Борба с гризачите в колите ни

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от iovkito » 08 Окт 2014 21:46

Колеги , темата е напълно сериозна , защото вече съм отчаян. Преди време държах колите си в складовете си , но отдавна не го правя , защото плъховете и мишките ги наобикалят доста и винаги им е интересно да надникнат в тях. Вече държа всичко навън , но вчера се пробваха да влязат и в Рав-чето. Спрели са ги двата въздушни филтъра - на климатика и на двигателя. Изгризали са част от някаква изолация над единия подкалник и са я набутали всичката във филтрите. Предложете надежден метод за борба. Купувал съм ултразвукови машинки , отрова , капани , лепило дори , но нищо. Една гадинка не съм видял умряла , а след включватено и на ултразвука , като че ли станаха по-активни. Чух , че се продавали някакви спрейчета , с които се пръска по двигателя и кабелните снопове , но дали имат някакъв ефект... Вече не знам къде да си държа колата , тези твари ще се заселят в нея като едното нищо.
Също така имам и 3-4 котки , които постоянно ловуват и нямат никакъв интерес към носената от мен храна , но явно не успяват да намалят полупалцията на тварите.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Re: Борба с гризачите в колите ни

Мнение от max-2 » 08 Окт 2014 22:23

Мога да ти кажа как се справяше дядо ми навремето с тези гадинки. Тенекия от сирене, пълна до половината с вода, сипва се суров слънчоглед да покрие водата (той плува над водата). Слага се летвичка, за да може да се качват и да влизат вътре, като се слагат няколко зрънца по нея. Мишките и плъховете се давят във водата. Трябва да сложиш на няколко места и да зареждаш всеки ден. Ако има много сигурно ще се научат да не влизат в капана.
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Борба с гризачите в колите ни

Мнение от iovkito » 08 Окт 2014 22:28

Още утре ще заредя такъв капан. Имал съм подобен успех с бутилки от минерална вода. Бях си купил 2-3 и ги забравих през зимата. Бяха изяли гърлата им и имаше по 2-3 издавени във всяка.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Борба с гризачите в колите ни

Мнение от philipp » 08 Окт 2014 23:36

Завъди котки от по-бойна порода. Това е железно решение на проблема. Иначе - силна отрова и по много...

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Борба с гризачите в колите ни

Мнение от Japanese_fever » 09 Окт 2014 06:28

Капаните ги залагай точно до стените, независимо отвътре или товън. Мишите се движат обикновено в долу в ъгъла в основата на стената.
Не знам дали си пробвал вече но си купи от тези капани-лепенки, дето мишката като стъпи в/у тях и залепва на място. Стои там докато не умре или докато ти не отидеш да я убиеш, удавиш или друго. Може също да си намериш един-два таралежа. smile.gif

Намери си или си направи такива кутийки с отвор оте едната и от другата страна. Те се слагат долу в ъгъла до стената. Мишките като се движат там няма как да не минат през кутията. В кутията обикновено се слагат тези лепенки или отрова. Проверявай ги за плячка поне 1 път седмично.

Изображение
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Борба с гризачите в колите ни

Мнение от slowtraveler » 09 Окт 2014 09:09

Ако има много зърно наоколо, борбата е безнадеждна....
Относно капаните - хитри са гадинките - явно отделят феромони, и ако е хваната в даден капан гадинка, в близките седмици капана трудно ще хване друга...
Колега така изваряваше капана след всеки хванат плъх, защото иначе не се хващаше нищо повече...
Обаче това - в къща...
При голяма площ/складове с привлекателна храна не виждам как битката ще бъде успешна... no.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Борба с гризачите в колите ни

Мнение от zi_zi_top » 09 Окт 2014 14:31

Много добър метод е брашно (смес пшенично + царевично) с добавка гипс в съотношение 1:1. След като го изядат се спича в стомаха им и до ден умират, но другите не разбират причината и продължават за клъопат гипсираното брашно.
Слага се или директно на земята или в отворени хартиени пликчета. Те си го намират.

На корсата бяха прегризали кабела между бобината и делкото и гърлата на няколко бутилки с олио. :censored: След това сложих ултразвуково плашило (с допълнителна флеш светлина) и не са пипали повече.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Борба с гризачите в колите ни

Мнение от philipp » 09 Окт 2014 16:42

Ако има много зърно наоколо, борбата е безнадеждна....
Аз ще подпълня и с нещо друго - а ако в този случай борбата все пак започне да изглежда успешна, тогава се сблъскваш с един още по-тежък проблем - заразите от несъбраните трупове, които рано или късно се разразяват...

Така, че при голяма напаст няма по-добро решение от кастрирана контранапаст, която да ги яде (респективно почиства) :)

П.П. И недейте все пак да сте чак толкова кръвожадни. Вярно - гадини са - но и те някаква душа носят. Като ще ги трепете, може да го направите по достатъчно елегантен и "хуманен" начин, така че да не тънат седмица в агония (примерно лепенките). Продават си достатъчно ефективни и работещи отрови - вършат прекрасна работа. Ако не стане с една, сменяш марката и става.

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Борба с гризачите в колите ни

Мнение от Japanese_fever » 09 Окт 2014 23:13

Абе защо говорите глупости бе колега. Нали човека ще си обикаля капаните и ще изхвърля уморелите мишки редовно.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: Борба с гризачите в колите ни

Мнение от Оги » 14 Окт 2014 10:56

При голяма напаст увеличи стадото на котките.
Ако не са толкоз много вземи капан и за стръв забучи на куката парче бекон или сланина с кожата за да е по-здраво. Ще трябва да наглеждаш капана всеки ден и да им устроиш място за унищожаване. Една туба от минерална вода примерно с ниво до средата, отрязана отгоре колкото капана да може да се отвори срещу водата и гадта изтърси вътре. За 15 мин се давят.
Така преди години за седмица излових едно стадо от 7-8 плъха, всеки от тях едва се беше събрал в капана, а опашката му вън- колкото един лакът.
С отрова мрат и смърдят на пор. Трябва периодично да се сменя вида на отровата защото тези, които ядат по малко свикват и не им действа. При мен не даде особен резултат освен че е гадно да обитаваш място, където има умрели мишки и не могат да се изчистят. Веднъж се отровиха млади котки, налетяли на тровени мишки.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Борба с гризачите в колите ни

Мнение от slowtraveler » 14 Окт 2014 11:58

Относно давенето - на времето колегата ги даваше в една кофа - хвръляше за две-три минути капана с плъха вътре - така няма нужда да се бориш с жива гад, пък и се мъчи по-малко, защото директно отива под вода......
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Борба с гризачите в колите ни

Мнение от nowyaris » 14 Окт 2014 14:00

Към колегата от Добрич : Как се бориш с гадините,които ти ядат реколтата?Как опазваш житото и слънчогледа и царевицата?Може би трябва да се обърнеш към квалифицирани в борбата срещу гризачите специалисти.Капани и тем подобни не оправят положението - складове за зърно са си и гризачите са в огромни количества.Трябва си някаква химия.
ПП.Аз у дома вече 5 години с едни тъпи кафяви хлебарки не мога да се оправя.Централното отопление си има преимущества,но и много недостатъци sad.gif .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Борба с гризачите в колите ни

Мнение от iovkito » 14 Окт 2014 21:05

На полето също създават големи проблеми , защото изпасват голяма част от пшеницата и рапицата , но при голямо нашествие ги тровим. Също така като завали пороен дъжд и след това паднат температурите под нулата , явно ги хваща някаква настинка и измират бързо. В складовете не са ми голям проблем , защото колкото и да ядат , все пак не изяждат промишлени количества . За няколко месеца на дали могат да изядат повече от 1-2 тона. Най-големите им пакости са по машините и за съжаление имам колеги , на които са изгаряли машини за по 100-200 000 лв.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
liav_dolen_(no)pedal
Мнения: 248
Регистриран на: 31 Окт 2015 01:58
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 2 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от liav_dolen_(no)pedal » 25 Дек 2016 23:54

Съдят Toyota заради „вкусни” кабели

Florida woman sues Toyota for delectable car wires that attract rodents

Преди няколко седмици, при проверка на нивото на маслото в двигателя, открих миши изпражнения и остатъци от костилки върху акумулатора. Ужас, настръхнах! :censored: Не намерих поразии по кабелите.
Паркирам колата в двора на блока до едни дървета от сливи и джанки, ето откъде костилките. Преди това намерих една малка ябълка зад левия преден фар и понеже бях изкарал колата от сервиза, си помислих, че някой автомонтьор я е изпуснал, но май не е така.
Иронията е, че дотогава роптаех за храненето на котките в двора от една съседка. Сега им се радвам. worthy.gif
Toyota Corolla E11 05.10.2001 SEDAN 110 кс/81 kW + Toyota Corolla E181 21.02.2017 SEDAN 132 кс/98 kW
Engine: 3ZZ-FE 1600CC 16-VALVE
Engine oil: Pentosin Pentosynth HC 5W-40 --> RAVENOL VST USVO SAE 5W-40 ---> ROWE HIGHTEC SYNT RSi SAE 5W-40 HC

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Борба с гризачите в колите ни

Мнение от Corolla_E12_hs » 26 Дек 2016 08:56

Има доста добри устройства с ултразвук, които гонят както хлебарки, така и мишки. Пробвано и срещу 2-те, но на малка площ - около 50кв.м. и работят. Има такива и за градини и прочие големи площо по 300-500 квадрата. В Студентски град в София си бях взел такова устройство от Бриколаж за 30лв и работи 6-7 години при мен и при колеги докато сдаде багажа, реално инвестицията се изплати на 2-рия месец, ако сравним с пръскане с Райд и прочие безполезни препарати. Слагаш в контакта и приключваш с хлебарките на посочената площ. Работи и срещу мишки, разни други дребни гризачи също.
Имайте предвид,че трябват около 2 седмици постоянна работа на ултразвука, за да създаде зона без гризачи. Реално те се побъркват от вълните и тръгват да бягат, затова изглежда сякаш има нашествие, реално те сменят местоположението и след 2-3 седмици помещенията стават необитаеми за тях. Същото и с хлебарките. Все едно на човек да му пуснете 100 децибела денонощно - и той ще се активизира да си събере багажа и да бяга.

И после никакво изключване - денонощно тр да вървят и то на правилната честота. Виждал съм такива и за птици, буквално падат във въздуха като влязат в зоната.

ето за това говоря - http://www.isotronic-bulgaria.com/produ ... 0wodR2AGTA - има и други марки, които вършат работа, но трябва да погледна какво има сега вкъщи, май е едно бяла кубче за 120кв.м. площ.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта