Пътуване с кола из Европа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от mfandakov » 22 Яну 2018 20:08

Ами понеже ми дръпнаха едни пари след посещение на ресторант в Сърбия. :Dа от кредитната не стига че вземат моите пари но си и теглят напред.
Бе сложно да се доказва случаят от моя страна,просто реших че вече ще вкарвам едни пари и ще ги харча по пътя.
worthy.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 22 Яну 2018 20:12

При кредитната можеш да оспорваш плащане.... А при дебитната това е доста трудно..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от mfandakov » 22 Яну 2018 20:15

Разделям сметките на по малки,и минавам с безконтактното.И Пин няма и няма трагедии,това по разните криминално изглеждащи места го правя,иначе не гледам .
worthy.gif

Аватар
v_shopov
Мнения: 105
Регистриран на: 29 Май 2013 16:31
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от v_shopov » 22 Яну 2018 20:56

Kiki написа: Някой зареждал ли е в Унгария с дебитна карта?
Има ли някакъв проблем?
Преди няколко седмици - платих с дебитна карта, няма никакъв проблем.
Зареждах на ОМВ.
Toyota Corolla 1.6 VVTI, 91 kW, 2008

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Corolla_E12_hs » 02 Мар 2018 17:03

За който има опит с толовете в Хърватия - от влизането от Сърбия до преди Загреб е ясно - 2 тола вход/изход. На изхода преди Загреб трябва ли да им кажа, че ще минавам към Словения, за да ми дадат нов билет, който да дам при Брегана или на тола на границата със Словения просто плащам без необходимост от билет?

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Iliyа Damyanov » 02 Мар 2018 18:23

Corolla_E12_hs написа: За който има опит с толовете в Хърватия - от влизането от Сърбия до преди Загреб е ясно - 2 тола вход/изход. На изхода преди Загреб трябва ли да им кажа, че ще минавам към Словения, за да ми дадат нов билет, който да дам при Брегана или на тола на границата със Словения просто плащам без необходимост от билет?
Карай си и въобще не се притеснявай за билети. Хърватите ще си съберат парите без да имаш усложнения. В Словения още на границата да си се сдобил с винетка защото често непосредствено след границата (няколко километра) кокато си влязъл вече във винетната зона си спират наред точно за проверка на винетки.Един път успях да преброя 11 коли да им обработват глобите.
Глобата е 300 евра по принцип и си ги искат на момента иначе не ти връщат документите. Плаща се в брой или с карта направо на пътя. :D Тук има една уловка със сумата , 300 евра е за словенци защото са си словенци и са наясно че са в нарушение. За чужденци е 150 евра но се пробват да всемат 300 евра ако мине номера.

Аватар
peterhr
Мнения: 581
Регистриран на: 31 Яну 2007 12:24
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Пътуване с кола из Европа

Мнение от peterhr » 02 Мар 2018 21:58

Да, явно винетката е малко по-евтина от глобата :) :) :)

В Хърватско, между Загреб и Словения няма вход-изход. Има само плащане на бариера. Не помня къде беше, но май е на границата. Така, че ако излизам от Хърватско плащам не на изхода на Загреб, а на границата. На излизането от Загреб няма нищо, нито бариера нито билетче. Докато ако влизам от Словения в Хърватско се плаща пак на границата, а на Загреб не се плаща нищо. Ако се продължава към България, вече се тегли билетче, след Загреб.
Corolla E17, 2016г, 1.6 CVT

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Corolla_E12_hs » 02 Мар 2018 22:17

Да, малко им е странна схемата, но пък логична :) Иначе винетка още от Хърватия ще си взема, на последната бензиностанция преди границата. Мерси за отговорите :)

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Iliyа Damyanov » 03 Мар 2018 00:22

Последната бензиностанция е относително понятие. Точно тогава може да се окаже в ремонт или затворена по някаква причина. На самия граничен пункт има сграда с гише вътре от където можеш да купиш но няма надписи по които да се ориентираш. Трябва да питаш самите митничари от къде да си купиш и да те упътят. Това при положение , че не си се обзавел предварително. Мене ме изгориха но в обратна посока. Бях много разсеян и уморен , и бързах за смърт. На всичкото отгоре на Калотина заредих и забравих за винетка , и по закона на Мърфи .... добре ,че софийските ченгета решиха да не ми извиват ръцете. Хвала за което. Спазвай ограниченията и ако бързаш просто тръгни по-рано.
ПС. Искам да спомена , че реакциите на уморен водач са по-лоши от на пиян. Така че при дълги путувания планирайте си и почивки. Има много материял по темата аз единствено мога да потвърдя ,че съм имал халюцинации от умора както съм си с отворени очи. Но това е когато имаш силна воля , а когато не е толкова силна си заспиваш на волана. Пожелавам леко пътуване на всички и да не е по работа а за кеф.

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Corolla_E12_hs » 03 Мар 2018 10:38

То аз направо 1 месец винетка ще взема, точно за да избегна при връщането да забравяне 2-ра винетка. Така или иначе цената е една и съща :D 2 седмични=1 месечна. За почивките съм съгласен , затова сме и разделили пътуването с по 1 междинно преспиване, отделно има поне по 2 почивки задължителни за 700км. Карал съм 1100км за 3 дни из България, но между тях 3 нощувки и реално не се отразява чак толкова много умората. Ако обаче се минат само с 1 голяма почивка ще е проблем, затова и е добра да има предвидено повече време и/или още 1 шофьор :)

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от iovkito » 03 Мар 2018 11:14

Колегата Iliyа Damyanov е много прав. На мен също ми се е случвало да започвам да заспивам с отворени очи. Взимал съм няколко пъти пътя Добрич-Мюнхен и Добрич-Берлин без да спирам, с каквато и кола да се пътува, 2000км са много. Ще ги минавам без проблем, ако не се чака по границите и има магистрала в Румъния.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от mfandakov » 03 Мар 2018 11:22

Последното 20 часово "бягане"от Берлин до Пловдив,на другият ден нямах спомени за пътя от София до Пловдив.
Нямах спомени sad.gif ,не знам как съм минал пътя .Уплаших се за първи път, явно годините си дават отражение.
Друг път така НЕ,а съм го правил поне 10 пъти.
worthy.gif

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от iovkito » 03 Мар 2018 11:28

Спрат ли евро4-ките в големите градове, спирам и с пътуванията. Нямам немерение да си купувам нова кола, за да отговарям на изискванията им.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

Пътуване с кола из Европа

Мнение от Iliyа Damyanov » 03 Мар 2018 16:21

Не съм запознат но може би туристите ще минават метър. В Германия съдът се произнесе и сега очакваме общините да приложат ограниченията. За Мюнхен се чува , че от септември само Евро 6 ще пускат ама още няма нищо официялно. В тая връзка ако системата Д-КАТ започне да ми върти номера директно я кастрирам а може и превентивно да се случи това. Проблема с въздуха няма да се реши по този начин. От няколко дни забелязвам друг вид замърсяване. Тия дни пътните служби хвърлиха хиляди тонове химия по пътищата и сега пътищата са побелели. Автомобилите като газят върху тези пластове химия и се вдифа една пушилка която изглежда като мъгла. Естествено тази химия я дишаме. Някой ден ако някой измисли как да изкара пари и за това ще се вдигне врява.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 03 Мар 2018 17:36

За дълго/многодневно пътуване на опитен шофьор - около 800км е максимума за поддържане на добра форма. И на 3-4 дни е хубаво да се предвиди ден почивка (т.е. разходки, но без пътуване)...
Концентрата също е задължителен при дълго пътуване :) 50-120гр вечер преди заспиване ...
За еднократно - става и превишаване на пробега, но еднократно и на следващият ден си почиваш... Най мори не шофирането а недоспиването...
На времето имахме бизнес в Пещера и маршрута ми бе ясен - сутринта около 7ч тръгване, около 11 - в митницата в Пазарджик. Работа там по същество. В 13-14ч в Пещера, и до 17 - работа. 17-19 - бизнес вечеря, и обратно до Варна (около 23-23:30ч)... Аз ги гълтах километрите (около 1200км, но нямаше магистрала Тракия, а проходите бяха труднопроходими), но колегите веднъж влязоха в едни храсталаци навръщане при заспиване. И от тогава почнаха да нощуват в Пещера... Никога не ми се е приспивало зад волана.
Ефекта, подобен на халюцинации съм усещал само при дълго недоспиване... Имах период 48 часа активна много натоварена (и психически) работа без сън, и бързо шофиране на 30км от Варна.... След приключване на последната работа, вече отпуснат реших да мина по магистралата (бе зима, нощем)... И карам с максимално допустимата за мен скорост - когато нещата на фаровете не те изненадват и преценяваш, че би могъл да реагираш... Не знам какви са ми били реакциите по него време, но погледнах километража - 40км/ч... И пак бях на границата на 'изненадата'.... Явно деградацията на реакциите при умора е много голяма, дори и да не ти се спи...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 60 госта