Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Публикувай отговор
Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от veso_hds » 01 Ное 2017 15:33

BOz написа: Аз бих избрал дългите на по-малък процент (30), защото ще се вижда отново доста добре, а дългите светлини при Н4 крушка никога не изгаря. Съответно удължаваш живота на цялата крушка със стотици проценти. tooth.gif
BOz,ако знаеш колко си прав!Имам 30% на дългите вече пета или шеста година(не помня кога слагах модула)."Корифеи" в ел.системите ме убеждаваха как всеки месец ще сменям крушки,защото.......ала-бала.За тяхно нещастие досега не съм сменял никакви крушки,общо вече 8(осем)години.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

NightWalkeR
Мнения: 9
Регистриран на: 03 Окт 2008 01:34
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от NightWalkeR » 01 Ное 2017 18:04

...Ами честно да си призная аз също исках на дългите, но човека който ги монтира каза че нещо не може да се справи с дългите и ги напрви с късите. Аз съм ОК и така, смятам че на 40-50-60% пак ще "живеят" дооооста по-дълго от на 100% , особено че колата се кара 99% в града и главно през деня .....а и избягвам момента със забравянето и осветлението на таблото tooth.gif
Yaris II 1.3 VVTi Изображение
.
GooD Judgements come from Experience, Experience comes from BAD Judgements !!!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4856
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от slowtraveler » 01 Ное 2017 19:29

BOz написа: Аз бих избрал дългите
Използването на дългите светлини е изрично забранено в Закона... Защо да си слагате таралеж в гащите?! :whistle:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2582
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от WoLF » 01 Ное 2017 19:31

То и на халогените за мъгла е забранено, но масово се ползват за дневни...
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4856
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от slowtraveler » 01 Ное 2017 19:42

Масово - не знам, ама мен са ме спирали заради светещи фарове за мъгла (и то заедно с късите)... Обясних им, че колата сама ги е пуснала :) И им го демонстрирах де -повярваха :)
Маздата (6, GH - втората серия) бе една от първите във Варна и я гледаха като голямо японско чудо и явно затова повярваха :)
А причината бе проста - в мъгла бях ги пускал, а след това бе преминала автоматично на дневен режим, при което фаровете за мъгла гаснат... Обаче при здрач отново бе преминала на нощен режим и автоматично бе пуснала и фаровете за мъгла.... Да, на дисплея бе изписала това, ама кой да ти гледа :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от BOz » 02 Ное 2017 12:21

slowtraveler написа: Използването на дългите светлини е изрично забранено в Закона... Защо да си слагате таралеж в гащите?!
Защото в случая не използваш дълги светлини и не могат да те глобят по закона. Може да пробват, ама няма да успеят, защото просто не си използвал дългите светлини.
Пример - на БМВ и Ауди (конкретни модели) ДРЛ-а им е заводски заложен в рефлектора на дългите.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4856
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от slowtraveler » 03 Ное 2017 00:58

В случаят говорим за използване на крушката на дългите светлини, а не отделна лампа за DRL... Как ще обориш законно твърдението, че не ползваш дълги светлини (пък било то и с намалена мощност)?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от BOz » 03 Ное 2017 11:43

Примерно с оригинално становище от БМВ, че съм активирал ДРЛ функцията на 3-ката ми, която използва крушките за дълги светлини.
След това с техническа експертиза, че аз не съм включил "дългите светлини" на автомобила, защото за да включиш дългите светлини, задължително трябва да изпълниш точно определени условия, преместване на ръчките и т.н. Но най-вече техническата експертиза ще докаже, че аз не съм се движил на дълги светлини, защото един автомобил да се движи на дълги светлини, то те трябва да отговарят (най-малко по интензитет на светлината) на дадени европейски изисквания за хомогенизация. След това бих имал възможност да изкарам и изискването за ДРЛ и ще се докаже, че аз имам точните условия, които отговарят за ДРЛ, които малко или много съвпадат с тези на дългите светлини (насоченост на светлината да кажем), но с по-малък светлинен интензитет от на дългите светлини.
В крайна сметка актът ще е написан за "дълги светлини", което становище ще мога лесно да го съборя в съда, ако се наложи чак до там.

И накрая да кажем, пак да повторя, че вече има мнооого коли на пазара, които използват рефлектора на дългите светлини, за ДРЛ-а им. Просто е много по-евтино да го правят.
Пример за първия автомобил, за който се сещам:
https://youtu.be/EJ46ta2Rwnc?t=271
И викаш ще си купиш нов автомобил и ще се страхуваш, че ще те спрат за това, че рефлектора на дългите ти свети и могат да ти пишат АКТ за използване на дълги светлини?
Точно и поради същата причина не съм чул някой да си е сложил ШИМ модул на "дългия" рефлектор и той да е бил санкциониран за използване на дълги светлини. :thumbsup:
По абсолютно същата логика аз, под формата на полицай, ще мога да те спра и ще ти кажа, че си на къси светлини, които са много слаби, а и не ти светят габаритите и т.н. и ще ти спря колата от движение. Ако реша да се заяждам...
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
dexter
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Авг 2017 08:59
Местоположение: Ruse

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от dexter » 03 Ное 2017 13:02

ето нещо, което открих за Т25. "The lighting illumination sensitivity can be set using the 'intelligent tester II'
Intelligent Tester II Display Content: Sensitivity
Content: To adjust the sensitivity of the lighting illumination.
Default: Normal
Selection: LIGHT 2/LIGHT 1/NORMAL/DARK 1/DARK 2"
Някой пробвал ли е тази настройка. Англоговорящите разказват, че с настройка "light2" късите светят дори и при хубав ясен ден...
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената - чете се, но не е приятно!
Сегашната - Avensis-'07, 2.2 150bhp
Бившата - Mazda6-'02, 2.3 166bhp
Вечната -Vectra A-'92, 1.4 75bhp punk.gif
Бившата - Golf 2-'86, 1.6 54bhp

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4856
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от slowtraveler » 03 Ное 2017 19:20

BOz, бъркаш сериозно понятията... Едно е да имаш ДРЛ, който използва рефлектора на дългите, а съвсем друго е да ползваш дългите светлини, пък макар и на някакъв процент намалена мощност...
Преди време май единствените, които имаха официално 'редуцирани дълги светлини' бяха американките, и тук минаваха 'метър', щото Технотест си бяха леваци по принцип... Щом 'американка' след вдигане на подемник и 'обстоен оглед' я писаха предно предаване, та се наложи сериозно обяснение, че ей-това е кардана за задния мост, та да я пишат 4х4 :) Или пък на Тойота FJ да се сложат фарове от УАЗ-ка за да мине Технотеста ....
Най-лесно е да си видиш фара - имаш ли маркировка RL - нямат основание да ти правят забележка... Нямаш ли - СЪВСЕМ ЗАКОННО могат да ти събуят гащите, пък ти оспорвай колкото си искаш... И ще загубиш ако защитника от полицията е поне малко в час..
И въобще не споря за това дали се ползва рефлектора на дългите - май бях споменал - на Доблото DRL си ползва същият рефлектор, ама има съвсем друга крушка, и си е сертифициран за DRL...
Дали има желание властта да санкционира - това вече е друг въпрос... Не съм чул много народ да е санкциониран и за ксенони в несертифицирани за това фарове, макар, че предполагам ще се съгласиш, че това е промяна на конструкцията на автомобила, и то съществена - фарът е сертифициран за определен светоизточник, и това е отбелязано на самият фар... Т.е. може съвсем елементарно без всякакви технически средства да установиш промяната дали е законна...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от BOz » 06 Ное 2017 12:23

slowtraveler написа: макар, че предполагам ще се съгласиш, че това е промяна на конструкцията на автомобила,
Реално погледнато с ДРЛ модулите се води промяна на конструкцията. Без значение дали на дългата или на късата светлина.
Това е единственото, което може да направиш като полицай.
Във всички останали случая, ако се пробваш да преминеш към тезата, че водача не е използвал дневни светлини, спрямо изискванията на чл. 70/3 от ЗДвП, то в съда АКТ-а ще падне. И всички заведени дела, които съм изчел са именно на тази теза.
Както и обратното - ако си сложиш ДРЛ-а на късите и аз като полицай директно мога да те засиля в 3-та глуха и такава глоба да ти наложа, че ще съжаляваш цял живот:
Чл. 178. (1) (Предишен текст на чл. 178 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Наказва се с глоба от 2000 до 7000 лв.:
1. (отм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.)
2. който, без да спазва установения ред, комплектува с основни агрегати от различни модели или изменя конструкцията на моторно превозно средство;
За това чисто законово е без значение дали ще ги сложиш на дългите или на късите. Винаги си в нарушение изразяващо се в непозволена промяна на конструкцията на автомобила и само върху тази теза не може да ги обориш в съда в последствие.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4856
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от slowtraveler » 06 Ное 2017 13:00

Отново не съм съгласен с теб.... Странно мислене - как според теб няма да падне тезата, че водачът не е ползвал DRL, при условие, че той формално въобще е НЯМАЛ такава система? А какво е имал? - променил е конструкцията за да му светят някакви дългите светлини в пряко нарушение на закона за използването им...

Освен това автоматичното включване на къси светлини едва ли би могло да се сметне за промяна на конструкцията на системата... И формално погледнато - това не е DRL, но е допустимо от закона използване, заместващо DRL (което освен всичко останало - нито променя функционалността на късите светлини, нито променя интензитет, насока на светлинния поток, и т.н. на оргиналната система)...

П.С. коментарът ми няма нищо общо с текущата българска съдебна практика - там за съжаление нещата са видими и от спътник...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от BOz » 06 Ное 2017 14:55

Да. Аз ще съм в тезата, че съм променил конструктивно автомобила, което ми позволява да изпълня "През деня моторните превозни средства се движат с включени светлини за движение през деня".
Закона в случая ми дава право да използвам светлини, с които мога да се движа през деня. За да са одобрени тези светлини, то трябва да мина през "НАРЕДБА № Н-3 ОТ 18 ФЕВРУАРИ 2013 Г." и през съответната сертификация.
Ако те не са одобрени и нямам сертификат за това, а аз твърдя, че са такива, то попадам под ударите на Чл. 178 от ЗДвПП, който цитирах.
В случая в съда той не може да приеме думите на полицаите, че аз не съм с такива светлини, поради простата причина, че те нямат средства на пътя, с които да го докажат.
Аз автоматично се самопоставям в положение на Чл. 178, с което съм изменил конструкцията на автомобила неправомерно. Съда констатира това, но делото се води за друго, което автоматично ме оневинява.
Примерно всички такива допълнително поставени лед ДРЛ-ли, които са сертифицирани, отново се водят незаконни, докато не ги узакониш по нагледния ред.
Защото спрямо наредбата всичко, което правиш по автомобила, с което не е излязъл от завода се води промяна на конструкцията му. Само цвета имаш право да си смениш без да се сертифицираш колата на ново. Демек ДРЛ поставен допълнително, без значение на кои светлини е, се води за допълнително монтирано устройство по смисъла на закона.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4856
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от slowtraveler » 06 Ное 2017 15:56

Стана прекалено хипотетично...
В случая аз визирах кое е законно... Незаконни варианти колкото щеш.. И е добре да се знаят, а не след това да се започне с типично нашенското 'а онзи ден що не ме глобиха', или 'ама съседа е със същата модификация, пък него са го пуснали'...
А за твърдението ти, че имаш DRL - няма как да потвръдиш твърдението си, така, че едва ли някой съд (освен нашият, при определени условия :) ) би взел под внимание думите ти...
По същата логика би могъл да пуснеш габаритите (или въобще да не ги пускаш) и да твърдиш, че си бил пуснал 'несертифицирани DRL' :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Дневни светлини за Toyota - DRL модули,схеми,LED светлини...

Мнение от BOz » 06 Ное 2017 17:48

Нали съм написал практично как стават нещата.
И не хипотетично, както написах, а реално, като поставиш ДРЛ под каквато и да е форма, трябва да минеш за узаконяването му. До тогава винаги попадаш под ударите на измяна на конструкцията, от където тръгна и разговорът ни, че на дългите не било добре, а на късите няма проблеми. От чисто законова гледна точка и при двата случаи си в нарушение. От чисто практична гледна точка и при двата случаи няма да имаш проблем.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Semrush [Bot] и 28 госта