Проблем с аларма

stoyanov.bs
Мнения: 59
Регистриран на: 26 Апр 2014 19:55
Местоположение: Бургас

Проблем с аларма

Мнение от stoyanov.bs » 16 Окт 2017 10:29

Колеги здравейте, алармата ми създава малко ядове( колата е приус втора генерация). Та значи колата принципно при отваряне изписква 2 пъти, след което се отваря, а синята лампичка за алармата спира да свети.
От известно време при отваряне (не всеки път), колата изписква три пъти( а не два, както е нормално) и съответно се отваря, но без да изгаси алармата( синята лампа за алармата продължава да мига). Малко след като вляза, може би като запаля колата (не съм сигурен точно в кой момент) лампичката за алармата изгася. Друго което забелязвам – след като заключа колата и се отдалеча, някъде след две-три минути колата изписква 5-6 пъти бързо. Това не съм убеден, че го прави всеки път, но съм го засичал поне 4-5 пъти(когато съм бил достатъчно близо за да чуя). Тези „симптоми“ са от около 2 седмици. За да отпаднат някои възможни причини съм направил досега следното:
- заредил съм акумулатора( като междувременно ден-два карах с нов и пак същите симптоми)
- ползвам резервния ключ( без промяна)
- ходих на алармаджия – той тества на заключена врата колко лесно се активира алармата( сравнително лесно) и според него само трябва да се намали чувствителността, но в момента нямаше толкова време за да пробва.
Колата си мисля, че е с фабрична аларма, тъй като лампичката за алармата е вградена на един от празните бутоните на таблото, но може и да греша. Преди три години когато акумулатора беше поизтощен, алармата пак беше почнала да прави проблеми, но след зареждане всичко се оправи. Прегледах темите във форума, но не видях такъв проблем.

Ако някой се е сблъсквал с подобни симптоми на алармата или има идея ще съм благодарен за помощта. Благодаря предварително!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Проблем с аларма

Мнение от slowtraveler » 16 Окт 2017 11:14

Това многократно изпискване при безключов достъп съм имал при проблем с някой от датчиците... Например незатворена докрай врата...
Ако в твоят случай датчиците отчитат затворени всички врати, то е възможно да отчита проблем с някой друг датчик...
Същото писукане ми се е случвало когато оставя ключ в автомобила, а аз опитвам да заключа автомобила..
Ако е заводска аларма навярно има някаква диагностика през ОБД?

П.С. моля попълнете си профила (Местоположение)..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

stoyanov.bs
Мнения: 59
Регистриран на: 26 Апр 2014 19:55
Местоположение: Бургас

Проблем с аларма

Мнение от stoyanov.bs » 16 Окт 2017 12:34

Вратите ги проверявах, но с тези датчици ми давате добра идея да проверя и капака на двигателя. Може той да не е много добре затворен знам ли. Ще имам в предвид да направя и диагностика през ОБД буксата евентуално. Благодаря!

П.С. оправих си профила :)

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Проблем с аларма

Мнение от BOz » 16 Окт 2017 13:52

Ако нямаш на дистанционното 3-ти бутон, обозначен като сиренка, то нямаш вградена аларма. В Европа май много рядко някой да е продавал Приус-2 с оригинална аларма.
За да изписква 3 пъти и не загасва лампичката, това означава, че ти "подсказва" нещо. Примерно, че алармата се е задействала по време на охраната (примерно).
За да изписуква бързо няколко пъти след заключване, това отново означава "подсказване", че нещо не е наред. И най-вероятно двете неща са свързани.
Пробвай да отвориш предния капак и да активираш алармата, за да видиш дали ще изписука така и как ще реагира алармената система. Най-често такива изписуквания "подсказват", да кажем, че някой периметър не се охранява, заради проблем в датчик (да кажем бутона на предния капак). За това ми е това предложение, за да видиш как ще реагира алармата, при явно "отворена" зона за охрана.

п.п. Как активираш и спираш алармата? Чрез "безключовото" отваряне/затваряне или с отделно дистанционно?
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

stoyanov.bs
Мнения: 59
Регистриран на: 26 Апр 2014 19:55
Местоположение: Бургас

Проблем с аларма

Мнение от stoyanov.bs » 17 Окт 2017 08:52

Благодаря за съветите. Нямам трети бутон на дистанционното със сиренка. Алармата сега се деактивира след като вляза( безключово) в колата и натисна бутона power( с дистанционното не мога да я деактивирам).Вчера и днес сутринта направих няколко проби.
Пробвах да заключа колата с недобре затворен преден капак. Колата при заключване изписква веднъж( нормален сигнал), после вдигам докрай капака, но алармата не се активира. След затваряне докрай на капака, алармата се активира(почва да пищи) и се налага да вляза в колата и да я запаля за да се деактивира. Това упражнение го направих 3 пъти с един и същ резултат. Тъй като се усъмних да не би при затваряне на предния капак да се раздрусва колата и активирането на алармата да се дължи на друг датчик, направих и следното. При заключен автомобил натисках предния капака за да се разклати добре автомобила – но алармата не се активира.
Опитах се да видя къде под предния капак е датчика за алармата, но явно не съм достатъчно наблюдателен и нищо не намерих.
Днес, ако ми остане време ще отида при алармаджията при който вече ходих. Да видим дали ще си промени първоначалната диагноза, която беше „висока чувствителност на алармата“ или нещо такова. Благодаря още веднъж.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Проблем с аларма

Мнение от BOz » 17 Окт 2017 14:20

Пробвай да не разклащаш колата, а да вкараш силен шут на предната гума или с длан да удариш по колонката рязко и силно.
Шок сензорите обикновено реагират на къса амплитуда, а не на голяма, но с дълъг период.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

stoyanov.bs
Мнения: 59
Регистриран на: 26 Апр 2014 19:55
Местоположение: Бургас

Проблем с аларма

Мнение от stoyanov.bs » 19 Окт 2017 11:04

Алармаджията пак беше зает, а на другия ден пък алармата реши да работи както трябва, че пак и се размина среща с алармаджията.. Днес първото отваряне беше със симптоми, после без проблеми. Ще я дебна да "зацикли" пак и отивам до алармаджията.

stoyanov.bs
Мнения: 59
Регистриран на: 26 Апр 2014 19:55
Местоположение: Бургас

Проблем с аларма

Мнение от stoyanov.bs » 25 Окт 2017 09:30

Mоя проблем към момента изглежда решен. Алармаджията ми намали чувствителността на алармата значително и засега (2 дни вече), колата не страда от гореописаните симптоми.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта