Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Bettina
Мнения: 11
Регистриран на: 30 Авг 2016 00:38
Местоположение: София

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от Bettina » 30 Авг 2016 01:11

Здравейте,

Имам Toyota Rav4 от 2006.
Колата съм купувала и докарала от Испания.
Има вградена навигация за която купих оригинален диск от Испания за цяла Европа през 2013, когато докарах колата.
Но откакто съм в България забелязах следния проблем - сигналът на gps се губи и вече въобще не работи.
Когато калибрирам ръчно колата показва правилно няколко километра и след това пак изчезва - тоест колата си мисли че съм извън пътя и на екрана точката ми на движение е сред звлени пространства или пък на събсем различно място.
Неколкократно съм калибрирала навигацията, но ефект няма.
Ходих в Toyota, оставих им я там, но ибте не можаха да разберат от какво е.
Чудя се дали имобилайзерът който ми сложиха от Застраховката може да е нарушил сигналът.
Някой имал ли е подобен проблем?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4892
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от slowtraveler » 30 Авг 2016 10:54

Какво представлява калибриране на навигацията??? Калибриране на компаса?
GPS може да се лъже от неща близко до неговата антена...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Bettina
Мнения: 11
Регистриран на: 30 Авг 2016 00:38
Местоположение: София

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от Bettina » 30 Авг 2016 11:43

Здрасти,
Калибриране представлява да настроиш GPSа на точното място на което си в момента.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4892
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от slowtraveler » 30 Авг 2016 12:08

Хм... За първи път чувам такова нещо... ГПС си хваща точното местоположение - връща координатите в абсолютни стойности... И няма нужда да се калибрира...
Евентуално би могло да се калибрира картата, но това се прави само в някои 'домашни' условия, където се сканира хартиена карта и трябва да се настрои кое положение на картата на какви абсолютни координати отговаря... За фабрични навигации няма такова нещо..
Да GPS понякога му е нужно време за да определи местоположението, особено ако е в гараж, или под дърво, до високи сгради и т.н..
При мен има калибриране само на компаса (да направиш няколко кръга на 360 градуса), и се бъркаше само ако се кача на ферибот, защото явно получаваше несъответствие между датчиците в колелата, жироскопа, компаса и GPS, и се оправяше след няколко навъртени километра... И то - показваше реалното местоположение, но на всеки завой се лъжеше, че 'завивам' в дадена посока, и след това GPS отново коригираше местоположението...

Ако не може да определи местоположението, то може да се провери антената и дали е вкаран добре куплунга на антената в навигацията...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
TATI
Мнения: 2747
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти
Обратна връзка:

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от TATI » 30 Авг 2016 12:19

А дали "проблема" не е в липсата на адекватна карта на България?
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

ItsTimeToChoose
Мнения: 95
Регистриран на: 13 Мар 2016 13:48
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от ItsTimeToChoose » 30 Авг 2016 13:28

Здравейте Bettina,

Прочетох внимателно описанието на проблема, но някои неща трябва да се изяснят.
Bettina написа: през 2013, когато докарах колата.
Bettina написа: Но откакто съм в България забелязах следния проблем
Тоест този проблем сте го забелязали през 2013?
Bettina написа: сигналът на gps се губи и вече въобще не работи.
Не разбирам - проблемът изведнъж ли се е появил или постепенно? Имало ли е период, когато навигацията е работила нормално в България?
Bettina написа: Когато калибрирам ръчно колата показва правилно няколко километра и след това пак изчезва
Bettina написа: Неколкократно съм калибрирала навигацията, но ефект няма.
Тоест калибрирането има ефект или не? Ако след калибриране показва правилно известно време - определено има въздействие и ефект.

Забелязвате ли някаква зависимост в грешното позициониране на навигацията? Например често да ви локализира "30-40 метра на север" от реалното ви местоположение?

Забелязвате ли по-често проблема да се появява в града или извънградско?

Много често при подобни проблеми с позиционирането, проблемът не е в навигацията а в картите, които са инсталирани.

Лек ден
Lexus LS460, 2007
Corolla Verso 2007, 2.2D4D, 2AD-FTV, facelift

Bettina
Мнения: 11
Регистриран на: 30 Авг 2016 00:38
Местоположение: София

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от Bettina » 30 Авг 2016 18:08

Здравейте,

Мерси за отговорите.

Аз не живея в България, но си идвам всяко лято за по 1 месец и си купих тази кола за България през 2013. Купих и оригинален диск за цяла Европа с навигация, който покрива и България. Колата докарах от Испания с тази навигация и си ме закара перфектно до границата.
След това обаче започна проблемът.
В началото навигацията работеше, след което започна да се отклонява. Първоначално по-рядко, след това нон-стоп.

Зависимост в отклоненията не виждам, единственото което мога да кажа е, че все пак разбира че съм в София, но ми дава съвсем други улици и квартали или просто зелено пространство. Дори понякога въобще не дава че съм на пътя.
По късно ще кача снимка.
Но това че разбира че съм в София мисля че се дължи на калибрирането, което опитвах неколкократно. Ако дълго време не я калибрирам дава че съм в градове или села близо до София, Самоков например.
След калибриране има ефект, преди показваше правилно 10тина минути пътя и след това се губеше, сега вече показва не повече от 2 минути.
Ако някой има такава кола, искам да попитам на самия екран, точно под компаса надписа GPS постоянно ли ви е включен?
Защото вчера забелязах че при мен го няма, включи се за момент, тогава показваше правилно пътя, и след това изчезна и навигацията пак се "загуби".
Това на какво може да се дължи?
Защото човека от Toyota уж каза че антената е ок?
GPS
Последно промяна от Bettina на 30 Авг 2016 18:19, променено общо 1 път.

Bettina
Мнения: 11
Регистриран на: 30 Авг 2016 00:38
Местоположение: София

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от Bettina » 30 Авг 2016 18:11

А относно проблема за градско и извънградско - и при двете се появява проблема.
В България навигацията работи добре не повече от 2-3 дни. Закара ме до Лев инс да ми сложат имобилайзъра и имам чувството, че именно след това започна проблема.
И се чудя дали е възможно имобилайзърът да смущава GPS сигнала.
Иначе според мен не е от картата, купих оригиналната и най-добра карта за онзи момент.
Но все пак за да изключа напълно тази възможност знаете ли откъде да си купя диск за България или може ли да сваля от интернет?
Защото като вече имам и като най-вероятно моя си работи, не си заслужава да давам много пари за нов, който няма и да използвам.

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от Scott » 30 Авг 2016 18:31

Bettina написа:...В България навигацията работи добре не повече от 2-3 дни. Закара ме до Лев инс да ми сложат имобилайзъра и имам чувството, че именно след това започна проблема.
И се чудя дали е възможно имобилайзърът да смущава GPS сигнала...
Или просто ако са бърникали около навигационния модул са поизмъкнали кабела на антената?

Аватар
Veni1
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 155
Регистриран на: 01 Май 2010 00:19
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от Veni1 » 30 Авг 2016 20:54

Бетина, разглеждай нещата по следния начин.

Една навигация се състои от навигационен модул - това - което те определя къде си - според точността на приемника - с десетина метра около позицията, където си.
И от карта - на която се налага тази позиция - това, което виждаш на навигацията.
Ако имаш възможност да видиш позицията си спрямо GPS приемника на колата, и я сравниш с какъвто и да е GPS, който ти дава координати, и тия координати съвпадат - то явно е, че проблема не ти е в приемането на GPS-сигнали и определянето на позицията ти, а в картата, която е един вид подложка, която ти визуализира къде си.
Може би се изразих сложно, но ако не съм разбран, мога да задълбая с по-подробно обяснение.
Mitsubishi Pajero 2800 LWB off-road beast
Nissan Micra K12 - wife car
Toyota RAV 4.2 2000 LWB - city car

Driving experience - since 1976

ItsTimeToChoose
Мнения: 95
Регистриран на: 13 Мар 2016 13:48
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от ItsTimeToChoose » 31 Авг 2016 16:46

Veni1,

Напълно съгласен с теб - не случайно в предишния си пост споменах, че повечето такива проблеми с позициониране се дължат на проблем с картата.

Bettina,

В конкретния случай твърде много фактори ме водят към заключението, че проблемът не е в неправилно "нарисувана" карта. Щом има/е имало период, в който навигацията работи добре, не би трябвало да е от картата. Да не говорим, че се стига до това да ви позиционира в друг град... Според мен няма смисъл да хабите излишно време/пари/нерви да търсите и инсталирате нови карти.

Интересен е фактът, че има градивно натрупване на грешка - например след калибриране. Може би наистина има нещо което смущава сигнала и малко по малко Ви праща във Самоков... :D Въпреки че както каза Slow - GPS модула трябва да връща координатите в абсолютни стойности... Странно
Lexus LS460, 2007
Corolla Verso 2007, 2.2D4D, 2AD-FTV, facelift

memorex

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от memorex » 31 Авг 2016 17:27

Да не би нещо тези карти да не са за ИЕ или софтуера да е стар?
П.С.Интересното защо този застраховател ще поставя допълнителен имобилайзер на този автомобил.Да не е ГПС тракер вързан не където трябва.
Антената на навито зад таблото ли се намира?
Последно промяна от memorex на 31 Авг 2016 20:25, променено общо 1 път.

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от Scott » 31 Авг 2016 18:38

Ако GPS символа на екрана на навигацията мига или изчезва за известно време, това е индикатор че сигнала се губи по една или друга причина. Ако се направи калибрация при слаб или липсващ сигнал, нищо чудно да има такива сериозни отклонения. Това ли е навигацията ви:
Satnav

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4892
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от slowtraveler » 31 Авг 2016 20:37

ItsTimeToChoose написа: Щом има/е имало период, в който навигацията работи добре, не би трябвало да е от картата.
Може колежката да бърка губене на сигнал (или както казва - калибрация) с движение по нови, и неописани в картата пътни участъци...
При мен редовно става така като тръгна по магистралата - участъка до Шумен го има, но тръгна ли към Белокопитово - си тръгвам по 'нивите' и започва да реве, че съм влязал в неизследван участък...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Bettina
Мнения: 11
Регистриран на: 30 Авг 2016 00:38
Местоположение: София

Проблем с навигацията на Toyota Rav4

Мнение от Bettina » 01 Сеп 2016 00:38

Здравейте,
Следя отговорите с интерес. Първо да отговоря на
Scott написа: Това ли е навигацията ви:
Satnav
Да, точно това е навигацията.

Относно имобилайзъра:
memorex написа:
П.С.Интересното защо този застраховател ще поставя допълнителен имобилайзер на този автомобил.Да не е ГПС тракер вързан не където трябва.
Антената на навито зад таблото ли се намира?
Когато правих каското ми казаха че трябва да се постави.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта