Щастливи ли сте с автоматика на LC 150?

loosend
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Ное 2011 15:29
Местоположение: Sofia

Щастливи ли сте с автоматика на LC 150?

Мнение от loosend » 15 Сеп 2012 12:28

Вече близо две години и 32 000км карам Land Cruiser 150 с мотор 1KD-FTV 5 speed Automatic и така и не успях да заживея щастливо с особеностите на предавателната кутия. Дразнят ме следните неща:
1) При търкаляне с около 10-15 км.ч., с подаването на газ за ускоряване винаги включва първа предавка, двигателят се форсира и секунда-две след това минава на втора предавка. И няма значение дали съм натиснал рязко или плавно газта. Защо по дяволите не е вече на втора? Много дразнещо.
2) При плавно ускорение автоматика бърза да включи по-висока предавка. Това добре. Проблема обаче е, че както бързо е избрал да качи на 4-та или 5-а предавка, така бързо решава да върне обратно на по-ниската предавка при най-лекото натоварване (или от лек наклон или от леко подаване на газ). Това довежда до изнервящи колебания в рамките на буквално няколко метра изминат път и нищожно изменение на скоростта. Естествено, малко след това отново минава на по-високата предавка. Случвало ми се е да изреди ...4-5-4-5 в рамките на 200 метра. Защо не се използва мощността на двигателя - все пак това е двигател с голям въртящ момент, който съвсем спокойно може да изтегли на по-високата предавка? Тази нервност на автоматика е особено дразнеща при движение по планински път, където избора на по-висока предавка при моментно отпускане на газта или промяна на наклона в повечето случаи е погрешен.
3) Тези от вас, които имат LC150, знаят, че този автоматик е снабден с функция за асистиране при спускане - автоматика минава на по-ниска предавка при натискане на спирачка по нанадолнище. Страхотно, но само на теория. На практика това събитие се случва при неизяснени обстоятелства. Така и не научих кои условия трябва да са налице, за да се случи горното. Забелязах, че при около 70-60 км.ч. с леко докосване на спирачката автоматика минава на 4-та. Но това се случва веднъж на пет пъти. Никаква последователност и предвидимост, съответно на тази функция не може да се разчита. И, зада е още по-досадно, веднъж сработила, тази функция не позволява минаване на горна предавка с подаването на газ. Да речем, че съм намалил достатъчно и реша да запазя скоростта (с поддържане на газ) или да увелича скоростта. Мотора ще реве дълго време или ще трябва сериозно да настъпя газта, че да се сети автоматика да мине на горна предавка.

Чудя се, има ли някой от вас, който споделя същите впечатления. За мен най-дразнещото от всичко е, че проблема тук не е в хардуера, а в управлението. Баща ми има Hilux 3.0, мой приятел има LC120 и, както знаете, тези три машини, заедно с LC150, споделят един и същ двигател/предавателна кутия. При първите две автоматика работи безупречно. На LC150 автоматика е направен "интелигентен" с цел намаляване разхода на гориво. За мен това е пълен провал и задавам следния въпрос - възможна ли е софтуерна промяна на настройките на автоматика, така че те да наподобяват тези на Hilux 3.0 или LC120? В един австралийски форум, където беше споделен същият проблем, става ясно, че проблема е валиден само за европейските LC150, но не и за Австралия. Човекът пишещ там се оказа от Германия, а австралийците му отговориха, че за тях такъв проблем няма и подсказват, че е възможна "промяна на калибровката" - каквото и да означава това. Кажете, моля ви, възмона ли е таква промяна и как се извършва?

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4202
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Щастливи ли сте с автоматика на LC 150?

Мнение от zi_zi_top » 15 Сеп 2012 13:44

Извинявай, но мисля че трябва да поставиш тези въпроси в Of road форума или в ТМ Ауто (вероятно си го купил от тях, защото е доста нов модел за втора ръка). Тук едва ли ще се намери компетентен човек по твоите въпроси, защото не е много разпространен джип в този форум. blush.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

loosend
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Ное 2011 15:29
Местоположение: Sofia

Re: Щастливи ли сте с автоматика на LC 150?

Мнение от loosend » 15 Сеп 2012 17:13

zi_zi_top написа:Извинявай, но мисля че трябва да поставиш тези въпроси в Of road форума или в ТМ Ауто (вероятно си го купил от тях, защото е доста нов модел за втора ръка). Тук едва ли ще се намери компетентен човек по твоите въпроси, защото не е много разпространен джип в този форум. blush.gif
Да, може би ще преместя темата. Но аз мисля, че въпросът е принципен - възможна ли е някаква софтуерна промяна? Ако имам отговор на този въпрос, ще знам какво да искам от ТМ Ауто. Аз още в началото им споделих за тези несгоди, при което те казаха, че "не могат" да направят нищо. Трябва да съм сигурен, че "не могат" наистина означава това, а не "не искат".

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта