Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Аватар
ikombg
Мнения: 19
Регистриран на: 04 Авг 2016 21:59
Местоположение: София

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от ikombg » 27 Яну 2017 22:55

Здравейте!
Имам следният проблем... Колата дими вече постоянно. Независимо дали е на свободна, на студен двигател (току що запалена), в работна температура или на нагорнище. Цветовете на дима са всякакви - бял, син, и от време на време черен. Бях днес на диагностика и резултатите казват, че дюзите са отлични, дпф-а не е запушен, катализатора е наред абе.... супер кола :) Момчето каза, че за него най-логично е проблема да се крие в "регулатора на лягане в рейла" цитирам го, защото не съм запознат какво точно е това. Колата ми е на 175 777км. най-вероятно е на доста повече. Скептичен съм към диагностики честно казано. Ако има колега, който може да помогне ще бъда благодарен, защото съм леко в безизходица.

Ето и малко предистория:
Преди ~4 месеца закупих въпросният автомобил споменат в заглавието на темата и почти веднага се наложи да сменя дифтунгите на дюзите, защото едната изхвърляше гориво и колата не вървеше добре. Сякаш след това колата започна да дими бяло. Поразчетох се из форума и разбрах, че може да е заради гориво, регенрация и горе долу е нормално за модела. Реших преди Коледа с помощта на форумните писания да изчистя EGR клапана и резултата беше супер. Колата се отпуши и разхода и падна почти двойно. Ефекта за съжаление се задържа твърде малко. Преди седмица колата започна да пуши. Пушеше само бяло и то само като е в регенерация. Сега пуши ПОСТОЯННО син отенък, а недай си боже да я настъпя или да започне изкачване. Разхода ми в момента е ~13/100км. - сиреч с пълен резервоар успях да измина едва 400км. Освен това в купето мирише на изгорели газове и на ДПФ. Зареждам само и единствено G-drive от Газпром.

До такава степен ме е срам от хората които постоянно ми мигат (мислейки си, че ще се запаля :) ), свирят и се задушават покрай мен, че не я карам.

Чакам да публикувам малко теми или отговори, за да мога да се свържа и с мехаННика за съдействие, понеже разбрах, че е печен :)
Avensis D-CAT 2.2 177hp

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от Kiki » 28 Яну 2017 09:46

На мен ми се струва, че най-напред трябва да се справиш с DPF-а.
"справянето" се прави по три начина.
- Каране в продължение на 20 минути на 3000 об., като по този начин изгаря натрупаните сажди.
- Смяна с нов(луди пари).
- Премахване-физическо и софтуерно.
Градското каране е пагубно за DPF-а, а ти я караш в София. В такъв случай, при наличието му, при редовно градско каране, трябва да излизаш два пъти месечно да караш магистрално, което според мен е голямо неудобство.
Не е лошо да провериш и маркучите от и към турбината, защото, ако има някой спукан или разхлабен, ефектът е подобен на твоя.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
ikombg
Мнения: 19
Регистриран на: 04 Авг 2016 21:59
Местоположение: София

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от ikombg » 28 Яну 2017 10:44

Пробвах го това с карането извънградско поне 2 пъти вече, за съжаление няма ефект при мен. Ще ми се да взема второ мнение от диагностик преди да предприема действия. Също така ми се иска последното нещо да бъде премахването на DPF-а.

Забравих да кажа, че колата ми нито харчи, нито качва масло за момента, а антифриза не е мръднал. (следя ги от месец)

За това моля, ако някой има диагностика и може да удари едно рамо днес или утре ще бъде страхотно (естествено ще си заплатя услугата). Също така и за добър майстор, който знае как се работи с Тойота и да ми помогне с проблема или поне да ме насочи, за да не стрелям в тъмното. :D
Avensis D-CAT 2.2 177hp

Аватар
miso25
Мнения: 468
Регистриран на: 13 Окт 2012 18:35
Местоположение: София

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от miso25 » 30 Яну 2017 10:06

ikombg написа:За това моля, ако някой има диагностика и може да удари едно рамо днес или утре ще бъде страхотно (естествено ще си заплатя услугата). Също така и за добър майстор, който знае как се работи с Тойота и да ми помогне с проблема или поне да ме насочи, за да не стрелям в тъмното. :D
Гледам си от София, предполагам, че този колега ще може да ти помогне.
Volvo XC60 2.0, 136hp, 2014
ex Toyota Verso 2.0, 126hp, 2011
ex Toyota Corolla Verso 2.2, 136hp, 2006

Аватар
ikombg
Мнения: 19
Регистриран на: 04 Авг 2016 21:59
Местоположение: София

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от ikombg » 30 Яну 2017 10:13

Да, благодаря! Успях да се свържа с него и утре ще му оставя колата да я помъчи. happy.gif
Avensis D-CAT 2.2 177hp

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от slowtraveler » 30 Яну 2017 10:17

Съмнява ме да имаш ДПФ - ако пушеше толкова, ДПФ би обрал пушилката и отдавна би се запушил...
Приеми съвета на miso25 - иска си добра диагностика - тя спестява доста пари впоследствие...

П.С. междувременно си послушал съвета :thumbsup:
Надявам се да споделиш впоследствие как се е развила ситуацията - ще е полезно за колеги с подобен проблем в бъдеще...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
ikombg
Мнения: 19
Регистриран на: 04 Авг 2016 21:59
Местоположение: София

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от ikombg » 30 Яну 2017 10:30

О, да със сигурност ще ви държа в течение.
Avensis D-CAT 2.2 177hp

niksol
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Дек 2016 19:53
Местоположение: Kneja

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от niksol » 02 Фев 2017 17:37

Здравеите,иаз от скоро съм собсвеник на Авенсис Д-кат и имам абсалютно същият проблем с пушенето в наи различни отенаци от бяло през синкаво сиво
Забелязах че наи=много го прави в момента преди да достгне нормалната температура на двигателя ,когато е студен въобще не пуши само пара и след като загрее почти не се забепязва в огледалото
AVENSIS D-Kat 177

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от Iliyа Damyanov » 02 Фев 2017 19:16

Ако прочете още веднъж внимателно ще забележите , че вашия проблем е съвсем различен.
Споделете малко предистория на автомобила и дали го карате често на къси разстояния.
Поздрави!
Последно промяна от Akima на 03 Фев 2017 02:38, променено общо 1 път.
Причина: Съкратен цитат на последователни мнения.

niksol
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Дек 2016 19:53
Местоположение: Kneja

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от niksol » 02 Фев 2017 22:53

Iliyа Damyanov, зДр.Колата я купих август месец с един куп фактури за обслужването и през годините от 2007 та до2016 ако наистина са верни
или не са фалшиви .Внос от франция . Та това пушене започна като застудя ,а иначе н а -20 пали без проблем .Основно се кара общовзето на къси растояния примерно 50-100 км дневно изванградско и градско между Плевен и Враца . На диагностики не показва никакви грешки и нищо не свети по
таблото за тези около 5000км.Още като я взех е обслужена с масло Кастрол 5w30 и всички филтри ,за сега масло и антифриз си е на място .По киламетраж и според ф-рите е на 159000км
AVENSIS D-Kat 177

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от Iliyа Damyanov » 03 Фев 2017 00:18

Ноември и Декмври имах описаното от вас пушене и също се претесних. Маслото ми също е Касрол 5-30 . Колата я карам на много къси разтояния и даже не може да загрее напълно и при застудяването забелязах пушека. За празниците около нова година се прибрах в Бг. и направих около 2000Км. магистрално каране. След въпросното здраво каране пушенето изчезна. Водих я в сервиз да я обслужат и да потърсят проблема с пушенето и диагнозата им беше , че колата си е Ок и това не е баш пушек а било пари от конденза. Сега съм отново с Кастрол и карам много рядко и на къси разстояния , и за сега пушек няма но едното ми око е в огледалото и още ми е притеснено. Ако пак пропуши веднага ще сменя маслото защото в новото масло няма как да има конденз и после ще го мисля. Имах съмнения заДПФ и за сегменти но компресията е отлична и при -20 пали от раз. За този проблем май ще трябва отделна тема май.
Поздрави!

Аватар
ikombg
Мнения: 19
Регистриран на: 04 Авг 2016 21:59
Местоположение: София

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от ikombg » 03 Фев 2017 10:31

Здравейте и от мен.
След обстоен оглед от колегата стана ясно, че нямам проблем с ДПФ, катализатор, , егр, дюзи и тем подобни неща. Неговото предположение е, че имам проблем с турбината, защото е леко омаслена в долната част и част от маслото капи върху маркуч за парното и това е най-вероятната причина за ужасния мирис на изгоряло масло в купето (аз предполагах, че е на дизел или дпф газове).

Следващата стъпка при мен явно ще бъде сваляне и оглед на турбина.... , но ще трябва да задържа тази интервенция за момента, защото не е от най-евтините.

Между временно ще поразходя тойотата извън града.
Avensis D-CAT 2.2 177hp

Аватар
ikombg
Мнения: 19
Регистриран на: 04 Авг 2016 21:59
Местоположение: София

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от ikombg » 01 Мар 2017 15:49

Малко Ъпдейт по темата:
Все още не съм правил никакви ремонти на колата, но се случи нещо интересно в петък. Пътувайки по магистралата изведнъж колата ми придърпа странно и турбината изгасна за 3 секунди после пак се включи и след 5 секунди светна таблото и заби муцуната, сиреч може би влезе в авариен режим. Моментално ми светнаха 3 лампички (Engine check, VCS and Trc OFF) и колата не можеше да вдигне повече от 40км/ч. Спрях след около 5 мин. на една бензиностанция и за късмет носех с мен диагностиката и кабела. Грешките бяха 2 P0400 И c1201. Пробвах се да ги изтрия - съответно нищо не стана.. Псувайки около 5 минути, реших да продължа напред макар и бавно. След време спрях на следващата бензиностанция и угасих колата. След като запалих и потеглихме лекичко, за да се включим в движение установих, че имам турбина и колата върви както преди, но въпреки всичко лампичките светеха. На следващия ден реших да закарам колата до Тойота, но качвайки се в колата и подавайки контакт, нямаше светкащи лампички и грешки... абе чисто нова кола... ( това за мен е симптома на майстора :D )
Единственото което сега наблюдавам в колата е леко тресене на двигателя на свободна скорост.
Започвам да се замислям дали наистина да не сменя EGR-а, защото според мен той е проблема (подсказва ми го и грешката P0400 ) за цялата история с пушенето, леко високия разход и може би сегашното леко тресене на двигателя.

Ще пиша, ако предприема действия.
Avensis D-CAT 2.2 177hp

Yosko6902
Мнения: 12
Регистриран на: 21 Яну 2017 09:00
Местоположение: София

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от Yosko6902 » 05 Апр 2017 08:46

Колега ikombg писал си ми на лично , никога да ти отговоря защото съм от скоро потребител или нещо такова . До колкото правих проучване д-кат мотора си боледува от тая тъпа пета дюза. Купих я втора ръка с много търсене . Покарам известно време и проблема пак се появи. Купих друга дюза и закарах колата в тойота да я проверят . Оказа се че проблема не е решен . Между другото дозата се продава нова само в Тойота за скоромната сума от 2600 лв така че нова е абсурден вариант . А и бях на 5 диагностики тоя проблем с включването на регенерацията уж трябваше да се реши с преинсталация на софтуера който може да се направи само в Тойота (175 лв излиза всичко ) . Така че моят съвет е махай го тоя ДПФ и се реши проблема . Останалото е ходене по мъките и изпразване на джобовете .

Аватар
ikombg
Мнения: 19
Регистриран на: 04 Авг 2016 21:59
Местоположение: София

Avensis T25 2.2 2AD-FHV D-CAT 177HP 2006 - Постоянен дим от ауспух

Мнение от ikombg » 08 Авг 2017 14:27

Здравейте, колеги!

Не бях влизал във форума от дооооста време и се присетих да ви споделя какво се случи с проблема ми. :)
Накратко е следното:
След безброй майстори и неверояни космически теории, един единствен човек ми сподели просто да си сменя горивният филтър (въпреки че имам още 3 000км до смяната му)

Ами смених си горивният филтър и след точно 5мин се радвах на нова кола punk.gif punk.gif
От тогава (средата на Април) до сега няма и помен от всички тези проблеми... няма дим, спря да се дави, има мощност колкото си искаш и пак си стана динамичната тойотка която си купух :)

Дано да помогна на колеги в беда с тази моя сага.
Avensis D-CAT 2.2 177hp

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта