[Фото-отчет] Добавяне на борд/трип компютър от Toyota радио

dragonn2
Мнения: 55
Регистриран на: 04 Май 2013 21:10
Местоположение: Sofia/Samokov
Обратна връзка:

[Фото-отчет] Добавяне на борд/трип компютър от Toyota радио

Мнение от dragonn2 » 07 Апр 2017 20:37

Здравейте!
От скоро имам Тойота и останах учуден че борд компютъра е вграден в заводското радио. И естествено след като пренесох мп3 плейъра от предишната ми кола и го монтирах в тази, останах без данни в реално време за разхода. За щастие се оказа доста лесно да се "изреже" борда от радиото и да се върне обратно в колата :).

Инструменти, които са нужни:
- отверка звезда.
- тресчотка с камък 10мм.
- поялник
- изолирбанд
- мултицет

От радиото ни трябват дънната платка и дисплея:
20170404_204423.jpg
20170404_204423.jpg (947.26 KiB) Преглеждано 4775 пъти
За да работи трип компютъра е достатъчно да е включена само голямата букса.

Има и два лентови кабела по 20 пина. Първият свързва дисплея с платката, втория свързва лицевия панел с платката.
По принцип ни трябва само връзка между дисплея и платката, но лентовите кабели са доста къси, та реших от двата да направя един по-дълъг с помощта на жици от лан кабел:
20170406_201219.jpg
20170406_201219.jpg (893.2 KiB) Преглеждано 4775 пъти
Управлението на борда се извършва само от един бутон (TRIP), който отговаря за смяната на режимите и нулирането на данните. С малко проба-грешка и тестване с мултицета, намерих кои пинове на платката трябва да бъдат окъсени от бутона и запоих едно микроключе за тях:
20170404_215633.jpg
20170404_215633.jpg (961.26 KiB) Преглеждано 4775 пъти
20170404_215738.jpg
20170404_215738.jpg (857.59 KiB) Преглеждано 4775 пъти
За да изглежда по-добре, облепих кутията на дисплея и лентовия кабел с изолирбанд, но това вече е въпрос на лично предпочитание. Може да се монтира в отделна кутия, някъде по таблото, в пепелника и т.н.
Аз използвах малка пролука между механизма на поставката за чаши и прокарах лентовия кабел от там. Бутончето за управление е в пепелника.

Краен резултат:
20170407_175645_HDR - Copy.jpg
20170407_175645_HDR - Copy.jpg (868.01 KiB) Преглеждано 4775 пъти
[bbvideo=560,315]https://youtu.be/A_1axsTuBhg[/bbvideo]
Разхода е засечен след едно кръгче из 2-3 улички, не се стряскайте от цифрите tooth.gif

Радиото е Toyota 58812. На теория всичко може да се сглоби обратно и отново да работи като заводско.

Ако има нещо неясно, питайте. Айде и успех с хакването! :)
Изображение + Powerbox

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

[Фото-отчет] Добавяне на борд/трип компютър от Toyota радио

Мнение от slowtraveler » 07 Апр 2017 21:25

Браво за отчета колега... :thumbsup:
Трябва да поработиш върху спойките :)
От всичко единствено не ми хареса рязането на лентовия кабел - навярно бих потърсил готов 20 или 24 пинов готов кабел (24 пиновия да го стесня до 20 пина)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

dragonn2
Мнения: 55
Регистриран на: 04 Май 2013 21:10
Местоположение: Sofia/Samokov
Обратна връзка:

[Фото-отчет] Добавяне на борд/трип компютър от Toyota радио

Мнение от dragonn2 » 07 Апр 2017 21:37

Прав и за двете неща: Хем не ме бива с поялника, хем ме мързи да търся кабел.
Изображение + Powerbox

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

[Фото-отчет] Добавяне на борд/трип компютър от Toyota радио

Мнение от slowtraveler » 07 Апр 2017 21:40

Важен е резултатът, който явно е успешен.... :thumbsup: worthy.gif Просто толкова снадки при вибрационна среда биха ме притеснили...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
the_fast_r1
Мнения: 52
Регистриран на: 31 Дек 2018 01:47
Местоположение: Варна
Автомобил: RAV4 II D4D-116 HP

[Фото-отчет] Добавяне на борд/трип компютър от Toyota радио

Мнение от the_fast_r1 » 25 Сеп 2019 14:20

Браво за идеята и фото-отчета! Много полезен материал. Предполагам, ако фабричното стерео се замени с някое с Андроид ОС, ще трябва да се удължават кабели от голямата букса, към захранването на новия плеър?

Аватар
the_fast_r1
Мнения: 52
Регистриран на: 31 Дек 2018 01:47
Местоположение: Варна
Автомобил: RAV4 II D4D-116 HP

[Фото-отчет] Добавяне на борд/трип компютър от Toyota радио

Мнение от the_fast_r1 » 10 Яну 2023 21:54

Здравейте колеги. Повдигам тази интересна тема на колегата "dragonn2" worthy.gif с цел още една интересна идея къде може да бъде изместен вградения борд компютър на оригиналното радио с номер "TOYOTA 58812", при смяна на стереото с такова с единичен или двоен DIN, както е при мен с двоен дин с андроид.

След смяна на оригиналното стерео с андроид устройство много ми липсваха показанията на борд компютъра отностно моментен разход, средна скорост и среден разход... Вдъхновен от идеята на колегата "dragonn2" и аз успешно успях да си изведа показанията на борд компютъра на удобно място и за това споделям моя вариант на вграждане. rolleyes.gif

Ето как действах аз:

1. Разгобяване на оригиналното стерео. Доста лесно се разглобява - няколко болчета и откопчаване на предния панел се стига до горната платка на стереото, която отговаря за показанията на борд компютъра и свързва, чрез лентовия кабел дисплея. Дисплея също лесно се сваля. Свързан е към платката с 20 пинов лентов кабел. В моя случай използвах 27 пинов лентов кабел взет от стар скенер и дълъг около 40 см.. Просто с ножичка леко резнах в двата края на лентовия кабел излишните пинове и леко ги прегънах да не пречат. Внимавайте кои пинове режете. Трябва да е симетрично и от двата края :D

Изображение Изображение Изображение


2. От магазин Елимекс бях закупил за друг проект бяла пластмасова кутия с капаче, която се оказа, че пасва идеално към дисплея. Първоначалната ми идея беше да поставя дисплея където и колегата "dragonn2" го е поставил. По късно ми хрумна, че и без това не пуша и не ползам пепелника да вградя кутииката с дисплея на мястото на пепелника. Кутииката е изрязана с помоща на дремел по размерите на самия дисплея без да се виждат други му части. ppp.gif

Изображение Изображение

3. Премахнах панела под управлението на климатроника. Има 2 винта /тип видия/ които допълнително укрепват панела. Едното се вижда в ляво при махнат пепелник, а другото е в горната част на панела в дясно и се вижда, като леко се залегне да се види точно къде е завито малко под ъгъл.

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

4. Оказа се, че конзолата която придържа пепелника се държи на 3-ри винта и може изцяло и безопазно да се премахне. Така се отвори пространство да се напъха леко под ъгъл самата кутиика с вградения в нея дисплей. От задния край на кутияна не съм слагал капачето, за да не ми пречи за свързването на лентовия 20 пинов кабел към дисплея.

Изображение Изображение

5. Към кутииката с дисплея си сложих и микро бутон H10 също закупен от магазин Елимекс. С кабел и 2 букси е свързан към пиновете на управляващата платка - колегата е приложил много подробно описание и снимков материал в темата точно къде се свързва микро бутона. Облепих кутията с фолио имитиращо карбон, защото белия цвят не се вписваше в иначе черния интериор на RAV4-ката. Закрепих всичко с горещ силикон. Както се вижда на снимките преди време бях си вградил в същия панел и зареждачка за телефони с бързо Quick Charge 3.0 зареждачка с 2 USB порта и волтметър /да не се чудите, какво е толкова облепено там/ :D

Изображение Изображение Изображение Изображение

6. Ето изглед и преди да бъде монтиран панела заедно с кабеляците - 20 пиновия кабел свързващ дисплея и кабела с буксите свързани към микро бутона, с който се нулират и показват показанията от борд компютъра. tooth.gif

Изображение Изображение Изображение

7. Доволен съм от резултата. Може би трябваше леко да променя ъгъла на дисплея да е насочен към водача, но и при това положение добре се виждат показанията и е стабилно монтиран към самия панел. :whistle:

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Поздрави колеги и дано да е полезна тази идея за модификация и вграждане на показанията на борд компютъра при премахване на оригиналното TOYOTA стерео и заместването му с модерно Андроид устройство с много повече възможности, навигация, музика, филми, задна камера и т.н. :cheers:

erhiksa
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Ное 2017 20:11
Местоположение: Велинград

[Фото-отчет] Добавяне на борд/трип компютър от Toyota радио

Мнение от erhiksa » 27 Фев 2023 08:46

А информация за външната температура на въздуха показва ли.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта