НАФТА

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти

Имали ли сте проблеми с нафтата през последните 5 години

1. НЕ
39
68%
2. ДА, лятото. Автомобила ми е над 150х.км
6
11%
3. ДА, лятото. Автомобила ми е под 150х.км
1
2%
4. ДА, замръзна при температура над -15С
8
14%
5. ДА, замръзна при -20С
2
4%
6. ДА, замръзна при < -20С
1
2%
 
Общо гласове: 57

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: НАФТА

Мнение от nowyaris » 19 Дек 2014 12:48

Ал Капоне за известно време също е бил недосегаем tooth.gif . Не знам защо ама всички българи си мислим че капитализъма ние сме го измислили. Хората вече 300 години си живеят в капитализъм и вече ги нямат огромна част от проблемите които ние все още си ги имаме.Та и с горивата така ще стане,ама който излови рибата в мътната вода....
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Re: НАФТА

Мнение от BOz » 19 Дек 2014 13:26

slowtraveler написа:Тъкмо сега дават по Господарите....
Дават няколко дребни бензиностанции.... Нагреватели на гориво, пенители.....
Дааа... Явно на някои места има 'мушенгии', и затова има многозначни и коренно различни мнения...
С тази разлика, че от този репортаж просто доказаха, че всичко е наред. Просто изгледай го още веднъж репортажа и виж какви глупости говорят само. Нагревател на гориво. Баси и глупостите са написали, честно. Че чак и снимка му поставили.
Може ли да сметнеш каква мощност трябва да е този нагревател, за да вдигне температурата на горивото от 15 до 20 градуса дори, при дебит от порядъка на 0.5л в секунда. И след като сметнеш необходимата мощност, сравни снимката и сам прецени дали това въобще е някакъв проблем. А защо не повдигнаха и въпросите, че в повечето колонки в разходомера има и логика за автоматична температурна компенсация?
А за мехурчетата пък да не говорим - по-големи глупости от пълен лаик дори не съм чувал.
Явно разчитат на пълни лаици сред нас, за да всеят някакво посло мнение. За жалост нашия народ е много лесно манипулируем...
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: НАФТА

Мнение от Not_active_user_1 » 19 Дек 2014 16:46

Нафтата се пени повече. В зависимост от добавките някоя се пени повече, а друга по-малко, но като цяло си е доста пенлива течност. Само за сравнение ще кажа, че на дизелов автомобил съм доливал 8-9 литра нафта след първото изключване на пистолета, а на бензинов повече от 1-2 не става. Колите винаги си ги пълня сам и никой не давам да бара пистолета на колонката. В БГ са ми правили изречения, че не можело, шефовете се карали и такива глупости, но веднага ги контрирам да ми измият стъклата, докато зареждам, за да не им се карат. :whistle:
Иначе от нафта не се оплакам. В БГ само от ЕКО, ОМВ, РОМпетрол и Лук Ойл зареждам. В Сърбия и Хърватия съм зареждал кофти нафта. С бензините повече проблеми съм имал в интерес на истината. Всъщност не точно проблеми, а просто колата става осезаемо спъната. В ШЕЛ повече няма да стъпя поради тази причина. В Австрия ми се случи веднъж и след време в Германия, различни коли да се „спънат“ след зареждане с техен бензин. Пък разните им там Power -горива са си чиста лъжа и измама. Нито икономия, нито повече вървене съм забелязал, само цената е доста по-висока.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: НАФТА

Мнение от slowtraveler » 19 Дек 2014 17:13

BOz написа:....
А за мехурчетата пък да не говорим - по-големи глупости от пълен лаик дори не съм чувал.
Явно разчитат на пълни лаици сред нас, за да всеят някакво посло мнение. За жалост нашия народ е много лесно манипулируем...
Колега, при последното зареждане на около 100тона се появи разлика от над 3-5 тона... Имам официални писма от персоналното (не официално) измерване след утаяване на горивото (да, горивото не бе точно ULSD, а MGO)...
В конкретния случай бяха направили като ежектор за въздух в горивото след помпата преди брояча...
Но специално с разпенваща съставка не знам как би станало при помпа, смучеща гориво без примес на въздух...
А и в конкретния случай бяха хванати веднага...
Но теоретично е възможно....
За отоплението - навярно много по-бърз и икономичен начин би бил модифициране данните на термо датчика... Също теоретично възможно и практически лесно изпълнимо...
Това - на теория...
От друга страна големите вериги имат интерес да привличат клиенти и да не им се цапа името - дори и 'стандартната' печалба умножена на голямото количество им носи огромни печалби...
Така, че за тях мисля, че освен ако някой служител не е решил да открадне гориво (при големите е доста по-сложно поради многостепенен контрол), едва ли има друг начин за измама - просто собствениците нямат интерес от такава 'мушенгия'...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: НАФТА

Мнение от Not_active_user_1 » 19 Дек 2014 17:47

@ slowtraveler,
по принцип е така, но не забравяй, че са франчайзинг и са на частни собственици, които слагат логото, спазват (или не съвсем) общите изисквания по договора и си правят каквото искат. Вярно, контрола при тях е по-голям, но когато си собственик можеш да правиш тарикатлъци всякакви. Компанията няма сметка да се лиши от дойна крава, но и няма сметка да и се смъква реномето. Далаверите не трябва да са фрапиращи и ще си продаваш пак на далавера. На времето, когато ОМВ влизаха у нас щях да отварям бензиностанция, но условията им бяха много кофти и заробващи. За да правиш сносна печалба, трябва да избиваш от нещо друго. Всеки се сеща от какво. :whistle:

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: НАФТА

Мнение от slowtraveler » 19 Дек 2014 18:04

Prius, въпроса бе, че големите вериги имат достатъчно голям оборот, за да могат да избият 'таксата', докато дребните разчитат на сваляне на цените, и 'модифициране' на данните...
Това, което съм се убедил на свой гръб е, че данните за количество/разход съвпадат с данните на БК при всяко зареждане... Което за мен е признак, че няма проблем с количеството...
А липсата на проблеми при експлоатация на автомобила пък за мен е признак за липса на проблем с качеството...
Това е което ме интересува... Нататък - който иска да прави анализи...
Преди време бях чел няколко рапорта за авиоаварии и катастрофи в България (за шастие - селскостопански)- самолетите бяха с бензин 95 от бензиностанции, и официалните анализи на остатъците от гориво не показваха отклонения от БДС... Което според мен ще рече - ако зареждаш от проверен източник, няма да има проблем....
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: НАФТА

Мнение от nowyaris » 19 Дек 2014 18:08

То ако ще трябва да избиваш от друго не знам що ти е бензиностанция.Един хотел върши много по-добра работа tooth.gif . Иначе не знам защо точно (само предполагам laugh.gif ) но дизеловото гориво в Германия и Австрия няма нищо общо с българското.До колкото може да се вярва на шофьорите на Карат-С /Eurolines/ препоръките на шефовете им са да избягват да избягват да зареждат в Родината.Споделено от водачите blush.gif . Ползвам ги редовно и сме си говорили много. Всъщност реално погледнато автобусите за Австрия ползват само австрийска "нафта". Така са си настроили трафика.Има защо да го правят,вероятно.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: НАФТА

Мнение от iovkito » 19 Дек 2014 18:50

Австрийската нафта също е евтина . Най-вероятно и в Австрия ползват отстъпки при зареждане или имат карти за определени бензиностанции - както при нас. Аз също при възможност щях да си зареждам само в България и въобще да не стъпвам на чужди бензиностанции. Просто резервоарът ми не го позволява.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

memorex

Re: НАФТА

Мнение от memorex » 19 Дек 2014 18:58

В туби или ноy в туби?Последно някой ще каже ли? tooth.gif
Имам ли право да нося abroad ?

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: НАФТА

Мнение от Akima » 19 Дек 2014 19:08

1 Туба до 20 литра - това е моя опит.

А телетъбитата трябва да са в детски столчета. biggrin.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: НАФТА

Мнение от nowyaris » 19 Дек 2014 19:32

Абе хубавата "нафта" си е хубаво нещо.За жалост рядко срещано sad.gif .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Re: НАФТА

Мнение от Kiki » 19 Дек 2014 20:10

nowyaris написа:Абе хубавата "нафта" си е хубаво нещо.За жалост рядко срещано sad.gif .
В Германия с немска нафта при 200 не се чувя мАторЯ, щото гумите вдигат повече шум. biggrin.gif
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: НАФТА

Мнение от ffsolutions » 19 Дек 2014 20:15

Kiki написа:
nowyaris написа:Абе хубавата "нафта" си е хубаво нещо.За жалост рядко срещано sad.gif .
В Германия с немска нафта при 200 не се чувя мАторЯ, щото гумите вдигат повече шум. biggrin.gif
Kiki, желая на всеки по един Lexus LS за справяне с този проблем. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Само да има кой да го храни де, въпреки че и по-малкия GS хапва кажи-речи толкова, та като ще е гарга - да е рошава. tooth.gif
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
dechobg
Мнения: 105
Регистриран на: 13 Окт 2012 10:44
Местоположение: Шумен

Re: НАФТА

Мнение от dechobg » 19 Дек 2014 20:37

doktor_paunov написа:Дават малки бензиностанции,защото с големите ги е страх да се захванат.Знаете ли какви интереси има и какви пари играят там?Като нищо ще издухат господарите от ефира,а може и да ги опушкат!
Господари те на ефира си направиха измисления репортаж! И то както жълтата преса....
Toyota Avensis 2.0 D4D Wagon CDT250L-AWMEYW 10/2005

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: НАФТА

Мнение от nowyaris » 19 Дек 2014 22:38

Самият факт че БМВ-то дето сега ми го оставиха е на почти 600 хиляди и никога не му е пипан двигателя , отделно дето още е като самолет , а в БГ-то говорите за смяна на дюзи след 150-200 хиляди говори доста красноречиво за разликата между австрийска и българска "нафта".
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 59 госта