Паразитни шумове в купето

Аватар
LongLiveJapan
Мнения: 23
Регистриран на: 05 Фев 2016 20:44
Местоположение: София

Паразитни шумове в купето

Мнение от LongLiveJapan » 19 Окт 2016 11:38

Здравейте. Реших да пусна нова тема, като мисля, че може да е полезна на някои от вас.
В интернет има много теми за тези шумове... те са адски изнервящи, особено когато окачването е наред и други тропания няма. Такова нещо може да вбеси човек, който държи на колата си smile.gif . Преди около 3-4 месеца взеха да се появяват странни шумове в купето. На прав участък не се усещаха, но когато имаше неравности по пътя се слушаше такова дрънчене и пукане все едно съм оставил криковете и ключовете хвърлени в багажника (буквално наподобяваха търкаляне на касетки или закачено ремарке отзад).
В един момент започнах да се чудя дали не съм си взел така колата, тъй като я имам от началото на годината, но не беше възможно, щях да забележа.
Когато имах време започнах да търся проблема. Разглабях всичко, почуквах с ръка ... търсех просто място, на което има улфт и след това го изолирах по някакъв начин. Свалях всички пластмаси на багажника, облепвах малките кабелчета с твърда изолация по капака на багажника мислейки, че може да е и от тях, но все удрях на камък... защото когато тръгнех по неравен път отново - всичко си беше същото. Един от причинителите го махнах още преди около месец. Беше малко винтче, което бе изпуснато между подсилената и външната ламарина на капака на багажника, в следствие на което при дупки се чуваше шум от търкалящо се винтче в самия капак на багажника, понякога дори наподобяваше хвърляне на зар :) Успях да го извадя с пружинно жило с магнит на върха, тъй като беше прекалено тесно за да пъхнеш ръка.
Дори след като направих това, онези невероятно дразнещи шумове на разхлопан багажник все още бяха там и осезаема промяна нямаше.
Преди няколко дни извадих всичко от багажника, резервни гуми, крикове. Изолирах абсолютно всичко, което можеше да скърца или да дрънчи ... когато обаче тръгнах - шума отново беше там не по-малко силен от преди. След като не стана и по този начин, помолих друг човек да кара колата, докато аз седя отзад и слушам от къде идва шумът. За моя изненада идваше от целия багажник.
Накрая ми дойде друга идея, която и се оказа разковничето в случая. Взех един хубав смазочен спрей на силиконова основа, вдигнах капака на багажника и започнах да пръскам по цялото гумено уплътнение, което има допир с ламарината. Пръсках и по всички механизми отзад, включително амортисьорчетата на багажника. Когато се качих в колата и отидох да направя поредния тест с радост разбрах, че проблема е решен. Досадните гръмки звуци вече ги нямаше! :thumbsup: Все още немога да повярвам, че от някакви гуми имаше такова трещене отзад. Гумичките не са захабени, изглеждат добре.. но явно от годините са изсъхнали и при допир с капака на багажника скърцат.
Много съм радостен, че успях да открия проблема и да го отстраня. Сега, когато се кача в колата и не съм пуснал музика ... не се чува нищо друго, освен лекото бучене от гумите. Ако някой има подобен проблем, написаното може да му е от голяма полза.

Поздрави guns.gif blush.gif punk.gif

ItsTimeToChoose
Мнения: 95
Регистриран на: 13 Мар 2016 13:48
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

Паразитни шумове в купето

Мнение от ItsTimeToChoose » 19 Окт 2016 14:34

Здравей колега и благодаря за полезното инфо!

Моля сподели на какъв автомобил си направил тази интервенция. Аз също имам много сходни оплаквания за шум от задната част на купето и мисля да пробвам с твоето решение! (на Corolla Verso)

Какъв смазочен спрей си ползвал? WD-40 такъв спрей ли е? (хич ме няма в тази материя :) ) Не е ли опасно с такива спрейове да се пръска гуменото уплътнение? А да не би проблема да се е решил, защото си пръскал и механизмите, а не само уплътнението?

Благодарско
Lexus LS460, 2007
Corolla Verso 2007, 2.2D4D, 2AD-FTV, facelift

Аватар
LongLiveJapan
Мнения: 23
Регистриран на: 05 Фев 2016 20:44
Местоположение: София

Паразитни шумове в купето

Мнение от LongLiveJapan » 19 Окт 2016 23:01

Колата ми е Тойота Селика, но моделът и марката нямат значение - всички коли започват да страдат от този проблем рано или късно (лични впечатления).
Ако имаш силно дрънчене всякаш нещо е разхлабено и ти чука отзад, а багажника ти е чист и подреден ... почти на 90 процента е от гумичките.
Спреят е на TEC TANE, Maintenance Silicone Spray, Made in Germany.. цената му е около 6 лева по спомен. Спреят е смазка на силиконова основа и не, няма как нещо на силиконова основа да навреди на гумени уплътнения.. самия спрей за това е направен и отзад си го пише. Единственото, което се случва е, че ги прави в по-наситено черно, защото те остават леко мазни след напръскването.
WD-40 не съм ползвал, но май е на същия принцип. Спреят на TEC TANE си го бях купувал преди известно време, защото пантата на едната врата ми скърцаше при затваряне и с 2 напръсквания спря. Може проблема да е бил и в механизмите, но със сигурност основната причина бяха гумените уплътнения, иначе няма друга причина шума да идва от целия ми багажник. Цялата процедура ми отне вдигане на багажника и 3 минути пръскане, това е.
Ако не намериш същия, търси в която и да е железария смазочен спрей на силиконова основа. Не мисля, че има кой знае какво значение марката на спрея.
Със сигурност щом имаш такива проблеми трябва да пробваш .. мисля, че ще останеш изненадан rolleyes.gif
Подобни паразитни шумове има почти всеки в колата си, просто не всеки го дразнят.
Колата ми е винаги подържана и външно и от техническа гледна точка и просто не съм човек, който може да се примири с подобно нещо.
Ако пробваш сподели резултата, ще е полезно и за другите колеги :thumbsup:

ItsTimeToChoose
Мнения: 95
Регистриран на: 13 Мар 2016 13:48
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

Паразитни шумове в купето

Мнение от ItsTimeToChoose » 08 Ное 2016 09:39

LongLiveJapan написа: Ако пробваш сподели резултата, ще е полезно и за другите колеги :thumbsup:
Здравей колега. Да споделя - напръсках абсолютно всички уплътнения в колата - всичките врати, около прозорците, багажника. Определено има някакво подобрение! Не мога да кажа, че е станала магия и съм изключително очарован, но все пак има леко осезаемо подобрение, карайки по паветата :) За жалост явно има и нещо разхлабено в самата врата на багажника което трака, но това е друга тема...

Интересното е, че промяната не дойде веднага след като напръсках, а след няколко дни. Може би на спрея му трябва малко време да попие в гумата, не знам...

Използвах Silicone Spray на Motip. Струваше около 8 лева и общо взето стигна за едно напръскване на цялата кола... Аз може би малко се вживях и пръсках повече от колкото е необходимо, но исках да съм сигурен, че не съм изпуснал нещо :D

Бих препоръчал на колегите да опитат. Не са лошо инвестирани 6-8 лв + 20 мин време.
Lexus LS460, 2007
Corolla Verso 2007, 2.2D4D, 2AD-FTV, facelift

Аватар
LongLiveJapan
Мнения: 23
Регистриран на: 05 Фев 2016 20:44
Местоположение: София

Паразитни шумове в купето

Мнение от LongLiveJapan » 08 Ное 2016 22:23

Моите уплътнения буквално издаваха пукоти и наподобяваха трещене от разхвърляни крикове в багажника и след напръскването всичко изчезна, а ако имаш нещо разхлабено в някой слънчев ден излизаш, сваляш корите отзад и ще откриеш къде е проблема :thumbsup:
Иначе със спрея не е било нужно да го пръскаш целия .. идеята е просто да "смажеш" гумените уплътнения там, където има врати за купето и багажника, именно там изсъхналите гумени уплътнения могат да издават тези досадни скърцащи звуци.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта