[Зимни Гуми] 2015 - 2024 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Публикувай отговор
Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от BOz » 09 Ное 2017 09:59

slowtraveler написа: Затова и НЯМА универсално решение,
Очевидно има. Щом се предлага и може да си го купиш. :)
До преди няколко години нямаше всесезонна гума, която можеше да се сертифицира като зимна такава. Сега вече има. Покриват параметрите, на които трябва да отговаря зимната гума, слагат щампата, че е зимна и карай.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

stoyanov.bs
Мнения: 59
Регистриран на: 26 Апр 2014 19:55
Местоположение: Бургас

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от stoyanov.bs » 09 Ное 2017 10:02

Iliyа Damyanov написа: Всесезони ползват може би един на три хиляди. В хотела за гуми е подобно съотношението на клиенти които карат лятото с всесезони а зимата със зимни но става въпрос за големи SUV размери. Лично аз не виждам логика но това са ми наблюденията. Аз също бях се засилил да минавам на всесезонни защото ми е по-практично но ме предупредиха , че ако учавствам в ПТП през зимата и съм с всесезони е проблем за застрахователите и в повечето случаи ще ми покажат оня пръст.
Колега, вероятно причината за проблеми със застрахователите при ПТП е фактор да се отбягват всесезонните при вас. Отделно от хотела за гуми вероятно много собственици на всесезонни гуми не се възползват тъй като карат само един комплект гуми.
Учудва ме факта, че някои използват всесезонни гуми за лятото, а зимни за зимата. Както коментирахме всесезонната гума отстъпва на добрите летни гуми, но пък е рамо до рамо с добрите зимни гуми( дори по-добра в някои от зимните изпитания).
Ето още малко сравнения на всесезонни гуми(2017г)
Прикачени файлове
2017 205 55 16 2 всесезонни аутобилд.JPG
2017 205 55 16 2 всесезонни аутобилд.JPG (60.16 KiB) Преглеждано 2526 пъти
2017 205 55 16 3 всесезонни аутобилд.JPG
2017 205 55 16 3 всесезонни аутобилд.JPG (135.71 KiB) Преглеждано 2526 пъти
2017 205 55 16 4 всесезонни аутобилд.JPG
2017 205 55 16 4 всесезонни аутобилд.JPG (141.3 KiB) Преглеждано 2526 пъти
2017 205 55 16 5 всесезонни аутобилд.JPG
2017 205 55 16 5 всесезонни аутобилд.JPG (108.01 KiB) Преглеждано 2526 пъти
2017 205 55 16 6 всесезонни аутобилд.JPG
2017 205 55 16 6 всесезонни аутобилд.JPG (103.83 KiB) Преглеждано 2526 пъти

stoyanov.bs
Мнения: 59
Регистриран на: 26 Апр 2014 19:55
Местоположение: Бургас

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от stoyanov.bs » 09 Ное 2017 10:08

А относно качествата на износените гуми намерих един тест които ме смути малко. Както се вижда износените всесезонни гуми(мишелин в случая) са с приемливи характеристики, докато износените „премиални“ летни гуми са в дъното на таблицата относно спиране на мокро и сухо..
Прикачени файлове
195.65.15 test cross climate.JPG
195.65.15 test cross climate.JPG (292.52 KiB) Преглеждано 2523 пъти

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от slowtraveler » 09 Ное 2017 10:16

BOz написа:
slowtraveler написа: Затова и НЯМА универсално решение,
Очевидно има. Щом се предлага и може да си го купиш. :)
До преди няколко години нямаше всесезонна гума, която можеше да се сертифицира като зимна такава. Сега вече има. Покриват параметрите, на които трябва да отговаря зимната гума, слагат щампата, че е зимна и карай.
И преди и сега всесезонните гуми имаха 'снежинка' когато това бе знака за зимна гума, а по-новите модели - и 'връхче'..

А за универсалното решение - колегата stoyanov.bs, отново пусна много добра илюстрация на това, че всесезонната гума е компромис.
Тази гума, която е най-близо до зимна гума, се представя доста зле при 'летните' условия... А тази, която е доста зле при 'зимни условия' се представя доста добре при 'летни'... И това ако не е компромис и търсене на правилния баланс - здраве му кажи...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от BOz » 09 Ное 2017 15:33

slowtraveler написа: И преди и сега всесезонните гуми имаха 'снежинка' когато това бе знака за зимна гума, а по-новите модели - и 'връхче'..
С тази разлика, че "сега" снежинката не е просто снежинка, а сертификат, че покрива изкисванията за зимна гума според нормативните документ, позволяващи тези гуми да се наричат официално "зимни".
slowtraveler написа: А за универсалното решение - колегата stoyanov.bs, отново пусна много добра илюстрация на това, че всесезонната гума е компромис.
Компромис до къде? Май четеш както ти изнася. Да кажем взимаме Континентал от горната схема и гледаме.
В зимни условия срещу зимна гума:
- Изостава съвсем малко в тягата от чисто зимна гума
+ По добър спирачен път върху сняг от зимна гума
+ По-добра управляемост върху сняг
+ По-добър слалом
До тук имаме 3 плюса и един минус в полза за Конти всесезонна срещу типична зимна гума, при типично зимни условия. Лично цифрите и тестовете показват, че да избереш всесезонна гума не е някакъв кой знае какъв компромис в сравнение с чисто зимна гума, а си е пълна алтернатива. И като видиш лятната съответно какви резултати има, то се вижда, че всесезонната гума си се държи чисто зимно, а не лятно при зимни условия.

Сега да разгледаме типично летните дисциплини, когато няма сняг в сравнение с лятна гума:
+ Надлъжен аквапланинг
- Напречен аквапланинг
+ Управляемост на мокро
- Спирачен път на мокро
+ Странична стабилност на мокро
- Спирачен път на сухо
- Управляемост на сухо
+ Шум
4 плюса към 4 минуса. Демек е компромис за това дали ще караш лятото на дъжд, за да се представи по-добре всесезонната гума, или на сухо, в полза на лятната. И като видиш пак резултатите то всесезонната има типично лятно поведение, в сравнение с типично зимна гума.

И накрая от последната таблица горе се вижда, че да кажем всесезонния Мишлен се представя по-добре от Конти ПремиумКонтакт, една от премиум и добрите летни гуми на пазара, победител в доста тестове по принцип. И изведнъж в летните тестове излиза някаква всесезонна пред нея. Ай сиктир ще кажеш и ще махнеш с ръка. tooth.gif
Да не говорим, че да кажем най-износоустойчивата гума е отново всесезонна, което отново беше като в теза преди това.

Това само показва, че не става въпрос вече за огромен компромис, а за реална алтернатива, която ти не искаш да приемеш все още. Индустрията се развива и може да приемеш този факт някой ден.

п.п. И за да не бъда разбран погрешно, аз не съм против летни или зимни гуми. Аз самия карам с отделни комплекти такива. Но не мога да отрека факта, че вече новите поколения всесезонни са си абсолютна алтернатива на двата типа гуми и ако не се търси абсолютно най-доброто представяне през отделните сезони, то всесезонните са абсолютна алтернатива на масовите зимни или съответно летни гуми и тестовете показват масово, че могат да заменят и двата типа напълно спокойно. Особено нискобюджетни летни и съответно зимни гуми.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

stoyanov.bs
Мнения: 59
Регистриран на: 26 Апр 2014 19:55
Местоположение: Бургас

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от stoyanov.bs » 09 Ное 2017 16:43

BOz написа: Но не мога да отрека факта, че вече новите поколения всесезонни са си абсолютна алтернатива на двата типа гуми и ако не се търси абсолютно най-доброто представяне през отделните сезони, то всесезонните са абсолютна алтернатива на масовите зимни или съответно летни гуми и тестовете показват масово, че могат да заменят и двата типа напълно спокойно. Особено нискобюджетни летни и съответно зимни гуми.
+1
Споделям съжденията на колегата, макар и аз също да карам все още с 2 комплекта гуми.
Миналата седмица се двоумих дали да си взема зимни (continental TS860) или всесезонни (goodyear), но тъй като там от където си купувам гуми не можеха да ми намерят въпросния goodyear, това наклони везните към традиционализма..

Аватар
krasengn
Мнения: 1303
Регистриран на: 19 Мар 2016 00:11
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от krasengn » 09 Ное 2017 17:42

Два комплекта гуми (зимни и летни) са в интерес само на производителите и донякъде на гумаджиите. Ние потребителите само губим от това. Всичко зависи обаче от производителите - те могат да будат пазара накъдето си искат.
Така както производителите на автомобили нямат интерес да правят здрави коли и реално не ги правят здрави.
Така и производителите на гуми могат да ни лъжат, че няма добри всесезонни гуми. А от по-горните тестове се вижда, че вече има такова чудо.
Polski Fiat 125p (1980) --> VW Passat 1.8 RP (1990) --> Toyota Corolla Hatch 1.4 D-4D MMT (2005)

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от veso_hds » 09 Ное 2017 17:52

krasengn написа: Два комплекта гуми (зимни и летни) са в интерес само на производителите и донякъде на гумаджиите.
Аз понякога се замислям,как нашите търговци още не са се сетили за пролетни и есенни гуми? tooth.gif
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от slowtraveler » 09 Ное 2017 19:36

BOz, наистина прескачаш цели редове...
Всяка гума е известен компромис между противоречиви параметри... Ти откри топлата вода - патентовай 'изобретението си', щото във Ф1 още не карат със всесезонни гуми...
Честно казано ме учудва повърхностния ти поглед върху такъв тип тестове...
Да видя някъде тест за поведение на лед?
Да видя някъде температурата на снега (снегът променя много параметрите си при различни температури)... И т.н. и т.н....
Да видя някъде какво се разбира под 'лятна и зимна гума'? Какви гуми са ползвали за представители на тези 'марки'? Защото ако е средностатистическа - би било да направиш средностатистическо представяне и на всесезонните гуми от списъка за поне малко приближение...
Да видя някъде износването им? Да ти дойде на акъла, че със 2мм грайфер може да караш всесезонна гума лятото, ама зимата тя ще е станала на галош и ще трябва или да направиш компромис, или да я смениш по-рано отколкото би сменил лятна гума????
Май не... :whistle:
С два комплекта зимни/летни гуми обикновено врътвам над 100х.км... С два комплекта всесезонни би ли врътнал такъв пробег? Моите свършиха за по-малко от 30х.км, защото просто бяха меки заради зимните изисквания... Зимните ми гуми също издържат някъде толкова, но летните компенсират лятото, където зимните биха свършили за 10х.км...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от WoLF » 09 Ное 2017 20:30

Ако се абстрахираме от всичко казано до сега и просто помислим е ясно, че всесезонните гуми няма как да отговорят на всички условия. Някой модел може да е "по-зимен", друг "по-летен", но смес с температурен диапазон за нашите ширини няма как да пуснат на приемлива цена, износваемост, качество или още там някой компромисен фактор. Място под слънцето определено имат, което се вижда от много доброто представяне в някои тестове, но как Ви се струва такава гума да побеждава специализирана такава - пълна излагация за последната...
ИзображениеИзображениеИзображение

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от dimkaraganchev » 10 Ное 2017 00:17

slowtraveler написа: ...Ако съм както например кръстника ми - за него всесезонните са идеалният вариант, защото падне ли сняг - 'зазимява' автомобила. Поразчистят ли - изкарва го отново, ама само по асфалт и много внимателно... И така общо до 5-8х.км годишно...
Абсолютни глупости. Преди карах с всесезонни гуми и колите ми никога не са били зазимявани. Напротив, всеки януари бях на Пампорово или Боровец. От 3-4 години се правя на баровец и карам с по 2 к-та гуми. Но си мисля, че е грешка. Ще видя кога, пак ще мина на само 1 к-т. При 10-15 000 км годишен преход въобще не си заслужават 2 к-та гуми.

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от WoLF » 10 Ное 2017 00:20

Летен ли ти е втория комплект? В духа на темата кои модели караш зимата и какви са ти впечатленията?
ИзображениеИзображениеИзображение

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от dimkaraganchev » 10 Ное 2017 00:22

Vredestein Snowtrac 3 и Vredestein Snowtrac 5. Впечатленията са ми отлично, но не се различават кой знае колко от тези, с всесезонните гуми. А летните са Hankook Ventus Prime 2 и Fulda EcoControl HP. Също отлични впечатления.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от slowtraveler » 10 Ное 2017 08:46

dimkaraganchev написа: Абсолютни глупости.
Кое е абсолютните глупости бе колега - че кръстника ми кара така автомобила?!
Или чукча само писател, а не читател?
И не е успял да прочете:
slowtraveler написа: Добър компромис само ако се въртят малко километри...
В противен случай просто няма смисъл...
Колко време ти издържаха лятото всесезонните гуми? Два сезона успяваше ли да ги въртиш, или на втората зима вече бяха на границата за зимни?

Между другото моите всесезонни (GoodYear) първата зима наистина бяха впечатляващи (то и тогава опита ми със зимни гуми бе нулев)... Обаче лятото бе МЪКА... Свириха и мляскаха на всяка маркировка в жегата... И есента бяха стигнали до марката 'да се кара само лятото'.. И 'кво праим тогаз' :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от tora » 10 Ное 2017 09:47

Добре де, какви всъщност бяха гумите по времето на дядо ми? Не помня да е имало кахъри и с видински и софийски, такива имаше май само... А не е да е нямало сняг (от района на РусИ съм), и не помня ни той, ни баща ми да са си зазимявали колите, а вериги не си спомням да са слагали... За пръв път верига видях в Ст.Загора и умрях от смях, когато колегите ми на 1 см сняг издържащ до обяд слагаха...

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта