Масло за скоростна кутия на Celica Т23 1.8 VVTi 1ZZ-FE ?

newboba
Мнения: 70
Регистриран на: 08 Юни 2011 23:01
Местоположение: Мало Бучино

Масло за скоростна кутия на Celica Т23 1.8 VVTi 1ZZ-FE ?

Мнение от newboba » 03 Юни 2015 23:45

Колеги, предстои ми смяна на маслото на скоростната кутия. Колата ми е Селика Т23 105kw 6 скорости ръчка. Така - разчетох тук там и до този момент е ясно - 1.9 литра масло, 75w90. Тук обаче идва тънкия момент. Според американсите форуми стандарта на който трябва да отговаря е GL-4, а не както по-масовите към днешна дата GL-5(за по съвременните кутии). GL-5 маслата имали присадки, които на места се споменава че едва ли не щели да скапят кутията. Озадачен съм и ако някой по запознат може да изкаже мнение - моля! GL-4 75w90 се оказаха доста по трудни за намиране, и избора не е голям. Дали GL-5 наистина е такъв риск да се сложи на моята кошница?

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Масло за скоростна кутия на Celica Т23 1.8 VVTi 1ZZ-FE ?

Мнение от Akima » 04 Юни 2015 00:22

Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

newboba
Мнения: 70
Регистриран на: 08 Юни 2011 23:01
Местоположение: Мало Бучино

Re: Масло за скоростна кутия на Celica Т23 1.8 VVTi 1ZZ-FE ?

Мнение от newboba » 05 Юни 2015 01:15

Благодаря колега! Въпреки това четох ги вече. От последния линк - цитирам:

Don't use Redline 75w90ns. Use Redline MT90. It's for our transmissions which have synchros. MT90 has an ingredient or something for synchros which is crucial.
Remember, Redline MT90.
...
Срещнах подобни изказвания в още няколко форума (американски и английски).Въпреки че това масло е някво за американския пазар, поразчетох се и се оказа че 75w90ns е само GL5, а без -NS покрива и GL4. Та именно за някви присадки в GL5-цата иде реч, които реагирали с "жълти" метали. Темата е зачекната и във Бг форума на VW, но в "Нашта къща" нищо не се казва. Вероятно няма да карам колата си още 50к , но не бих искал да рискувам в случай че кутията ми вече е "тръгнала" (трудно влизане на задна,както и 4-та при празни обороти). Та дори се надявам на макар и лекинко подобрение на гореспоменатите симптоми с ново масло , впредвид че незнам дали вобще е сменяно откакто е излязла от завода(280к км.)....... Иначе - да, manual-a казва GL-4 i GL-5, като пак да вметна - има масла които покриват и 2-та стандарта. Неискам да отварям излишни полемики, но нека някой който има повече опит с масла да каже тежката си дума tooth.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта