Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Публикувай отговор
philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Дневни светлини

Мнение от philipp » 27 Авг 2014 20:09

Не, никой, освен съда и законодателната власт, не решава как да "тълкува закона". В закона ясно си пише какво трябва да се направи. Това, че полицаите (все още) не глобяват, не значи, че трябва гражданите да са мърлячи.

Защото "ама аз погледнах и мен не ме дразни" не ме топли. Мен ме дразни. Имам проблеми със зрението ли, не знам - уж съм наред. Но определено не мога да карам ниска кола - ужасно е.

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 22 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: Дневни светлини

Мнение от veso_hds » 27 Авг 2014 21:32

В безполезни спорове не влизам.Ако имате път към Бургас обадете ми се,ще направим една демонстрация и после ще говорим.
Ако някой има проблеми със зрението,там въпросът вече е от медицинско естество(и тук мога да помогна).
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4904
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Дневни светлини

Мнение от slowtraveler » 27 Авг 2014 21:38

В случая не става въпрос за каране на дълги светлини, а за правене точно на DRL....
Късите не се 'намаляват', защото и така те се виждат зле през деня...
Ето Фиата.. Покажете кое е късите, дългите и DRL:
Изображение
Подсказка - така светят DRL (фабрични):
Изображение
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Дневни светлини

Мнение от philipp » 27 Авг 2014 22:11

"При мен е супер, не отговарям за другите"... но ги насърчаваш да правят простотии. Няма нищо лошо и в това да си останем Бай Ганьовци и тарикати. Пак е начин на живот, пак се оцелява.

Аз ще съм един от хората, които ще са много щастливи, когато КАТ започне да глобява за куцо скалъпени "дневни светлини". Рано или късно ще се стигне и до там.

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Дневни светлини

Мнение от Rudy » 27 Авг 2014 23:44

В закона пише дневни светлини. А за повечето модели, които са без отделни диоди светлини речението е точно дългите с редуцирана мощност. Освен това при редуцирана мощност дългите вече не са дълги. Както и мъглявите при моделите на ВАГ, като завиват и се включи само единия - вече не са мъгливи.

Колкото до "прогнозата":
КАТ започне да глобява за куцо скалъпени "дневни светлини". Рано или късно ще се стигне и до там.
Не забравяйте, къде живеем. Нали почнаха да мерят изгорели газове? Да сте видели спрян от движение автомобил заради това? Сложиха камери да ги следят и какво? - сега слагат маркуча за изгорелите газове под колата. Повече от половината БГ автопарк няма да мине МОТ, ТЮВ или друг нормален технически преглед.
Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4904
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Дневни светлини

Мнение от slowtraveler » 28 Авг 2014 00:24

philipp написа:"При мен е супер, не отговарям за другите"... но ги насърчаваш да правят простотии. Няма нищо лошо и в това да си останем Бай Ганьовци и тарикати. Пак е начин на живот, пак се оцелява.

Аз ще съм един от хората, които ще са много щастливи, когато КАТ започне да глобява за куцо скалъпени "дневни светлини". Рано или късно ще се стигне и до там.
Знаеш ли какви са ограниченията и на какви условия трябва да отговарят дневните светлини? :whistle:
Ако си чел темите за светлините, би трябвало да знаеш, че съм върл противник на 'селския' ксенон и незаконните решения.
Но НИКЪДЕ няма ограничения за това в каква посока трябва да светят дневните светлини (те не трябва да са ограничени например като фаровете за мъгла или късите светлини)...
Дори напротив - за да са добре видими през деня, те обикновено са насочени точно както са насочени дългите светлини... Просто мощността им е по-малка за да не дразнят насрещните (а този ефект се получава и при димерите).
Снимките по-горе отразяват поставени ЗАВОДСКИ в базовото оборудване дневни светлини на европейски автомобил (включват се ако си включил функцията през компютъра и изключиш фаровете)...
Защо си мислиш, че на производителя 'не му пука за другите'?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 22 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: Дневни светлини

Мнение от veso_hds » 28 Авг 2014 00:51

Слоу, не му обяснявай повече.Човекът си пее неговата песен и няма,а и не иска да разбере.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Дневни светлини

Мнение от philipp » 28 Авг 2014 01:29

slowtraveler написа:
philipp написа:Но НИКЪДЕ няма ограничения за това в каква посока трябва да светят дневните светлини
О да, категорично си прав. Ако са ДНЕВНИ СВЕТЛИНИ, а не ДЪЛГИ. Забранено е да заслепяваш другите коли с дълги светлини - пише го в закона. А това, че са ти мижави е второстепенен проблем за изправността на твоя автомобил. А това, че "е да, мижави са, но може и да не са ако натисна туй копче" е въпрос на тълкуване дали е оправдание.

Има автомобили с фабрично направени дневни светлини - те не дразнят. Тези, които нямат, да карат на къси - така пише в закона, нали? Ако искат да си сложат реле за автоматично вкл. на късите ако са чак толкова забраванковци. Ако имат начин да си "ъпгрейднат" културно колата с истински дневни от примерно по-нова модификация на същия автомобил, ОК - бих го приел. Но да карат на дълги, пък било то и мижави, простете но не го разбирам що за гъзарски "тунинг" се води...

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Дневни светлини

Мнение от philipp » 28 Авг 2014 01:51

ЗДП господа:

Чл. 70. (2) Използването на дългите светлини е забранено:
1. при разминаване; в този случай превключването от дълги на къси светлини става, когато разстоянието между превозните средства е не по-малко от 150 метра или в момента, в който насрещният водач подаде сигнал чрез превключването на светлините;
2. при движение по осветени участъци от пътя;
3. при движение зад друго моторно превозно средство на разстояние, по-малко от 50 метра.

Чл. 70. (3) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) През деня моторните превозни средства се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини.


Сега много от вас ще се заядат, че в ЗДП няма дефиниция на "светлини за движение през деня". И ще сте частично прави. От една страна ще сте прави, защото ТРЯБВА в ЗДП да го има. Но няма да сте прави, защото в спецификациите на Европейската Комисия много ясно е написано какво е DRL и ние уж спазваме директивите им. На територията на ЕС си има сертификация на продаваните DRL модули и лампи т.н.

Накратко - самоделките с преправени дълги светлини да имитират DRL е закононарушение по ЗДП. С него може да минете в САЩ или Канада, но не и на територията на ЕС. Всъщност няма да е много чудно ако пътувате в чужбина, да оберете някой солен акт ако нямате сертификат за DRL светлините, които сте си "сделали" с подръчни материали. За нещастие в България все още не сме ги стигнали (европейците)... Още не сме бяла страна. Видно и от агресията срещу закона...

П.П. Ето ви ECE 87, та поне като си правите самоделки, поне да знаете на какви изисквания трябва да отговарят:
http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp ... 087r2e.pdf

geniya
Мнения: 303
Регистриран на: 17 Авг 2014 08:38
Местоположение: Асеновград
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Re: Дневни светлини

Мнение от geniya » 28 Авг 2014 08:13

philipp написа:ЗДП господа:

Накратко - самоделките с преправени дълги светлини да имитират DRL е закононарушение по ЗДП.
http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp ... 087r2e.pdf
Дали е нарушение по ЗДП или не, точно ТИ не можеш да го тълкуваш.Никъде в закона не е дефинирано понятието "DRL" или "дневни светлини", с колко лукса да е осветеността им и какъв спектър да има светлината и т.н.Така че твоето тълкувание си оставя само и единствено за теб.Ако ти пречат намалените с 70% дълги светлини и имаш проблеми със зрението, то тогава намираш вариант или да се пазиш /с очила/ или някой да те кара.Другия път когато си подновяваш книжката, да обърнеш внимание на очния доктор за проблема ти.Поздрави.
Toyota Corolla Verso 2004, 2.0D4D 116hp -----------> Toyota Rav4 XA30 2008, 2.2 D4D 136hp /No DPF/

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Дневни светлини

Мнение от philipp » 28 Авг 2014 11:34

FYI европейските директиви са с по-висока тежест от националното законодателство. А в тях пише кое колко и как. Шах.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4904
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Дневни светлини

Мнение от slowtraveler » 28 Авг 2014 11:38

philipp написа:ЗДП господа...
Колега, формално си прав за сертификацията.
Но в конкретния случай локалните фактори са следните:
1. Няма никакъв технически проблем 'домашните' DRL да отговарят стриктно на правилата на посочената от теб договореност, а както и на E/ECE/324/Rev.1/Add.47/Rev.9−E/ECE/TRANS/505/Rev.1/Add.47/Rev.9 (т.6.19)... Включително когато се използва светоизточника (лампата) и рефлектора на дългите светлини, но се 'модифицира' яркостта така, че да съответства на правилата. Тук е разликата с 'домашните ксенони' - там в 99% от случаите има технически проблем да се направят да съответстват напълно на правилата.
2. Има голям формален (чисто административен) проблем в България да сертифицираш каквото и да е, дори и да съответства напълно на правилата. Затова и разбирам колегите, които си монтират сами DRL...

П.С. относно европейските директиви - в МНОГО ГОЛЯМА ГРЕШКА СИ :whistle:
Местното законодателство има приоритет пред европейските директиви (които са насоки/препоръки) и решения... Неслучайно е толкова голям натиска към съгласуване на местното законодателство към европейските насоки...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Дневни светлини

Мнение от philipp » 28 Авг 2014 12:36

Когато местното законодателство не отговаря на директивите следват санкции за държавата. Това не говори ли ясно за йерархията и кое е с по-висока тежест като цяло? Те всъщност са две различни неща, които се допълват. Директивите са общоевропейски насоки, с които местното законодателство трябва да се синхронизира. Местното законодателство дава "крайния продукт" - закона, който трябва да се спазва. При несъвършенство в закона, какъвто е случаят с липсата на дефиниция на DRL, автоматично се приема насоката от директивата. Съдебните решения винаги са такива, когато се намерят пропуски в местното законодателство - приема се общата европейска практика.

Иначе да, прав си - за обикновения човек нещата са обърнати наопаки по важност. По-важно е какво прави местния дерибей, след това какви ги е натворила на местно ниво общината, след това чак държавата, а ЕС е някъде в далечината като утопия. Бог високо, а Цар далеко.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4904
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Дневни светлини

Мнение от slowtraveler » 28 Авг 2014 14:40

philipp написа:..... При несъвършенство в закона, какъвто е случаят с липсата на дефиниция на DRL, автоматично се приема насоката от директивата. Съдебните решения винаги са такива, когато се намерят пропуски в местното законодателство - приема се общата европейска практика....
Съда решава на база на българското законодателство, а не на европейски препоръки - няма как да те осъдят по член, който не е вписан в българските закони...

Сам знаеш, че в доста от европейските държави DRL въобще не е задължителен, въпреки директивите и т.н....
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

E99
Мнения: 14
Регистриран на: 17 Авг 2014 08:21

Re: Дневни светлини

Мнение от E99 » 28 Авг 2014 14:47

Не исках да се меся, но мисля, че ще е полезно като цяло. И двамата грешите относно директивите. Естествено е, че те (директивите) имат предимство пред вътрешното ни право (дори в нашето си право го казваме - първо чл. 5, ал. 4 от Конституцията - относно Учредителните договори на ЕС, а после - чл. 26, ал. 2 във връзка с чл. 29 от Закона за международните договори на Република България). Има разлика между директива (задължителен характер) и препоръка (незадължителен характер).

В същото време функцията на директивите е да не въвеждат конкретни, пряко приложими правила, а да изискват резултат, който държавата може да постигне по начин, който тя прецени - т.е. чрез имплементиране на директивата във вътрешното законодателство - чл. 288 ДФЕС. Практиката на Съда на ЕС (преди на ЕО) от над 20 години е постоянна - когато директивата не е имплементирана от държавата - субектите на частното право (физически лица, фирми и т.н.) не могат да биват санкционирани за неспазване на въпросната директива. Пряко директивата се прилага само, ако целта и е да даде право на частноправните субекти спрямо държавата, а съответната държава не е имплементирала това право в законодателството си.

Това е по отношение на правния режим. Колкото до истински важният въпрос, дали заслепяват или не дълиге дневни светлини, не съм компетентен да кажа. Ако наистина заслепяват бих бил против. Имам приятел с намалени дълги и никога не ми е правило впечатление, че през деня могат да създадат неудобство. Интересното е, че той е искал да е на късите, но му препоръчали от сервиза да е на дългите и се навил. Защо са го посъветвали така - не знам.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта