Какво е правилното разстояние между електродите

Аватар
tonymix
Мнения: 12
Регистриран на: 18 Фев 2017 12:35
Местоположение: София

Какво е правилното разстояние между електродите

Мнение от tonymix » 27 Авг 2017 11:07

С какво разстояние между електродите на свещите карате.Заводските ми се виждат малко големи.Сложих нови свещи със заводските разстояния около 1.1 мм. но колата не работи добре.При натискане на педала глъхнат обороти трябва й 1-2 сек. да вдигне оборотите (като турбо дупка).Това се случва както по време на движение така и на празни обороти на място.Като вдигне около 1800-2000 оборота си работи добре.Някой може ли да сподели опит.На празен ход също са стабилни оборотите,само при подаване на газ глъхнат.На таблото не ми дава грешка,при диагностика с ELM всичко е ОК.
Toyota Corolla E12 3ZZ-FE
Nissan P11-144 QG18DE Fobos
Honda CR-V K20A4

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Какво е правилното разстояние между електродите

Мнение от spiridoncho » 27 Авг 2017 14:41

Ако си сложил правилните свещи не би трябвало да имаш проблем. Със заводското разтояние от 1.1mm би трябвало запалителната система да работи по-добре, иначе се товари бобината. Ако не работи добре може би имаш проблем по смесообразуването, или пък имаш начален стадий на проблем със кабели или бубини, който не е бил ясно изразен със старите свещи. Имал съм подобен проблем с друга кола (не с тойотата). Поведението беше подобно на описаното от теб. Бях купил свещи от официалния вносител. Уж точно такива каквито трябва (и парт. номера същия), а колата не вървеше както със старите шампионки. Тогава взех четири електродни на Беру по каталог за моя двигател. Колата литна. Взех подобни Eyquem(също четири електродни), и с тях колата вървеше много добре. Та с тези 2 комплекта изкарах към 140к км защото свещите бяха с удължен пробег(после бракувах колата). Но аз профилактично ги причуквах на около 20-30к км, като подменях примерно Beru-то с вече "причукания" Eyquem и обратно. Но винаги съм карал с фабричното междуелектродно разтояние. Та проблема може и при теб да е подобен т.е. нещо убъркано в свещите, та дори и взети от официалния вносител на марката автомобил, и подбрани за съответния двигател.
Можеш да намалиш разтоянието до 1.0mm да видиш как ще се държи, но не знам това как би се отразило на бобината. Намаляването на разтоянието ще намали площта на искрата, ще се намали и напрежението и, при което не знам как ще се повлияе работата на бобината. Обикновенно при по високо разтояние бобините изгарят, но по-малкото разтояние може да се отрази на горивния процес и да създаде проблеми. Обикновено малки вариации в междуелектродното разтояние не се отразяват на работата на мотора т.е. не се усеща. Карал съм кола с моментно разтояние около 1.2 при фабрично 0.8, и проблеми не съм забелязвал. Единствено имах усещането, че мотора започна да работи някак си по-стегнато, но това може да е било субективно усещане.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Аватар
tonymix
Мнения: 12
Регистриран на: 18 Фев 2017 12:35
Местоположение: София

Какво е правилното разстояние между електродите

Мнение от tonymix » 27 Авг 2017 17:26

Намалих разстоянието на 0.8 мм. - няма ефект и върнах фабричните разстояния.Забелязах че състоянието на свещите не е добро.Четирите свещи са "опушени" започнали да почерняват не омаслени а просто сажди.Това ми говори за проблем при изгарянето но причината....и четирите свещи.Тези които ги сложих са същите като предните с които работеше добре.
Toyota Corolla E12 3ZZ-FE
Nissan P11-144 QG18DE Fobos
Honda CR-V K20A4

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Какво е правилното разстояние между електродите

Мнение от Оги » 28 Авг 2017 17:41

Като минеш някое задръстване свещите почерняват. Мотора работи с богата смес, основно в празен ход и преходни режими- тракаш на място, тръгваш... дюзите пръскат повече, не гори напълно, затова се опушват. На дълъг път за 30-40 км. с 90 светват, работи с бедна смес и изгарянето е по-ефективно.Ако всичко друго е наред същите тез черни свещи ще ги видиш бели.
А големия луфт предполага по-трудно палене, но то може да се усети през зимата. Сега на практика няма как.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
tonymix
Мнения: 12
Регистриран на: 18 Фев 2017 12:35
Местоположение: София

Какво е правилното разстояние между електродите

Мнение от tonymix » 28 Авг 2017 20:55

[quote="Оги"] Като минеш някое задръстване свещите почерняват. Мотора работи с богата смес, основно в празен ход и преходни режими- тракаш на място, тръгваш... дюзите пръскат повече, не гори напълно, затова се опушват. На дълъг път за 30-40 км. с 90 светват, работи с бедна смес и изгарянето е по-ефективно.Ако всичко друго е наред същите тез черни свещи ще ги видиш бели.
А големия луфт предполага по-трудно палене, но то може да се усети през зимата. Сега на практика няма как.[/quote


Благодаря за отговора.Така си е,но защо глъхне при подаване на газ...
Toyota Corolla E12 3ZZ-FE
Nissan P11-144 QG18DE Fobos
Honda CR-V K20A4

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Какво е правилното разстояние между електродите

Мнение от spiridoncho » 29 Авг 2017 15:15

Освен свещите да са дефектни нещо, или пък кофти партида. Кажи точно какви са свещите, и мотора за королата от подписа ли е? Луфт от 1.1mm за Тойота е нормален, защото така е направена системата. Това, че има коли с 0.7-0.8mm не значи, че 1.1 за Тойота е голямо. Бобините са оптимизирани за този луфт.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Аватар
tonymix
Мнения: 12
Регистриран на: 18 Фев 2017 12:35
Местоположение: София

Какво е правилното разстояние между електродите

Мнение от tonymix » 29 Авг 2017 17:51

spiridoncho написа: Освен свещите да са дефектни нещо, или пък кофти партида. Кажи точно какви са свещите, и мотора за королата от подписа ли е? Луфт от 1.1mm за Тойота е нормален, защото така е направена системата. Това, че има коли с 0.7-0.8mm не значи, че 1.1 за Тойота е голямо. Бобините са оптимизирани за този луфт.
Да мотора е 3ZZ-FE.Свещите са NGK с топлино число 5 (само бензин) според каталога.Освен кофти партида...утре ще купя друг комплект.
Toyota Corolla E12 3ZZ-FE
Nissan P11-144 QG18DE Fobos
Honda CR-V K20A4

Аватар
tonymix
Мнения: 12
Регистриран на: 18 Фев 2017 12:35
Местоположение: София

Какво е правилното разстояние между електродите

Мнение от tonymix » 29 Авг 2017 17:52

tonymix написа:
spiridoncho написа: Освен свещите да са дефектни нещо, или пък кофти партида. Кажи точно какви са свещите, и мотора за королата от подписа ли е? Луфт от 1.1mm за Тойота е нормален, защото така е направена системата. Това, че има коли с 0.7-0.8mm не значи, че 1.1 за Тойота е голямо. Бобините са оптимизирани за този луфт.
Да мотора е 3ZZ-FE.Свещите са NGK с топлино число 5 (само бензин) според каталога.Освен кофти партида...утре ще купя друг комплект.
Вече не ми се кара тази кола...
Toyota Corolla E12 3ZZ-FE
Nissan P11-144 QG18DE Fobos
Honda CR-V K20A4

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Какво е правилното разстояние между електродите

Мнение от spiridoncho » 29 Авг 2017 18:14

Ми Вземи Denso K16R-U11 или K16TT за проба. За предпочитане първите. Правилното NGK за теб би трябвало да е BKR5EYA-11.
Това дали ти се кара колата е отделен въпрос и зависи от състоянието и, и мерака ти да я поддържаш :thumbsup: .
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Какво е правилното разстояние между електродите

Мнение от Оги » 30 Авг 2017 10:21

Обърни се към диагностик преди да си сменил половината части от мотора без полза.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
tonymix
Мнения: 12
Регистриран на: 18 Фев 2017 12:35
Местоположение: София

Какво е правилното разстояние между електродите

Мнение от tonymix » 30 Авг 2017 20:39

Оги благодаря.Така ще направя.Може би петък или събота.
Toyota Corolla E12 3ZZ-FE
Nissan P11-144 QG18DE Fobos
Honda CR-V K20A4

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Amazon [Bot] и 35 госта