Avensis T27 - Смяна тонколона табло

svision
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Юли 2015 17:36
Местоположение: София, България

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от svision » 06 Май 2017 17:44

Здравейте, от известно време едната тонколона на предното табло започна да бъжди и реших да я сменя, но след като махнах декоративната капачка и отвих четирите винтчета тонолоната не излиза. Знае ли някой как да я изкарам от таблото :help: и евентуално от къде мога да взема нова? Благодаря предварително.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от Akima » 06 Май 2017 19:23

Добре дошъл.
Ще трябва да опишете колата - най-добре посочете VIN.
svision написа: бъжди
Тази дума не я знам, но приемам, че съответният говорител не функционира по спецификация.

Също така си попълнете профила по новите правила на форума.

Поздрави. cool.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

svision
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Юли 2015 17:36
Местоположение: София, България

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от svision » 07 Май 2017 13:49

Здравейте Akima,
"бъжди" "пращи" "бръмчи" - или казано не работи както трябва.
Тонколоната (реално са два броя говорители на една метална рамка) наполовина е под още една пластмасова плоскост. Опитах се да я измъкна изпод нея но ме притеснява че мога да счупя нещо.

Колата е Avensis - Wagon (комби) 2,2-d4d - 150 к.с.
тъй като не знаех какво е VIN (SB1EA76L10E024442) :) след декодирането излиза много малко информация:
WMI / VDS / VIS: SB1 EA76L1 0E024442
Options DRIVER'S POSITION: LEFT-HAND DRIVE VEHICLES (LHD);
FUEL INDUCTION: DIESEL COMMON RAIL INJECTION SYSTEM (DCR);
GEAR SHIFT TYPE: MTM, 6-SPEED FLOOR SHIFT (6F);
ENGINE 1: 2200CC DIESEL TURBO (2ADFTV);
MODEL MARK: EUROPE (US '83) (G);
BODY: WAGON (WG);
ATM,MTM: MANUAL TRANSMISSION (MTM)

Notes ADT27#,
WWT27#,
ZRT27#
Type ADT271L-AWFGYW

Поздрави и благодаря за отделеното време.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от Akima » 28 Май 2017 21:36

svision написа:
Скрито съдържание
Изисква се да бъдете регистрирани за да видите това съдържание.
За CB****AM:
6SPEAKER
86160 SPEAKER ASSY, FRONT NO.1
86160-05140 2
86160-05150 AUDIO-RADIO/CD CHANGER&BLUETOOTH&11SPEAKER 2
86160B SPEAKER ASSY, REAR
86160-0D180 2 € 136.86
86160P SPEAKER ASSY, FRONT NO.2
86160-02700 2 € 187.30
86160-05160 AUDIO-RADIO/CD CHANGER&BLUETOOTH&11SPEAKER, RH 1
86160-05170 AUDIO-RADIO/CD CHANGER&BLUETOOTH&11SPEAKER, LH 1
Изображение
10 OR 11SPEAKER
86160 SPEAKER ASSY, FRONT NO.1
86160-05140 2
86160-05150 AUDIO-RADIO/CD CHANGER&BLUETOOTH&11SPEAKER 2
86160B SPEAKER ASSY, REAR
86160-0D180 2 € 136.86
86160J SPEAKER ASSY, FRONT NO.3
86160-05200 AUDIO-RADIO/CD CHANGER&BLUETOOTH&11SPEAKER 1
86160P SPEAKER ASSY, FRONT NO.2
86160-02700 2 € 187.30
86160-05160 AUDIO-RADIO/CD CHANGER&BLUETOOTH&11SPEAKER, RH 1
86160-05170 AUDIO-RADIO/CD CHANGER&BLUETOOTH&11SPEAKER, LH 1
86160Y SPEAKER ASSY, REAR NO.2
86160-05190 AUDIO-RADIO/CD CHANGER&BLUETOOTH&11SPEAKER 2
Изображение
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

svision
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Юли 2015 17:36
Местоположение: София, България

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от svision » 20 Юни 2017 00:20

Благодаря за информацията Akima, но за съжаление от нея не става ясно как да изкарам говорител N2 (86160Р - втората схема) от панела под който се намира. Дефакто това е проблема! Има един винт който го държи към панела и който го развих но говорителя така или иначе си остава от долу. hmm.gif

yyanko
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Мар 2019 13:51
Местоположение: София
Автомобил: Авенсис T27
Получена  благодарност: 1 път

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от yyanko » 17 Окт 2019 14:48

Здравейте,
сменял ли е някой говорителите на Авенсис Т27? Определено не ми харесва качеството, а не съм меломан. Ако има колега извършил тази процедура нека даде малко повече информация за размер и характеристики на говорители.

yyanko
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Мар 2019 13:51
Местоположение: София
Автомобил: Авенсис T27
Получена  благодарност: 1 път

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от yyanko » 28 Ное 2019 12:13

Да допринеса малко по темата.

Реших да си сменя говорителите. Както споменах в предишният пост, не ми харесваше звука на оригиналните (може просто да са поостаряли или амортизирали). Вокалът беше слаб, а бас и високи бяха ... странни. Чуваш ги ама не е това което е от песента, някак приглушено. Отварих кората на вратата, да вметна японска му работа всичко е лесно и здраво. Отвиваш 4 винта - един под капачето на дръжката за отваряне на механизма на вратата, два под декоративната капачка на дръжката на самата врата (бутане и дърпане) и един най-ляво който контактува с гредата. За махане на капачките се продават ПВЦ инструменти комплекти между 6 и 12 лева според съдържанието на комплекта (евтиният е напълно достатъчен). Долу дясно са оставили място за подпъхване на пръстите на ръката и стартиране на откопчаване на шипките (не се притеснявайте достатъчно здрави са, за да не се притеснявате от чупене, просто внимателно).
Оказа се, че говорителите на предната врата за разлика от снимчиците и схемите по-горе в темата са овални! Фабрично си е така, намерих достатъчно в ebay или amazon такива. Самата ламарина си е изрязана с овален отвор с размери 17 по 24 сантиметра. Говорителите на предното табло също лесно излизат на две щипки.
След консултация в една популярна фирма за аудио-оборудване ми предложиха вариант за кръгли говорители 16,5 см + говорителите на таблото комплект (сплит система). Оказа се, че има приблизително подходящи фланци от модел на LEXUS. След като наложихме на място се оказа, че с малко пробиване на фланеца може да се ползват оригиналните дупки за захващане, които между другото са добре замислени с пластмасова щипка във вратата в която влиза винта. Допълнително говорихме за шумоизолация, която да подобри звученето и плътността на вратата (доста тънки и кънтящи ламарини). Реших така и така ще правя нещо да сменя и говорителите на задните врати и тях да обезшумя.
След смяната на говорителите подобрението в звученето е чуствително. Вокала се чува отчетливо, има приятен бас и осезаемо се чува специфичен инструментал във високите честоти. За неманияк (аудиофил) подобрението е значително спрямо износените стари, оригинални говорители.
Един неприятен момент, реших да проверя работата на така известната аудио фирма. Оказа се, че не са ползвали оригиналните отвори за винтовете въпреки, че го говорихме и видимо ставаха, а за по-лесно са навъртяли 8 рапидки през фланеца във вратата, отваряйки нови дупки ( 8 за какво, товароносимост 120 килограма за колона от 1 кг.). Не са помислили предварително, че фланеца леко опира в кората. Мързяло ги е да демонтират фланеца след като са видяли този проблем а на място с флекса за резнали 1 см ръб при което са шлайфнали вратата. Всичко това е под кората и не се вижда, но е тъпо, гадно, дразнещо и непрофесионално. Пищялките тъй като не съвпадаха с щипката на оригиналните (за таблото под прозореця говоря) са ги лепнали с пистолет топена пластмаса?!? Добре ама пак тъпо. Склонен съм да го приема. Не ме разбирайте погрешно, не е драма, не се вижда ама е дразнещо. Дори не вярвам да тръгне ръжда там, а и мисля да го пръсна със спрей със същата боя по номер.
Да продължа обаче, въпреки добрият ефект от смяната майстора от сервиза каза, че с този оригинален плейър не се ползва пълният капацитет на колоните (audison ако някой го интересува ще пиша модела). С което съм напълно съгласен. Като излезе не особено висококачествен сигнал от радиото няма как и най-добрата колона да го направи добър.
Още при закупуването останових, че моята мултимедия е първа серия TOUCH. Няма навигация (така или иначе ползвам WAZE - знам пътя, по-важно ми е трафика, полиция, ремонти и т.н. които ги има вътре). Всяка една мултимедия заместител може да оправлява аудиото BASS/MID/TRE и FADE плюс управление от волана, също така и телефонията през колоните, USB AUX BLUETOOTH, камера при задно движение.
ОБАЧЕ!!! През мултимедията се рестартира бордкомпютър среден разход (историята и моментен разход са прилично грозни и неизползваеми), чуствителност на сензора за осветеност управляващ автоматичното включване на фаровете и най-трудно преодолимото тъй като модела е KEYLESS управлява врати и запалване.
Какво имам в предвид. Функциите автоматично заключване на вратите при скорост (заключва всички врати при скорост 20-25 км/ч) много полезно при малки деца (не че не може ръчно ама е екстра, а не жената да пита заключи ли), управлението на заключването на вратите от шофьора, визуално известяване при отключване/заключване (мигат мигачите) И ... НАЙ-НЕПРОСТИМОТО ЧЕК за KEYLESS. Реших да проверя какво прави. Демаркирах чека за тази опция и излезна доста заплашително съобщение, дали искам да потвърдя отпадането на отключването на вратите чрез докосване и да премина към отключване само с дистанционното и паленето да става като при авариен режим да доближавам ключа до старт бутона и да паля (а не както сега да си седи в джоба или чантичката). За отварянето не е голям проблем, но свикнах. А за да съм честен за паленето не съм сигурен но ще го тествам тия дни, какво ще се получи при деактивиране на опцията.
Иначе се продават доста приятни Android заместители за Авенсис, които визуално даже приличат на оригинала, управляват музика, камера, даже имат връзка в OBD2 буксата и четат доста интересни параметри от бордкомпютър (температура на масло, изгорели газове и разни други ако може да се вярва на принтскрийн рекламите) + четене на грешки?!?, също така дупликиране на екрана на телефона, инсталиране на приложения от google store, навигация (допълнителна антена) или навигацията от телефона чрез дупликиране на екрана на телефона върху екрана на медията. Обаче трябва да се разходя до реална фирма която ги предлага да разпитам, дали ще поддържа управлението на вратите, паленето. Защото има доста он-лайн фирми, но не ми се рискува на принципа ако не става върни го.

Това е общо взето. Ако някой иска нещо да пита ... ако мога ще помогна.
В следващият пост ще прикача малко снимки.

yyanko
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Мар 2019 13:51
Местоположение: София
Автомобил: Авенсис T27
Получена  благодарност: 1 път

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от yyanko » 28 Ное 2019 12:24

Ето и снимките.
Овалният говорител.
Оригиналният говорител.
Оригиналният говорител.
GVR.jpg (403.2 KiB) Преглеждано 5815 пъти
Кората има фабрично някаква изолация.
Кора оригинален вариант.
Кора оригинален вариант.
kora.jpg (286.22 KiB) Преглеждано 5815 пъти
Отвора на фабричният говорител.
Отвора на вратата.
Отвора на вратата.
otvor.jpg (315.96 KiB) Преглеждано 5815 пъти
Говорителят от таблото.
Говорителят от таблото.
Говорителят от таблото.
TG.jpg (469.46 KiB) Преглеждано 5815 пъти
Изолацията - вътрешната не ми се разлепяше тази за да я снимам, но леко погледнах е горе-долу добре. Не се бяха постарали да натиснат навсякъде и стоеше на места леко разлепено, ще трябва аз да си го направя.
Изолация на вратата.
Изолация на вратата.
iz.jpg (393.78 KiB) Преглеждано 5815 пъти

yyanko
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Мар 2019 13:51
Местоположение: София
Автомобил: Авенсис T27
Получена  благодарност: 1 път

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от yyanko » 28 Ное 2019 12:28

Тук за дразнещите моменти с рапидките, рязането на ръбчето на място което е довело до рязане(шлайфане) по ламарината (долу дясно на фланеца). И лепенето на изрезки (от квото е останало) там където са сметнали за нужно.
Дразнещите моменти.
Дразнещите моменти.
shlaif.jpg (395.02 KiB) Преглеждано 5812 пъти

BateBo
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Май 2020 14:51
Местоположение: София
Автомобил: Авенсис Т27

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от BateBo » 15 Май 2020 15:00

Супер ти се е получило, Браво, а оригиналните говорители пазиш ли ги.

yyanko
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Мар 2019 13:51
Местоположение: София
Автомобил: Авенсис T27
Получена  благодарност: 1 път

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от yyanko » 18 Май 2020 10:23

BateBo написа: 15 Май 2020 15:00 Супер ти се е получило, Браво, а оригиналните говорители пазиш ли ги.
Да пазя ги. Прибрах оригиналните говорители в кутиите на новите говорители.

Аватар
agutti
Мнения: 46
Регистриран на: 09 Юни 2010 22:18
Местоположение: Bulgaria

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от agutti » 18 Май 2020 14:28

Здравейте,

И аз се сблъсквам със следния проблем - Дясната колонка на таблото пращи :( Аз съм с изпълнението с 11 колонки, сдобих се с такива от кола за части, но имам чувстовот, че те са така монтирани, че трябва да се свали цялото табло :( Май се държат на 4 болта двете колонки. Ако е така, работата е много неприятна. Сваих жабката, но има толкова много кабели и препядствия до там. Някой има ли опит как става това сваляне. Много ще съм му благодарен.
Ако ли не сам, бихте ли ме пратили към някой сервиз, в който ще се отнесат професионално с мен - за София става въпрос?

Мерси!
ffff.JPG
ffff.JPG (90.93 KiB) Преглеждано 4899 пъти
Avensis 1998 1.6 5M
Avensis 2010 1.8. CVT

yyanko
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Мар 2019 13:51
Местоположение: София
Автомобил: Авенсис T27
Получена  благодарност: 1 път

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от yyanko » 20 Май 2020 16:09

Моята не е с 11 колонки, но ако не правят специално табло заради колонката, изваждането на пищялките от таблото в двата края става само на клик. С пластмасова щангичка за 3-4 лева комплекта от автоаксесоарите (продават комплект пластмасови инструменти за работа то интериора).
Разглеждайки обаче схемата, която си публикувал се вижда скрепителен елемент болт.
Премахни декоративната решетка и разгледай хубаво през предното стъкло дали не се вижда този болт.

Avensisrilci
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Апр 2023 16:19
Местоположение: Dobrich
Благодарил/а: 1 път

Avensis T27 - Смяна тонколона табло

Мнение от Avensisrilci » 23 Апр 2023 10:16

Здр колега,може ли да ми кажеш как се справи с проблема с въпросното говорителче на таблото?

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта