RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

единак
Мнения: 18
Регистриран на: 16 Сеп 2015 06:31
Местоположение: Бургас

RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от единак » 18 Сеп 2015 07:23

Здравейте, колеги.
Поздрави от поредния новобранец.

От днес се присъединявам към форумната тайфа с Рав4 2002 г., дизел.
Колата изглежда добре и сравнително стегната, но тъй като това ми е първи джип(условно я наричам джип, разбира се), нямам представа дали наистина е така. Докато я докарам до нас минах към 500км със 120-130 км/ч и забелязах няколко неща, които ми се иска да си изясня:

1. Когато дам газ изпод капака се чува едно фучене, сякаш се пуска прахосмукачка, като звукът зависи от педала на газта. Не прилича на свирене на турбо, по-скоро е фучене някакво. Не е шум като от скъсан турбо път - имал съм два такива случая, на две различни коли и е различно. Над двигателя има един радиатор, който прилича да е интеркулер. Дали той не е причината за този шум?

2. При скорости от около 80-90 км/ч започва да се чува виене(бучене) отзад, което се променя със скоростта, примерно до 130 км/ч. Прилича на лагер на главина, но не съм сигурен дали не може да е нещо друго. Ако се окаже лагер, проблемно ли се сменят, скъпи ли са?

3. При преминаване на дупки и дребни неравности всичко е ок, но когато самият път е на вдъбнатини(ако ме разбирате) колата се люлее доста повече от леката кола. И то някак странично, а не като да са изтървали задни амортисьори. Вярно, по-висока е и това е фактор, но люлеенето е доста.

4. Как да разбера дали имам 4х4? Прочетох за принципа му при тойота(при пребуксуване на предните колела задните засепват, при това до 40 км/ч и т.н.), но също така някъде пишеше, че има модели БЕЗ 4х4. Не намирам копче за блокаж на диференциал. Има само едно "idle up", което от прочетеното във форума е за съвсем друго :-)

5. Колата като цяло е доста шумна, не знам дали така е нормално. Виенето дразни много, но въпреки него, като цяло си е шумна.

6. Четох из книжките, но не мога да разбера дали имам борд компютър и как да искарам моментен разход например. Сега на дисплея на радиото показва външна температура.

Със сигурност ще изникнат и още въпроси, тъй като това ми е първа подобна кола. Ще бъда благодарен за мненията ви.
Последно промяна от Akima на 18 Сеп 2015 11:47, променено общо 1 път.
Причина: Променено заглавие.Преместена в правилния раздел.Моля прочетете правилата и важните теми във всички раздели преди постване.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Rav4 2002 D4D

Мнение от slowtraveler » 18 Сеп 2015 09:36

Добре дошъл колега...
1. ??
2. Ако си имал седан, преминаването към хечбек (или еднообемен автомобил) винаги е придружено с такова усещане - задните арки и задното окачване вече е в автомобила и се чува доста повече. Виенето може и да е от гуми...
3. Високия автомобил люлее доста повече предимно в такова направление (настрани)... Провери за всеки случай реактивна щанга и амортисьори.
4. Ами виж задния мост - ако имаш диференциал, то навярно имаш и 4х4 (а дали работи - там вече трябва да я вкараш в калта за да разбереш) tooth.gif
5. Субективен фактор... Зависи с какво сравняваш - никой не може да ти отговори на така зададен въпрос...
6. Ами виж (или направи снимка) какви копчета имаш... По принцип ако имаш, би трябвало да ти показва и други параметри освен температурата...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 22 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от veso_hds » 18 Сеп 2015 18:45

Дай подробности по първия въпрос-това фучене само в движение ли се чува или и на място(радиатора отгоре наистина е кулера)
Трябва да имаш борд комп.(освен ако някой автобжамбазин не го е изтръгнал и не е сложил нещо друго на неговото място).
Компа показва моментния разход на гориво,средния разход на гориво и средната скорост.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
skydiver
Мнения: 646
Регистриран на: 05 Май 2015 23:55
Местоположение: София
Автомобил: Rav4.2

Re: RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от skydiver » 18 Сеп 2015 20:06

Ако се планува някаква Тойота среща, бих дошъл с удоволствие да се повозя на други доказано изправни XA20, за да мога да преценя дали това "виене" при мен е нормално ...
Относно накланянето - при мен липсва това, което си описал.
Смея да твърдя ,че колицата е доста стабилна , или поне оставя такова впечатление.
Смея да твърдя също, че преценката ми е адекватна, предвид че една от другите ми коли е меко казано лагерница...
Ако си близко около София, може да се срещнем и да огледаме един другиго колите... unsure.gif
Any car can get you where you need to go, a special car gets you there with a smile on your face...

единак
Мнения: 18
Регистриран на: 16 Сеп 2015 06:31
Местоположение: Бургас

Re: RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от единак » 18 Сеп 2015 20:20

Фученето е само в движение и то когато се подава газ. Днес, докато карах колата към сервиза за нормалното за първа покупка обслужване, се заслушах и правих различни тестове по светофари и на прави отсечки. Звукът напомня на движението на електромотор на високи обороти... не знам как по-добре да го обясня. Идва отдясно, някъде по-близо до купето.
Компа го намерих и видях различните режими на работа.
Момчето от сервиза каза, че задължително ще пусне тест и ще я прегледа основно, вкл. масла в диференциали(онова виене), така че утре вечер може и да имам отговор на част от въпросите.

Скайдайвър, доста далеч съм от София, иначе с удоволствие бих дошъл за сравнение.

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 22 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от veso_hds » 18 Сеп 2015 21:08

Пиши какво са ти казали в сервиза и утре вечер ще коментираме по нашироко.
Ако не е тайна пиши от къде си.Така колегите от форума ще могат да те насочат към изпитани сервизи(майстори). :thumbsup:
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

единак
Мнения: 18
Регистриран на: 16 Сеп 2015 06:31
Местоположение: Бургас

Re: RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от единак » 20 Сеп 2015 17:24

Преди малко си взех колата от сервиза.

Смених масло, филтри и ремък. Стария ремък изглеждаше много добре, даже маркировките от обратната страна му стояха - оригинален на Тойота.

Единият шум, за които се чудех сякаш е турбото. В сервиза казаха, че е възможно катализаторите да са махани и затова да се чува така особено, защото една предпазна ламарина на единия катализатор под колата беше заварявана, вместо да е завита с болтове както трябвало да бъде. Естествено, това нищо не значи, но е предположение. Със сигурност турбото пуска масло, защото тръбите на кулера бяха омаслени. Когато разтоварва се чува отчетливо. Не знам колко живот има в него и това ме притеснява. Тук съм в чуденка.

Видях стойностите на дюзите и бяха 000-1, което си е добре за норми -2+2. Не направихме тест в движение, но и това ще стане, белким му видя параметрите на това турбо. И на дебитомера.

Втория шум, онзи с виенето отзад така и не можахме да го диагностицираме. Вдигнахме я на подемник, въртяхме, но звукът го нямаше. Нормално е без натоварване. Карахме я и отново си беше там. Момчетата от сервиза мислят, че е възможно да е от гуми и препоръчаха реглаж на задния мост и смяна на гумите, че в момента са леко изядени отвътре и са леко разкрачени, едва забележимо, но са. Нещо, което така или иначе планирам за след време, че сега много отънях.

Дифовете са пълни и маслото е бистро. 4х4 работи, поне на подемника :-)

Установих и че колата гори доста над тия 6.5, което е малко кофти.

От Бургас съм.

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 22 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от veso_hds » 20 Сеп 2015 20:12

Не каза на кой сервиз си ходил,но ти пускам линк на един от най-добрите:
http://www.toyotabg.eu/viewtopic.php?f=5&t=24292
Много добри механици има и в официалния сервиз.Ако този разход от 6,5л. си го гледал по компа изобщо не му вярвай.Темата за това е доста дъвкана във форума,ако ти се чете потърси с търсачката.На градско ще ти гори между 8 и 9л.,на извънградско-6-7л. според скоростта.Виенето напълно възможно е да е от гумите.При мен след смяна на износени Пирели с нови Мишлен виенето изчезна.
Обърни повече внимание на турбото.И аз имах теч на масло от там,но след смяна на някакви гарнитури(в оторизирания сервиз) вече 3г. няма никакви проблеми. :thumbsup:
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

единак
Мнения: 18
Регистриран на: 16 Сеп 2015 06:31
Местоположение: Бургас

Re: RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от единак » 22 Сеп 2015 13:46

Разходът го четох из форумите и затова го търся, борд компютъра показва доста повече.

Откакто я взех се разрових из нета за да разбера повече за онова виене отзад. Оказва се, че това е често срещан проблем при равките. Осново решенията се разделят на две - едните търсят проблема в лагери, сходимост и неподходящи гуми, а другите говорят за проблем със задния диф и по-специално електромагнитния превключвател/съединител(надявам се това да е точния термин за механизма, който включва 4х4).
Първите ровят, сменят, някъде звукът намалява, другаде не съвсем, но не излизат с еднозначно решение.
Вторите говорят за производствен проблем, обявен от Тойота, заради който много коли са изтеглени от пазара за ремонт. Решението им е подмяна на ел.съединителя и винаги е успешно. И скъпо.

Когато слушахме колата на подемника бяхме трима човека навряни под нея и нито един от нас не го чу. После, когато я карахме си беше там. Предполагам при натоварване си излиза.
Вариант да разбера дали от него е да изключа принудително задвиждването на задния диф, като измъкна буксата от модула. И въпросът е:

Къде се намира модула? И кои кабели да извадя?

Пишат, че е под жабката, като трябва да се извадят кабелите на десния. Мисля, че извадих на левия, защото колата изобщо не успя да запали, даже накала не светна. След като ги сложих обратно всичко си дойде на мястото.

Кой кабели да разкача, за да остана само на предно?
DSC_0081-1.jpg
DSC_0081-1.jpg (231.96 KiB) Преглеждано 7073 пъти

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от slowtraveler » 22 Сеп 2015 14:45

Съмнява ме при изключване на токовете да спре звука....
Защото дефакто при висока скорост задното предаване е изключено (няма ток), но съвсем логично се въртят и кардана, и муфата, и задния диференциал барабар с полуоските...
Муфата служи само за да зацепи/предаде усилие към задния мост, ако например превърта предния мост...
Но ако не превърта предния мост, то от двете страни на муфата чарковете се въртят с еднаква скорост, и съответно звука ще си го има....
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
skydiver
Мнения: 646
Регистриран на: 05 Май 2015 23:55
Местоположение: София
Автомобил: Rav4.2

Re: RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от skydiver » 22 Сеп 2015 16:14

Когато сменявах съединителя на моята XA20 1 AZ-FE, никъде не видях transfer box, или каквато да е електронна част в задвижването на колата, която да управлява същото към задния мост.
Отпред имаш скоростна кутия и раздатъчна кутия(по-горе на снимката) :
Изображение

След раздатъчната кутия имаш кардан, който директно влиза в дифа на задния мост:
Изображение

И това е..., поне при мен - 2004 Rav4 XA20 1 AZ-FE , механична скоростна кутия.
Вероятно ще тествам с по-малки гуми като широчина.
И след това с изолация на купето.
Но пък като си спомня едно време в казармата, онази УАЗ-ка как виеше... tooth.gif
Any car can get you where you need to go, a special car gets you there with a smile on your face...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от slowtraveler » 22 Сеп 2015 16:20

skydiver написа:Когато сменявах съединителя на моята XA20 1 AZ-FE, никъде не видях transfer box, или каквато да е електронна част в задвижването на колата, която да управлява същото към задния мост.....
Прав си - през тези години нямаше такива 'електромуфи'....
Обаче няма ли бутон за включване на 4х4 (май бе с някакъв вакуум).... Който навярно е 'захапвал' раздатката (тя си е transfer box)...
Което не променя ситуацията де - при отново всичко се върти дори и при изключена муфа (била тя механична или електромеханична)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
skydiver
Мнения: 646
Регистриран на: 05 Май 2015 23:55
Местоположение: София
Автомобил: Rav4.2

Re: RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от skydiver » 22 Сеп 2015 16:26

slowtraveler написа: Прав си - през тези години нямаше такива 'електромуфи'....
Обаче няма ли бутон за включване на 4х4 (май бе с някакъв вакуум).... Който навярно е 'захапвал' раздатката (тя си е transfer box)...
Което не променя ситуацията де - при отново всичко се върти дори и при изключена муфа (била тя механична или електромеханична)...
Няма нищо - ни бутони, ни вакуум, ни електроника по пътя отпред до отзад...
Pure mechanics punk.gif
Едно от нещата, които ме изненадаха приятно.

Edit: Може би ще се окаже, че този шум отзад е нормален, предвид, че колата я взех на 98 000 км, с доказана история от дилър на Тойота, и мога да я приема за технически изправна кола, след като Тойота също са я приели за такава...
Трябва си среща на форума, където да сравним този "шум"...
Any car can get you where you need to go, a special car gets you there with a smile on your face...

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 22 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от veso_hds » 22 Сеп 2015 16:36

Слоу,няма никакъв бутон .Постоянно зацепено е и не може да се изключва.Препоръчвам на колегата да си кара колата и по-малко да се вслушва в разни шумове.Пък и музичка може да си пуска. biggrin.gif
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: RAV4 XA20 2.0 D4D 2002 - шум от окачването ?

Мнение от slowtraveler » 22 Сеп 2015 19:11

veso_hds написа:Слоу,няма никакъв бутон .Постоянно зацепено е и не може да се изключва.Препоръчвам на колегата да си кара колата и по-малко да се вслушва в разни шумове.Пък и музичка може да си пуска. biggrin.gif
Прави сте колеги....
Колега имаше бензинка 2.0 по спомен от тези години, и със сигурност имаше бутон...
Изображение
Сега обаче като се зачетох - бутона е бил до 2000г, като от 2000 до 2006 централния диференциал е с виско-муфа (т.е. без бутон)...
И след 2006 г става електромеханична муфа...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 88 госта