Смяна на подгревни свещи - Avensis T25 2.0 D4D

Аватар
TATI
Мнения: 2747
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти
Обратна връзка:

Смяна на подгревни свещи - Avensis T25 2.0 D4D

Мнение от TATI » 23 Фев 2014 11:11

За тези, на които им е интересно как става.
Едната свещ ми изгоря и понеже мразя нещо да не е наред, взех та ги смених.
На нашите коли става лесно. Махаме декоративния капак, развиваме шината и с дълга вложка 12 развиваме. При мен свещите бяха оригиналните, купени с колата преди 8 години и се развиха лесно. Трудното беше при изгорялата свещ, разбираемо, защото когато тя не работи се натрупва нагар.
Нужните инструменти са: вложка 10 за декоративния капак, гайките на шината и кабела, вложка 12 за самите свещи, динамометричен ключ, ако имаме, но е желателно, медна грес или паста против спичане, две бири от 500мл, цигари за пушачите.
Махаме шината, за да не ни се пречка. Напръскваме с ВД 40 или подходящ препарат в резбите и отваряме първата бира. През това време може с едно парцалче да забършем тук там, където има прахоляци или други боклуци. След около 30 мин пак напръскваме и пак изчакваме хубаво да подейства. След това започваме много внимателно с опитите за развиване, за да не търчим да купуваме комплекти за вадене на скъсани свещи. Аз започнах от неработещата, но усетих че няма да стане и минах на следващите, като междувременно пак напръсках и оставих. 3-те работещи се развиха без никакво усилие и си излязоха. Върнах се пак на неработещата и приложих малко по-голямо усилие, спрямо другите. Когато свещта направи 1/4 оборот, върнах 1/8 на стягане и така няколко пъти, до като се освободи от нагара долу. След 3 оборота пак затегна, върнах половин и пак пръсках и чаках. Междувременно изпих първата бира. И така много леко напред назад и накрая свещта освободи и излезе. Ето я и самата нея, изгорялата:
Изображение
Новите е видно какви са, купих ги от колега от тук.
Отворих втората бира и започнах да слагам новите. Както се очакваще, новите свещи си влязоха като по масло на мястото, с изключение на 4-тата, която не работеше, защото върха опираше в нагара и затягаше. С леки движения напред и назад се пораздвижи, но не достатъчно и за това я извадих и директно в отвора пръснах малко ВД 40 да разкисне нагара. След това нямаше никакви проблеми да се навие до край на ръка. Пак ги свалих, намазах резбата с медна грес, за всеки случай и пак на ръка се навиват до край. След това стягаме с динамометричен ключ. По книга им дават 12,3 Нм, аз стегнах на 11. Слагаме шината и гайките. На гайките им дават 2,2 Нм, аз ги стегнах на ръка. Слагаме си декоративния капак и палим. С това процедурата е приключена. Ако ни е останала бира си я допиваме.
Хубаво е периодично да проверяваме свещите дали работят.
Последно промяна от Akima на 29 Окт 2015 00:09, променено общо 1 път.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Смяна на подгревни свещи Авенсис 2, 2.0 D-4D

Мнение от scorpion » 23 Фев 2014 12:06

ТАТИ това хубаво, ама не разбрахме бирата добра ли беше biggrin.gif
Иначе браво за описания процес.И на колко км свеща даде фира!?

Аватар
TATI
Мнения: 2747
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Смяна на подгревни свещи Авенсис 2, 2.0 D-4D

Мнение от TATI » 23 Фев 2014 12:12

Мдаааа, добра беше бирата - тъмно, за студено време :)
На 86к е колата, малко е за да изгори, но все пак това е 95% градска кола - тръгни, спри и със сигурност оказва влияние
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

kaloian1_g
Мнения: 33
Регистриран на: 12 Авг 2012 07:43
Местоположение: Пловдив

Re: Смяна на подгревни свещи Авенсис 2, 2.0 D-4D

Мнение от kaloian1_g » 23 Фев 2014 12:26

TATI искам само да те поздравя за чудесно и коректно поднесената информация.Уважавам труда на такива хора като теб.Независимо,че колата ми е бензинова и аз няма как да се възползвам от споделено в темата.Преди време имаше колега тук – не доволен от форума.Той питал, никой не му отговарял – какъв бил този форум никой на никого не помагал.Ето сега ти си седнал, написал си за конкретно нещо как се прави – дано повече хора да го прочетат.Не че след една седмица няма да има пак питане по същия въпрос.Аз например в 90% от случаите съм си отговарял на въпросите, който са ме интересували ползвайки търсачката.Е налага се някога и теми от 2009г. да се прочетат.Странно е как някой се регистрира и без да е прочел и една тема, започва да пита за нещо което го има и вече е обсъждано.Аз например преди да си купя колата, съм се регистрирал 5-6 месеца по-рано и съм изчел доста информация за Корола комби и Версо например ,независимо че накрая след доста умуване взех Авенсис.Но това е за друга тема.Дълъг стана поста ми, но някъде ми се искаше да го споделя това, и тъй като ти си един от първите хората който отговаря и се отзовава за помощ/заедно например с един slowtraveler/ нека другите колеги не се засягат, не мога да изредя всички,реших че в тази тема е подходящо.Гледам scorpion/ти си единия, който макар и задочно ме убеди да си взема Авенсис/ вече пита за бирата как е била, жалко че съм на работа.....можеше и аз да отворя една без да сменям свещи.
Изображение

Аватар
Freedom
Мнения: 387
Регистриран на: 22 Яну 2010 11:04
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: Смяна на подгревни свещи Авенсис 2, 2.0 D-4D

Мнение от Freedom » 23 Фев 2014 14:26

Благодарности и от мен за добрата работа! Би ли казал дали се усещаше при палене на студен двигател, че има изгоряла свещ и има ли някаква сигнализация? Чувал съм, че при Комън рейла не било толкова осезателно. Преди имах една Цедка 2,5 и на нея си проличаваше веднага в работата на студен двигател, а и лампата започваше да мига. Смяната си беше направо приключение, след като свещта се скъса. Добре, че останалите 4 излязоха, но и те имаха доста нагар.

Аватар
TATI
Мнения: 2747
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Смяна на подгревни свещи Авенсис 2, 2.0 D-4D

Мнение от TATI » 23 Фев 2014 14:32

Не, нямаше никаква сигнализация (може би при повече изгорели да светне сигнализация), но аз я усетих по работата на студен двигател, както и при палене сутрин. Едва доловимо претрисане за около секунда и то в най-големите студове и за това просто измерих и установих, че една е прекъснала. Можеше и така да се кара, но после ваденето щеше да е голям филм.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Re: Смяна на подгревни свещи Авенсис 2, 2.0 D-4D

Мнение от jim_beam » 23 Фев 2014 16:45

интересно моята при 3 изгорели нямаше никакъв нагар и си излязоха много лесно.
много важно е да се развиват при студен двигател,примерно 2-3 дена да не е карана колата,колкото повече толкова по-добре.а предполагам и през зимата в студа още по-лесно си излизат.нагара сигурно е следствие от калпаво гориво или недобре работещи дюзи.а може и градското да си е казало думата.
на мен ми казаха да затягам почти само на ръка,с 6 или 8 Nm,забравих точно.понеже първо смених само 3 и си ги натегнах яко,и чак след това получих инфото за силата,като взех 4 свещ пробвах другите дали ще се развият лесно.голям зор видях,но се развиха,хем само 1 ден покарах така.та накрая ги завих всичките лекичко.жалко,че нямах такава медна паста.
свещите,които сложих са беру,а не оригинални,и определено са с по-ниско качество спрямо оригиналните.дори едната я скъсах докато донатягах гайката към шината,много слаб материал,но ми я смениха с нова.жалко,че не поръчах ориг. от колегата,ама не ми се чакаше до на лято да карам така.
иначе на 2.2 д4д мотора се развива всичко с 10-ка!
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

beglec
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Юли 2015 23:54

Re: Смяна на подгревни свещи Авенсис 2, 2.0 D-4D

Мнение от beglec » 26 Окт 2015 21:08

Само да допълня че в определени случаи чека светва може би при изгоряла повече от една свещ

arti
Мнения: 60
Регистриран на: 02 Сеп 2015 00:14
Местоположение: Стара Загора

Re: Смяна на подгревни свещи Авенсис 2, 2.0 D-4D

Мнение от arti » 28 Окт 2015 21:18

При мен при 2 "мъртви" и 1 на ръба, никаква индикация не ми излезе... Разбрах от трудното палене сутрин и липсата на искри при подаване на + директно към свещите. Интересното беше, че 2-те които не работеха излязоха много по-лесно от другите ,но .... всичко е добре щом свършва добре !
Toyota Auris (2008) 2.0 D4D 126 к.с.

Аватар
dekata
Мнения: 71
Регистриран на: 12 Ное 2015 22:43
Местоположение: Карлово

Re: Смяна на подгревни свещи - Avensis T25 2.0 D4D

Мнение от dekata » 17 Ное 2015 20:53

Поздравления за положеният труд колега.Много добре обяснение.Понеже колегата beglec спомена за чека...На мен ми свети чека и дава грешка в свещите.Проверихме ги,всичките са здрави и работят.Момчето в сервиза ги свали и ги провери на някакъв уред в сервиза.Не видях точно как.Имаше много работа и отложихме проверката за друг ден,но ще съм благодарен,ако ме насочите/и съответно аз него/къде да търсим проблема.Или линк към тема където е обсъждано. Благодаря.

П.П.Има чувството,че стартера върти една идея по-продължително от нормалното.

П.П.П. Колата е RAV 4 2004 год.
RAV 4- D4D 2004г.

Аватар
iovkito
Мнения: 2840
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 57 пъти

Re: Смяна на подгревни свещи - Avensis T25 2.0 D4D

Мнение от iovkito » 17 Ное 2015 22:21

Чекът може да светне , ако предпазителят на свещите е изгорял и нито една от тях не работи. Това се беше случило на една корола 2004-та .
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
dekata
Мнения: 71
Регистриран на: 12 Ное 2015 22:43
Местоположение: Карлово

Re: Смяна на подгревни свещи - Avensis T25 2.0 D4D

Мнение от dekata » 18 Ное 2015 07:53

Гледа ги момчето предпазителите,но не откри изгорял.Ще ги видя и аз.
RAV 4- D4D 2004г.

Аватар
saho
Мнения: 379
Регистриран на: 19 Сеп 2010 07:45
Местоположение: гр. Петрич

Re: Смяна на подгревни свещи - Avensis T25 2.0 D4D

Мнение от saho » 18 Ное 2015 16:44

Запази си здравите оригиналните, че трудно се намират читави свещи вече. :thumbsup:
Toyota Corolla E12 2006 1.4 vvti 2006 FOBOS
Toyota Avensis T25 1.8 vvti 2008

Аватар
dekata
Мнения: 71
Регистриран на: 12 Ное 2015 22:43
Местоположение: Карлово

Re: Смяна на подгревни свещи - Avensis T25 2.0 D4D

Мнение от dekata » 18 Ное 2015 23:11

Десет годишна кола ме съмнява да е с оригиналните свещи...иначе в момента е с DENSO.
RAV 4- D4D 2004г.

Аватар
miLen4o
Мнения: 1033
Регистриран на: 21 Юли 2007 18:42
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: Смяна на подгревни свещи - Avensis T25 2.0 D4D

Мнение от miLen4o » 22 Ное 2015 21:40

В петък смених моите! След като сутрин при температури от 4-5 градуса палеше трудно и след направен тест се оказа,че 3 от 4 срещи са изгорели, а това не се разбираше по "таблото"! След четири консултации се спрях на свещи БЕРУ с една година гаранция , цената около 32 лв. с отстъпката. Пределно ясно ми е че Авенсис Д4-Д няма как да пали като Карина ТД, ама определено сега е по-добре от преди!

П.П. Авенсис-а е 2.2 Д4-Д 2006-та!
A car without TURBO is like a man without BALLS!

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 104 госта