Сменен двигател, оправяне на документи

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
speedking
Мнения: 127
Регистриран на: 09 Май 2008 19:25
Обратна връзка:

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от speedking » 21 Яну 2018 13:55

Здравейте колеги, имам следния казус. Имам кола, която след като съм е регистрирал съм сменил двигателя със същия, тъй като на първия прескочиха биелни лагери. Новия двигател съм го закупил без документи. Докато аз си карам колата няма никакви проблеми. В талоните ми е вписан номера на стария двигател. Въпросът ми е как най-лесно мога да си оправия талоните, за да е възможно колата да се продава без проблеми? Какви са ми вариантите?
Всеки опит с подебен казус ще ми е от полза.
Lexus IS 220d
Mazda MX5

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от slowtraveler » 21 Яну 2018 14:53

Документи за двигателя са нужни... В момента колега минава по този път и навярно може да обясни по-подробно...
При нас смяната стана в официалния вносител/сервиз и той издаде фактура за двигателя, и декларация на тяхна бланка, че на автомобилът е поставен двигател №хххххх който е аналогичен на оригиналния, смъкнат от автомобила.
Без документи няма как да се справиш според мен - двигателя може да си го откраднал...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
speedking
Мнения: 127
Регистриран на: 09 Май 2008 19:25
Обратна връзка:

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от speedking » 21 Яну 2018 15:25

Номера на двигателя, доказва че е аналогичен на предишния. А това дали е краден ще излезе при въвеждането му в системата им според мен. Ще излезе дали е обявен за издирване или не. Тая простотия с двигателите е има само при нас от цяла европа. На запад си го водят резервна част.
Lexus IS 220d
Mazda MX5

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от slowtraveler » 21 Яну 2018 15:38

Дали ще излезе в системата - не знам... Например ако е внесен в БГ, но никога не регистриран в системата - какъв е изводът? Нелегален внос?
Предполагам ще трябва поне договор за покупко-продажба на двигателя... И ако е бил на разкомплектован автомобил - копие от талона с номера на двигателя?
Дали е простотия - не мога да съдя... На доста места номерът на двигателя е записва и е част от автомобилните документи.
Да, някъде има и вариант 'без номер на двигателя', но как би погледнал при нашата действителност такова развитие на нещата:
Харесвам новия ти автомобил, и решавам да му взема двигателя за моят дарак. Дърпам колата, смъквам двигателя и си го слагам в колата ???
Никъде няма нужда нищо да променям - никъде не е указан номера... Е и?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
speedking
Мнения: 127
Регистриран на: 09 Май 2008 19:25
Обратна връзка:

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от speedking » 21 Яну 2018 16:05

slowtraveler написа: 'без номер на двигателя'
Това е идеята дали е възможно да се направи. Двигателя не е нито по-голям или от друга марка кола или дори друг модел. Преценил съм, че ми е по-евтино да сменя целия двигател с аналогичен, вместо да ремонтирам моя. Доколкото знам, ако двигателя е сменян с друг, който не е аналогичен и имаш документи за него - минаваш технотест и след това нова регистрация. А относно произхода на двигателя ми няма как да съм сигурен, дали е нелегален внос или от крадена кола, ако не е обявена за издирване. Някой продава ударена кола на части и аз купувам част. Вероятно колата е вкарана в България ударена с цел продажба на части, но не за това е темата. Въпросът ми е дали има някакъв начин да имам талони примерно с "без номер" или с новия номер на двигателя, въпреки че нямам документ за покупко-продажба на двигателя. Дали някой се сблъсквал с подобен проблем и как се справил. Ако имах документи изобщо нямаше да е има темата.
Lexus IS 220d
Mazda MX5

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от slowtraveler » 21 Яну 2018 16:20

Нека и колегите да се включат, но според мен вече е късно за 'номера' (евентуално наказуеми действия на твой риск - като подправяне на документ)... Освен ако издириш продавача и да го помолиш да документ или договор...
Точно това е и изходната точка - да докажеш произход. Колегата във форума в момента обикаляше за двигател из морги и обяви на ударени коли...
Навсякъде предлагат договор за покупко-продажба на двигателя и/или копие от талона на ударения автомобил...
Ние още не сме ходили в КАТ за смяна на талона, но в сервиза изрично споменаха, че за новият талон ще има нужда от официалната декларация, а ако е в друг окръг - и от фактурата за покупко-продажба..
Това - за напълно идентичен двигател като код, серия и т.н.. А за различен - 'технотест' е задължителен...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
kickata
Мнения: 346
Регистриран на: 11 Юни 2009 10:50
Местоположение: София

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от kickata » 21 Яну 2018 16:32

speedking написа:Тая простотия с двигателите е има само при нас от цяла европа. На запад си го водят резервна част.
Е добре де, като тръгна да сменяш двигателя не ги ли проучи тези неща? Или понеже си живеем тук “при нас” си мислеше, че все ще се измисли нещо...
Toyota Corolla E12 1.4 VVT-i 2006
Suzuki Samurai SJ413 1.3i 2000

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от slowtraveler » 21 Яну 2018 16:38

Да оставим настрана факта, че ако не дай си боже двигателя да е от краден автомобил, и/или със следа от интервенция по номера - ще има да пишеш тонове мастило.... И може и да влезеш в полицейските масиви.
Защото ако нямаш документ - нямаш никакво доказателство, че не ти си извършил кражбата...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
speedking
Мнения: 127
Регистриран на: 09 Май 2008 19:25
Обратна връзка:

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от speedking » 21 Яну 2018 16:50

Честно казано, не помислих много тъй като това беше единствения такъв двигател, който се продаваше тогава и до някъде си знаех, че ще е вечно моя, ама след 2 години друг акъл взе да ми идва. Винага стои възможността да се продава на части, но след като доста възстанових колата ме е жал да е продавам на части.
Lexus IS 220d
Mazda MX5

e 10
Мнения: 673
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 2 пъти

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от e 10 » 21 Яну 2018 17:52

Дори да решиш да продаваш колата на части, ще имаш проблем с продажбата на двигателя ако евентуалният купувач търси документ за произхода му, което си е нормално.
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от veso_hds » 21 Яну 2018 18:50

При мен имаше подобен казус преди 9г.,когато купувах равката.Взех я от България с регистрация,но в големия талон на мястото за номер на двигателя пишеше "без номер".И шоуто започна,когато трябваше да я регистрирам в КАТ-Бургас.Отначало отказаха да ми я регистрират,но след сериозни разправии(обясних им,че аз нямам никаква вина,че техни колеги от друг град са издали такъв официален документ) ме пратиха при оторизирания дилър на Тойота за Бургас(Спекта ауто).Там ми провериха номера на двигателя и "само" срещу 50 лв. ми издадоха една хвърчаща бележка,но с изходящ номер и печат,която удостоверяваше кой е номера на двигателя.Та с тая бележка се върнах отново в КАТ и така успях да регистрирам колата.Това ми отне 2 дена разправии и разкарвания.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
Nedkow
Мнения: 1773
Регистриран на: 26 Фев 2008 00:25
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 1 път

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от Nedkow » 21 Яну 2018 23:04

Без документ за произход (фактура или договор и копие на талон след отчисление на автомобила, ако е бил регистриран в БГ) няма узаконяване.
Намери продавача и уточни с него какъв е случая.

Аватар
babata
Мнения: 117
Регистриран на: 05 Мар 2016 16:09
Местоположение: Плевен

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от babata » 22 Яну 2018 08:22

След скъсана биела и пробит блок се наложи смяна на двигател. Това на служебната кола. В сервиза, в който я правиха, намериха друг двигател, но с други букви/код. След ремонта издадоха фактура с описаните дейности и номера на двигателя и с нея в Технотест. Плащаш таксата, проверяват те и си ОК - взимаш документ. С цялата папка документи, които бях събрал в КАТ. Там филма започна.
Какъв е този двигател и от къде е. Обаждане в сервиза, от там ни пратиха фактура за покупката. И с нея не стана. Обаждане до автоморгата, от която е купен и от там ни пратиха талон на автомобила, от който е свален двигателя, докаран ударен от Италия. Пак греда. Трябвало да имат фактура или договор за покупко продажба. Последно, пратихме декларация за произход на бланка от КАТ да ни сложат мокър печат /естествено продавача не си и направи труда да я попълне/, върна я по куриер и ние си я попълнихме с данните от талона. Та след 3 дни ходене и висене по гишета и опашки, минахме на канала, където даже не погледнаха "новия" номер на двигател и ни направиха новите талони.
Така официално сменихме двигателя с друг, втора употреба и регистрирахме колата.
поздрави
Димитър
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV , 2008

Аватар
nikdel
Мнения: 129
Регистриран на: 11 Юли 2011 20:16
Местоположение: Пловдив

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от nikdel » 22 Яну 2018 09:45

speedking карай си колата. И аз съм със сменен двигател и още го като вземах знаех, че колата ще е вечно моя. Но аз и без това не обичам да сменям колите често. За коли над 15 г. и в ниския ценови сегмент, ми се струва излишна тая бюрократична разправия.
Corolla Liftback 2000г. 4Е-FE GAZ

Аватар
speedking
Мнения: 127
Регистриран на: 09 Май 2008 19:25
Обратна връзка:

Сменен двигател, оправяне на документи

Мнение от speedking » 23 Яну 2018 20:25

nikdel написа: speedking карай си колата. И аз съм със сменен двигател и още го като вземах знаех, че колата ще е вечно моя. Но аз и без това не обичам да сменям колите често. За коли над 15 г. и в ниския ценови сегмент, ми се струва излишна тая бюрократична разправия.
Май тва ще е варианта или продажба в същата община.
Lexus IS 220d
Mazda MX5

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 60 госта