Carina Е T19 4A-FE 107HP 1994 - Запотяване на стъклата ?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4901
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Carina Е T19 4A-FE 107HP 1994 - Запотяване на стъклата ?

Мнение от slowtraveler » 14 Яну 2016 07:57

Абсолютно съм съгласен с TATI....
На повечето автомобили при пускане обдухването на челното стъкло (т.е., когато водача е усетил запотяване), дори автоматично се изключва рециркулацията...
Каква е целта да се кара с включена рециркулация? Не искаш да ти влиза свеж въздух, или не ти работи добре парното/климатика?
Рециркулацията позволява по-бързо достигане на желаната температура, но пък има доста негативни последствия:
1. Хората дишат в затворено пространство - кислорода се понижава, СО2 се повишава, което води до по-скорошна умора и други негативи
2. Хората при дишане, потене и т.н. отделят влага, която няма къде да отиде (затова и виждаш запотяване)
3. Особено зимата хората влизат с мокри дрехи, обувки и т.н... Изпаряващата се вода (включително и стопения сняг, попил в стелките) няма къде да отиде, и затова отново се 'лепи' по стъклата и виждаш запотяване...

Затова за да няма изпотяване на стъклата трябва да има вентилация - да влиза външен въздух.
Ако случайно се е получило изпотяване, то най-бързия начин за отстраняването му е включване на климатик (който да изтегли част от влагата на въздуха - ще намали абсолютната влажност), и загряване (включено парно), което пък допълнително ще намали относителната влажност на въздуха..


Обикновено това го пише и в инструкцията, но едва ли сте чели книжката на 22 годишен автомобил :whistle:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
paseo_1.5
Мнения: 8
Регистриран на: 02 Дек 2015 17:41
Местоположение: Гоце Делчев

Carina Е T19 4A-FE 107HP 1994 - Запотяване на стъклата ?

Мнение от paseo_1.5 » 12 Мар 2016 15:08

Здравейте, колеги! Тъй като не откривам по подходяща тема (моя проблем също е свързан с влага) пиша в тази.
Същата Тойота като тази в заглавието, но проблема е друг. Под шофьорската стелка и тази на пътника зад него се събира доста влага (сполед мен даже е и мокро доста) след дъжд. Първоначално беше само отпред при мен, а отскоре и отзад, заради което мислех, че ми е спукана стелката (гумени, така наречени "легенчета") и си мислех, че от там, но не съм возел никой отзад за да е мокро под стелката.
Гледах колата на канал, но тапите на купето си са на мястото и са здрави ermm.gif
Някой има ли идея от къде може да е, че мисля утре да свалям пластмасите под капака, защото си мисля, че е от запушени отвжднителни оплатнения от събрали се листа през есента!?
Toyota Carina 4A-FE 116h.p.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта