Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

mitko86
Мнения: 94
Регистриран на: 08 Яну 2013 13:02
Местоположение: Русе

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от mitko86 » 02 Ное 2016 10:46

Привет колеги,

Имам колата от подписа вече 3 години, да чукна на дърво, досега не съм имал проблем със замръзнала нафта (но и колата не стои навън, а в гараж и откакто я имам зареждам само и единствено от Ромпетрол),a и в най-големите студове не съм пътувал никъде извън града.

За Нова година, живот и здраве, се каня да ходя да празнувам в Смолянско и се притеснявам да не се стегне някой голям студ и да си блъскам главата в стената, та се чудя дали да не сложа някоя от двете най-препоръчвани добавки против замръзване на нафтата - Bardahl BDC или Castrol TDA и коя от двете е по-добра според вас ?

Благодаря предварително на всички за отделеното внимание.

Поздрави,
Димитър
ех Corolla 1.4 d4d 2006 г. / Corolla 1.8 sedan hybrid 2020 г.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от slowtraveler » 02 Ное 2016 11:20

Колега, мисля ТДА вече не се предлага...
Бардала последно го гледах да го предлагат и в официалния сервиз на Мерцедес - т.е. навярно е добре...
Лично аз никога не съм слагал добавка, дори в големите студове, и пътувания из балканите...
Да, веднъж за да съм по-сигурен преди подобно пътуване налях ОМВ Алпин, дето го дават до -30С ако не се лъжа..
Иначе при -19С съм палил и пътувал безпроблемно с обикновена нафта (колата ми не е виждала никога гараж)...
Но при мен имам подгрев на филтъра, което също облекчава нещата (докато пътувах по пътя имаше доста закъсали дизелаци sad.gif )...
Иначе при -10С май няма никакъв проблем :)
[bbvideo=560,315]https://www.youtube.com/watch?v=cR26VX0_tbU[/bbvideo]
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от mirott » 02 Ное 2016 13:15

Колкото и странно да прозвучи, Хелиос пробвай...

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от jim_beam » 02 Ное 2016 19:51

Интересното при тия добавки е,че се размесват с горивото само над 20 градуса.Ако не се лъжа го пише на самите опаковки.Така че колега по-добрия избор е да заредиш от по-скъпия дизел,който заводски би трябвало да е с добавка и то професионално размесен.Би могъл да увиеш около горивния филтър някакво кече или дори картон,да пази завет,ако времето е много студено.Случвало ми се е веднъж при -20 градуса и мъгла се обледи цялата кола вкл. филтъра и за малко да остана там.С голям зор се измъкнах,хем уж качествена нафта бях сипал.
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
Veni1
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 155
Регистриран на: 01 Май 2010 00:19
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от Veni1 » 02 Ное 2016 21:09

От 2000 година за първи път в автопарка си имам бензинов автомобил.
Досега винаги съм ползвал ТDA, и независимо дали в топлия Пловдив, или високо в Родопите ( имам къщичка на 1550 м н.в.), проблеми не съм имал. Нафтата, която слагам в Паджерото, не е от скъпата. Бензин не съм слагал много от отдавна, макар че в инструкцията на Бенца, и на предишния Бенц си беше описано по колко се слага. Добавянето на двутактово масло не повишава температурата, при която се парафинира горивото.

Сиреч, сложи си някаква добавка, за да си спокоен вечерта, и да ти върви пиенето леко, вземи си в багажника едни кабели читави за палене, и един горивен филтър!! ( и задължително прочитане на инструкцията как се сменя той, и как се обезвъждушава после), едни вериги, едни стари стелки, и си ти!

Весело прекарване в Родопите.
Mitsubishi Pajero 2800 LWB off-road beast
Nissan Micra K12 - wife car
Toyota RAV 4.2 2000 LWB - city car

Driving experience - since 1976

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от Iliyа Damyanov » 02 Ное 2016 23:47

Забрави да добавиш и едно шишенце с нафта за да залее филтъра.

Нормалния дизел го дават да се парафинира под -21 градуса. Аз ползвам добавка на Лики Моли от местната бензиностанция. 1 литър е за 1000 литра дизел и трябва да се смеси при над +0 градуса или да се сипе в резервоара преди зареждане (Цената му е 20 евра). В описанието пише , че се подобрява течливочта до -30 градуса. По принцип слагам но профилактично за да мие спокойно и отделно зимата зареждам от скъпата нафта на Арал кото си има съответните добавки. Вероятно съм параноик и упражнението е излишно но преди 20 години останах на пътя на 5 километра от града при -27 градуса с пълен резервоар в 3 сутринта и спомените ми са изключително неприятни. В тоя смисъл да се похваля , че като ровех в инсталацията на Авенсиса открих , че има подгряване на сондата но не знам как и кога сработва.

Тия дни ще направя тест във фризера. Нормална нафта , нормална с добавка , само добавка , обикновен Арал , и скъп Арал. Знам , че хората от България няма да им е интересно но и нищо няма да загубят. Затова ще постна какво се е получило от експеримента. Визирам Арал защото ми е най-близката маркова бензиностанция.

baba_metca
Мнения: 587
Регистриран на: 28 Апр 2009 07:55
Местоположение: София и Пазарджик

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от baba_metca » 03 Ное 2016 10:47

Отностно добавките, аз на тъщата в Габрово и купувам Bardahl. Там живеят на високото и студа почна от септември. Освен това работи на други висок край на града. Та проблеми не е имала, но не се е оставяла без добавка за сега , защото рейса е на високосна и без кола остава без работа.

Нормален дизел няма. Тука в България има стандарт за горивата и там ясно пише дизела когато се продава на колко градуса да издържа. По дати е. Пример до 1 Октомври до +5 градуса, до 1 Декември до -5 градуса, до 1 февруари до -15 градуса и т.н. Датите са примерни но разделението по градуси не. Т.е. Ако се кара малко с определен автомобил и последно е зареждане септември, много вероятно е декември да замръзне някъде. Това е обсъждано многократно и да в България най-ниската температура по стандарт е само -15 градуса. От там на сетне който както може. Всяка година дизела поскъпва заради тези добавки, а лятото поевтинява. С колко, защо и как не е това темата.

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от Iliyа Damyanov » 03 Ное 2016 11:31

Тогава да попитам , каква е разликата в двата типа дизел които се предлагат от веригата на Шел?

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от BOz » 03 Ное 2016 12:12

По-скъпия уж има:
Shell V-Power Nitro+ Diesel е с формула, съдържаща силен почистващ агент, който предотвратява и премахва остатъците, които намаляват доброто представяне на двигателя.

От октомври до април дизела в България трябва да има филтрация при -15 градуса. Извън този период границата е +5 градуса.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от slowtraveler » 03 Ное 2016 12:28

ОМВ Алпин го даваха до -30С...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от Iliyа Damyanov » 03 Ное 2016 13:35

Благодаря за отговорите! Малко съм объркан от тия стандарти и смисъла от някои експлоатациони норми на производителите. Напимер преди време беше ми попаднала карта на горивата и на нея бяха обозначени с различен цвят държавите в които се ползва дисел с ниско съдържание на сяра като Германия и държавите с горива с високо съдержание на сяра като Италия или България. Та във връзка с това се питам ако експлоатирам кола като Авенсис D-CAT чийто мотор производителя изисква да се слага низко сулфатно масло клас С3 заади катализатор и филтъра за твърди частици , какъв е смисъла ако зареждам Българска или Италиянска нафта която е с високо съдържание на сяра? Всички тия еко норми не ми се виждат толкова ефективни колкото ги представят.

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от WoLF » 03 Ное 2016 14:01

Слагай от нафтата на Ромпетрол, доволен ша останеш откъм екологичност, а за маслото и C1 слагам аз ;)
ИзображениеИзображениеИзображение

ccvetan
Мнения: 72
Регистриран на: 22 Дек 2015 08:51
Местоположение: Ловеч
Благодарил/а: 1 път

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от ccvetan » 03 Ное 2016 15:28

http://www.google.co.uk/url?sa=t&source ... KlPjW3idOg. А това пише в мануала
Screenshot_2016-11-03-15-11-04.png
Screenshot_2016-11-03-15-11-04.png (276.03 KiB) Преглеждано 4382 пъти
. Излиза,че по стандарт не е с високо съдържание на сяра. А за маслото пише,че трябва да е c 2.
Verso 2.2 D-Cat 2010

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от slowtraveler » 03 Ное 2016 15:37

Iliyа Damyanov написа: какъв е смисъла ако зареждам Българска или Италиянска нафта която е с високо съдържание на сяра?
Какво разбираш под 'високо съдържание на сяра в българската нафта'??? 10ppm високо ли е??
Та нали стандарта е един в ЕС и е отпреди 7-8 години и отдавна е в сила и тук...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Добавка против замръзване - Bardahl BDC или Castrol TDA

Мнение от BOz » 03 Ное 2016 17:30

slowtraveler написа: ОМВ Алпин го даваха до -30С...
Да не бъркаме стандарт с маркетингов продукт.
Iliyа Damyanov написа: Напимер преди време беше ми попаднала карта на горивата
Преди доста време ще да е било това.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 46 госта