Тойота Ярис влошена динамика на мотора

tankov
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Яну 2015 19:58
Местоположение: София

Тойота Ярис влошена динамика на мотора

Мнение от tankov » 05 Ное 2016 10:48

Здравейте, от около 2 седмици имаме в семейството Тойота Ярис P90 1.3 бензин 2006г. Обслужихме колата както си подобава, но има някои неща, които не ми се струват нормални:
- Според мен колата няма динамиката, която се очаква от мотор 87к.с.
- Има едно пресецване при отпускане на педала на газта, когато колата е на скорост в движение. Един вид не си забива плавно нос, а пресецва 2-3 пъти.
Ще съм благодарен, ако можете да ме насочите къде да търся проблема или за сервиз евентуално.
Благодаря!

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Тойота Ярис влошена динамика на мотора

Мнение от spiridoncho » 05 Ное 2016 12:35

Карал ли си скоро малолитражка? За тях е характерно да вървят на по-високи обороти или да съм по конкретен след 3000-3500 оборота. Преди това са си малко като спънати. Не съм карал Yaris, но повечето нови малолитражни бензинки които съм карал са с такова поведение. Малко все едно вчера съм взел книжка :D . Това, че е 87к.с. не значи, че ще върви като 1.6 и 87к.с. Ако не усещаш някаква аномалия в поведението на мотора, като неравномерна мощност или все едно се дави колата и едва ли не да забива муцуна значи нямаш проблем. Придърпването може да се получава заради прекомерно подаване на газ в ниските обороти и след това рязко отпускане. Все пак системата има някаква инертност и еластичност. Подобно нещо усещам и като подкарам малолитражка ако не съм карал отдавна но придърпването винаги е било при подаване на газ, а не при отпускане на педала.
Но може и да имаш проблем. Сега не знам тази Toyotka дали не е с електронен дросел т.е. без жило, но на тези с жило обикновенно им компенсират прекомерно ниските обороти при проблем, с обтягане на жилото. Тогава може да се получи неизключване на TPS, но не знам какви са симптомите.
Покарай само тази кола за да и свикнеш, и тогава нещата ще се поизяснят. Една добра диагностика, особено с мониторинг в движение би изяснила имаш ли проблем.
Изчакай и по запознати колеги да кажат защото не е изключено и да имаш проблем.
Последно промяна от spiridoncho на 05 Ное 2016 17:53, променено общо 2 пъти.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

tankov
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Яну 2015 19:58
Местоположение: София

Тойота Ярис влошена динамика на мотора

Мнение от tankov » 05 Ное 2016 16:42

Благодаря, колега, за отговора. По принцип е така, не съм карал скоро малолитражка, но ми е ясно, че мотор от този калибър си иска обороти за да върви. Не съм карал и друг Ярис за да сравня как е като динамика. Това, което ме кара да се съмнявам, е че като я напъна на 5-та от 2500 об. и колата не изтегля някак плавно. Имам усещането, че се затормозява, шумът става едни леко приглушен за момент. Явно ще трябва да се направи диадностика на "живи" данни. Да се види работата на ламбда сондата(ите), данни от датчиците, ТПС и т.н.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: duron3 и 56 госта