Избор на семеен автомобил

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
e 10
Мнения: 673
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 2 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от e 10 » 21 Сеп 2017 19:59

ivelina написа: Ще помислим още малко, но ако все пак се спрем на Тойота ще търсим задължително бензин. За дизела знам че е хубаво да гледаме D4D, а не Dcat, за бензина има ли също такива разлики в двигателите?
Тя колежката си го е казала, ама комай вече две седмици чака отговор, докато темата се пълни с мирис на сурова нафта и недоизгорял бензин, гарниран с обороти и нютонметри bash.gif !
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от mfandakov » 21 Сеп 2017 20:07

Двигателист написа: Понеже се споменават демпферните маховици, кой с бензинов автомобил е сменял?
Аз съм сменял,BMW 520 хем е с най-слабият мотор.
sstefan написа: дизел карам и данните си излизат,както и сбора.
И при мен така :D
slowtraveler написа: Много голям въртящ момент от ниски обороти
Единственият ми критерий при избор на автоматик. :thumbsup:
slowtraveler написа: За преразхода - мога да го докарам до заводския само с голямо старание... Но все пак е достижим де...
Никога разхода не е бил критерий,наливам карам,светнели резервата пълня резервоара, и така...
Защо да си усложнявам живота със следене на разход,не ми ли отърва махам колата.
worthy.gif

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Избор на семеен автомобил

Мнение от spiridoncho » 21 Сеп 2017 20:14

BOz написа: Точно това определя, че не ти харесват дизелите и даваш силно пристрастно мнение, очевидно.
На мен пък ми става по-зле от неизгорели въглеводороди, произведени от студен бензинов двигател.
Много бъркаш. Това, че не ми харесва миризмата на дизела не определя дали съм противник на дизелите. Както по рано казах, нямам нищо против дизелите, а и карам такъв, и то доста по изправен от повечето по пътя, почти непушещ и нечадещ. Просто подкрепих мнението за "смрадта от дизела" на batececo защото е прав, и това не е просто мнение. Друг е въпроса на теб да ти харесва тази миризма, както има хора дето им харесва миризмата на бензин. Последната зима ми дефектира потенциометъра на газта, и при запалване подаваше 1% газ при което докато загрее пушеше и чадеше. И тогава дрехите ми се пропиваха трайно със същата миризма каквато се простира в подземния паркинг на The Mall защото в задръстването се използва за "обръщало" на цяла София. Тогава като вдишам въздух все едно вдишвам пясък, и това се дължи на голямото количество твърди частици във въздуха. За съжаление на бензин почти не мирише в мола, защото просто автомобилите в задръстването са 80% дизели. Хич не е приятна и миризмата от бензиновите автомобили, които горят масло, но на фона на кофти дизелите също са доста малък брой. Може би на теб не ти харесва точно тази миризма т.е. миризмата на изгоряло масло.
Дизела за дълъг път и за в задръстванията е перфектен, защото дава по-нисък разход и в двата варианта. Като работи на място буквално "мирише" нафтата, а на дълго се кара спокойно с по-малко напрягане. Но това не премехва гадната миризма от ауспуха. Просто на открито се разнася по-бързо.
Ако дизела е нов и изправен, миризмите почти ги няма. Но на колко коли са им изправни изпускателните системи. Все по често започвам да виждам коли, които като тръгват и зад тях не се вижда нищо. Бензинки с изправни катализатори също понякога миришат по-гадно, но тези миризми са си от катализатора.
BOz написа: На всичките ми коли съм успявал да постигна разходи под заводския посочен в книжката. Винаги засичан по пълен резервоар и винаги в две посоки на дадено пътуване.
Бях написал по-обстоен отговор, но няма какво да спорим за разходите. Баба знае 2 и 200, особено когато прави икономия с изключен двигател по нанадолното wink.gif .
Моето мнение е, че за разход под фабричния трябва да се кара ултра пенсионерско. Ето и какво казват Новините.
Да не изкараш сега, че твоите коли са страшно икономични и даже връщат гориво на колонката. Изобщо приказката "постигал" и "типичен" имат коренно различно значение.
Последно промяна от spiridoncho на 21 Сеп 2017 20:51, променено общо 1 път.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Аватар
Toyota Yarispz
Мнения: 186
Регистриран на: 20 Яну 2015 00:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Избор на семеен автомобил

Мнение от Toyota Yarispz » 21 Сеп 2017 20:39

Няма фрапираща разлика в цената на консумативите на дизела , само трябва да знае човек от къде да поръчва! А тези дни бях респектиран от обявените цени на филтри свещи за ярис от магазин на тойота boxed.gif :
маслен филтър -20лв, въздушен-60лв wacko.gif и свещи 35лв/бр boxed.gif . От сайт на много голям търговец на авточасти м. филтър с отстъпка -6лв, въздушния -10лв. свещите денсо иридиум(както ги дава книжката )-22лв/бр.Същия ярис напоследък се кара на много къси градски растояния и на ауспуха взе да намирисва на мърша tooth.gif та ми се наложи да го изкарам малко на магистралата (няколко форсирания до 200) и се прочисти. Та си представям дизели как се чувстват на градско.Относно замърсяването от дизела съм съгласен че има печки които трябва да се спират от движение , но България е страната на чудесата(ни катаджиите контролират каквото им влиза в задълженията още по-малко някой гледа на годишните прегледи).
tooth.gif Toyota

Аватар
sstefan
Мнения: 185
Регистриран на: 23 Дек 2008 01:04
Местоположение: София

Избор на семеен автомобил

Мнение от sstefan » 21 Сеп 2017 21:14

Спиридончо ти кола ли караш или тичаш зад колите ? На мен нищо не ми мирише от никоя кола/коли-пуснал съм си вътрешната вентилация и си карам. Когато не карам,там където се разхождам няма коли,особенно смръдливи дизели stretcher.gif tooth.gif
Toyota Avensis wagon 2002, 2.0 D-4D 110 hp-продадена
Toyota Avensis wagon 2009, 2.2 D-4D 150 hp-продадена
Toyota Yaris 2007, 1.4 D-4D 90 hp
Ford Mondeo 2017,2.0 150 hp
Hyundai I 30,2016,1.6 125 hp AT-служебна/държавна

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Избор на семеен автомобил

Мнение от spiridoncho » 21 Сеп 2017 22:18

sstefan, странно противоречиво мнение си написал. Хем не ти мирише, хем си на вътрешна циркулация. Слез паркирай и се разходи в паркинга на The Mall в делничен ден между 17 и 19 часа и тогава коментирай. Но не бързай да излизаш, а постой 10 минути там. Макар и рядко, но ми се е случвало и в центъра на София, докато кибича в задръстване да пусна вътрешната циркулация. Дали пък го правя това щото имам инсталирана система за свеж въздух? Ако имаш проблеми с обонянието ОК, но това не значи, че аз и други не ги усещам. То ако става въпрос има и силна миризма на гума, но това не пречи да се рзличат миризмите от изгорелите газове. Наскоро и в едната от тръбите на тунелите в ремонт бях зад два камьона, а пълзяхме с 5км/ч ако имаше. Ми и там се наложи да включа вътрешната циркулация, но не заради прахта от ремонта, а за заради миризмите които филтъра на купето не спира.
И защо караш с включена вътрешна вентилация? Вдишването на вече издишан въздух е вредно, и може да причини замайване и/или нарушаване на концентрацията. Или на теб не ти се налага защото отсечките, които караш са къси и свежия въздух не свършва.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

ТТодоров
Мнения: 194
Регистриран на: 09 Авг 2016 22:18
Местоположение: София
Благодарил/а: 36 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от ТТодоров » 21 Сеп 2017 22:24

карам дизел Евро 6 - не знам за какви миризми и пушеци иде реч. Слагал съм си носа зад ауспусите.
карам Ярис Евро 3 е май - на студен двигател си мирише на недоизгоряло гориво.

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Избор на семеен автомобил

Мнение от spiridoncho » 21 Сеп 2017 22:37

Ако всички дизели бяха евро 6 нямаше да го има този спор. А и ако всички бяха изправни поне колкото твоя Ярис евро 3, то пак нямяше да говорим. Но все пак вкарвал ли си Яриса в малък гараж да поработи? Ако не си, пробвай, и после кажи.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Двигателист
Мнения: 423
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 19 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Двигателист » 21 Сеп 2017 22:43

mfandakov написа:
Двигателист написа: Понеже се споменават демпферните маховици, кой с бензинов автомобил е сменял?
Аз съм сменял,BMW 520 хем е с най-слабият мотор.
sstefan написа: дизел карам и данните си излизат,както и сбора.
И при мен така :D
slowtraveler написа: Много голям въртящ момент от ниски обороти
Единственият ми критерий при избор на автоматик. :thumbsup:
slowtraveler написа: За преразхода - мога да го докарам до заводския само с голямо старание... Но все пак е достижим де...
Никога разхода не е бил критерий,наливам карам,светнели резервата пълня резервоара, и така...
Защо да си усложнявам живота със следене на разход,не ми ли отърва махам колата.
От любопитство - на какъв пробег се скапа демпфера?

ТТодоров написа: карам дизел Евро 6 - не знам за какви миризми и пушеци иде реч. Слагал съм си носа зад ауспусите.
карам Ярис Евро 3 е май - на студен двигател си мирише на недоизгоряло гориво.
Е, ти пък. Нормално. Аз и от е5 и от еев (междинките, има ги при товарните, при леките не знам) не усещам лоша миризма, а и определено не димят, ако работят нещата дето се грижат за това. Ако имат и редукция с адблу, съвсем на пара го докарват отзад :D (все пак да не стигаме до крайности и да лапаме ауспусите :D ) . Наблюденията са ми от Бенц Е350 дизел и Волво С80 Д5. И двете с дпф, и двете без редукция с „адблу”.

Също и от доста камиони с адблу, на които бай ганьо е сложил емулатор щото него еко-меко не го интересува, ама сега щото нещо по германия ги погнаха, че лъжат и на ганьо му треснаха глоби и се започва обратен процес по махане на емулаторите и възстановяване на нормалната работа на адблу системата. Така че всичко си е наред, докато не ти бръкнат в джоба за премахнат дпф, за емулирани системи за рециркулация и редукция и т.н. Тогава доста защитници на някои тези, ще преминат доста бързо на другия бряг :D

Иначе по сериозно - дано повече хора като ттодоров и слоу и др. да имат възможност да карат е6, защото без преувеличение, скоро в големите градове едвам ще се диша. За другите - има пропан-бутан. :D Той поне директно ти качва дъртата кошница с една еврокатегория нагоре :D А и 20 на сто да харчи, все едно дизел 10 tooth.gif Все пак си мисля, че е по важен разхода в пари, от колкото в литри wink.gif

ccvetan
Мнения: 72
Регистриран на: 22 Дек 2015 08:51
Местоположение: Ловеч
Благодарил/а: 1 път

Избор на семеен автомобил

Мнение от ccvetan » 21 Сеп 2017 23:14

До колкото зная AdBlue-то неутрализира азотните окиси или двуокиси(това ще го уточним при нужда). Ако дими, това адблу няма да спаси положението.
Verso 2.2 D-Cat 2010

Двигателист
Мнения: 423
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 19 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Двигателист » 21 Сеп 2017 23:20

ccvetan написа: До колкото зная AdBlue-то неутрализира азотните окиси или двуокиси(това ще го уточним при нужда). Ако дими, това адблу няма да спаси положението.
Мда. Азотните окиси са доста токсични.

ccvetan
Мнения: 72
Регистриран на: 22 Дек 2015 08:51
Местоположение: Ловеч
Благодарил/а: 1 път

Избор на семеен автомобил

Мнение от ccvetan » 21 Сеп 2017 23:50

За противниците на дизела. Ауспух на камион Евро 6, на 200 000 км.
Прикачени файлове
20170921_234012-1.jpg
20170921_234012-1.jpg (1.87 MiB) Преглеждано 2074 пъти
Verso 2.2 D-Cat 2010

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от slowtraveler » 22 Сеп 2017 01:14

Двигателист написа: Иначе по сериозно - дано повече хора като ттодоров и слоу и др. да имат възможност да карат е6,
Моят е Е5В blush.gif Няма Адблу (новите вече са с адблу и са Е6)..
Но още като го взех бях останал силно изумен, че дори и студен от ауспусите излиза газ, който не мирише дори и малко на нафта...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
miso25
Мнения: 468
Регистриран на: 13 Окт 2012 18:35
Местоположение: София

Избор на семеен автомобил

Мнение от miso25 » 22 Сеп 2017 09:33

Хахаха, добре, че хората пуснаха такава тема за Избор на семеен автомобил, че иначе нямаше къде да имате да водите този спор. Ако някой реши да прочете темата според мен ще се обърка за какво е. Иначе нищо лично - винаги ще има този спор бензин или дизел. Всеки сам трябва да си решава за да няма после ама нали вие така ме посъветвахте.
Volvo XC60 2.0, 136hp, 2014
ex Toyota Verso 2.0, 126hp, 2011
ex Toyota Corolla Verso 2.2, 136hp, 2006

Аватар
sstefan
Мнения: 185
Регистриран на: 23 Дек 2008 01:04
Местоположение: София

Избор на семеен автомобил

Мнение от sstefan » 22 Сеп 2017 09:37

spiridoncho написа: sstefan, странно противоречиво мнение си написал. Хем не ти мирише, хем си на вътрешна циркулация. Слез паркирай и се разходи в паркинга на The Mall в делничен ден между 17 и 19 часа и тогава коментирай. Но не бързай да излизаш, а постой 10 минути там. Макар и рядко, но ми се е случвало и в центъра на София, докато кибича в задръстване да пусна вътрешната циркулация. Дали пък го правя това щото имам инсталирана система за свеж въздух? Ако имаш проблеми с обонянието ОК, но това не значи, че аз и други не ги усещам. То ако става въпрос има и силна миризма на гума, но това не пречи да се рзличат миризмите от изгорелите газове. Наскоро и в едната от тръбите на тунелите в ремонт бях зад два камьона, а пълзяхме с 5км/ч ако имаше. Ми и там се наложи да включа вътрешната циркулация, но не заради прахта от ремонта, а за заради миризмите които филтъра на купето не спира.
И защо караш с включена вътрешна вентилация? Вдишването на вече издишан въздух е вредно, и може да причини замайване и/или нарушаване на концентрацията. Или на теб не ти се налага защото отсечките, които караш са къси и свежия въздух не свършва.
Спиридончо...от къде да започна. Според теб с 3 дизела дали пътувам на кратки отсечки? Карането на вътрешен въздух само теб може и да те замайва/омайва,но досега не съм чул някой да се е оплакъл или разконцентрирал?
Относно обонянието-лекар ли сте,врачка....не става ясно.
Въздуха в София само от гадните дизели ли е такъв? Само на нафта ли мирише по пътищата? Няма прах,няма бай мангал с каруца и миризлив кон? Няма боклуци по улиците и тротоарите...
Сигурно четеш и П. Коелю,щом толкова често ходиш по моловете и се разхождаш по паркингите там? Аз нямам потребност от всекидневния шопинг...
И не разбрах кой те пита за миризливите дизели и какво общо има с темата?
Искаш да си компетентен по всичко,няма лошо....ама трябва и акъл,мозък. Ама той се развива от ранна детска възраст,после закърнява.

И последно-издай тайната за твоята еко,меко,гига,хипер екологична и не смръдлива кола.
Toyota Avensis wagon 2002, 2.0 D-4D 110 hp-продадена
Toyota Avensis wagon 2009, 2.2 D-4D 150 hp-продадена
Toyota Yaris 2007, 1.4 D-4D 90 hp
Ford Mondeo 2017,2.0 150 hp
Hyundai I 30,2016,1.6 125 hp AT-служебна/държавна

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 71 госта