Avensis T22 2.0 1CD-FTV D4D 2000 - Счупена биела - ремонт или подмяна на мотор ?

Sugar_Rey
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Май 2016 04:58
Местоположение: София

Avensis T22 2.0 1CD-FTV D4D 2000 - Счупена биела - ремонт или подмяна на мотор ?

Мнение от Sugar_Rey » 08 Май 2016 05:36

Здравейте,
Карам Avensis T22 2.0 1CD-FTV D4D 2000 от 3 декември 2015 г. след дълго проучване каква кола да си купя.
За този модел Тойота ме посъветваха, че е много добър.Купих я от познат и много добре поддържана кола.
Предишната ми кола е Рено и във форума много ми помагаха.

Сега се допитвам до вас, защото вярвам, че има хора, които знаят, разбират и могат да ми помогнат.
Ситуацията е следната:
Купих Toyota-та декември със спортно окачване и ударен картер.
Картера го изправих и всичко беше наред.
Между временно смених скоростна кутия.

За Великден тръгнахме да пътуваме и в понеделник прибирайки се към в къщи колата загуби мощност, започна да трака двигателят ужасяващо и веднага отбих в аварийната лента. С пътна помощ ни закараха до сервиз и майстора я запали и каза "Скъсана биела"! Тогава изобщо не осъзнах какво е "биела".
Изобщо не знаех какво се случва. Тръгнах на път с кола излязла от сервиз. Само да кажа, защото съм жена преди път, винаги водя колата си да я прегледат за да знам дали е в състояние за път.Отделно винаги проверявам масло, вода и течност за чистачки. Винаги!

Сега колата е в Стара Загора и чака диагноза! Ако е биела всички до тук казаха "нов двигател"?

Тъй като най - вероятно ще сменям двигател ако някой има, знае и т.н. ще съм много благодарна да ми съдейства.
Първия път на магистралата ми се прецака пета скорост, втория път просто останах там.
Тъй като предишната ми кола беше Рено и във форума много ми помагаха за всичко, вярвам, че и тук ще намеря помощ, съвети и най - вече разбиране и помощ!
Благодаря Ви предварително!
Последно промяна от Akima на 08 Май 2016 18:19, променено общо 1 път.
Причина: Променено заглавие.Моля прочетете правилата и важните теми.Добре дошла.Правопис.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4896
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Счупена биела

Мнение от slowtraveler » 08 Май 2016 07:59

Явно сте афектирана (и това е нормално при така стеклите се обстоятелства) затова не ми стана много ясно какво питате...
Ако е счупена биела, то навярно е потрошила и самия блок, така, че смяна на двигател изглежда най-логичното... Което обаче не се вързва съвсем с приказката, че майстора я е запалил в сервиза след това..
Причината за счупването и навярно е била предишната авария с ударения картер или некачествен ремонт... Но е добре да се направи пълна диагностика - разглобяване, за да се види какъв е в реалност проблема (дали например е имало маслено гладуване заради огънат смачкан при удара на картера маслозаборник и т.н.)

Но каква точно помощ очаквате? Явно нямате възможността и знанията сама да си изцапате ръцете с масло. Съответно ще трябва да се доверите на сервиз.
Така, че според мен единственото, с което може да помогне форума е колегите от София да Ви насочат към добър сервиз...
Например при мехаННика...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

мехаННика
Мнения: 1691
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 20 пъти

Счупена биела

Мнение от мехаННика » 08 Май 2016 12:42

Явно колата няма да мръдне повече без сериозна намеса по двигателя. Единия вариант е да остане там където е в момента, другия-да се репатрира в София. При първия спестяваш репатрирането, но си далече от колата което не е много добре. Трябва да се вземат решения, пари, купуване на части, не дай боже рекламации..При втория може да си спестиш разглобяването там и да оставиш колата някъде наблизо, където имаш познати и доверие. Не купувай нищо и не слушай никой докато двигателя не бъде разглобен и огледан от някой дето е виждал такива коли.

Аватар
Akima
Мнения: 7120
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 33 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

Avensis T22 2.0 1CD-FTV D4D 2000 - Счупена биела - ремонт или подмяна на мотор ?

Мнение от Akima » 08 Май 2016 18:22

Добре дошла.
Sugar_Rey написа: 1CD-FTV
Моля да уточним това ли е моторът?
Sugar_Rey написа: Картера го изправих и всичко беше наред.
Лошо сте започнали.Ползвахте сервиз в Стара Загора нали?
Sugar_Rey написа: Между временно смених скоростна кутия.
Пак в Стара Загора нали?
slowtraveler написа: Което обаче не се вързва съвсем с приказката, че майстора я е запалил в сервиза след това..
Дамата трябва да уточни този детайл след като отпочине и е спокойна.
мехаННика написа: Не купувай нищо и не слушай никой докато двигателя не бъде разглобен и огледан от някой дето е виждал такива коли.
Абсолютно подкрепям мнението на колегата. :thumbsup:
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
Bass_Man
Мнения: 5557
Регистриран на: 15 Сеп 2007 20:38
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Avensis T22 2.0 1CD-FTV D4D 2000 - Счупена биела - ремонт или подмяна на мотор ?

Мнение от Bass_Man » 09 Май 2016 00:50

Ако след оглед се окаже че има серизони щети според мен най-добрият вариант е друг двигател!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4896
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 138 пъти

Avensis T22 2.0 1CD-FTV D4D 2000 - Счупена биела - ремонт или подмяна на мотор ?

Мнение от slowtraveler » 09 Май 2016 07:59

Разбира се... Често биелата излиза навън да види кой е този дето я натиска толкова...
Обаче от това, което разказва колежката навярно блока няма поне външни поражения (иначе дори и най-левия майстор едва ли би тръгнал да я пали като вижда дупката и локвата с масло)...
Което ще рече, че пораженията ще са вътрешни и е нужно разглобяване за оценката им.. След това вече ще се знае кое какво е...
Преди време бе излязла една такава биела на трицилиндов извънбордов дизел (хидравличен удар). Биелата бе срязала блока и картера (картера бе някаква много шибана магнезиево-алуминиева сплав и е 'силов' - част от него са основните лагери).. Като видях цената на нов блок (над 8х.$), реших, че е добре да се напласти... Баща ми се нае и след половин годишни (зимни) мъки / цикли заварка, отвръщане, рязане, заварка, вече двигателчето мърка...
Да, ако имаше блок втора ръка не бих се замислял..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Sugar_Rey
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Май 2016 04:58
Местоположение: София

Avensis T22 2.0 1CD-FTV D4D 2000 - Счупена биела - ремонт или подмяна на мотор ?

Мнение от Sugar_Rey » 11 Май 2016 02:59

Благодаря за приема!
Както вече ви стана ясно не съм наясно с двигателя на колата ми.
Използвах думите на така наречения майстор в Стара Загора "скъсана биела". Вече имам диагноза от същия майстор и тя пак е "скъсана биела" и "заминал колянов вал".
Аз вече горе долу прочетох и знам какво е "биела" и знам какво е "колянов вал". Не ме разбирайте погрешно просто имам представа.
До края на седмицата ще си прибера колата в София и моите майстори ще кажат какво й е.
Благодаря ви за мненията. Оценявам добрите ви намерения и ще си запазя правото да сподела какво става с моята Тойота!

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Avensis T22 2.0 1CD-FTV D4D 2000 - Счупена биела - ремонт или подмяна на мотор ?

Мнение от tora » 11 Май 2016 09:09

Ако наистина е така, както пишете- неприятно, много.
Иначе съм съм изненадан, на кое се казва добре поддържана кола...
Sugar_Rey написа: Купих я от познат и много добре поддържана кола.
Sugar_Rey написа: Между временно смених скоростна кутия.
Sugar_Rey написа: ударен картер.
Наистина вашия познат много добре се е грижил за колата...

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Avensis T22 2.0 1CD-FTV D4D 2000 - Счупена биела - ремонт или подмяна на мотор ?

Мнение от ufer » 16 Май 2016 14:29

Биелата може и да не е скъсана. Имал съм подобен случай - двете черупки надират шийката на коляновия вал и се заваряват за него, а долното око на биелата превърта върху черупките. Оправи се всичко с наваряване на шийката на вала с последващ шлайф и друга здрава биела. Само пълното разглобяване на двигателя ще покаже проблема... Важно е да не се бърза през глава, а 10 пъти да се мери, а рязането после е лесно!

tireks50@abv.bg
Мнения: 35
Регистриран на: 23 Окт 2015 16:27
Местоположение: Бяла.Област Русе

Avensis T22 2.0 1CD-FTV D4D 2000 - Счупена биела - ремонт или подмяна на мотор ?

Мнение от tireks50@abv.bg » 29 Авг 2016 20:55

Здравейте колеги.Не знам дали е правилно моето питане в тази тема,за което се извинявам.Въпросът ми е следния.Биелните лагери съм виждал да се сменят без да се сваля двигателя-от долу като се свали картера.Основните могат ли пак така отдолу да се сменят както биелните.Тойота корола версо 2.2 136к.с.

Аватар
TATI
Мнения: 2747
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти
Обратна връзка:

Avensis T22 2.0 1CD-FTV D4D 2000 - Счупена биела - ремонт или подмяна на мотор ?

Мнение от TATI » 29 Авг 2016 21:02

Могат
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

tireks50@abv.bg
Мнения: 35
Регистриран на: 23 Окт 2015 16:27
Местоположение: Бяла.Област Русе

Avensis T22 2.0 1CD-FTV D4D 2000 - Счупена биела - ремонт или подмяна на мотор ?

Мнение от tireks50@abv.bg » 29 Авг 2016 22:43

Благодаря.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot] и 20 госта