Доходи за кола на лизинг

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот slowtraveler » 11 фев 2018 22:57

Едно е глобалното, а съвсем друго - локалното решение... Да, ако не се продават нови коли, няма да има и втора ръка :) Но от друга страна - чисто икономически правилното решение е друго :)
И го казвам като човек, на който последните 6 или 7 автомобила са били нови от магазина :)
П.С. Приятеля и той се хвали с безплатно обслужване и т.н., ама то ако помислиш - само каското му за година е колкото всичките ТО за тези години (нямам спомен дали не бе повече от 6г) :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
Akima
Регистриран: 09 юни 2009 17:28

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот Akima » 11 фев 2018 23:16

Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Потребителски аватар
BOz
Регистриран: 24 сеп 2013 18:06

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот BOz » 12 фев 2018 19:16

boyanmt написа:Източник Много съгласен с Енев!Всички правят сметки,чешат си езиците(типично БГ),ама трябва да се мисли винаги за безопастноста-на първи план.Не може да се сравнява нов и стар автомобил.3 годишен...на 100К не е решение...но всеки си постила според чергата.Глупост според някой е да налееш пари за нов автомобил,а не е глупост до купиш последен модел телефон?!

3 годишен автомобил няма да се представи по-зле от нов такъв, от същия модел. За това идеята ти за безопасността не е валиден аргумент в случая.
Отделно и сравнението ти за телефон не е много уместен, защото процентното изразяване на цената спрямо доходите въобще не са съизмерими. Дай боже всеки му да може да си позволи нов автомобил, който да му струва толкова, колкото и един телефон, погледнато чисто от приход към разход. Също така не забравяй, че има последен модел телефон от 300 и от 3000. Също като новата кола - има такива за 15к, а и за 150к.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Потребителски аватар
boyanmt
Регистриран: 15 яну 2018 21:01

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот boyanmt » 12 фев 2018 19:34

Да,Boz!
Представянето на нов и такъв,вече разработен е под въпрос,с превес на разработения.....и толкоз.Но пак зависи за какво представяне иде реч-ако говорим за.безопастност,екстри свързани с това,няма как стария да предлага същото дори и по добро от новия.
Сравнението с телефоните беше хипотетично...та в този ред на мисли се сетих за един комшия(шушляк и дървен философ)....тъкмо си купил Apple X,а говори по скайп и вайбър....та ново-старо,скъпо-евтино....въпрос на предпочитания,комплекси...и какво ли не. Приказката за новата кола и младата жена е все още валидна! :D

Потребителски аватар
BOz

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот BOz » 12 фев 2018 19:42

Ами от написаното, което цитирах, а и с последвалите ти мнения звучиш по два начина:
1. Едва ли не, че ако автомобила не е нов, то си "играеш" с безопасността. И не визираш нов модел като поколение а, че трябва да е чисто нов от магазина, а не някой преди теб да го е карал 2 години (съвсем примерно).
2. Даваш пример с телефони като метафора как си бил склонен да дадеш някакви пари за последния модел телефон, от който не ти зависи безопасността, а разбираш ли правиш "компромис" със закупуването на нов автомобил, с намек и препратка отново към първа точка.

Както написах и в двата случаи не съм съгласен с теб.

Потребителски аватар
boyanmt

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот boyanmt » 12 фев 2018 19:45

:thumbsup:
За това света е шарен!
:D

Потребителски аватар
slowtraveler

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот slowtraveler » 12 фев 2018 20:14

boyanmt написа:Източник ако говорим за.безопастност,екстри свързани с това,няма как стария да предлага същото дори и по добро от новия.

Не си прав... Част от хватките за зарибяване на 'цацата' са пускане на доста 'заводски екстри' при новия автомобил, а при фейс-лифта на утвърден и вървящ модел в същото ниво тези екстри да изчезнат и да ги има в по-високото ниво...
И аз бях учуден, когато преди година правих тест-драйв на фейслифтовия (т.е. без никаква разлика, с малки интериорни и софтуерни промени) на джипка като моята... Обаче най-високото оборудване...
Оказа се, че например отоплението на волана, което си влизаше в щатната комплектация при мен, е било отпаднало и се предлага само като екстра..
А лизинга никога не ме е кефил :) Ако разчитаха на мен, лизингодателите да са фалирали :) Не че не се е налагало да вземам кола на лизинг (поради други съображения), ама обикновено лизинга приключваше преди изтичане на 1г :)

dimkaraganchev
Регистриран: 03 юни 2010 18:23

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот dimkaraganchev » 13 фев 2018 00:34

Както се казва, имал си бол пари, дал си ги...за глупости. Ами, честито. tooth.gif

Потребителски аватар
boyanmt

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот boyanmt » 13 фев 2018 00:42

....разбира се! :thumbsup:
Мерси! tooth.gif

Потребителски аватар
memorex
Регистриран: 07 апр 2012 22:09

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот memorex » 15 фев 2018 19:42

boyanmt написа:Източник
Енев написа:Източник
memorex написа:Източник Колко смел /може да се тълкува и прост/трябва да си за да теглиш заем с лихва ,за нещо ,което на другия ден ще се обезцени с 20,30,50 % или колкото там е, не че не е тръпка де..... :)

Със сигурност е по-малко, отколкото да караш 15+ годишна бангия (70% от автопарка в България), която не се знае дали ще спре, завие или маневрира нормално и ще рискува живота на остналаите участници в движението.

Много съгласен с Енев!Всички правят сметки,чешат си езиците(типично БГ),ама трябва да се мисли винаги за безопастноста-на първи план.Не може да се сравнява нов и стар автомобил.3 годишен...на 100К не е решение...но всеки си постила според чергата.Глупост според някой е да налееш пари за нов автомобил,а не е глупост до купиш последен модел телефон?!

Боби не си ме цитирал правилно защото си съгласен с колегата който не ме е разбрал правилно т.е.това което пишеш като типично БГ са хора,които теглят заеми от познати които после не могат да върнат или кредити с непосилни лихви само и само да закупят нов автомобил който не винаги е от надеждна марка а по-често от бюджетна и не дотам надеждна и в никакъв случай не по-безопастна от например втора ръка но от класа.
Ефектът на Дънинг-Крюгер -Неквалифицирани индивиди страдат от илюзорно превъзходство, поради което погрешно оценяват способностите си много по-високо от средното т.е. метакогнитивната неспособност на неквалифицирания да разпознава грешките си

Потребителски аватар
boyanmt

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот boyanmt » 15 фев 2018 23:26

memorex написа:Източник
boyanmt написа:Източник
Енев написа:Източник
Със сигурност е по-малко, отколкото да караш 15+ годишна бангия (70% от автопарка в България), която не се знае дали ще спре, завие или маневрира нормално и ще рискува живота на остналаите участници в движението.

Много съгласен с Енев!Всички правят сметки,чешат си езиците(типично БГ),ама трябва да се мисли винаги за безопастноста-на първи план.Не може да се сравнява нов и стар автомобил.3 годишен...на 100К не е решение...но всеки си постила според чергата.Глупост според някой е да налееш пари за нов автомобил,а не е глупост до купиш последен модел телефон?!

Боби не си ме цитирал правилно защото си съгласен с колегата който не ме е разбрал правилно т.е.това което пишеш като типично БГ са хора,които теглят заеми от познати които после не могат да върнат или кредити с непосилни лихви само и само да закупят нов автомобил който не винаги е от надеждна марка а по-често от бюджетна и не дотам надеждна и в никакъв случай не по-безопастна от например втора ръка но от класа.

Сори,ама щом двама не са те разбрали правилно,не значи ли ше написаното от теб е двусмислено?

Потребителски аватар
kickata
Регистриран: 11 юни 2009 10:50

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот kickata » 16 фев 2018 09:37

zi_zi_top написа:Източник По принцип си купувам нещата, за които имам налични пари.

Представи си, че си отново на 25. Завършил си образование, имаш вече хубава работа... Какво правиш ако не разчиташ на мама и тате, и нямаш ниви на село за продаване? Какво правиш тогава: чакаш 5 години да събереш пари за да си купиш кола, като през това време джиткаш с градския транспорт или теглиш кредит/лизинг и имаш колата веднага, а пък ще я плащаш следващите 5 години? Кое е по-добре според теб?
Toyota Corolla E12 1.4 VVT-i 2006
Suzuki Samurai SJ413 1.3i 2000

Потребителски аватар
slowtraveler

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот slowtraveler » 16 фев 2018 09:51

Ами като бях на 23 със завършено образование и вече имах хубава работа, без да разчитам на мама и тате си купих 13 годишен голф, за който ми стигнаха парите. С тази кола и се ожених, след което продадох голфа (за няколко месеца имах Талбот), и десетина години нямах личен автомобил...
Животът поднася изненади.. Тогава се ожених и разходите по семейството и децата рязко скочиха...
Когато вземах джипката също първо премерих маслината на задника - да, взех го на лизинг само за да ми е по-широко около врата, ни имах парите налични. Като се изясни ситуацията - платих всичко и разкарах лизинга...
И сега - само 5 години по-късно бизнеса е в голяма криза, щерката - абитурентка с план да учи в чужбина, сина - учи в чужбина... Разходите са ГОЛЕМИ!
При тази криза ако трябваше да плащам и лизинг - директно бих се разделил с колата...
Мислите автомобилите са големите разходи? Завъдете си деца и ще видите :)
С обучението на сина минахме тънко, щото учи в Шотландия - за Балакавър отидоха пари като за един двустаен апартамент във Варна...
За там, накъдето се е насочила щерката предполагаемите разходи включително таксите за обучение надминават цената на Lexus LS500h Executive...
Дали близките години ще вземам кола на лизинг? По-вероятно е да броя стотинките, но целта с обучението е по-важна и си струва, за разлика от автомобила :)

Потребителски аватар
BOz

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот BOz » 16 фев 2018 11:34

kickata написа:Източник Представи си, че си отново на 25. Завършил си образование, имаш вече хубава работа... Какво правиш ако не разчиташ на мама и тате, и нямаш ниви на село за продаване? Какво правиш тогава: чакаш 5 години да събереш пари за да си купиш кола, като през това време джиткаш с градския транспорт или теглиш кредит/лизинг и имаш колата веднага, а пък ще я плащаш следващите 5 години? Кое е по-добре според теб?

На тази възраст направих точно това - работих колкото мога, събрах парите за колата, която си бях наумил и с тях в джоба тръгнах по автокъщите, извадих ги на капака на колата, която си харесах, като ме убеждаваха, че за тези пари, които им предлагам, няма как да ми я продадат, но аз държах парите на капака упорито. Продавача влезе вътре (в "къщичката"), говори 5 минути по телефона и накрая се съгласи да ми продаде колата за парите върху капака. Така си купих първата "истинска" кола. И казвам истинска, защото преди нея купих една от приятел, за да не ползвам точно градския транспорт. И я купих на две вноски в два поредни месеца. Не знам дали това го бориш за "кредит" реално. Да кажем към днешни пари колата я купих за 400лв, на две плащания по 200лв. И след като си купих мечтаната кола, "временната" я продадох за 600лв. tooth.gif

Потребителски аватар
zi_zi_top
Регистриран: 09 май 2008 22:57

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот zi_zi_top » 16 фев 2018 11:39

kickata написа:... Кое е по-добре според теб?

Трудно ми е да ти отговоря, защото като млад лекар получавах СУПЕР МИЗЕРНА заплата и ако баща ми не ми беше купил нов Москвич 21412, щях да си джиткам с обществен транспорт до към 2000 г. Всъщност чак след като започнах да работя извън системата на държавното здравеопазване можех да се позволя да си купя автомобил (дори втора употреба). Та Москвето спаси положението, ама то не беше моя заслуга. После го смених с Опел Корса Б, пак с родителска помощ. tooth.gif
До 42 годишна възраст не можех да си позволя нито лизинг, нито закупуване в брой.
За сведение 2004 г. заплатата в болницата ми беше 330 лв. + специалност + научен сътрудник + клинични пътеки по НЗОК и накрая на месеца чисто към 400-420 лв. Никога не съм се завирал по кьошетата да се пазаря с пациентите за нерегламентирани плащания, защото смятам за недостойно и обидно да просиш.
Ти ми кажи кой ще ти даде автомобил на лизинг!? :)
След като се разделих с държавното и НЗОК положението рязко се подобри, но финансовата дисциплина придобита в младостта остава. wink.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Върни се в “Off Topic”