Corola Verso 1.8 трака и гори масло

mishomich
Мнения: 26
Регистриран на: 20 Май 2009 23:29
Местоположение: София
Обратна връзка:

Corola Verso 1.8 трака и гори масло

Мнение от mishomich » 15 Сеп 2009 13:05

Здравейте,
искм да се оплача от нещо което ме мъчи напоследък и се надявам да получа полезен съвет тук.
Има някакъв шум в двигателя, който се появява при определени обороти (2800 -3000). Едно перманетно тракане което според мой познат е от маслен повдигач. Колата е тойота корола версо 2004 г. 1,8 VVT-i. Някой казват че няма такива повдигачи но го пиша само за да стане яано какво е естеството на шума. Водих колата на майстор, който направи дигностика на компютъра и газоанализация. Всичко си беше в нормите.
Не е нормално обаче според мен да гори по около половин литър масло на 1000 км. Когато маслото намалее тракането на двгателя се усилва. Сутрин като запаля се чува едно сериозно разтракване за окпло 1-2 секунди докато се подкачи маслото. Бих казал че благодарение на това птракване на празен ход лесно можеш да се заблудиш, че двигателя е дизелов :).
Както и да е. Не знам дали стана ясно но това което ме притеснява е, че не ми се иска да закарам колата на майстор който да реши да отвори двигателя за да види какво му има. Бих искал да събера повече информаци за вероятната причина или дали е възможно да я заведа в някой сервиз в който разберат какъв е проблема и да се знае какво трябва да се ремонтира. Двигателя е на 117 000 (поне аз вярвам в това). Не си представям как би могло нещо да се изхаби или дефектира при положение, че до сега съм карал японски коли и знам за каква здравина става въпрос. Четох в други теми оплаквания от рзход на масло кето аз лично намирам като голяма болка. Ще продължа да пиша по темата ако се окаже, че не съм разяснил проблема.
Ще съм благодарен ако някои сподели мнение по въпроса или ме насочи към доверен специалист.
Изображение

PESHO OT MARS
Мнения: 863
Регистриран на: 09 Яну 2008 16:31
Местоположение: София

Мнение от PESHO OT MARS » 15 Сеп 2009 14:11

За да се даде по точен отговор опиши и какво масло ползваш като марка и характеристики. Помисли си дали си го сменял (като марка) преди да се появи проблема.

Когато имаш съмнения от този тип първо за най-лесно се подхожда със смяна на маслото, о тогава се правят по сериозни изводи. Случват се и гадни партиди масло или ментак.

За съжеление незнам дали този мотор е с повдигачи или с пулове. Старите малки мотори бяха с пулове (4A-FE/7A-FE)
ex Toyota Carina E 2.0/16V AUTOMATIC
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V EFI
ex Toyota Corolla E11 G6 1.3/16V
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 4-door
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 2-door
ex Toyota Carina E 1.6/16V

mishomich
Мнения: 26
Регистриран на: 20 Май 2009 23:29
Местоположение: София
Обратна връзка:

масло

Мнение от mishomich » 15 Сеп 2009 14:29

карал сум колата общо около 3000 км. Като я купих първата ми работа беше да отида до TM Auto и да си купя масло. Предложиха ми за моя двигател масло на Тойота 5w40. Купих 4 литра. Двигателя ми събра малко повече от 3 литра но останалото си го излапа набързо след това. Реших да сменя маслото с 10w40 и си купих Castrol Magnetic. Бях много доволен от това масло на предишната си кола но тук не помогна нито за тракането, нито за разхода му.
Изображение

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Мнение от Kiki » 15 Сеп 2009 15:42

Пуловете тракат точно по същия начин, както го описваш.
Когато двигателят не е работил примерно 7-8 часа маслото се е утаило и като запалиш докато качи масло до пуловете трака точно по този начин, защото имаш вече малко износване.
При луфт на пуловете харчи и масло. И аз не знам дали този двигател е с пулове, но, ако е, то причината за чукането е най-вероятно това.

PESHO OT MARS
Мнения: 863
Регистриран на: 09 Яну 2008 16:31
Местоположение: София

Мнение от PESHO OT MARS » 15 Сеп 2009 16:29

Castrol не бих си купил не защото е лошо масло а защото доста трудно е да не попаднеш на 15-то качество за износ в талибански страни. Като цяло вискозитета който си подбрал би трябвало да е о.к. за тази кола но това че все пак това са два вида масло които колата харчи по един и същ начин не е на добре (сиреч не е малкия проблем с куцо масло). Това кой мотор е 1ZZ или 2ZZ нещо не ги назнайвам тези по новите. И в тази връзка усеща ли се миризма на масло от ауспуха, наличие на бял пушек? И как я караш колата макар и тъпо да звучи но всички коли които се карат агресивно си хапват доволно масълце.
ex Toyota Carina E 2.0/16V AUTOMATIC
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V EFI
ex Toyota Corolla E11 G6 1.3/16V
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 4-door
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 2-door
ex Toyota Carina E 1.6/16V

mishomich
Мнения: 26
Регистриран на: 20 Май 2009 23:29
Местоположение: София
Обратна връзка:

1ZZFE

Мнение от mishomich » 16 Сеп 2009 14:44

Двигателя ми е 1ZZFE.
http://www.toyodiy.com/parts/g_E_200410 ... EKW_1.html.
Какво представляват тези пулове? Има ли ги на схемата? Относно начина ми на каране - не я карам по-различно от предходната си кола, която е над 200 000 км и не пипа грам маслото (Castrol Magnetic 10w40).[/url]
Изображение

aad
Мнения: 30
Регистриран на: 30 Апр 2009 21:18

Мнение от aad » 16 Сеп 2009 22:20

При луфт на пуловете харчи и масло. много се извинявам това лечителката светлина ли го каза

mishomich
Мнения: 26
Регистриран на: 20 Май 2009 23:29
Местоположение: София
Обратна връзка:

Статистика

Мнение от mishomich » 18 Сеп 2009 15:06

Понеже напоследък чувам от различни места, че новите* тойоти си похарчват масло искам да попитам дали има и други собственици на тойота с двигател 1ZZFE (1.8 vvt-i), които да имат подобен проблем и дали са намерили решение.

*Под нови разбирам до 5-6 години и със изразено турско участие :).
Изображение

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Re: Статистика

Мнение от Kiki » 18 Сеп 2009 16:20

mishomich написа:Понеже напоследък чувам от различни места, че новите* тойоти си похарчват масло искам да попитам дали има и други собственици на тойота с двигател 1ZZFE (1.8 vvt-i), които да имат подобен проблем и дали са намерили решение.

*Под нови разбирам до 5-6 години и със изразено турско участие :).
Турското участие няма нищо общо с тази работа. wink.gif
Моят Авенсис е с английско участие и пак си лапа по мъничко. Около 60 грама на 1000км., или по-лесно-1л. на 15 000км.( от смяна до смяна )

mishomich
Мнения: 26
Регистриран на: 20 Май 2009 23:29
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mishomich » 23 Сеп 2009 15:38

Шумът в двигателя се получава, като се опитвам да държа оборотите между 2000 и 3000 под и над тази граница се изгубва. По съвет на един автомонтьор започнах последователно да спирам захранването на отделните целиндри, като изключвах куплонга на инжекторите. По този начин колата работеше на 3 цилиндъра. Теста показа, че тракането го има само когато работи 4-ти цилиндър. От там дойде извода, че проблема не е в газоразпределителната система (т.е клапани, гумички, повдигачи и т.н) при което нещата замирисаха твърдо на основен ремонт. Това естествено няма как да ме радва и сега въпроса ми е дали някой е правил подобен ремонт на такъв двигател и каква излиза равносметката като цена и като резултат от работата. Не знам дали разхода на масло ще намалее. Най-лошото е че все още не мога да намеря човек, който да ми каже дали може да се локализира проблема без да се отваря двигателя. Моля ако някой може да ми препоръча в София специалист, който се е занимавал с vvt-i двигателите на Тоуота да даде координати защото, към момента най-много се нуждая от компетентно мнение.
Благодаря!
Изображение

m0595
Мнения: 14
Регистриран на: 10 Авг 2009 19:33

Мнение от m0595 » 23 Сеп 2009 19:46

имаш няколко проблема с колата.този двигател е с хидравлични повдигачи на клапаните,също има оптегач на веригатата който е комбиниран механика с хидравлика,имат износване и не задържат маслото за това изстраква сутрин.тракането 2800-3000rpm.е от лошо гориво,получава се детонация в двигатела.смени маслото с MOTUL 10w40 ще има леко подобрение,още неси за основен ремонт.

Аватар
Bass_Man
Мнения: 5557
Регистриран на: 15 Сеп 2007 20:38
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Bass_Man » 25 Сеп 2009 04:34

Колега много диагнози през форума :whistle: .

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Мнение от slowtraveler » 25 Сеп 2009 07:49

Колега mishomich...
При такива външни белези не бих разчитал на каквато и да е диагноза без отваряне на двигателя....
Може да е нещо комбинирано - например бутален болт заедно с изпечени гумички на клапаните или свършили сегменти.....
За тракане на повдигачите: 3ZZ-FE(който е близък 'братовчед' на 1ZZ-FE) доколкото си спомням имаше ръчна настройка на луфта на повдигачите, която трябваше да се прави на 75х.км (като на жигулитата tongue.gif )...
Все пак първоначално можеш да отвориш само капака на главата и да замериш добре луфтовете по клапаните...
Може някоя регулировка да е избягала.
P.S. не знам дали 1.8 има същите проблеми кат 1.6 с пластмасова клапа на всмукателния колектор, който също трака...
Последно промяна от slowtraveler на 25 Сеп 2009 16:35, променено общо 1 път.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

DICSI
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Дек 2008 11:48
Местоположение: София

Мнение от DICSI » 25 Сеп 2009 15:23

Здравей колега mishomich, искам по твоя въпрос да споделя мнението си на човек който се занимава с японски автомобили от 10 години.
Преди една седмица в моя сервиз правих ремонт на Toyota селика със същия мотор 1ZZFE , 1.8 VVTI , проблемите му бяха горе долу същите Мога да ти обясня подробно за целия ремонт, ако искаш ми се обади 0878710207 – Дидо, защото е доста дълго и специфично за писане. Можем да си поговорим и след това ти ще прецениш къде и какво да ремонтираш. Поздрави.

Cikoko
Мнения: 8
Регистриран на: 25 Юли 2017 07:06
Местоположение: Габрово

Corola Verso 1.8 трака и гори масло

Мнение от Cikoko » 13 Сеп 2017 22:06

Здравейте имам корола версо 1.6 vvti гори со масалце и се оказа че има 4 пръснато клапана та вапроса ми е колко може да гори през тях.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 51 госта