Какво масло да сложа ?!?

desislav
Мнения: 35
Регистриран на: 28 Ное 2010 19:17
Местоположение: Бургас

Re: Какво масло да сложа ?!?

Мнение от desislav » 14 Фев 2013 15:06

Колега аз карам моята корола D4D-116К.С с Мотул 5w30 и засега няма проблеми с харченето,но всичко зависи от степента на износване на двигателя,изминатия пробег и навременната смяна на маслото.

NikX
Мнения: 49
Регистриран на: 22 Окт 2012 22:09

Re: Какво масло да сложа ?!?

Мнение от NikX » 14 Фев 2013 18:01

Королата ми до скоро беше с 5w30,и посъвет на ТМ Ауто,както и на приятел госмениш с 5w40,отново Тойотско-еми по шумна ми стана колата,явно е от гъстотата,би трябвало да са с еднаква гъстота при да речем -5 но явно не са,във всеки случай,на теория поне,особео на фона на идещото лято за турботоби било по добре 40ката,би трябвало да си запази характеристиките и над 25 градуса(дават го до 35) околна температура,както е 30

Може би най добре би било зимата 30,а лятото 40,но аз лично не минавам толкова КМ,а и не съм толкова състоятелен че да пръскам 200 левадопълнителни за масло

Апропо,5в40 Тойотско има ли в 4 литрови туби или е само в 5?

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Какво масло да сложа ?!?

Мнение от Japanese_fever » 14 Фев 2013 21:24

NikX написа:Королата ми до скоро беше с 5w30,и посъвет на ТМ Ауто,както и на приятел госмениш с 5w40,отново Тойотско-еми по шумна ми стана колата,явно е от гъстотата,би трябвало да са с еднаква гъстота при да речем -5 но явно не са,във всеки случай,на теория поне,особео на фона на идещото лято за турботоби било по добре 40ката,би трябвало да си запази характеристиките и над 25 градуса(дават го до 35) околна температура,както е 30
Колега, какви са тези околни температури през лятото? wacko.gif
Работната темп. на двигателя е около 100°С и вискозитетa обзначен след буквата W се изчислява при 100°С тест.
Каква е околната темп. има значение за вискозитета обозначен с числото преди буквата W, колкото е по-малко числото толкова маслото е по-рядко при ниска температури.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

NikX
Мнения: 49
Регистриран на: 22 Окт 2012 22:09

Re: Какво масло да сложа ?!?

Мнение от NikX » 14 Фев 2013 23:59

Нямам идея кое как е,убеден съм обаче че 5в40 е по гъсто от 30,шума на двигателя говори сам за себе си,видимо нямат разлика
Апропо,по същия начин се разтраква и дизеловото ми Ауди при подобна смяна на маслата...

Каква ли?Еми че тук лятото може и 40 градуса да стигне,ето ти я експлоатационната таблица,видимо е че 5w30 е е за нашите географски ширини
Изображение

Е,при 25-30(среднолятна) градуса околна температура тая турбина с кое масло ще се смазва по добре?

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Какво масло да сложа ?!?

Мнение от Japanese_fever » 15 Фев 2013 08:31

Разбира се, че 40 е по-гъсто от 30 и разбира се, че 5W30 e за всички географски ширини, защото е всесезонно.
Но тъй като в България има много разбирачи, всеки втори кара с 5W40, 10W40, та някои дори и с 15W50.
Но който не си чете указанията в книжката на автомобила да си носи последствията.
5W30 e прекрасно масло, а по-добро всесезонно масло то 5W30 пълна синтетика - няма!

Тракането е разбираемо донякъде - по-гъстото масло се изпомпва по-бавно от помпата и минава по-бавно през филтъра (от там и налягането на маслото може да падне), ама върви го обяснявай на разбирачи като МечоКух и Bass_Man... rolleyes.gif
Последно промяна от Japanese_fever на 15 Фев 2013 17:23, променено общо 1 път.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

NikX
Мнения: 49
Регистриран на: 22 Окт 2012 22:09

Re: Какво масло да сложа ?!?

Мнение от NikX » 15 Фев 2013 10:31

Ще си позволя да не се съглася с теб
1.За гъстотата би трябвало да са еднакви,поне при студен старт и да кажем -5 градуса,каквито са температурите сега,е да,обаче не са-но е така,разликата е минимална-за сметка на това при загрял двигател няма разлика
Аз за пръв път слагам 5w40,до сега не се бях замислял,,но в размисъл ме хвърли майстора който диагностицира турбото с думите:ти защо слагаш това тънко масло?
2.Аз веднага се консултирах с ТМ Ауто и те казаха същото-масово слагали 5w40 тъй като 30 не било за нашата географска ширина,а аз това до сега не го знаех и винаги съм слагал 30 без да се занислям,и на двата дизеляка

3.Нейсе,аз като скептичен човек веднага се свързах и с Тойота ЕУ,и им драснах един върпос ,точно по тази тема,е,те ми пратиха тази картинка с тезата че на България,Гърция Италия и Испания е по подходящото масло 5w40,особено пък за автомобили минали определен брой километри-катo за Турция и Гърция специално препоръчват дори 5w50

Аватар
F20C
Мнения: 273
Регистриран на: 27 Май 2009 17:39
Местоположение: София

Re: Какво масло да сложа ?!?

Мнение от F20C » 15 Фев 2013 12:19

Тук трябва да се съглася с колегата Джапанийз, което мисля до сега не се е случвало tooth.gif Колега НикХ можеш да им върнеш отговор на колегите от Тойота ЕУ и да им напишеш да си заврат отзад таблицата дето са ти пратили и след това да се гръмнат. Второто число във вискозитета не обозначава горната граница на външната температура, а с каква скорост се "придвижва" маслото кoгато е постигнало работната си температура ! Както джапанийз каза работната температура на двигателя е ~ 100-120 градуса и външната температура на въздуха грам не го интересува(друг е въпроса ако сте сипали някой боклук "внос от Германия"). Истинско масло може да понесе моментни температури от 250-285 градуса :whistle: За това си сипвайте каквото е препоръчал производителя като вискозитет и не пестете пари от масло, ако държите на автомобила си rolleyes.gif
Последно промяна от F20C на 15 Фев 2013 22:21, променено общо 1 път.
If in doubt....Flat out!!!

Аватар
stinger
Мнения: 7
Регистриран на: 21 Яну 2013 08:47
Местоположение: София

Re: Какво масло да сложа ?!?

Мнение от stinger » 15 Фев 2013 13:32

Това е снимка от книжката за Авенсиса:
Изображение
Явно все пак има нещо общо с външната температура...
Важното е в случая, че се препоръчва масло със SAE 5W30.
Toyota Avensis 2.0 D4D, CDT250L-AWMEYW, 1CD-FTV (June.2004)

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Какво масло да сложа ?!?

Мнение от Japanese_fever » 15 Фев 2013 17:30

Те от Тойота като произвеждат коли пишат 5W30, защото и хал хабер си нямат, че тези коли (дето са произведени за Европа!) ще се карат в България,Гърция Италия и Испания. tooth.gif Отделно хората дето карат на писта с 10W30 синтетика (още едно масло, което е непознато на бългрина) сигурно трябва да сменят двигатели след всяко състезание, щото видиш ли било много тънко. laugh.gif
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
s.stoyanov
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Апр 2017 21:13
Местоположение: england

Какво масло да сложа ?!?

Мнение от s.stoyanov » 23 Апр 2017 11:39

Здравейте

Включвам се в темата с питане за масло на ярис 2002г. дизел. При онлайн поръчка на масло за съответния автомобил търговците разбираемо искат да си пробутат скъпите масла като кастрол едж 0w 40 или по евтиния вариант petronas 5w 30 fr като повечето продукти са пълна синтетика. Използвах Петронас доста пъти но проблемът ми е там, че тубите са по 4 литра и при смяна остава малко резерв за доливане (300-400 мл.) Същото и при кастрол магнатек. В интерес на истината двигателя е добър, но при основно каране по магистрала с около 3К оборота си консумира масло около 500-1000мл. на 10К км. Започнах да сипвам за 10w 40 полу- синтетик защото идва в туба 5 литра и колата е над 210К км. има си за доливане както се казва. Впечатленията са че зимата при старт -4 градуса (най-студеното палене ) работи малко по шумно. Въпросът ми е как се отразява на турбото такова масло при положение че колата се кара на дълги разстояния по магистрала 120 -130 км/ч.

Послепис: Напълно съм наясно че препоръчват на колата 5w 30 . Но по мое некомпетентно наблюдение не е подходящо за кола на 15 години.

Моля за мнения и съвети от колеги със същия двигател дори и на корола за впечатления през годините.
Corolla 1.4 vvti
Yaris 1.4 D4D

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Какво масло да сложа ?!?

Мнение от veso_hds » 23 Апр 2017 20:06

Колега,във форума има толкова изписано за маслата,че можеш да се шашнеш.Моята равка я карам вече 8 години с Мотул 10/40 полусинтетика без никакви проблеми-нито зиме, нито лете.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

gogo68
Мнения: 70
Регистриран на: 04 Юни 2010 10:13
Местоположение: Ловеч

Какво масло да сложа ?!?

Мнение от gogo68 » 15 Май 2017 17:00

Имам един въпрос...скоро направих смяна на маслото и филтъра в официалния сервиз на Тойота Габрово...смениха ми маслото с ENEOS...защо не работят с оригиналното масло на Тойота, като официален сервиз и може ли да му се има доверие на това масло?!

YoKK
Мнения: 184
Регистриран на: 09 Мар 2017 06:50
Местоположение: Plovdiv

Какво масло да сложа ?!?

Мнение от YoKK » 15 Май 2017 17:36

ENEOS e супер, аз и на двете си коли (японски) съм с пълна синтетика ENEOS 5W40. Сменям го задължително на 10 000км, мотора е тих, няма пушеци, няма разход. Купувам го единствено и само от официалния доставчик. Маслото е идеално и ако двигателят е добре, при редовна смяна на 10ооокм няма да има проблеми.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Какво масло да сложа ?!?

Мнение от Akima » 15 Май 2017 20:35

 ! Съобщение от: Akima
http://www.toyotabg.eu/viewtopic.php?f=29&t=14926
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 60 госта