Шум от съединител/кутия/лагер - Auris E15 2.0 D4D 126HP 2007

Аватар
ragest
Мнения: 58
Регистриран на: 23 Ное 2013 15:10
Местоположение: София, Дървеница

Шум от съединител/кутия/лагер - Auris E15 2.0 D4D 126HP 2007

Мнение от ragest » 13 Окт 2015 09:17

Здравейте, колеги!

След като прегледах форума и изчетох, каквото намерих, реших да отворя нова тема.
Проблемът е следният:
От известно време и от двигателния отсек се чува специфичен шум, който мога да опиша по следния начин:
1. Шумът наподобява "щурче" (това е най-близкото, за което се сетих smile.gif ). Има определена честота, която се увеличава с подаването на газ.
2. Звъкът не е силен и се чува ако колата работи на място и си извън нея. Може да се чуе и на отворен докрай прозорец, но трябва да няма много околни шумове. Би могъл да се чуе и при бавно движение на първа скорост и свален прозорец. Определено се чува по-скроо в лявата част на двигателния отсек. Не може да се чуе вътре в колата при затворени прозорци.
3. Може би най-насочващия симптом - шумът изчезва при натискане на съединтеля. Спира още с лекото "обиране" на съединителя.
4. Има моменти, в които шумът изчезва. Не открих зависимост в това.
5. Освен този симптом, засега други проблеми не забелязвам - няма притрисане при тръгване, не приплъзва съединителя, не отделя високо, предлът не е твърд, не чувам други шумове.

Така описаните симптоми ме насочиха разбира се в определена посока. Доколкото четох обаче (не само във форума) има изказани мнения, които посочват "двама" основни заподозрени и затова реших да помоля и за мнение тук, ако някои се е сблъсквал с такава ситуация или може да даде информация.
Въпросът ми е:
- Източник на шума и как да се подходи за диагностициране на проблема?

Разбирам, че във форум не може да се прави диагностика и описнието може да е объркващо, но ще се радвам да чуя мнения и предположения.
Предварително благодаря!


Поздрави!
Последно промяна от Akima на 13 Окт 2015 16:33, променено общо 1 път.
Причина: Променено заглавие.Моля прочетете правилата и важните теми.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Мнение от Akima » 13 Окт 2015 16:32

Моля дай номер на рама за точна проверка.

Не даваш детайли за колата - с какъв пробег е примерно?

Трябва да се види на живо - имаме чудесен колега от София,който е в час с тези кутии.
Пиши на мехаННика - http://toyotabg.eu/memberlist.php?mode ... ile&u=3919.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
ragest
Мнения: 58
Регистриран на: 23 Ное 2013 15:10
Местоположение: София, Дървеница

Re: Шум от съединител/кутия/лагер - Auris E15 2.0 D4D 126HP

Мнение от ragest » 13 Окт 2015 17:43

Да, прав си колега. Съжалявам за пропуска. Колата е на 134 000км.Рама - SB1KF56E30F000504
Иначе ще имам предвид съвета.

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Шум от съединител/кутия/лагер - Auris E15 2.0 D4D 126HP

Мнение от Japanese_fever » 13 Окт 2015 23:58

Някой лагер в трансмисията е започнал да си ходи. Шумът изчезва като натиснеш съединителя, защото тогава трансмисията се изолира и спира да се върти. мехаННика ще каже кой е заподозрения за тази трансмисия. При Хондите често си заминава лагера на първичния вал (ISB).
Последно промяна от Japanese_fever на 14 Окт 2015 00:18, променено общо 1 път.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Шум от съединител/кутия/лагер - Auris E15 2.0 D4D 126HP

Мнение от Akima » 14 Окт 2015 00:05

Japanese_fever написа:лагера на първичния вал
И тук залагаме на това.

Аксиалният щеше да шуми при натиснат съединител.

Демпферните пружини ме съмняват мен.
Поне излиза само 1 вариант за съединител - 31001-05040 - т.е. отпадат съмненията ми за ревизиран вариант.

Лагер ще да е. :thumbsup:

Чакаме "човека с кутиите". wink.gif biggrin.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
ragest
Мнения: 58
Регистриран на: 23 Ное 2013 15:10
Местоположение: София, Дървеница

Re: Шум от съединител/кутия/лагер - Auris E15 2.0 D4D 126HP

Мнение от ragest » 14 Окт 2015 06:52

ОК. Лагера на първичния вал е единия заподозрян. Ясно е, че диагностика ще трябва на място да се направи. Но се замислям: този лагер не би ли следвало да "потопен" в трансмисионното масло? Звука, който чувам, не е "румолене" и ли стържене, а ми звучи като "на сухо". Което ме навежда на мисълта, може ли да има връзка с маслото в кутията. Скоро го сменях. На практика след това започнах да чувам въпросния шум. Естествено, това не доказва връзка.

Akima, това за съмненията за ревизиран вариант не го разбрах.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Шум от съединител/кутия/лагер - Auris E15 2.0 D4D 126HP

Мнение от Akima » 14 Окт 2015 20:37

Понякога има 2-3 варианта на феродо например - подобрени варианти да ги наречем.

Това имах предвид.

При теб е само един. :thumbsup:
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
ragest
Мнения: 58
Регистриран на: 23 Ное 2013 15:10
Местоположение: София, Дървеница

Re: Шум от съединител/кутия/лагер - Auris E15 2.0 D4D 126HP

Мнение от ragest » 25 Окт 2015 19:38

Здравейте колеги,

Проблемът с шума, който аз имам, към момента е диагностициран по-скоро като несвързан с коректната работа на скоростната кутия и съединителя. Като такъв, развитието ще стане по-напред във времето, когато ще правя редовното обслужване на колата т.е. другата година живот и здраве.


Преценете дали темата е за заключване. Ако остане, ще напиша какъв точно е бил случая, когато се изяснят нещата.

Благодарности на всички, които се включиха до момента. Специални благодрности на МехаННика. :thumbsup:

Поздрави!

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта