RAV4 XA10 2.0 VVTi AUT LPG 1995 - загрява на дълъг път

kikivc
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Май 2005 23:19

RAV4 XA10 2.0 VVTi AUT LPG 1995 - загрява на дълъг път

Мнение от kikivc » 12 Авг 2015 13:05

Здравейте от 2 месеца съм собственик на гореспоменатата играчка. А именно RAV4 1995g. 2.0 Автоматик с газ. Колата я купих само за да ходя на палатка за да не си троша другата кола :)
Разбира се като за 20 годишна кола имаше доста забележки които постепенно отстраних но има нещо което до ден днешен се чудя от какво може да бъде.
Проблема е странен но ще се опитам да го обясня по-подробно.
Когато тръгна на по-дълъг път (60-70 км, конкретната дестинация е Варна- Иракли) колата след 50-60 км(в Обзор) започва да загрява. В момента в който изляза от Обзор и вдигна скоростта колата си нормализира температурата разбира се до следващото намаляване на скоростта. Тъй като колата е с вода (с вода е понеже така я купих и исках първо да отстраня проблема преди да сложа антифриз.)по време на загряването изхвърля поне половин литър и ми се налага да доливам. На връщане се случва същото само че в Приселци (отново 50-60 км)
Странното е че в градски условия и на по-къси разстояния (30-40км) проблем няма - стрелката седи малко под средата и не мърда. След подобни преходи съм проверявал водата и не е мръднала. Миналата седмица я оставих 2 часа да работи пред офиса и също нямаше никакви грижи. Перката се включва нормално, и си поддържа температурата.
Утре мисля да сменя датчика на перката, термостата и да сложа антифриз и в петък(на следващата палатка) да я тествам отново.
Въпроса ми е следния:
Мога ли да се надявам че след смяната на термостат и датчик мога да се надявам да се оправи или ще трябва да сменям Водна помпа? Нямам идея кога е сменяна.
1. Принципно не ми се вярва да е термостат защото според мен си отваря нормално. като пипам радиатора си е горещ навсякъде, няма участъци с по-ниска температура(евентуално запушване).
2. За датчика не съм сигурен. Както казах перката на място завърта но не съм сигурен дали не е 2степенна. - Евентуално втората степен да не сработва... Тук ако някой може да помогне.
3. С наливането на антифриз се надявам да избегна изпаряването на охладителна течност когато загрее а и евентуално да обере малки луфтове в помпата. Все пак е доста по-гъст от водата.

Благодаря предварително
Последно промяна от Akima на 12 Авг 2015 14:03, променено общо 1 път.
Причина: Променено заглавие.Моля прочетете правилата и важните теми.

мехаННика
Мнения: 1691
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 20 пъти

Re: RAV4 XA10 2.0 VVTi AUT LPG 1995 - загрява на дълъг път

Мнение от мехаННика » 14 Авг 2015 19:38

Най лесното с което да започнеш е капачката. Провери и радиатора дали му стоят зигзагообразните ламели между тръбичките. Ако са паднали 20- 30 процента си за нов радиатор.

DIMM
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Дек 2006 16:28
Местоположение: Plovdiv/Sofia

RAV4 XA10 2.0 VVTi AUT LPG 1995 - загрява на дълъг път

Мнение от DIMM » 01 Апр 2016 01:44

Колега, има ли нещо ново по този проблем?

Аз карам Carina E 2.0Gli и имам много подобем проблем на този . През зимата както и да я карам - няма никакъв проблем с температурата на водата, но вдигнат ли се температурите над 15-20 градуса , започва веселбата.
Мога да мина 100км по магистралата с 140-160км/ч и няма проблем , но когато намаля скороста или спра - температурата започва да се вдига и не може да спадне , ако не спра поне за полочин час , за да поизстине водата ... Освен това тази зима имах и доста слабо парно.
Сменях термостата и двата температурни датчика - без промяна. Сега ми разправят в сервиза да сменям радиатора ...
Toyota Carina E 2.0/16V

Аватар
max-2
Мнения: 1788
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 18 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти

RAV4 XA10 2.0 VVTi AUT LPG 1995 - загрява на дълъг път

Мнение от max-2 » 01 Апр 2016 07:53

Карането с вода разказва играта на цялата охладителна система.
Carina E 4AFE LB 1992

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: mapamop и 16 госта