Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване - РЕШЕН

liceto
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Мар 2015 15:23
Местоположение: Бургас

Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване - РЕШЕН

Мнение от liceto » 25 Мар 2015 15:36

Здравейте съфорумци :) Нов съм във форума, надявам се да не съм объркал раздела.

Преди няколко дни станах собственик на Yaris 1.0 VVT-i 2000г. Втори собственик съм на колата. Взех я от роднина, който я е купувал чисто нова :) Количката наистина е много поддържана и е карана само извънградско. Като цяло съм страшно доволен от колата, като се има предвид, че я карам 90% градско. Когато взех колата обаче забелязах, че като и намачкам газта се получаваше едно леко придърпване за 2-3 секунди и тогава тръгваше на юруш. Викам си, айде ще я покарам така известно време и ще му мисля. То хубаво, ама един ден спирам пред офиса и гася колата...след половин час паля и колата няма абсолютно никаква тяга. Включвам първа, натискам газта и колата започва да се дави и започва да мирише много на бензин.. Тъй като нямах време на другия ден, пратих моя роднина да закара колата в сервиза, който до сега е обслужвал колата. Човека я закара и след няколко часа ми се обажда по телефона, че колата е готова. Причината била във някакъв датчик за въздух, който се намирал горе някъде до кутията на филтъра (или на нея) Не съм вдигал капаците да го търся датчика :help: Свалили въпросния датчик и го чистили,промивали го и колата тръгнала. Отивам аз и наистина колата си върви перфектно, няма никакви проблеми.Даже и пари не ми взеха момчетата :) Предупредиха ме обаче, че въпросния датчик трябвало най-добре да се смени, тъй като не се знаело този колко ще изкара. В момента когато ми свети лампата,че колата е студена има някакво леко придърпване при първоначално натискане на педала, след това като изгасне лампата и колата ускорява перфектно. Допитвам се до вас, тъй като търсих инфо из нета и форума, но нищо конкретно не намерих по въпроса. Дали наистина проблема идва от този датчик, или да търся проблема някъде другаде ? Надявам се да не съм ви отегчил с този ферман и ви благодаря предварително drunk.gif

По-здрави ! :)
Последно промяна от Akima на 05 Апр 2015 17:19, променено общо 2 пъти.
Причина: Променено заглавие.Преместена в правилния раздел.Моля прочетете правилата и важните теми.

Аватар
Akima
Мнения: 7130
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 33 пъти
Получена  благодарност: 67 пъти

Re: Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване и под

Мнение от Akima » 25 Мар 2015 16:03

Добре дошъл и честито.

Датчика,който те интересува изглежда така:

Изображение

Ето го на колата:

Изображение


Не казваш какво са установили при диагностиката.
Най-веротно са го пръснали с почистващ спрей.
Нов от тук - http://toyotabg.eu/viewtopic.php?f=5&t=11597

Попълни си село/град в профила - с този ник май си от Бургас.
Прочети правилата и важните теми - най-вече как се пуска нова тема,как се озаглавява и как се описва колата.
Този път аз ти оправих заглавието и ти преместих темата - считай се за ориентиран.

Успех. :thumbsup:

П.С.Да стиснеш ръката на този ентусиаст карал Ярис предимно извънградско.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

liceto
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Мар 2015 15:23
Местоположение: Бургас

Re: Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване и под

Мнение от liceto » 25 Мар 2015 16:15

Благодаря ти колега и се извинявам bow.gif Човека, каза че е дала грешка в някакъв сензор (буквално това му бяха думите) Възрастен човек е и не е много наясно, не го виня. Симптомите бяха - на място колата не може да се изфорсира, в движение като и подадеш газ започва да придърпва силно и липсва каквото и да е ускорение. В момента когато е студено ярето има леко придърпване при подаване на газ, а загрее ли край с проблемите.

P.S Трудно се разбира кой е от Бургас , а? drunk.gif

Аватар
didak
Мнения: 1215
Регистриран на: 04 Юни 2007 09:49
Местоположение: Варна

Re: Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване и под

Мнение от didak » 25 Мар 2015 18:58

Би трябвало да светва "Check Engine", когато сензора е замърсен до степен да не отчита правилно сместа. Ако пък е почистен както трябва не би трябвало да се появява проблема толкова скоро отново. Това значи, че или сензора е прецакан /което е по-малко вероятно, след като има период на нормално поведение/ или нещо не е наред в пътя на въздуха - до сензора достига въздух, който е замърсен. Провери всичко наред ли е с въздушния филтър и целия въдуховод до сензора. Самият сензор е сребрист и трябва да блести.
Допускам и нещо друго - ако сега не свети "Енджина" е възможно дори и да е имало проблем вече да е решен, а проблемът ти в момента да е субективното усещане за колата. Дори и нова, тази кола като е незагряла се "замисля" малко повече, така че ако през останалото време не ти създава проблеми, не се вкарвай насила в тревоги.
Пробвай например когато колата е студена да покараш 100-200 метра на първа между 2000-3000 оборота, вместо на втора под 2000, /така и скоростите ще влизат по-лесно, когато и трансмисионното масло е студено/
Yaris 1,0-1999->Yaris 1,3-2009->Yaris 1,33-2009

liceto
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Мар 2015 15:23
Местоположение: Бургас

Re: Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване и под

Мнение от liceto » 25 Мар 2015 20:18

Забравих да спомена за чек-а. Светеше още като взех колата, но мислихме че е защото колата е с махнат катализатор. Явно е възможно и от MAF-а да свети. Момчетата в сервиза след почистването на сензора бяха разкачили акумулатора и около 2 дни чек-а не светеше.След това пак си светна :help: Може би наистина се вкарвам във филм, защото като загрее ярето проблеми няма никакви. Благодаря колега утре ще пробвам това, което предложи :)

Аватар
Akima
Мнения: 7130
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 33 пъти
Получена  благодарност: 67 пъти

Re: Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване и под

Мнение от Akima » 25 Мар 2015 21:57

Ти си забравил,но аз не.

Написал съм ти точно какво да направиш.

Дори и прост ОБД 2 тeстер ще ти покаже грешката след като светне чек-а.

Грешката е с код от типа:
P0100 Mass Air Flow Circuit.
P0101 Mass Air Flow Circuit Range/Performance
P0110 Intake Air Temperature Circuit
Смени си майстора и сервиза.
Ето ти "градски" - http://toyotabg.eu/viewtopic.php?f=5&t=24292. :thumbsup:

Похвали се тук като отстраните проблема. cool.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

liceto
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Мар 2015 15:23
Местоположение: Бургас

Re: Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване и под

Мнение от liceto » 26 Мар 2015 22:33

Благодаря ви колеги , намерих работещ сензор от едно ударено яре като моето и тия дни ще го сменя. Днес ми изчезнаха всички светлини отзаде (само мигачите светят) и утре започвам да ровя по проблема, че е по-наложащ :help:

Аватар
Akima
Мнения: 7130
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 33 пъти
Получена  благодарност: 67 пъти

Re: Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване и под

Мнение от Akima » 26 Мар 2015 22:39

От темата с инструкциите си свали книжката и си виж номера на прекъсвача за стопове и габарити.

Ако нещо нестандартно е изгоряло пак имаш градски - http://toyotabg.eu/viewtopic.php?f=4&t=27792.

:thumbsup:
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
didak
Мнения: 1215
Регистриран на: 04 Юни 2007 09:49
Местоположение: Варна

Re: Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване и под

Мнение от didak » 27 Мар 2015 08:20

В случай че решиш да почистваш новия сензор преди да го сложиш - в никакъв случай с директен допир върху сензора!
Yaris 1,0-1999->Yaris 1,3-2009->Yaris 1,33-2009

liceto
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Мар 2015 15:23
Местоположение: Бургас

Re: Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване и под

Мнение от liceto » 28 Мар 2015 15:25

Здравейте колеги ! Сензора е подменен и чек-а не свети вече. За съжаление съм в задънена улица по въпроса със светлините.. Оказа се,че и двете крушки на стоповете бяха изгорели. Купих нови и ги смених, и стоповете поне дойдоха. Оказа се , обаче , че ми гори предпазителя за габаритите. Той е 7.5А и гори моментално при включване на габарити. Към 7-8 бушона слагах и ги топи на момента sad.gif Дефакто сега отзад имам единствено стопове и мигачи. Разкачих всички букси отзад и отпред, но няма резултат - предпазителя гори моментално :help:

Аватар
Akima
Мнения: 7130
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 33 пъти
Получена  благодарност: 67 пъти

Re: Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване и под

Мнение от Akima » 28 Мар 2015 15:28

Започвай да търсиш късото - прегледай всички кабели и изолацията им.

Какви са параметрите на крушките,които сложи?
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

liceto
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Мар 2015 15:23
Местоположение: Бургас

Re: Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване и под

Мнение от liceto » 29 Мар 2015 20:11

На крушките пише 12V 21,5W

Аватар
Akima
Мнения: 7130
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 33 пъти
Получена  благодарност: 67 пъти

Re: Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване и под

Мнение от Akima » 29 Мар 2015 20:38

5W трябва да са:

Изображение

Ползвай това - http://am-application.osram.info/en - тук ще откриеш какво ти трябва.

Провери и осветлението на рег.номер - на 1 бушон са.

Ако проблемът не е там или в някой цокъл ще ровиш по инсталацията или ще ходиш на електричар.
Дадох ти координати на майстор вече...
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

liceto
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Мар 2015 15:23
Местоположение: Бургас

Re: Yaris XP10 1.0 VVTi 2000 - MAF сензор - почистване и под

Мнение от liceto » 30 Мар 2015 23:09

Проблема е отстранен колеги ! Оказа се, че има проблем с окабеляването на CD-to в колата. След корекцията всичко си светна drunk.gif Живи и здрави !

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 28 госта