МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Публикувай отговор
Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от Iliyа Damyanov » 07 Авг 2016 15:54

slowtraveler написа: Колега, 'конструктивния дефект' се прояви само в определени модели на двигателя, и май само с определена марка сегменти... И ефекта не зависеше от ползваното масло...
Освен това 'конструктивния дефект' се проявяваше толкова рязко, че по-нататъшната експлоатация на автомобила ставаше практически невъзможна...
Но за сметка на това се ремонтираше бързо и без специални знания... Минавал съм по пътеката, та затова и съм толкова убеден.... Ти минавал ли си?
Затова ми се струва пресилено да се твърди, че това е причината да се прецизира маслото до степен параметри, които в голяма степен зависят и от експлоатационния клас....
И затова ми се струва прекалено да тръгнем да 'чоплим' параметър по параметър маслото, при условие, че неслучайно производителите си дават конкретни параметри, които да трябва да се спазват....
С износването на двигателя, въпреки, че трябва да спазваме препоръките на производителя, все по-често се налага да се съобразяваме с други, значително по-големи фактори като общото износване....
За щастие не съм ял тая попара но конструктивен проблем си е имало. Мислителите в TOYOTA не са малоумни но са рискували , подобни конструктивни рискове поемат и други производители които също знаят как се правят двигатели. Ето едно дежавю от VW http://www.zr.ru/content/articles/79793 ... yut-maslo/# . Причините и мотивите са много добре описани. Тенденцията е да се произвеждат все по-проблемни автомобили с ДВГ.
Чакаме електрическата ера.

Аватар
liav_dolen_(no)pedal
Мнения: 248
Регистриран на: 31 Окт 2015 01:58
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 2 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от liav_dolen_(no)pedal » 17 Сеп 2016 16:33

За феновете на Pentosin. Ето какво ще стане след поглъщането на Pentosin от Fuchs http://www.oil-club.ru/forum/index.php? ... h_id=69041
Toyota Corolla E11 05.10.2001 SEDAN 110 кс/81 kW + Toyota Corolla E181 21.02.2017 SEDAN 132 кс/98 kW
Engine: 3ZZ-FE 1600CC 16-VALVE
Engine oil: Pentosin Pentosynth HC 5W-40 --> RAVENOL VST USVO SAE 5W-40 ---> ROWE HIGHTEC SYNT RSi SAE 5W-40 HC

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от Iliyа Damyanov » 29 Окт 2016 18:24

Здравейте. Имам трилема! До сега ползвах за дизелите си Castrol EDGE FST 5W-30 заради силните миещи свойства и като цяло добрите комплексни качества. Понаправих километраж и скоро пак ще сменям масло но намирам добри оферти за Mobil 1™ ESP Formula 5W-30 и Aral Super Tronic 0W-40. От Кастрола нямам забележки но ако Мобила или Арала са с нещо по-добри бих налял от тях. Ако някой има обосновано мнение за подобен избор моля да сподели дори и да е друга марка. В случая става въпрос за 2AD-FHV (D-CAT) мотор с филтър за твърди частици.

desi_slava_kn
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Окт 2016 12:21
Местоположение: Sofiq

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от desi_slava_kn » 31 Окт 2016 12:49

Здравейте! Преди около 6 месеца си купих Тойота Авенсис 2001г., дизел, нов нос от Италия, много добрев подържана в Женева. Не смених веднага маслото и филтрите. След няколко месеца даде проблем със съединителя и я закарах на един "майстор" в жк.Овча Купел, някакъв арабин, Исам. След като му оставих автомобила да погледне какво става с него, след около час ми се обади и ми каза, че маслото и филтрите са ми за смяна, както и съединителя. Тъй като говорих с него по телефона, от целия ни разговор разбрах, че за смяната на маслото и на филтрите ще ми взме 124 лева, а съединителя действително трябва да се смени. Спомена ми и нещо за някаква тръба от долу, но не го разбрах и се съгласих да ми смени маслото и филтрите, но без никакви други поправки по колата. След около два- три часа ми се обади и ми каза, че колата е готова. Платих му 124 лева и си тръгнах. След около две седмици вкарах колата за смяна на съединителя и се оакза, че оня Исам ми е свалил и катализатоа, не ми е сложил нови филтри и е сложил масло 10 W40 Advanced, Q 8 FORMULA, като не е сложил всъщност колкото е по каталог. На мястото на съединителя е сложил някаква наистина този път тръба, като при потегляне ручи и ръмжи яко. Колата трудно върви, особено когато е студен двигателя, скоростите трудно се вкрават, скоро сменях и каре, абе трагедия. Нещо тропа и трака отпред, когато запаля бучи като танк.Трудно вдига температура. Моля Ви кажете ми какво масло трябва да сложа, какви филтри и какво да сложа на оная тръба отдолу, за да си чувам поне мислите докато карам. след смяната на съединителя или на катализатора не знам компютъра в купето започна да показва някакъв страхотен разход, мени се постоянно и не знам какво да правя. Не знам какво точно малсо и колко литра да сипя, не знам какви филтри да сложа, не знам и какво трябва да се постави отдолу, за да не бучи така, защото знам, че катализатора ми вече го няма. hmm.gif sad.gif Благодаря предварително

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от slowtraveler » 31 Окт 2016 13:30

Колежке, от силно обърканото Ви мнение оставам с впечатление, че нямате никакво понятие от устройство на автомобила и т.н...
Затова единственият съвет който може да Ви се даде е да отидете на читав сервиз...
Да, вероятно ще ви излезе по-скъпо от 124лв, но пък ще имате по-добре работещ автомобил.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от WoLF » 31 Окт 2016 16:43

Цената си е добра за масло и филтри, но да ги сменят де и то с хубави де tooth.gif За другите болежки не е ясно дали са предизвикани или обострени от Исам-чо, така че си остава за ваша сметка... Сменете си маслото с 5w-30 или 40, филтрите и оставете колата за преглед да се установи актуалното ѝ състояние wink.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
skydiver
Мнения: 646
Регистриран на: 05 Май 2015 23:55
Местоположение: София
Автомобил: Rav4.2

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от skydiver » 31 Окт 2016 23:26

► Виж съдържание
Any car can get you where you need to go, a special car gets you there with a smile on your face...

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от jim_beam » 06 Ное 2016 16:16

Привет!
Искам да дам негативен отзив за едно масло:
TOTAL Quartz 9000 ENERGY 5W-40
За 6000 км е изгорило 0,5л.По-важното в случая е,че е станало много черно и някак гъсто и клапаните се разтракаха дори.
Уж по показатели е супер,но... thumbdown.gif
Няма да изневерявам на марката Fuchs повече.
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от batececo » 06 Ное 2016 17:40

Предните смени "пипало" ли е маслото? Почерняването може и да означава, че е отмило нагар, отлагания и т.н. ако преди това е било с по-некачествено масло.
Нооо, това е само предположение :)

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от jim_beam » 06 Ное 2016 17:56

Не колега,преди това беше с Fuchs 5w30 GT1.И него го пипаше,но мотора си беше тих.Преди това години наред слагах Fuchs Titan Supersyn 5w40,това беше най-доброто,но вече трудно се намира.А и реших да се пробвам с по-новите ACEA C3,но явно повече ги гори.Тоя Тотал излезе калпав,факт е!
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

extory
Мнения: 161
Регистриран на: 08 Сеп 2015 11:51
Местоположение: Пловдив

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от extory » 06 Ное 2016 19:49

Маслото си е супер ...сменете си доставчика rolleyes.gif
Ex Toyota Avensis Estate 2006 1.8 GI Fobos
Subaru Legacy 2.5 Wagon 2012 .. blue pearl , GI AEB

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от Scott » 07 Ное 2016 00:45

jim_beam написа:TOTAL Quartz 9000 ENERGY 5W-40
Няма да изневерявам на марката Fuchs повече.
Не бих се доверил на френско масло tongue.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от slowtraveler » 07 Ное 2016 08:07

extory написа: Маслото си е супер ...сменете си доставчика rolleyes.gif
Или автомобила (поне частично де :) ) :whistle: tongue.gif
Пенсионерите от морско училище още разправят за преподавател там - 'някога в тази калъфка е имало 'х...й' другари курсанти' :)
Ами нещата се износват с времето...
Та и тук - на времето като нова колата не пипала масло, ама минали десеттина години (гумички и семеринги се повтвърдили), навъртяли се 100-200-300х.км (поизносили са се детайли), и внезапно се взема решение, че заради самото маслото колата е почнала да го гори :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от Iliyа Damyanov » 07 Ное 2016 10:18

jim_beam написа: Не колега,преди това беше с Fuchs 5w30 GT1.И него го пипаше,но мотора си беше тих.Преди това години наред слагах Fuchs Titan Supersyn 5w40,това беше най-доброто,но вече трудно се намира.А и реших да се пробвам с по-новите ACEA C3,но явно повече ги гори.Тоя Тотал излезе калпав,факт е!

TOTAL Quartz 9000 ENERGY 5W-40 е АСЕА А3/B4

Аватар
stefo91
Мнения: 354
Регистриран на: 06 Фев 2012 00:39
Местоположение: Вършец
Обратна връзка:

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от stefo91 » 09 Ное 2016 16:38

Препоръчвам Eneos! Серията Sustina на Eneos е Made in Japan!

Поздрави!
Celica TS 1.8 VVTL-I 192 ps

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 60 госта