Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от chukich » 10 Апр 2018 15:22

BOz, не си прав. И аз се разрових и намерих доста информация. Ето част от нея. извинявай за английския.

qte
----------
LPG has the potential to make a huge difference to local air quality, particularly in urban areas where poor air quality is directly attributed to Petrol or Diesel engine
LPG produces 33% less CO2 emissions than petrol and 45% less CO2 than diesel. LPG vehicles produce up to 82% less Nitrogen Oxide pollutants than petrol and 99% better than diesel ! 63% less Carbon Monoxide. 40% less Hydrocarbons than petrol and 70% less than diesel. 50% less particulates than petrol and 98% less than diesel.
---------
unq
Това са при идеални условия. Според автомобил, двигател, настройки тези проценти варират.
Вземайки под внимание какво братята англичани казват, ако Хибрид изгори 6л бензин по-еко ли ще бъде от стара Корола, която ще изгори 8- 10л газ?

btw, Въглеродния диоксид далеч не е най-опасния за човешкото здраве. Много от модерните дизели имат по-ниски нива на въгл.диоксид от бензиновите, но финните прахови частици + др. са в доста по -големи нива и са в основата за масовите забрани на дизели из Европа.
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от Airfan » 10 Апр 2018 16:56

И все пак, същите таралясници се карат и в момента не по-малко от зимата, обаче замърсяване няма. Извод?
Изображение Изображение

e 10
Мнения: 673
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 2 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от e 10 » 10 Апр 2018 17:03

И пак в този стил да попитам, макар и не по темата: Как ще се ограничи (забрани) отоплението на твърдо гориво и изгарянето на всевъзможни боклуци в големите градове? Ще има ли някакви стикери за кюмбетата?
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от nowyaris » 10 Апр 2018 17:33

Идеята в нормалните държави е не да те ограничат или забранят.Идеята е да си плащаш,когато ползваш.Аз за бензинова 120 коня 2003 Евро 3 плащам тук данък и застраховка 1260 евра.И си карам,и никой не ме пита колко стара ми е колата.И така са го нагласили,че да не може да не си платиш.Или да не минеш преглед.Много са хитри,да ги таковам в йезуитите.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от dokkito » 10 Апр 2018 17:54

Точно доходите в България са проблема. Аз също смятам, че данък 30 лева , застраховка 160 лева и винетка от100 лева не са достатъчни за разходите за поддръжката на страната ни. Аз нямам против да ми сложат данък 1000 евро и застраховка 500 евро, но нека ми остават пари за преживяване. В белите държави имат сметки по няколко хиляди евро на месец, но им остават пати за храна и спокойствие.
Ако в семейството ми влиза една европейска заплата от 3000 евро никакъв проблем няма да има да оставям 50 процента от заплатата си по сметки, такси и застраховки, защото ще имам остатък 1500 евро. Тези пари са достатъчни за нормален живот.
При средна заплата от 800 лева в България и сметки да нямаш пак живееш по- бедно.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от dimkaraganchev » 10 Апр 2018 18:29

BOz написа:Ако малко се поровиш и видиш реалните анализи на емисиите, ще видиш, че след конверсия на газ, нивата на въглеродния диоксид по време на работа на газ намаляват средно с 10%. А въпросния газ служи за основа за определяне на замърсяването към днешна дата. И като сложиш "стандартното" увеличаване на разхода с 10% при работа на газ, то имаш нулево подобрение на въглеродния диоксид от газифициран автомобил.
Че то, хората замърсяват с въглероден диоксид много-много повече. Дай и тях да ги махнем, че да се реши проблемът. tooth.gif
Оги написа: ...Защо при ГТП на бензиновите коли с монтирана и работеща газова се мерят изгорелите газове на бензин ? ...
Преди 2 месеца минах ГТП с едната кола. Тъй като на пункта са ми приятели, реших да проверя как са газовете при работа на LPG. Ами, не са добре. Доколкото си спомням, при норма на СО 1,5, на газ бяха 2,5, а на бензин - 1,25. Та, такива работи...

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от nowyaris » 10 Апр 2018 19:37

dokkito написа: Точно доходите в България са проблема. Аз също смятам, че данък 30 лева , застраховка 160 лева и винетка от100 лева не са достатъчни за разходите за поддръжката на страната ни. Аз нямам против да ми сложат данък 1000 евро и застраховка 500 евро, но нека ми остават пари за преживяване. В белите държави имат сметки по няколко хиляди евро на месец, но им остават пати за храна и спокойствие.
Ако в семейството ми влиза една европейска заплата от 3000 евро никакъв проблем няма да има да оставям 50 процента от заплатата си по сметки, такси и застраховки, защото ще имам остатък 1500 евро. Тези пари са достатъчни за нормален живот.
При средна заплата от 800 лева в България и сметки да нямаш пак живееш по- бедно.
Такива заплати няма.Или ги получават 5-10 процента.И сметките са към 70 процента от доходите.Разбираш ли смисъла на това,което пиша-никой не го интересува колко са ти доходите тук-трябва да си плащаш каквото е решено.Това е свързано с темата.Колко пари имаш или изкарваш не интересува никого-като искаш да караш-плащаш.Винетката е 90 евро.Прегледа-около 60,ама даваш 100,за да не те тормозят за глупости.Глобите са ужасяващи и те дерат за всичко,включително и за дистанция на автобана.Шофьорския курс е между 800 и 1200 евро за лека кола и мотоциклет и се взима мноооого трудно.Регистрацията на новозакупена кола 200 евро.Техническо обслужване в сервиз-масло за двигател,и въздушен,маслен и климатичен филтър с труда - 200 евро /маслото е Ликки Молли 10/40 а филтрите-някакви незнайни/.Автомивката - на автомата между 9 и 16 евро. Лепенката за свободно паркиране-още не знам.Плащаш и караш,иначе ходиш... :thumbsup:
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от slowtraveler » 10 Апр 2018 19:49

dokkito написа: Точно доходите в България са проблема. Аз също смятам, че данък 30 лева , застраховка 160 лева и винетка от100 лева не са достатъчни за разходите за поддръжката на страната ни.
Доки, а данък 950лв, застраховка 3300лв, дали са достатъчни за разходите за поддръжка на страната ни? :whistle:

Дидо, с една дума всичките ти данъци по автомобила са ти 50-70% от месечна заплата... Ами то и тук е толкова в момента :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от dokkito » 10 Апр 2018 20:10

Nowyaris може да съм попрекалил със средната заплата в Европа , но ако сравня остатъка от 30-те % със сигурност са в пъти повече от моите 30%. В същото време вече разходите за храна се много близки в Европа и България.
Slowtraveler според мен със сигурност това би помогнало много за инфраструктурата на страната ни, но ако не се крадат. Разбира се, ако имам доход за да плащам без лишения.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от dimkaraganchev » 10 Апр 2018 20:34

Каквото и да си говорим, има още много време да мине, докато покупката на нов автомобил стане изгоден в България. Много време. А тиквите най-вероятно се стягат за нова оставка. Може би искат пак да преброят баламурниците, дето гласуват за тях... :)

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от Kiki » 10 Апр 2018 21:02

dimkaraganchev написа: Каквото и да си говорим, има още много време да мине, докато покупката на нов автомобил стане изгоден в България. Много време. А тиквите най-вероятно се стягат за нова оставка. Може би искат пак да преброят баламурниците, дето гласуват за тях... :)
Най-обичам, като го обърнем на политика. bash.gif
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от veso_hds » 10 Апр 2018 21:18

Аз затова отдавна предлагам да се отвори нов раздел във форума-философски или политически. :D
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от Kiki » 10 Апр 2018 21:27

veso_hds написа: Аз затова отдавна предлагам да се отвори нов раздел във форума-философски или политически. :D
Най-вече политически. sleep.gif
И аз няколко пъти загатвах с постове, ама модераторите не кълват. tooth.gif
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от nowyaris » 10 Апр 2018 22:00

veso_hds написа: Аз затова отдавна предлагам да се отвори нов раздел във форума-философски или политически. :D
Ти си учител-знаеш го-философия,политика,история-кой каквото и да разправя,все за пари става дума.А темата засяга точно парите на всички собственици на автомобили в България.Днес-винетки с различни цветове,утре-такси които ще струват пари с различни цветове.Нормално е голяма част от Колегите да са притеснени от всяко едно допълнително оскубване/одиране.Знаем си положението.Няма политика,няма философия.Всичко е чиста аритметика.А аритметиката няма нищо общо с човещината.
Според едно изследване на един британски университет никой на никого за нищо не е длъжен. 83 процента от българите останали потресени от резултата :thumbsup:
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Какво е мнението ви на идеята за новите еко винетки?

Мнение от nowyaris » 10 Апр 2018 22:13

slowtraveler написа:
dokkito написа: Точно доходите в България са проблема. Аз също смятам, че данък 30 лева , застраховка 160 лева и винетка от100 лева не са достатъчни за разходите за поддръжката на страната ни.
Доки, а данък 950лв, застраховка 3300лв, дали са достатъчни за разходите за поддръжка на страната ни? :whistle:

Дидо, с една дума всичките ти данъци по автомобила са ти 50-70% от месечна заплата... Ами то и тук е толкова в момента :)
Не, годишните твърди /константни/разходи конкретно по Лагуната са точно една моя месечна нетна заплата.Всичко друго е допълнително-бензин,ремонти,поддръжка,консумативи...... . 1/14 от нетния годишен доход.Това е нещо като константа за почти всяко австрийско семейство.Който си е осигурил високи постоянни доходи,кара скъпи коли,например американски ДЖИП,но при тези автомобили данъците и застраховките са в пъти по-високи.Но процента е аналогичен-10-15 процента от нетния годишен доход.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта