Подмяна на предни говорители - Avensis T22 - диаметър ?

Двигателист
Мнения: 427
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 19 пъти

Подмяна на предни говорители - Avensis T22 - диаметър ?

Мнение от Двигателист » 07 Окт 2015 22:09

Здравейте,
трябва ми малко информация за оригиналните предни говорители на Авенсис Т22 преди фейслифта (ако има значение).
Какъв е диаметъра им и по-важното – каква е монтажната им дълбочина?
Изобщо колко висок говорител може да се монтира без да опре в стъклото?

Благодаря.
Последно промяна от Akima на 04 Дек 2015 23:31, променено общо 2 пъти.
Причина: Променено заглавие.Моля прочетете правилата и важните теми.

SAMOOEL
Мнения: 22
Регистриран на: 22 Фев 2012 12:59
Местоположение: София

Re: Въпрос за подмяна на предните говорители на Avensis T22

Мнение от SAMOOEL » 01 Дек 2015 13:26

Здравейте колега,

Подмяната на предните говорители на Авенсис Т22 преди фейслифта не е сложна работа. Изискват се малко сръчност и няколко инструмента. Оригиналните говорители са с малки магнити и качеството на звука не е добро, а ако имате и скъсана мембрана - положението е трагично. В няколко реда ще опиша последователността какво да направите (какво направих аз):

Демонтирате корите на вратите - има няколко "щипки", които се изваждат лесно (но внимавайте да не ги счупите), както и до колкото си спомням 3 винтчета - едното е скрито където е дръжката на вратата за отваряне. Махнете и черната пластмаса при огледалото - ще пречи при закачането на кората. Изключете буксата за ел. стъклата.

Сега вече могат да се видят говорителите (16,5 см), които оригинално са нитовани и трябва да разпробиете с дрелка.
На пазара нямаше голям избор от говорители, които да се монтирт без необходимост от "фланци". Аз когато търсих намерих два варианта - Hertz и Pioneer. Заложих на Pioneer-a (17 см) защото имаха по-мека мембрана и по-дълбок бас. Монтирах ги директно без "фланци", като ги закрепих със самонарезни винтчета. Внимавайте с кабелите за колоните - ако са прекалено дълги (както бяха моите) има опасност при сваляне на стъклата да ги закачите. Аз ги скъсих максимално, за да нямам такива проблеми. Беше ми необходима помощ, само за да запоя скъсените кабели към колонките (поялник, припой, колонка, а само 2 ръце :):))

Цялата процедура по подмяна на колоните отне около 50 минути, а не съм от най-сръчните :)

Съветвам Ви да изберете говорители с възможно по-дълбок бас, ако това ще са основните колони, т.к. обема на вратите не е както ако монтирате колони на кората на багажника . . . . Нооо Авенсис 1 не е никак удобен (поне според мен) за монтаж на говорители на кората на багажника (говорим за модела седан), понеже в багажника точно там има едни железа, които е разправия ако искате да махнете . . .

Поздрави и успех.

Авенсиса заслужава една идея по-добра музика от оригиналната!!

Двигателист
Мнения: 427
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 19 пъти

Подмяна на предни говорители - Avensis T22 - диаметър ?

Мнение от Двигателист » 19 Мар 2016 14:16

Днес имах малко време и поразглобих вратата, за да видя, какви са говорителите. Прилагам малко снимки, на които съм написал основните размери за да може да се ориентира някой, който мисли за смяна на фабричните говорители.
Стъклото наистина минава много близо – под 45 мм е най-малкото разстояние от ламарината на която се закрепва говорителя, така че при всички положения трябва да се мисли за някакъв вид дистанционен фланец (поне 15-20 мм) и плитки говорители. Просто за голям магнит няма място, освен, ако не се направи преработка, така че стъклото да не се сваля до долу, но не мисля, че това е приемлив вариант за някой.
Отвора за говорителя във вратата е ф140 мм, а оригиналното закрепване е с 5мм нитове с широка периферия.

Сега, моля за мнение относно тези говорители:
http://aval-bg.com/8/DLS+M226

http://aval-bg.com/78/DLS+M526

При М526 се притеснявам, къде във вратата да разположа и укрепя кросоувърите?

Ето и малко снимки:
P3198180.JPG
P3198180.JPG (224.7 KiB) Преглеждано 1544 пъти
P3198181.JPG
P3198181.JPG (229.81 KiB) Преглеждано 1544 пъти
P3198182.JPG
P3198182.JPG (219.11 KiB) Преглеждано 1544 пъти
P3198183.JPG
P3198183.JPG (218.69 KiB) Преглеждано 1544 пъти
P3198184.JPG
P3198184.JPG (82.02 KiB) Преглеждано 1544 пъти
Понеже не успявам да прикача още два файла, тях ги пускам с външен линк:
http://prikachi.com/images.php?images/293/8699293Z.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/297/8699297i.jpg

П.П.: Не знам защо, но не става да пусна снимките от последните два линка в мнението. Вкарвам адреса в ([img]........[/img]), но в мнението няма снмка, а само надпис "Изображение". Къде греша?

Аватар
agutti
Мнения: 46
Регистриран на: 09 Юни 2010 22:18
Местоположение: Bulgaria

Подмяна на предни говорители - Avensis T22 - диаметър ?

Мнение от agutti » 26 Апр 2016 20:08

Привет,

има ли някой представа с какви характеристики са оригиналните говорители на Т22, основно предните ме интересуват, но и за останалите, ако някой знае бих се радвал да сподели. И на мен ми се върти в главата някаква промяна. Имам и оригинални пищялки от фейслифта, но така и не мога да ги сложа вече 2 години.

Въпреки това аз пък съм страшно доволен от оригиналната музика на колата - като качество. CD-то ми е стар Pioneer DEH 1800. Имам и един друг интересен проблем. Когато колата е седяла на открито при жега или голям студ, предната лява колона звучи като скъсана, а не е, защото в приятно време звучи чудесно.
Някой да има представа и за тази странност.

Поздрави!
Avensis 1998 1.6 5M
Avensis 2010 1.8. CVT

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Majestic-12 [Bot] и 41 госта