[Зимни Гуми] 2015 - 2024 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Публикувай отговор
Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Рошко » 19 Сеп 2016 10:50

wolfram написа: Здравейте колеги, нов съм във форума, и не знам дали това е правилната тема (ще ме прощавате ако съм сбъркал), но искам да попитам къде в София има изгоден сервиз за смяна на гуми? Основното е, че имам датчици за налягането в гумите, които се намират на самата джанта, и от дилъра ми казаха, че ако им се случи нещо - отпада цялата 6-годишна гаранция на колата. Лошото е, че в самата Тойота цените са космически, а и опашките/записванията, та затова дали можете да препоръчате нещо на що-годе изгодна цена, където със сигурност няма да се отнесат несериозно с датчиците?

Другият ми въпрос е дали въобще си струва цялото това нещо всяка година, или е по-добре да си взема един втори комплект железни/лети джанти (един вид като инвестиция) и да спра да се занимавам? Предлагат ми железни джанти(16) за 300 лева - оригинални на Тойота, чисто нови, но не мога да взема решение дали това е добра цена. Струва ми се множко за най-обикновени железни джанти... Ще съм благодарен да споделите и вашите мнения :thumbsup:
300 лв за стоманени джанти е много. Имай предвид, че това е цена без тасове, така че сложи още поне 150 отгоре за тасове. За тези пари можеш да си купиш комплект неоригинални алуминиеви джанти. Миналата година си купих за моя Аурис комплект HRS 16-цолови джанти за 280 лв, боядисах ги (въпреки, че нямаха нужда) и си купих комплект датчици за налягането, за да не ми "вади очите" лампата на таблота, а и да си ползвам функционалността. Фатчиците ги купих много евтино - под 60 паунда ми излезе комплекта, но си е на късмет на каква цена ще ги купиш. За мен си заслужаваше инвестицията. В Тиксим Пловдив ми ги обучиха за 25-26 лева и сега имам 2 комплекта гуми с датчици, не се налага да вися по гумаджийниците в най-натовареното време, а и да си съсипвам оригиналните 17-ки зимата, когато квърлят сол, луга и пясък.

Аватар
ivied
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от ivied » 19 Сеп 2016 11:30

ivied написа:Това са другите които препоръчавам!
P.S. Най-скъпите (стандарт, а не най-доброто са напременно Continental WinterContact TS 850, но са винаги в тройката, нещо като E класата за средния германец)
И забравете евтините - от рода на Apollo, Falken, Viking...
Защото дори, както е обичайно напоследък, зимата да е със сняг 1 седмица, точно тогава, и точно на вас ще се случи, в най-големия сняг, непочистен, навяване, закъсали коли, или замръзнал аутобан, нямате вериги, и някой изкочил от завой почва да върти задница...
Интересна ще е съпоставката на тестове - реакцията на повечето хора е, "аааа махнете ги тия, знаем как се прави", но...
(най-вече от/заради Ауто Билд, къде с основания, къде не) има и доста точни и обективни, правени обективно в реални условия, които всеки от нас или дори цяла група, няма как да възпроизведе при различните условия, с 10-15 различни комплекта...
Имал съм възможноста да присъствам на няколко такива тестове и като изключим доста опитните водачи, които ги провеждат (в масовия случай водачите не реагират подготвени, особено в екстремни условия)
Така че, тестовите условия не само доближават и/или пресъздават реалните условия...
А многократно надминават в концентрирано време, всичко на което една гума е подложена... За екстремалните/крайни варианти да не говорим...
Уви, единственото, което ми липсва при тях (тестовете) е, че не се тестват гуми на 2-3-5 години...
А всички знаем, как гумите променят качества и характеристики дори и само след 1-2 сезона...
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Оги » 19 Сеп 2016 12:38

ivied написа:
e 10 написа:[post]миналата зима ползвах Nokian WR D4. Впечатленията ми от гумата са отлични
Не се чуди, направил си много добър избор / случайно или информирано.
Последните години - водеща марка при зимните. Поне в 20 теста - за 3 години назад са все в 3-ката...
Аз съм също съм жив тестер на Нокиан. Със стари зимни за всякакви терени съм минавал нечистени и утъпкани до лед проходи и тръгвал да катеря по лед с пълна кола: няма такава гума. Не взех новия D4 само защото има да трия D3. Малко шумни ми идват последните, но пълно щастие няма. При новия и върху това е работено. Не казвам нищо за Хакапелита, която е ориентирана за тежка зима, но моите пътища при такива условия не преобладават.
Досега всички гуми от таз марка са ми идвали със здрави бордове.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4920
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 152 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от slowtraveler » 19 Сеп 2016 12:57

Аз също сега ще въртя трети сезон НОКИАН WR SUV 3....
Засега безпроблемно... Товарният им индекс на моя модел бе по-висок отколкото на аналозите на другите марки - навярно конструктувно е по-здрава...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
ivied
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от ivied » 19 Сеп 2016 14:34

ivied написа:
ivied написа: ...доближават и/или пресъздават реалните условия...
А многократно надминават в концентрирано време, всичко на което една гума е подложена...
Уви, една "малка", но съществена поправка...
Уви, не всички "екстремални варианти" - "лошото" - да не кажа отвратително състояние на БГ пътищата надминава всички представи и "кошмари", на среден тест и средно тестващ тим (да не говорим за средностатистически водач) + липсата на тест за гуми в подобни условия на 2-3-4 сезона...
Точно по-тази причина например, една от добрите марки гуми "Hankook" (без да правя реклама или анти-реклама) налагаща се в последните години, е пример, но за добри пътища и няма как да е оптимална за БГ. Прекрасни характеристики, но до 2-рата дупка с остри ръбове и до там...
Оги написа:[post]Малко шумни ми идват последните, но пълно щастие няма. При новия и върху това е работено.
Всички, 99% зимни гуми са по-шумни и няма как да е иначе... Проблема е, ако трябва да го дискутираме, не е точно при чисто зимните условия, а при смесените режими, т.е. поведение на сухо, температурни аномалии, -5 през ноща лед + 5 през деня- слънце, спиране на мокро, освен на сняг, какъв сняг, киша, пресен, почистен... Съпротивление при търкаляне - т.е. издръжливоста при дълготрайното износване... и т.н.
Точно тук е "заровено кучето" - при смесените режими...
Евтините гуми от рода на Horizon Tire, Sava, Maxtrek, Minerva, Infinity , GoodRide, NanKang, Kingstar и др. там са с отчайващи показатели, има 1% изненада, но и тя потвъждва правилото, че не съм "достатъчно богат да си купувам евтино"...
В сравнение с тях дори средни марки като Barum, Firestone изглеждат като супер премиум...
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Оги » 20 Сеп 2016 09:55

ivied написа:
Оги написа:[post]Малко шумни ми идват последните, но пълно щастие няма. При новия и върху това е работено.
Имах предвид,че WR D3 сравнени с други зимни са с 1-2 Db по-шумни, примерно от ГУ 8 и 9, Фулда Кристал Монтеро 3, WR D4, Дънлоп уинтър респонс 2 и пр. Останалите критерии за оценка са като на висок клас гуми.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
ivied
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от ivied » 22 Сеп 2016 13:19

Съгласен, но ако 1-2 dB са въобще доловими в съвременния автомобил, това не е ли логично да означава (дори и на 1-во четене) и по-високо сцепление с пътя...
По-този повод, интересно е (вкл.и за зимните гуми)
ivied написа: смесените режими, т.е. поведение на сухо, температурни аномалии, -5 през ноща лед + 5 през деня- слънце, спиране на мокро, освен на сняг и т.н.
и това:
Nokian отваря нов технологичен тестов център в Испания...
"Модерното съоръжение ще се разпростира на площ от около 300 хектара в Санта Крус де ла Сарса, южно от Мадрид. В бъдеще той ще бъде използван най-вече за развитие на летните гуми с висок скоростен индекс, както и на характеристиките и представянето на зимните гуми при по-топло време!!!*

и за да не е реклама, повече за Nokian, историята, полигоните тук:
http://auto.offnews.bg/news/Biznes_2/No ... 16621.html

* курсивът мой
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Оги » 22 Сеп 2016 15:32

1-2 Db си се усещат, въпреки, че слуха ми не е на най-добро ниво- само като сменя едната кола с другата докато и двете са обути със зимни гуми. Разлика правя с Фулда подобен размер, има и други още по-тихи, както писах и горе.
То откъм сцепление е добре, но сцеплението се налага да влиза в положение отвреме навреме, пък бръмчането е цяла зима. Та въпрос на предпочитание е с кое да си в компромис.
Дънлоп е гумата с най-висок комфорт и добри качества според мен. И зимна и лятна. Струва колкото Конти и Гудиеар.
Мишлен е за юнашка експлоатация и ако не въртиш поне 20-30 х.км. може да се окаже излишно скъпа щото няма износване, а старее.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
ivied
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от ivied » 22 Сеп 2016 21:25

Оги написа: 1-2 Db си се усещат, въпреки, че слуха ми не е на най-добро ниво- само като сменя едната кола с другата докато и двете са обути със зимни гуми. Разлика правя с Фулда подобен размер, има и други още по-тихи, както писах и горе.
То откъм сцепление е добре, но сцеплението се налага да влиза в положение отвреме навреме, пък бръмчането е цяла зима. Та въпрос на предпочитание е с кое да си в компромис.
Дънлоп е гумата с най-висок комфорт и добри качества според мен. И зимна и лятна. Струва колкото Конти и Гудиеар.
Мишлен е за юнашка експлоатация и ако не въртиш поне 20-30 х.км. може да се окаже излишно скъпа щото няма износване, а старее.
Съгласен на 100 %! И с класацията ти!
При колите е малко по-различно, все се SUV-освам и джип-освам последните години (от както се качих на високо не ми се слиза) та при тях не се усеща чак толкова. От по-високата позиция на седене трябва да е. bow.gif Дънлоп и при мен е в тройката! Да не подценяваме и една малко позабравена или неспомената досега марка от нас, а все пак много от RAV-те специално излизат от завода с тях. Yokohama - оказа, че и на 2-та ми RAV-а съм с тях Geolender G91- през лятото де... (Но според мен не са нищо особено, средни и надеждни просто)
На по-стария зимата съм със споменатите Nokian WR SUV 3 - a на новия тепърва ще му мислим - за разнообразие, а и цените са почти идентични - насочил съм се точно към Dunlop и/или Conti-та...
А за Мишлен (фр)/или Мишелин - не юнашка, а южняшка - нямаш представа колко си прав... ;))) или имаш де... (не е за широката публика но, на един тест точно на зимни гуми преди няколко години - изтеглиха/прекратиха - бройките/участието си - наполовината на теста - резултатите бяха толкова слаби, че... но не ми се коментира повече)
Последно промяна от ivied на 23 Сеп 2016 02:00, променено общо 4 пъти.
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4920
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 152 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от slowtraveler » 22 Сеп 2016 23:35

Преди две години зимата бях с Бриджстоун Blizzak DM-V2- също не бе зле...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Iliyа Damyanov » 30 Сеп 2016 23:10

Понеже карам и служебни коли в общи линии имам наблюдение върху повечето популярни марки и модели , личният ми избор за Премиерата беше TS850. И смея да твърдя , че е великолепна зимна гума.
Тази година съм на кантар дали да избутам сезона със старите зимни гуми на Авенсиса или да го обувам с нови и какви. След многобой реших пак да заложа на Континентал ако купувам но на новия модел TS860. В предвид , че марката е немска и е въжможно да има някаква маниполативна информация от немски източници , потърсих такава от не немски. И отзивите са много позитивни. Естествено става въпрос за размера който пряко ме засяга 205:55:16
http://colesa.ru/news/52022 приятно четене .

Аватар
ivied
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от ivied » 01 Окт 2016 14:33

За този размер може да се каже, че предлагането и избора ти съответно е огромно... Ето за ориентация:
Прикачени файлове
winrt1.jpg
winrt1.jpg (201.61 KiB) Преглеждано 3174 пъти
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Iliyа Damyanov » 01 Окт 2016 15:53

Размера е популярен ама скоростния индекс който ми трябва не е и обикновено го няма наличен. Насочил съм се към Nokian Hakkapeliitta R2 или Toyo OBSERVE GSI5 205/55-/16 94V но ако открия размер то не е със скоростен индекс V , което за мене е проблем. Затова гледам и към новия Континентал. Ако ще правя компромис поради някаква причина и няма да купя Топ качество зимна гума по-добре да купя хубава всесезонна защото се справят по-добре от евтина зимна гума. Естествено вариянти има много особено като се вземе в предвид , че карам предимно в Мюнхен и околностите където терена е равен и снегопочистването е образец но икономия от гуми не ми се прави независимо , че скоростния индекс вдига неоправдано цената. Ще поумувам още а междувременно ако ми изпаднат горепосочените модели направо купувам.

Аватар
agutti
Мнения: 46
Регистриран на: 09 Юни 2010 22:18
Местоположение: Bulgaria

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от agutti » 14 Окт 2016 00:50

Аз само да се похваля. Взех Nokian D4 195 60 R15 и то на много добра цена. Предходните зими карах с Michelin A4 (от които бях много доволен!!!), но реших да пробвам финландците. На много добри думи се наслушах за марката и моите проучвания. Човекът от който ги взех (познат) е навътре в сферата на гумите и силно ми ги прапоръча. Надявам се да са меки като Micheli-а и безаварийна ни зима :)
Avensis 1998 1.6 5M
Avensis 2010 1.8. CVT

e 10
Мнения: 676
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 3 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2016 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от e 10 » 14 Окт 2016 10:37

Със сигурност няма да те разочароват!
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта