"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от WoLF » 26 Май 2017 09:36

martod написа: Майсторите на карането и това го могат, даже понякога се движат и на една ска, а на слабите шофьори дори и резервната гума да им е с пресен ДОТ, пак са опасни на пътя .
Двусмислено го казах, точно с тази идея cool.gif Четири различни си е една идея прекалено, две до две карат МНОГО хора, а втора употреба гуми с мадета у Германия са много по-добре от нови(ПОЧТИ на същите цени като носените) сръбски и т.н.
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от mfandakov » 26 Май 2017 17:09

Ето какво се случва ако не се изтъркат гумите за 8/9 години.
cutmypic (6).png
cutmypic (6).png (44.76 KiB) Преглеждано 2941 пъти
cutmypic (7).png
cutmypic (7).png (68.02 KiB) Преглеждано 2941 пъти
worthy.gif

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от veso_hds » 26 Май 2017 18:00

Тая тема преди няколко години я играхме пак.Ако знаят по-младите колеги с какви гуми карахме преди 30-40г.сигурно ще им увиснат ченетата.Преди 12г. поради липса на пари си карах старата Астра с 2 еднакви гуми отпред, а отзад с 2 различни и по широчина, и по височина(и така цели 4 година).Тогава бях по-млад,мераклия и карах повечко-и в дъжд,и в сняг, и в пек, и в студ.Нищо страшно не се случи.За мен най-важно е задкормилното устройство.Не че одобрявам безотговорното отношение към автомобила,но и не приемам прекомерното вторачване и ровене.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от slowtraveler » 26 Май 2017 21:42

Весо, знаеш преди 30-40г че за гума (особено пък Видинка) се чакаше години... И бе събитие да успееш да си вземеш нови гуми...
Докато сега не е така - и затова според мен не е разумно да се циганим чак толкова, че да караме 4 различни гуми в незнайно състояние...
В края на краищата нови гуми издържат 50-60х.км. и не са някакъв осезаем разход за лек автомобил...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от veso_hds » 26 Май 2017 22:26

Слоу,абсолютно съм съгласен с тебе.Идеята ми беше в по-широк смисъл.И затова преди минута ти лепнах един "плюс" в темата за маслата. :D
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от BOz » 27 Май 2017 00:08

veso_hds написа: Тая тема преди няколко години я играхме пак.Ако знаят по-младите колеги с какви гуми карахме преди 30-40г.сигурно ще им увиснат ченетата.Преди 12г. поради липса на пари си карах старата Астра с 2 еднакви гуми отпред, а отзад с 2 различни и по широчина, и по височина(и така цели 4 година).Тогава бях по-млад,мераклия и карах повечко-и в дъжд,и в сняг, и в пек, и в студ.Нищо страшно не се случи.За мен най-важно е задкормилното устройство.Не че одобрявам безотговорното отношение към автомобила,но и не приемам прекомерното вторачване и ровене.
Това ми звучи като да направя аналогия какво наблюдавам масово в момента, което много ме дразни.
Въпреки, че има много филми, изследвания, ако щеш и елементарни познания по физика, все още масово виждам майки да са си гушнали децата и така да ги возят. Че даже и най-елементарния колан не са сложили. Ако питаш голяма част от тях, то това е безопасно, защото нищо не се е случило. Но живота се променя за части от секундата. Е точно за тази част от секундата трябва да си направил максимално много, за да я посрещнеш подобаващо, а не с глупаво и безотговорно разсъждение.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от Airfan » 27 Май 2017 15:33

slowtraveler написа: Не можеш да ме убедиш, че не е имало външно въздействие на гумата за да се разпадне - или удар, или предходен удар/дефект...
Или най-вероятно - шофиране с мека гума - това е най-често срещаната причина за 'разпадане'...
Няма проблем, знам че по гръб не падаш и вода от 10 дерета ще донесеш - карай с каквото те кефи :) Аз знам какво се случи и за мен е достатъчно. drunk.gif
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от slowtraveler » 27 Май 2017 15:43

Въпросът е да се изясни причината за разпадане на гумата, което и очаквам да разясниш... Защото народа казва 'гумата се взриви' - това означава структурно нарушение, което няма как да стане от възрастта - кордите в гумата са доста издържливи на времето...
Да, може да се разслои гумата ако е изработена некачествено... Но с възрастта единственото което се случва според мен е изпарение на по-етеричните съставки в гумата, което води до 'втвърдяването' и, и от там - напукване на външния слой...
И да - виждал съм какво става с мека гума - как изгаря в буквалния смисъл борда...

Освен това май не си разбрал основната ми теза :
1. 'нови' стари гуми - НЕ... И последните десетилетия купувам само нови гуми с дата на производство до 1г. Според финансовата 'мощ' - лавират само моделите и марките..
2. Сваляне на годни гуми, без наранявания, които си ги експлоатирал нормално, преди износването им - НЕ
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от tora » 27 Май 2017 19:36

Мързеше ме да пиша по-рано, и на мен се случи подобна случка, колата ми стоя 3 години преди да я бракувам на двора покрита с брезент, на 5-6 месеца съм я припалвал и съм правил по обиколка с нея. Когато дойде камиона да я закара в базата за разфасоване, гумите се разпаднаха на парчета когато я дърпа на платформата... А бяха карани 6-7 месеца преди да я зарежа. Т.е. почти нови, но явно стоенето на място беше фактора за разпадането. Корморан мисля бяха.

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от Airfan » 27 Май 2017 22:29

slowtraveler написа: Въпросът е да се изясни причината за разпадане на гумата, което и очаквам да разясниш...
Как да ти разясня причината за разпадането, би ли ми казал?
Казах, че автомобила се караше в мокро време със съвсем нормална скорост в лек завой и пътя беше без дупки.
Колата беше фиат браво. Бумна от самосебе си и толкоз.
Важното е, че всички излЯзоха живи от колата.
Последно промяна от Akima на 29 Май 2017 12:10, променено общо 1 път.
Причина: Съкратен цитат на последователни мнения.Моля прочетете правилата.
Изображение Изображение

Двигателист
Мнения: 423
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 19 пъти

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от Двигателист » 28 Май 2017 00:22

Естествено, че само гадаем, но и аз като Слоу мисля, че се касае просто са ниско налягане, или за повреда на по-ранен етап. Знам от собствен опит. Преди десетина години, на една служебна астричка и спадаше задна гума, ама все не оставаше време да я оправим и през ден-два я донапомпвах. Гумите бяха на макс 2 години, марката няма значение (не бяха китайски). Та един ден забравих да я донапомпам и с има няма 0.5-0.8 атм се натоварихме и газ на работа. Да, ама след 4-5 км с 100-110 гумата се разпадна. Всъщност не усетих нищо осбено, задницата се килна на една страна, но нямаше проблем със запазване на посоката. Отбих и започнахме да се гъзурчим да слагаме резервната. Разпадналата се гума изглеждаше, все едно е 20 годишна, която мангалите са използвали за отопление.
Последно промяна от Akima на 29 Май 2017 12:10, променено общо 1 път.
Причина: Съкратен цитат на последователни мнения.Моля прочетете правилата.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от slowtraveler » 28 Май 2017 14:20

Airfan написа: Как да ти разясня причинат за разпадането, би ли ми казал?
Чрез оглед на остатъците...
Просто съм виждал различни типове повреди например:
- структурни от удар в ръб или бордюр (вижда се скъсан плат), причинени предимно от механично въздействие - удар, преминаване през ръб на дупка и т.н... Като се вижда разлика в разкъсаните преди инцидента нишки, и тези, които са се скъсали в процеса на развитие на ситуацията (на едните 'скъсването' често има следи от по-старо въздействие)
- каране на мека гума - борда и 'изгаря' често до степен, да не можеш да прочетеш надписи и т.н... И впоследствие - структурно нарушение
- структорно нарушение при удар по време на инцидента - там обикновено има следи от непосредствения удар и върху грайфера или борда)
Да, виждал съм и 'гръмнала гума', на която не можеше да се направи повърхностен любителски анализ - колкото и да свирих на шофьора - само махаше, че знае и си караше напред... А аз не можех да го доближа, защото хвърчаха на няколко метра височина парчета от гумата в продължение на километри... И искри от джантата... Ама на шофьора не му пукаше - караше Москвич по междуградски/междуселски път :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

kalkam
Мнения: 222
Регистриран на: 17 Дек 2011 17:33
Местоположение: Златица

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от kalkam » 28 Май 2017 15:47

Преди 4 години, когато вземах моите летни гуми /Вредщайн/, шефът на сервиза ми сподели, че е имал рекламация и от фирмата доставчик му заявили, че Вредщайн изисквали карането на тези гуми поне с 2,5 атм.
Corolla Verso 2,2 D4D 2008г.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от Akima » 29 Май 2017 01:18

Поздравления на автора за разумния избор. :thumbsup:
Важни данни за износването на гуми и стареенето им.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
martod
Мнения: 1501
Регистриран на: 15 Ное 2008 17:49
Местоположение: Пловдив, което си е пак в страната на абсурдите .

"Нови" гуми със стар DOT - заслужава ли си покупката ?

Мнение от martod » 29 Май 2017 09:38

Ами дай малко подробности де, явно само ти знаеш какво е избрал автора . :D
Линка който си дал е много полезен, :) ако можеш да се погледнеш отстрани, спокойно влизаш в групата на средно статистическия Българин, който си губи 86% от времето, като посмъртно не можеш да промениш моето мнение относно гумите, защото за 33 г. стаж зад волана съм минал и през нови ДОТ-ове и през стари, през какви ли не марки и измислени, и истински, и през Мишлен правен в Тайван, и през френски такъв, и от практиката съм разбрал, че по хубаво от истинската гума нЕма, независимо от ЕГН-то и .
Карай си там новите гуми разработени специално за източно Европейския пазар и се кефи на слънцето, пък нас неразумните ни остави на мира, няма нужда във всяка една тема за гуми, да ни обясняваш колко сме неразумни . :thumbsup:
Някой ден може да ти се случи да прескочиш до Германия и да си купиш гуми от там, и да разбереш най после защо ние неразумните си купуваме стари гуми внос от там, а не нови от тук . wink.gif
Последно промяна от Akima на 29 Май 2017 12:10, променено общо 1 път.
Причина: Съкратен цитат на последователни мнения.Моля прочетете правилата.
СВЕТЪТ Е КРЪЧМА........ДА СЕДНЕМ НА ЕДНА МАСА....

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта