AWD Hybrid

baba_metca
Мнения: 587
Регистриран на: 28 Апр 2009 07:55
Местоположение: София и Пазарджик

Re: Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Мнение от baba_metca » 08 Окт 2014 07:25

Имаме такова на Ауриса. Натискаш го, след това ползваш лоста за Cruise за да го включиш със Set. След това ти се изписва скоростта на дисплея и тази скорост не можеш да я превишиш. От лостчето за Cruise-а може да даваш нагоре надолу и се променя. Може да превишиш тази скорост единствено по голямо нанадолнище или ако натиснеш педала на газта до дупка. Дали има бутон под педала или нещо подобно, но много ясно се усеща как го натискаш уж до дупка и нищо и след това с още малко натиск - цък - и колата тръгва и дисплея почва да свети, че си превишил скоростта. Освен това пуснеш ли по инерция пак може да се превиши скоростта. При Ауриса не е адаптивно. Идеята е да имаш контрол над скоростта по всяко време но да не превишаваш една определена по случайност, да не се отплеснеш например. Не като Cruise-а където нямаш котрол над скоростта. Тук имаш контрол и това не се изключва при натискане на съединител или спирачка, работи си през цялото време, докато не го изключиш от бутона. Но иска свикване при изпреварване, да не стане беля - риташ педала до дупка при спешност. Ауриса има доста лек педал или поне за нас бе така и редовно превишавахме скоростта по неволя особенно извън града. И това в първите месеци докато свикнем ни беше от голяма полза. Сега вече след 3 години и половина не се и сещам да го пусна. Съпругата ми понякога го пуска, но тя кара по-рядко.

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Мнение от iovkito » 08 Окт 2014 10:29

Това с натискането на педала докрай , за да реагира , ми се вижда малко притеснително. По принцип не трябва да работи така. Правилната работа на cruise control на тойота е поддържане на зададената скорост - например 100 км/ч. Системата се изключва от лостчето , от съединителя или от спирачката. При натискане на газта колата ускорява нормално и след отпускане на педала и спадане на скоростта пак до 100км/ч , тази скорост продължава да се поддържа.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Мнение от slowtraveler » 08 Окт 2014 12:48

iovkito написа:Това с натискането на педала докрай , за да реагира , ми се вижда малко притеснително..
Но е възможно да работи така с презумпцията, че все пак те ограничава да не превишаваш скоростта, като ти разрешава ускорение над 'ограничената' скорост само при аварийна ситуация (газ до дупка)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Мнение от Airfan » 08 Окт 2014 14:19

iovkito написа:Това с натискането на педала докрай , за да реагира , ми се вижда малко притеснително. По принцип не трябва да работи така. Правилната работа на cruise control на тойота е поддържане на зададената скорост - например 100 км/ч. Системата се изключва от лостчето , от съединителя или от спирачката. При натискане на газта колата ускорява нормално и след отпускане на педала и спадане на скоростта пак до 100км/ч , тази скорост продължава да се поддържа.
Тук не се говори за круз контрол, а за speed limiter.
Изображение Изображение

baba_metca
Мнения: 587
Регистриран на: 28 Апр 2009 07:55
Местоположение: София и Пазарджик

Re: Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Мнение от baba_metca » 08 Окт 2014 14:21

iovkito написа:Това с натискането на педала докрай , за да реагира , ми се вижда малко притеснително. По принцип не трябва да работи така. Правилната работа на cruise control на тойота е поддържане на зададената скорост - например 100 км/ч.
Това не е "cruise control" това е "speed limit". Двете неща са различни. След като ти ограничи ускорението ти реално няма как да увеличиш скоросста ако не изключиш системата. А с газ до дупка моменто увеличаваш скоростта, а след което като намалиш, настроийките си остават същите и системата продължава да работи. Това е удобно при изпреварване. Иначе ако изключиш системата, после пак трябва да я настройваш на желаната скорост, което реално си отнема време и внимание от пътя.

Аватар
mitko007
Мнения: 86
Регистриран на: 08 Сеп 2009 14:35
Местоположение: Austria

Re: Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Мнение от mitko007 » 08 Окт 2014 18:05

Абе общо взето измислена работа е този лимит. Усещам че едва ли ще го ползвам много blush.gif
Toyota RAV4 AWD Hybrid

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Мнение от slowtraveler » 08 Окт 2014 20:43

mitko007 написа:Абе общо взето измислена работа е този лимит. Усещам че едва ли ще го ползвам много blush.gif
Според мен е доста полезна опция особено нощем в града....
Колкото пъти са ме спирали нощем - все е било заради лееко неспазване на скоростния режим, и то при условие, че очаквам да има радар guns.gif
Затова нощем в града обикновено карам на темпомат (звуковото предупреждение ме дразнеше, а нямах лимитер както описания по-горе)...
Просто съвременните автомобили за секунди могат рязко да променят скоростта, с лекота превишавайки ограниченията...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Мнение от Airfan » 09 Окт 2014 00:22

На мен ми се вижда малко опасно. Аз карам с радар детектор.
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Новозакупен Avensis 2.0 D4-D

Мнение от slowtraveler » 09 Окт 2014 09:13

Airfan написа:На мен ми се вижда малко опасно. Аз карам с радар детектор.
Всеки сам си решава... Личния ми опит сочи, че радар-детектора много често е неефективен по пътища с лек трафик, където те чуват отдалеч полицаите, и ползват ПОП режим... Обикновено - нощем...
Та затова смятам, че ограничителя би бил полезна екстра...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 54 госта