Проблем с педал на съединител - Авенсис 2

jovko
Мнения: 76
Регистриран на: 03 Дек 2008 09:46
Местоположение: Разград

Проблем с педал на съединител - Авенсис 2

Мнение от jovko » 11 Юли 2011 16:42

Здравейте,
От повече от година забелязах, че педала на съединителя не се връща в крайно горно положение. Но тъй като колата си върви и превключва нормално не съм се занимавал с проблема.
Придобих навик да го връщам с крак ако остане много надолу.
Днес обаче жена ми взе колата и ми се обажда че не може да включи на скорост или да изключи при запален двигател. Влизам аз в колата и гледам педала доста надолу, вдигнах си го с крак(по навик) и всичко се оправи.
Обаче другата седмица заминавам на почивка и колата утре ще я нося на майстор.
Имате ли предположения какво да очаквам или да търся?
TOYOTA Avensis T4 D-4D 2.0

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Мнение от zi_zi_top » 11 Юли 2011 16:50

Вероятно счупена възвратна пружина на помпата на педала. Най-добре е в такива случай да се смени цялата помпа.
Друга възможност е да се е повредило окачването на педала или външната пружина и това да пречи на връщането му.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

moloko
Мнения: 283
Регистриран на: 14 Окт 2010 22:23

Мнение от moloko » 11 Юли 2011 16:55

Абе тоя съединител не е ли с хидравлична помпа.... каква възвратна пружина!?

jovko
Мнения: 76
Регистриран на: 03 Дек 2008 09:46
Местоположение: Разград

Мнение от jovko » 11 Юли 2011 16:57

Идея си нямам какво е устройството на педала и съединителя.
TOYOTA Avensis T4 D-4D 2.0

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Мнение от zi_zi_top » 11 Юли 2011 17:15

moloko написа:Абе тоя съединител не е ли с хидравлична помпа.... каква възвратна пружина!?
Разглобявал ли си такава помпа?
Разбира се, че е хидравлична, но няма как само спирачната течност да върне буталото.

Обикновено вътре има пружина, която връща буталото в изходно положение. Пружината на педала помага това да става по-лесно.

Ремонта на такива възли е нежелателен и се препоръчва замяната им с нови! Само при невъзможност за купуването на нова помпа се правят "килифарски" ремонти и възстановяване чрез престърване, шлайфане, полиране и замяна на ремонтен комплект гумички и пружина.

Аз бих започнал с оглед на окачването на педала и външната пружина. :thumbsup:
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Мнение от мехаННика » 11 Юли 2011 17:19

Колкото и да е чудно -помпата има възвратна пружина.Може и да не е причинила проблема, но има.Иди в сервиз след като провериш спир течност в казанчето на съединителя а може и да са в едно със спирачките.

jovko
Мнения: 76
Регистриран на: 03 Дек 2008 09:46
Местоположение: Разград

Мнение от jovko » 11 Юли 2011 17:27

Съединителя и спирачките имат обща течност. Със спирачките нямам никакъв проблем. Съединителя си отделя добре - няма приплъзване, тресене или каквито и да е други симптоми. Просто самият ход на педала е много малък, но дори и малък отлепя плавно и без проблемно. Но тази сутрин наистина педала беше много по ниско от нормалното. И след намесата ми с крак всичко си работи, но до кога?
TOYOTA Avensis T4 D-4D 2.0

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Мнение от мехаННика » 11 Юли 2011 19:14

Провери дали не тече помпата отзад.към купето,Взимаш една лампа и правиш борцов мост с главата почти под педалите и гледаш за теч около тласкача на съединителя.

Аватар
sstefan
Мнения: 185
Регистриран на: 23 Дек 2008 01:04
Местоположение: София

Мнение от sstefan » 11 Юли 2011 19:39

zi_zi_top написа:
moloko написа:Абе тоя съединител не е ли с хидравлична помпа.... каква възвратна пружина!?
Разглобявал ли си такава помпа?
Разбира се, че е хидравлична, но няма как само спирачната течност да върне буталото.

Обикновено вътре има пружина, която връща буталото в изходно положение. Пружината на педала помага това да става по-лесно.

Ремонта на такива възли е нежелателен и се препоръчва замяната им с нови! Само при невъзможност за купуването на нова помпа се правят "килифарски" ремонти и възстановяване чрез престърване, шлайфане, полиране и замяна на ремонтен комплект гумички и пружина.

Зизи,поздравявам те за този пост!Независимо дали си го намерил от Гугъл(ако е така-поздравление за усилието) много изчерпателно....Сега разбра ли защо реагирам за някои неща?Браво още веднъж.
Аз бих започнал с оглед на окачването на педала и външната пружина. :thumbsup:
Toyota Avensis wagon 2002, 2.0 D-4D 110 hp-продадена
Toyota Avensis wagon 2009, 2.2 D-4D 150 hp-продадена
Toyota Yaris 2007, 1.4 D-4D 90 hp
Ford Mondeo 2017,2.0 150 hp
Hyundai I 30,2016,1.6 125 hp AT-служебна/държавна

jovko
Мнения: 76
Регистриран на: 03 Дек 2008 09:46
Местоположение: Разград

Мнение от jovko » 12 Юли 2011 16:45

Днес огледахме системата. Майстора не можа да каже от къде е проблема без да започне да разглобява, а аз нямах много време.
Колата си върви нормално. Това което се вижда че педала на съединителя не стига до крайно горно положение(има ограничителен болт) остава му още около 1 см. Но смятаме, че това не пречи на работата на помпата. А защо не стига до горе ми се струва че има нещо в механиката(пружината, или втулките) на педала. След 2 седмици ще минавам през ВТ и ще видя при Венци какво ще ми кажат.
TOYOTA Avensis T4 D-4D 2.0

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Мнение от max-2 » 12 Юли 2011 19:40

Явно има проблем с горната помпа или с пружината на педала. :thumbsup:
Ако издърпате педала нагоре, натиснете съединителя, включите на скорост и изчакате две минути така и колата не е започнала да потегля сама, при натиснат до долу съединител, то проблемът почти сигурно не е в помпата.
Carina E 4AFE LB 1992

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Мнение от мехаННика » 12 Юли 2011 19:50

Тази кола има и един елемент който се нарича "акумулатор" и стои отпред на скор. кутия .Също възможна причина.Аз бих започнал със смяна на спирачната течност,ако не се открие друго де.

Toyota forever
Мнения: 206
Регистриран на: 11 Окт 2009 18:37
Местоположение: Варна
Получена  благодарност: 2 пъти

Мнение от Toyota forever » 12 Юли 2011 23:00

Горната помпа ти е проблема.

jovko
Мнения: 76
Регистриран на: 03 Дек 2008 09:46
Местоположение: Разград

Мнение от jovko » 13 Юли 2011 01:27

Toyota forever написа:Горната помпа ти е проблема.
Хубаво заключение, но би ли обяснил.
TOYOTA Avensis T4 D-4D 2.0

jovko
Мнения: 76
Регистриран на: 03 Дек 2008 09:46
Местоположение: Разград

Мнение от jovko » 13 Юли 2011 01:30

max-2 написа:Явно има проблем с горната помпа или с пружината на педала. :thumbsup:
Ако издърпате педала нагоре, натиснете съединителя, включите на скорост и изчакате две минути така и колата не е започнала да потегля сама, при натиснат до долу съединител, то проблемът почти сигурно не е в помпата.
Направих експеримента - колата не мръдна!
TOYOTA Avensis T4 D-4D 2.0

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта