Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от gimara » 24 Окт 2017 22:26

Колеги, карах едно BMW с такава благинка и се замислих дали и тойтата може да се направи така.
При редовно шофиране, не знам колко често ще се налага да я ползвам. Моля, който има такава екстра да сподели за удобствата(неудобствата). Намерил съм едно руско устройство - ВИДЕО
Устройството може да командва и двете огледала и в двете посоки. Има три режима:
1. Автоматичен - при включване на задна скорост огледалата се преместват в програмираното положение. При изключване се връщат в изходно положение.
2. Полуавтоматичен - при включване на задна скорост и натискане на джойстика в поз. надолу огледалата се преместват в програмираното положение. При изключване на задната се връщат в изходно положение.
3. Ръчен - командва се от джойстика при включена задна скорост с еднократно натискане на джойстика надолу и нагоре за връщане в изходна позиция.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от slowtraveler » 24 Окт 2017 23:13

Имам такава екстра... Ползвам я, но при мен не мога да настроя (без специален програматор) степента на смъкване на огледалата. И щатно ми се смъкват доста по-надолу, отколкото ми се иска...
За това устройство - на видеото май виждам щатното устройство на Мазда... Би било доста сложно да се реализира афтърмаркет...
Просто малка част от огледалата имат енкодери за положение, или сензори за 'офсетно' изместване...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от gimara » 24 Окт 2017 23:23

slowtraveler написа: Би било доста сложно да се реализира афтърмаркет...
Ето упътване за устройството ТУК
Интересно, че такива джаджи в алиекспрес и ибей не намерих. Само при руснаците. Видях и устройство, което освен при паркиране променя ъгъла на огледалото при подаване на мигач, за да се види мъртвата зона - ТУК. Но изглежда не се произвежда, намирам само описание.
Това на видеото е мицубиши, и според руснака е с тяхното устройство ПИЛОТ.
Последно промяна от gimara на 24 Окт 2017 23:48, променено общо 1 път.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от slowtraveler » 24 Окт 2017 23:47

Лично аз не бих си взел такова устройство.... Проблемът не е смъкването на огледалата, а връщането им винаги в 'нулево положение'...
Реализацията на това е сложното в афтърмаркет продукта...
Руснаците са се опитали да го направят само чрез времето, за което работи електродвигателчето....
Сами разбирате, че всяко едно въздействие (например сняг върху огледалото, промяна на температурата и от там - различно съпротивление на механизма) може да промени този параметър...
И съответно - няма начин огледалата да не бягат от точната настройка при експлоатация...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от gimara » 24 Окт 2017 23:51

slowtraveler написа: И съответно - няма начин огледалата да не бягат при експлоатация...
Прав си, но като няма оригинално... Все пак го има предвидено това и може да се направи корекция и модула запомня новото положение.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от slowtraveler » 25 Окт 2017 00:09

Имах предвид, че условията са променливи... Видях, че прави корекция, ама ти ще я направиш за конкретните условия... При първата малко по-голяма промяна на условията - трябва да променяш корекцията...
Убеден съм, че на третия-четвъртия път ще ти е писнало...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от gimara » 25 Окт 2017 00:17

Интересно фабричното как е реализирано да се връща винаги на едно и също положение.
В упътването се говори и за импулсно управление:
Кроме всего имеется еще одна проблема выбора: способ отслеживания положения зеркал. Изначально блок
проектировался для работы по импульсам от двигателей, но встречаются модели автомобилей, например, Hyundai, на ко-
торых в двигателях зеркал вмонтированы фильтры, гасящие импульсы от двигателей и препятствующие работе блока в
таком режиме. Поэтому имеется режим отслеживания положения зеркал по времени. Данный режим обладает
меньшей точностью, чем по импульсам, поэтому может потребоваться калибровка положения зеркал (см. калибровка
точности положения зеркал). Переключение между режимом работы по импульсам и режимом работы по времени
осуществляется с помощью переключателя SW3 перед началом инициализации.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от slowtraveler » 25 Окт 2017 01:01

При мен явно има енкодер в самото огледало, защото диагностиката ми връща и конкретни числа за Х/У положението на огледалото..
И им е лесно да 'намират' нужната позиция -запомнят числата (че и няколко комплекта числа, защото положението на огледалата може да се 'върже' към конкретна карта/ключ за отключване на автомобила)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от gimara » 25 Окт 2017 09:20

Ясно, няма вечно щастие. Обаче финализирах кореспонденцията с руснака и заради спорта, ще прежаля стотина лева, пък каквото стане. Ще пиша като го монтирам, ако дойде де, че с тези пратки по пощата, не се знае.
Трябва да измисля и едно реле за време закъснение при изключване на задната. Като правя маневра напред-назад да не се връткат непрекъснато.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от slowtraveler » 25 Окт 2017 10:20

Огледай схемата - ако входа на сигнала от задната е 'електронен', навярно можеш да решиш проблема със забавянето с едно обикновено диодче и кондензатор...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от gimara » 18 Ное 2017 11:07

Монтирах устройството от видеото в първия пост. В дискусията до тук се изясни, че такъв тип устройство не може да работи прецизно като фабричните такива. И действително е така. Но според мен, сравнение трябва да се прави с ръчното местене на огледалата и същото с това устройство. При ръчно нагласяне на огледалата, така или иначе никога не се постига връщане в точната позиция. Например, паркирам и си премествам някое от огледалата, гася двигателя и излизам от колата. После тръгвам и поглеждам, ама огледалото гледа надолу и според пътната обстановка, по някое време го позиционирам някак си да виждам назад. И това винаги е на различно място, просто визуално е в позиция, която в момента смятам за добра.
Устройството работи по време, не тръгна в импулсен режим, огледалата на колата не позволяват.
И така, програмира се устройството, като първо се нагласят огледалата в нормалното за шофиране положение. После се нагласят огледалата в положение за паркиране. Направих го в полуавтоматичен режим - преди или по време на маневрата, натискам джойстика на долу и огледалата се накланят надолу и навътре. Направих времезакъснение 8-9 сек. след изключване на задната, че да не се вдигат веднага, за да може да се маневрира спокойно, ако се наложи напред-назад. Ако загася колата в положение паркиране на огледалата, устройството помни това. След като запаля отново и изключа от задна, след 10 сек. огледалата се вдигат в нормално положение(това закъснение според мен е голямо, но не може да се променя). Но може ръчно от джойстика да се вдигнат без да се чака, ако е необходимо.
След десетина връткания, се наблюдава леко изместване. В движение ги коригирам(както в случая, когато няма автоматика).
После съответно се променя леко и положението за паркиране(времето вече се отчита от новото положение, което може да не съвпада с първоначлно програмираното). Има възможност за програмно коригиране на това изместване, но според мен е по-неудобно.
slowtraveler написа: но при мен не мога да настроя (без специален програматор) степента на смъкване на огледалата. И щатно ми се смъкват доста по-надолу, отколкото ми се иска...
И едно предимство пред фабричното, при всичките условности, че корекциите са по време в афтърмаркет устройството.
Ако при положение за паркиране, преместя още огледалата от програмираното положение, то това се отчита при връщането им в началната позиция.
Извода от цялото това писане според мен е - полезна играчка.
Последно промяна от gimara на 18 Ное 2017 13:47, променено общо 1 път.

Аватар
Veni1
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 155
Регистриран на: 01 Май 2010 00:19
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от Veni1 » 18 Ное 2017 12:59

От къде купи устройството?

Всъщност, намерих цена от 1700 Р в Москва.
Каква е крайната цена - с траспорта, как се разплати с руснака, с EMS ли пристигна устройството, мито и ДДС имаше ли? За колко време пристигна?
Mitsubishi Pajero 2800 LWB off-road beast
Nissan Micra K12 - wife car
Toyota RAV 4.2 2000 LWB - city car

Driving experience - since 1976

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от gimara » 18 Ное 2017 13:22

Скрито съдържание
Изисква се да бъдете регистрирани за да видите това съдържание.
Последно промяна от Akima на 07 Дек 2017 20:09, променено общо 2 пъти.
Причина: Корекция по молба на автора.

Аватар
Veni1
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 155
Регистриран на: 01 Май 2010 00:19
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от Veni1 » 18 Ное 2017 13:37

Благодаря!
Явно не съм разгледал внимателно сайта им, защото намерих само дилъри по градове.
Сега ще разгледам.

Аз имах това удобство на Мерседеса. Постоянно беше включено, и отвреме-навреме си губеше настройката.
Също така не успяваше от първия път да запомни указаната позиция.
Оказа се, че това е нормално, и го пише в инструкцията за експлоатация.
При настройка със специализирана апаратура- StarDiagnosis - това е аналог на ТIS - ефекта беше същия - от втори-трети път става.
Горните редове са за slowtraveler.


Благодаря отново за инфото
Mitsubishi Pajero 2800 LWB off-road beast
Nissan Micra K12 - wife car
Toyota RAV 4.2 2000 LWB - city car

Driving experience - since 1976

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Автоматично накланяне на огледалата при паркиране

Мнение от slowtraveler » 18 Ное 2017 14:13

Veni1 написа: Също така не успяваше от първия път да запомни указаната позиция.
Оказа се, че това е нормално, и го пише в инструкцията за експлоатация.
При настройка със специализирана апаратура- StarDiagnosis - това е аналог на ТIS - ефекта беше същия - от втори-трети път става.
Горните редове са за slowtraveler.
При мен не е така Вени... В WiTech се вижда клетка с цифра - конкретното 'отместване' на смъкването надолу (огледалата имат енкодери за абсолютното им положение по хоризонтала и вертикала). И ако там пипнеш и промениш стойността - се променя и положението на 'задна скорост' ако си позволил функцията през менюто...
Но ще пробвам още веднъж де... :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта