Замяна на Data SIM в рутер на автомобил / Wi-Fi рутер в колата / Абонаменти - ОБЩА

vesodimov
Мнения: 34
Регистриран на: 01 Окт 2013 10:43
Местоположение: Русе

Замяна на Data SIM в рутер на автомобил / Wi-Fi рутер в колата / Абонаменти - ОБЩА

Мнение от vesodimov » 13 Окт 2014 13:16

Изтича ми предплатената година на мобилния интернет през вградения рутер в автомобила. В момента рутерът е с карта на Виваком. Аз съм абонат на Мтел и имам закупена data sim . Вярно ли е, че рутерите са "заключени" за работа само с карти на Виваком ? Мога ли да отида в сервиза и там да ми заменят сегашната карта с моята ?
Последно промяна от Akima на 28 Май 2017 19:05, променено общо 1 път.
Причина: Променено заглавие.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 55 пъти

Re: Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от Akima » 13 Окт 2014 20:38

Здравей,
доколкото помня устройството работеше само с карти на Виваком - във фърмуер-а обаче не съм влизал и не съм разглеждал административния панел.
Все пак автомобила беше тестови и предпочетох да разуча пътното поведение.

Виж в жабката дали има някаква маркировка на кутията - Виваком предлагам мобилни рутери,даже и в автобус съм виждал техен нет - там модема беше на Хуауей.

Разгледай това - за мен е интересно устройво - mugiBox. :thumbsup:
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от iovkito » 13 Окт 2014 20:53

Според мен щом устройството е оригинално , би трябвало да се накара да работи и с други сим карти. Дори може да се дръпне manual-а за инсталация , там трябва да има инструкция как се подкарва сим картата. Аз си мислех , че е предплатен за 5 години , но така или иначе не го ползвам , а и като знам , че тази джаджа струва нова 200-300 паунда , съвсем лошо ми става , че съм я платил.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

vesodimov
Мнения: 34
Регистриран на: 01 Окт 2013 10:43
Местоположение: Русе

Re: Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от vesodimov » 13 Окт 2014 22:39

Колеги, не мога да си намеря документацията. Имате ли идея за точния модел на устройството. Сложено е в Rav 4 последен модел като на iovkito . От сервиза само дето не ми казаха, че ако наруша гаранцията на рутера нарушавам гаранцията на цялата кола tooth.gif Нямам идея как изглежда отвътре. Запечатан е с холограмна лепенка. Не мога да разбера дали след като го отворя и сменя картата мога с кабел да го вържа към лаптоп /примерно/ и някакси да го настроя. Ако някой има идея - да пише.
Akima, това и аз го видях тия дни. Още няма яснота, защото ще е в продажба от 2015 г. Аз лично не се ориентирам къде за захранване ще се включва тва нещо ... За картата е ясно ...

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 55 пъти

Re: Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от Akima » 13 Окт 2014 23:18

vesodimov написа:Akima, това и аз го видях тия дни. Още няма яснота, защото ще е в продажба от 2015 г. Аз лично не се ориентирам къде за захранване ще се включва тва нещо ... За картата е ясно ...
OBD порта - там е красотата на джаджата!

Иначе устройството на Виваком е един прост MiFi рутер.Достъпва се през web interface и не ти коства нищо да пробваш стандартните за този тип устройства юзър и парола.Ако нямаш представа ще обясним подробно с колегите тук.
Като знам начина на работа във Виваком и политиката им спрямо устройства,предлагани от тях едва ли са моднали базовия дизайн на устойството - просто дефаулт настройката във фърм-а е за техния APN,така че дори и при ресет да работи коректно,а не да трябва да се настройва.

Нямате ли поне указание на кого да звъните,ако няма нет в колата - едва ли ви карат да ходите до дилъра!? wacko.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

vesodimov
Мнения: 34
Регистриран на: 01 Окт 2013 10:43
Местоположение: Русе

Re: Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от vesodimov » 13 Окт 2014 23:31

Възможно ли е да минат с номера, че развалянето на гаранцията на рутера разваля гаранцията на цялата кола ? Тъпо е, но ... знам ли ...

vodafon
Мнения: 135
Регистриран на: 30 Юни 2013 16:23

Re: Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от vodafon » 14 Окт 2014 15:46

Тойота този рутер са го монтирали с цел клиента да избира от кой ще ползва услугата.
Тия от Тойота БГ са сключили договор с виваком за телефония /мобилна и фикс/ и за по добри условия /за тях/ са се нагрухали с карти които набутват на продаваните коли, за това ти правят въртел.
При положение че автомобила ти е в европейска гаранция, ако съм на твоето място ще искам официално да ми монтират сим карта на мой доставчик и ако откажат да ги засипя със жалби от местни институции + ТОйота ЕУ. Тия последните гаранция че не знаят.
Макар че реално за мобилен нет в кола особенно няма да намериш по добро покритие от Виваком.
Лично аз бих си прехвърлил картата на тарифа за 5.90 лв. дейта с 600 или 1024 мб бързи /не се сещам офертата каква е /и бих си решил проблема.

vesodimov
Мнения: 34
Регистриран на: 01 Окт 2013 10:43
Местоположение: Русе

Re: Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от vesodimov » 14 Окт 2014 16:13

В интерес на истината със сервиза съм в прекрасни отношения. И не искам да ги развалям. Макар, че ...
Относно тарифата: когато ми се обадиха ми казаха, че имам два варианта - 95 или 115 лв. в зависимост от МВ бърз интернет. За други варианти не са споменавали. Управителят е мното печен и ще взема да се срещна с него. Току виж той не знае какво правят колегите ...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от slowtraveler » 14 Окт 2014 19:51

Провери какви са по-подробно условията - КОЛКО GB е бързия нет...
Може да ти е по-изгодно да останеш на тяхната тарифа...
А ако въпреки това искаш да го смениш - отиди още веднъж и со-кротце со благо ги питай как можеш да си смениш картата, защото смяташ да обиколиш Европа, а в дестинацията ще имаш друга карта...
ДЛЪЖНИ са да ти кажат...
Ако пак се дърпат - напомни им, че Тойота Европа рекламира, че HOTSPOT устройството може да се използва с ВСЯКА сим карта на ВСЕКИ оператор, с цел да се избягват роуминг ако отиваш в друга държава... Така, че ако не ти кажат сега, ще бъдеш принуден да тръгнеш нагоре по веригата с писмени жалби за отказ от съдействие на местния представител:
Simply load the Toyota Hotspot box with a SIM card of your choice and, as long as you’re in a 3G area, you’ll have instant access to the internet and all the web has to offer.
The Toyota Hotspot connects up to five WiFi capable devices including laptops, tablets, smart phones, iPads, iPhones and game systems and also enables in-car interaction between them. Importantly, the Toyota Hotspot is wired into your car electrical system to ensure constant power supply.
*Designed specifically for in-car use and the special demands of temperature variation and vibration.
*Automotive design high speed dual antenna that enhances mobile reception and minimises 3G connection problems.
*Open to any GSM operator and so allows you to use a SIM card of your choice. It will accept a dedicated data transfer card and, when travelling abroad, you can fit a local card to avoid roaming charges or enable roaming on your card.
Взето е от официалния сайт на Тойота: http://www.toyota-europe.com/new-cars/auris/index.json , секция Аксесоари
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 55 пъти

Re: Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от Akima » 14 Окт 2014 21:42

Akima написа:Отвори в браузър:

mytoyotawifi.home

Въведи Username

admin

Парола

admin

Възможно е устройството да поиска и ПИН на СИМ-картата - трябва да ти е предаден с колата и стартовия пакет от Виваком.
Направи скрийншот на уеб интерфейса - по точно на WAN менюто - за да видим как е настроен.

Направи и шот на версията на софт-а - меню About/Administration/Firmware или подобно име.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от slowtraveler » 14 Окт 2014 21:55

Akima, този mugybox май е само идеен проект ?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

vodafon
Мнения: 135
Регистриран на: 30 Юни 2013 16:23

Re: Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от vodafon » 14 Окт 2014 22:03

vesodimov написа:В интерес на истината със сервиза съм в прекрасни отношения. И не искам да ги развалям. Макар, че ...
Относно тарифата: когато ми се обадиха ми казаха, че имам два варианта - 95 или 115 лв. в зависимост от МВ бърз интернет. За други варианти не са споменавали. Управителят е мното печен и ще взема да се срещна с него. Току виж той не знае какво правят колегите ...
Ако ти трябва наистина нет в колата няма да намериш по добро предложение - цената ти е за 1 гб или 3 гб и ти искат кинтите за 1 година напред.
Проблем ще е ако ходиш извън Бг и нямаш опция да забраниш нета - е тогава ще наиграеш тойота бг с хубава сметка, но сигурно са се усетили и са барнали инт. дата роуминга.
ПП. Документ за плащане дават ли ти, ако да какво пише на него - нямат право да препродават услугата.

vodafon
Мнения: 135
Регистриран на: 30 Юни 2013 16:23

Re: Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от vodafon » 14 Окт 2014 22:06

Akima написа:
Akima написа:Отвори в браузър:

mytoyotawifi.home

Въведи Username

admin

Парола

admin

Възможно е устройството да поиска и ПИН на СИМ-картата - трябва да ти е предаден с колата и стартовия пакет от Виваком.
Направи скрийншот на уеб интерфейса - по точно на WAN менюто - за да видим как е настроен.

Направи и шот на версията на софт-а - меню About/Administration/Firmware или подобно име.
Ти пък кво го караш да си хаква нета в колата ?
проблема му е хардуерното хакване и смяна на сима

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 55 пъти

Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от Akima » 14 Окт 2014 22:34

Проблемът е,че май бокса е опакован от нашите дилъри в допълнителна кутия - иначе трябва да изглежда така:

Изображение


@slow

Да,за момента не е влязъл в производство - набират финансиране от рискови инвеститори и бизнес ангели.
Може да се опитат да продадат цялата идея на някой от по-големите в бранша. sad.gif

@vodafon

За да е полезен форума и за Вас колега - цък.

Преди да се смени картата е добре да се разгледа дали устройството не е модифицирано.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

vesodimov
Мнения: 34
Регистриран на: 01 Окт 2013 10:43
Местоположение: Русе

Re: Замяна на data sim в рутер на автомобил

Мнение от vesodimov » 15 Окт 2014 10:22

Akima, устройството изглежда точно така.
Лепенката, която са ми сложили, се маха и слага много лесно и не остават следи. Под това капаче е СИМ картата. Освен това черния капак, на който пише Toyota, също се маха лесно, но под него има вградена кутия, захваната с болтчета. Ако искате мога да я снимам. Като се прибера в къщи ще заменя картата с моята и ще докладвам за резултата. Логиката ми е, че името и паролата, което са ми дали, е за самия рутер и трябва да е същото и при смяна на картата.
Надявам се довечера да споделя добри новини. worthy.gif

vodafon, аз имам закупена data sim от Мтел с добри параметри. И не ми се иска тя да стои, а аз да плащам допълнително. Аз като карам интернет не ползвам. Дечурлигата се забавляват. А доколкото покритието - колкото - толкова ... :thumbsup:

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта