Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
skorpion 72
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Авг 2017 10:58
Местоположение: София

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от skorpion 72 » 31 Авг 2017 13:26

Точно това съм описала ,че автомобила не е каран ивсъщност точният въпрос ми е как мога да си взема талона и номерата .Какво общо има акта на едно лице с собствеността на возилото на друго ?

rovers
Мнения: 74
Регистриран на: 20 Ное 2015 16:18
Местоположение: София

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от rovers » 31 Авг 2017 13:48

skorpion 72 написа: моля за съвет как мога да си върна табелите и талона .
Най-добре според мен е да се свържете с адвокат. Или ни спестявате голяма част от фактите или куките са нарушили много на брой правила.

п.с. Интервал се слага след точката в края на изречението, не преди нея.
T25 2.2 150 hp 2008

skorpion 72
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Авг 2017 10:58
Местоположение: София

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от skorpion 72 » 31 Авг 2017 14:27

Нищо не съм спестила затова търся съвет и т.н.
Адвокат ми каза да пусна жалба за талона и табелите,но като отидох в КАТ ми казаха да отида след шест месеца.Когато свалиха номерата аз им казах,че е на майка собственост а полицая леко ме избута и ми каза :не ме интересува
Вижте пиша тук колкото може за повече мнения и съвети.

п.с. пиша от телефона си и е възможно някъде да съм направила правописна грешка rolleyes.gif

Аватар
peterhr
Мнения: 581
Регистриран на: 31 Яну 2007 12:24
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от peterhr » 31 Авг 2017 17:55

В крайна сметка какво е нарушението?
Няма как да напишат акт за алкохол без колата да е карана.
Corolla E17, 2016г, 1.6 CVT

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от slowtraveler » 31 Авг 2017 17:57

Няма значение на кого е автомобилът при определени нарушения...
Точно заради множеството 'измами' (едва ли мога да го нарека другояче умишленото шофиране на несвой автомобил), при които нарушителят е без книжка, с алкохол и т.н., но няма как да го глобят (т.е. няма доходи и т.н.), въведоха правилото автомобилът да се спира от движение независимо кой го е шофирал... Т.е. и собственика също да понася известна отговорност заради това, че е предоставил 'средството за изпълнение на престъплението' :)
И наистина според мен нещо спестявате в обяснението - колата си стояла на паркинга, и изведнъж са свалили номерата и написали акт? Нещо не ми се връзва... За какво е написан акта?
Колкото по-точно обясните случката, толкова по-точни съвети ще получите...

П.С. Петър ме е изпреварил :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2550
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 210 пъти
Получена  благодарност: 94 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от WoLF » 01 Сеп 2017 09:31

Тя добре е паркирана била, но от колко време? Да не да е спрял човека, слязъл, качил се горе, а патрулката да го е следвала и докато единия полицай го вика, другия да пише/действа tooth.gif Тъй като казуса е правен, всеки факт има огромно значение, а тук наистина са недостатъчно(спестени, изкривени)...
ИзображениеИзображениеИзображение

tora
Мнения: 1010
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 7 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от tora » 01 Сеп 2017 10:10

И аз не разбрах какво точно се е случило. Притеснява ме друго, не съм се ровил да чета каква е процедурата по сваляне на номерата, доколкото чета по форуми за такива случки, май това се случва още при констатиране на нарушение, без да е издадено наказателно постановление? Т.е. оставено в ръцете на патрулните полицаи.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от slowtraveler » 01 Сеп 2017 10:48

Да, номерата се снемат в момента. Талонът на автомобила също може да бъде отнет в момента, като ти се дава срок (май час) да прибереш автомобила до местодомуване... НП си е за размера на глобата...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2626
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 59 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от biro » 01 Сеп 2017 11:28

Въртите сучете и не казвате какво е нарушението.
Ако колата не е карана, също може да е в нарушение - на чуждо платено паркомясто, на инвалидно такова (без да има право), перпендикулярно на освеата линия. А може и няколко часа по-рано да е убит пешеходец с тази кола.
В акта за 2000лв пише по кой член от кой закон е съставен.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
mfandakov
Мнения: 3323
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 40 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от mfandakov » 01 Сеп 2017 16:13

Ами какво се случило ли...
Имало купон,вдигали шум,погледнал съсед през терасата ,звъннал на ченгетата че един нетрезвен прави донъти на паркинга :D ,онези понеже са "мръсници"са го гепили на волана/Когато решил да взема музиката punk.gif '/
И понеже отказал дрегер и....... така.

Обжалвайте със свидетели нещо по акта може и да направите,но с номерата трудно.....
Успех.
worthy.gif

jeepsa
Мнения: 5
Регистриран на: 09 Сеп 2017 22:57
Местоположение: Blagoevgrad

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от jeepsa » 09 Сеп 2017 23:47

Така,

Аз влезнах в тази вихрушка за изтекла книжка... също.

Преди да се впуснете да четете, моля колегата с отнета регистрация или някой друг да сподели развоя на събитията.

В случая се получава "Кафка", като правен парадокс изразяващ се в липса на ясно и точно определение за наказание на изтекла книжка.

Проблема идва с изписването на:
ЗДвП„Чл. 150а. (Нов - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) За да управлява моторно превозно средство, водачът трябва да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него превозно средство.“

Който е описан през 2002 и непроменен в последствие и от

ЗДЛП„Чл. 51. (3) (Нова - ДВ, бр. 75 от 2012 г., в сила от 19.01.2013 г.) Срокът на валидност на свидетелството за управление на моторно превозно средство за категории АМ, А1, А2, А, В, В1 и ВЕ е 10 години.“

Като в случая пътния полицай приема за истинност, че неправоспособност значи изтекъл документ, което смислово от тези два закона излиза по този начин "Изтеклото СУМПС е неправоспособност", според мен, не е внесена корекция в чл. 150а (1) което създава вакуум във действията на полицаите, което ако съм на тяхно място, да бих шарнал един акт по чл. 150а, поне да се застраховам, в последствие, началника ще го мисли.

До тук обаче е само АУАН за изтекъл документ, проблема идва с корекцията на закона в 171 2а, тъй като в интерес на истината аз бих се примирил с глоба от 100 лева за изтекъл документ, но не и с лишаването ми от основен автомобил с платен данък и винетен стикер, като забележете за 6 месеца... от тук идва друг проблем, книжката не ми е отнета т.е. аз все още съм правоспособен, преди подновяването "не е желателно да карам друг автомобил", но на следващия ден мога да се кача след като съм пуснал документи за ново СУМПС. НО, не мога да си върна табелите за старото, като аз очевидно съм отстранил проблема.

Така отидох леко офтопик, все пак не съм стигнал до административната мярка, която в интерес на истината е казана точно ясно, но просто полицаите се подвеждат по ЗДЛП чл 51 и ЗДвП чл. 150а.

ЗДвП„Чл. 171 2а. (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2017 г.) прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното свидетелство за управление и/или е употребил алкохол с концентрация в кръвта над 0,5 на хиляда и/или наркотични вещества или техни аналози, както и при отказ да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози, или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или за употреба на наркотични вещества или техни аналози, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, непритежаващо съответното свидетелство за управление - за срок от 6 месеца до една година;“

Което за мене гласи ясно и точно, не с изтекло свидетелство, ясно и точно... БЕЗ ДА ПРИТЕЖАВА. При член 150а (1) може да се получи грешно тълкуване, но тук според мене Е НЕВЪЗМОЖНО.

Но ако всички поне си направим труда да си обърнем книжките освен да гледаме самото свидетелство като документ(основно за биофизични данни) до кога е валидно ще видим правоспособността се изразява за всяка категория с 10 колонка (начало) 11 колонка крайна дата на право да управляваш дадената категория, след като е празна за мене значи, че е безсрочна.

Отговори наизуст "така го пише ясно и точно в закона" "Отивайте тогава в Германия" не са релевантни.

Аз съм спиран 6 пъти за 2 и половина месеца като нито аз нито полицаите са обърнали внимание. Беше забелязано едва когато чукнах един Благоевградски бек в огледалото с 20 и той реши да извика КАТ щото съм щял да избягам тъй като нямах 20 лева и трябваше да отида до банкомата, който е на 100 метра да му дам 50 за огледалото и не поиска ДКП, огледалото имаше обелване на боята 1 мм и странно разхлопване след като защитникът на колата го размърда с все сила за да покаже демиджа. И забележете акта за птп-то беше написан и едва тогава забелязаха, че книжката е изтекла. Сега няма нужда да се обсъжда как съм трябвало да карам, случва се удрят се огледалата за това те са подвижни в две посоки.

Според мене подобно "деяние" глобата трябва да е по 185-ти член от ЗДвП и по 81 от ЗДЛП. Нищо повече, всичко останало е "Правим си шо си знаем, да си вържем гащите пред началнико".

Само да допълня, аз от полицаите не мога да се оплача в интерес на истината, застъпиха се за мене, извиниха ми се за неудобството за свалените табели и прочее, но проблема идва от по-горе, така им е казано, така правят.

Друг проблем с който мога сега да се сблъскам е бавното действие на Административен съд, АУАН-а е съставен едва преди 5 дни, докато излезе и прочее(като аз съм пуснал възражение) може да мине и месец. Ако потвърдят отнетата регистрация(като най-вероятно ще го направят тъй като не знаят какво да правят ако отменят в случая 150а.), ще пусна жалба към административен съд, където може да минат и 7 месеца докато се разгледа казуса, след което КАТ имат право да обжалват отново(което ме съмнява), но идва друг проблем, ако административен не излезе с решение до 6 месеца(като това ми е да кажем минимума) КАТ може да ти откаже регистрация до решение на административен.

Като заключение:за мене специално си е чист правен парадокс, нищо не е точно и ясно, никой не знае какво да прави.


И пак моля, ако има някой с решения и вече минал през процедурата, ще бъда много благодарен.

Поздрави,

Георги Аенски

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от slowtraveler » 10 Сеп 2017 00:33

Предполагам и съдиите решават както ние тук във форума - нееднозначно, защото 'законотворците' отново са писали без да четат....
Личното ми мнение продължава да е, че 'книжката не е валидна, т.е. не притежаваш валидно свидетелство за правоуправление'... Т.е. си глобен законно...
Но и съм съгласен с колегите, че не трябва да се приравнява изтекло СУМПС с 'никога непритежавано'... Нищо не пречи да обжалваш до дупка. Но разбира се трябва да си готов автомобилът да е 'на трупчета' за целия срок на обжалването или наказанието (което е по-дълго) ...
И мен са ме глобявали в миналото за изтекла книжка, и от тогава станах доста по-внимателен със сроковете tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Toyota Yarispz
Мнения: 186
Регистриран на: 20 Яну 2015 00:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от Toyota Yarispz » 10 Сеп 2017 00:56

Тия дни ми е делото, като гледам практиката в административните съдилища тази простотия пада и КАТ са осъдени да поемат и разноските!
Аз лично бих искал да ми въстановят и разходите за каско, гражданска, пътен данък и винетка за периода на престой на автомобила tooth.gif ., друг е въпроса че юли и август на практика Административните съдилища са във ваканция boxed.gif boxed.gif boxed.gif и докато се произнесат ще ми изтече измислото наказание ....
Специално за такава санкция в регионалното КАТ като цяло са особенно горди boxed.gif все едно са направили ебати и превенцията а в същото време в град Пазарджик откъм спазване на закона за движение по пътищата е пълно мазало :censored:
tooth.gif Toyota

jeepsa
Мнения: 5
Регистриран на: 09 Сеп 2017 22:57
Местоположение: Blagoevgrad

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от jeepsa » 10 Сеп 2017 08:36

Здрасти отново,

Аз за глоба съм ок, в крайна сметка не съм видял, граници съм минавал спиран съм какво ли не, грешката си е моя. Но да ме лишат от автомобил, да имам резервен вариант, но сега съм сантиментален да не стане друг панаир...

Живи и здрави... поздрави

Георги Аенски

jeepsa
Мнения: 5
Регистриран на: 09 Сеп 2017 22:57
Местоположение: Blagoevgrad

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от jeepsa » 10 Сеп 2017 08:47

Само да добавя,

При нас работи немец с книжка от 70-те, че ако не и по стара. Тя няма валидност, нито категориите, така че в Германия, това не може да се случи очевидно...

Поздрави,

Георги Аенски

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 7 госта