Покупка на семейна кола Тойота

Публикувай отговор
Аватар
Vaniosl
Мнения: 27
Регистриран на: 19 Ное 2016 13:33
Местоположение: Раковски

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от Vaniosl » 19 Ное 2016 15:03

Здравейте на всички.

Насочил съм се към покупка на семейна кола.Иск ми се да е Тойота и ще се радвам много,ако ми помогнете с избора и ми дадете насоки и препоръки.Досега да уточня не съм имал или карал Тойота,но доколкото знам са доста надежни и здрави коли.Та по същество.Бюджета,който съм си определил е около 16000лв. като,ако колата си заслужава наистина мога да вдигна с малко до 17000лв.Насочил съм се основно към Тойота корола версо,Тойота авенсис и Тойота версо.Нещо в диапазона 2010г.-2011г.Иска ми се колата да е автоматик,но условието не е задължително.Все още се колебая за дизел или бензин,затова и се надявам да ми помогнете.Може ли да ми помогнете първо към коя от трите модела е най-добре да се насоча или поне да ги подредим в реда 1,2,3.Дизел или бензин?Кой двигател е по-надежден,по-евтин, като подръжка?Само да уточня не мисля да слагам газ на бензиновия двигател,така,че това за мен не е причина да се насочвам към него.Друго важно нещо автоматик или ръчни?Иска ми се автоматик,но какви разходи да очаквам около него,все пак говорим за 6 годишна кола?Ще се радвам и ако ми препоръчате по-сигурни места за закупуването на колата.Виждам,че някой от вас имат доста познания и наблюдения над автокъщите.Не бързам с покупката.В смисъл нещата не са на зор така,че мога да чакам да се появи точната колата.И за накрая,ако се сещате за други съвети,препоръки или да погледна и друг модел от горе изброените ще се радвам много, ако го споделите.

П.п.Извинявам се ако съм допуснал правописни и пунктоационни грешки,защото пиша то телефон.

Хубав ден желая на всики!

gushkata
Мнения: 67
Регистриран на: 22 Фев 2009 09:18
Местоположение: софия

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от gushkata » 19 Ное 2016 18:26

помисли и за мазда 6,много добри отзиви,ако искаш по-скъпа подръжка вземи дизел.

Аватар
stefo91
Мнения: 354
Регистриран на: 06 Фев 2012 00:39
Местоположение: Вършец
Обратна връзка:

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от stefo91 » 19 Ное 2016 19:06

Аз имам много добри наблюдения от Тойота Версо (2009-2013г.), за това бих те насочил или към TOYOTA Verso 1.8 Valvematic CVT (147 HP) - бензинова е или TOYOTA Verso 2.2 D-4D 6AT (150 HP) - дизелова е. Това дали да е дизел или бензин трябва да го решиш ти.

Предимствата на бензиновата са:
- по евтина поддрържа
- по-рядко създава грижи (по надежден е)
- може да и се сложи газ (въпреки, че за сега не искаш, може да размислиш в бъбеще и тогава ще ти харчи по малко лв./км в сравнение с дизела)

Предимствата на дизеловата са:
- има по-малък разход на гориво
- има по-добра тяга в ниските обороти

Относно дали да е автоматик или ръчка - отговора е, по-здрава е ръчната скоростна кутия (винаги е така - има по малко части, които могат да дефектират), но по-готино е такава кола да е автоматик :thumbsup: - ти трябва да прецениш.
Задължително гледай за кола със сервизна история и преди покупката я закарай в ТМ Ауто за преглед. Надявам се колеги които карат Тойота Версо (2009-2013) да дадат компетентно мнение, аз не съм притежавал такава.
Celica TS 1.8 VVTL-I 192 ps

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от slowtraveler » 19 Ное 2016 19:07

Зависи колко километра въртиш на година... По принцип бензинката втора ръка е по-добрия избор според мен - 'скритите' проблеми са по-малко, а и отстраняването им е по-евтино...
Та ако не въртиш сериозни километри, дизела не би го избил нивГаш :)
От друга страна - автоматик+дизел е доста по-добре от автоматик+бензин... За да се понася добре бензинката с автоматика трябва да има голям въртящ момент в ниските (т.е. или турбодвигател, или преоразмерен като мощност)..
Иначе усещането е за инертност - при по-рязко натискане на газта трябва време за бензинката да се развърти и да започне да отдава енергия.. Това забавяне може да е доста осезаемо..
2008г сравнявах Авенсиса с Мазда6... Избрах Маздата и не съжалявам. Да, возията и е по-стегната (не бих казал некомфортна), но поне на мен ми бе добре. На Авенсиса возията е по-мека, но и по-енергоемка - трудно можеш да я пробиеш...
Като негатив на Авенсиса от тези години - спирачките не ми харесаха. Интериора също изглеждаше по-евтин... Имаше и разни други дребни дразнещи неща... Например багажника на Маздата бе много по-удобен..
Версото - по-нисък клас от Авенсиса, но пък доста удобен за семеен автомобил - колички, багаж може да събираш доста...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
stefo91
Мнения: 354
Регистриран на: 06 Фев 2012 00:39
Местоположение: Вършец
Обратна връзка:

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от stefo91 » 19 Ное 2016 19:12

slowtraveler написа: Зависи колко километра въртиш на година... По принцип бензинката втора ръка е по-добрия избор според мен - 'скритите' проблеми са по-малко, а и отстраняването им е по-евтино...
Та ако не въртиш сериозни километри, дизела не би го избил нивГаш
От друга страна - автоматик+дизел е доста по-добре от автоматик+бензин... За да се понася добре бензинката с автоматика трябва да има голям въртящ момент в ниските (т.е. или турбодвигател, или преоразмерен като мощност)..


Да точно го е казал колегата, ако я караш малко дизел ако я караш повече бензин.
Тази изглежда супер, но е малко по-скъпа - http://www.cars.bg/c1769837
Последно промяна от stefo91 на 19 Ное 2016 19:17, променено общо 1 път.
Celica TS 1.8 VVTL-I 192 ps

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от Corolla_E12_hs » 19 Ное 2016 19:13

Конкретно към модел не мога да те насоча (всички изброени от теб са ок, но има разлика във вътрешния обем и динамиката), не си споменал брой членове на семейството, какво си карал досега и дали носите много багаж, км/година и прочие детайли, които до някаква степен определят дали седан/комби или направо ван ти трябва , или дали да е бензин/дизел ;) Според мен автоматикът е винаги по-добрият избор, вярно, може да излезе по-скъп в случай на ремонт, но е по-приятен за боравене в 95% от ситуациите. Бих ти препоръчал да гледаш или обява от частно лице , или от официален вносител някоя върната от лизинг примерно. Автокъщи в БГ - мерси, особено внос от Италия - бягай далеч :)

Бензинът е по-лесният и евтин за поддържане в сравнение с дизела. Разходът на гориво е по-висок обаче.

Маздите също са оферта, но и цената е по-висока.(при сравними критерии; лични наблюдения, но винаги може да направиш собствено разследване)

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от Corolla_E12_hs » 19 Ное 2016 19:20

stefo91 написа:

Да точно го е казал колегата, ако я караш малко дизел ако я караш повече бензин.
Тази изглежда супер, но е малко по-скъпа - http://www.cars.bg/c1769837
Обратното - дизел за много км/година - 20-30-50-100к, бензин до към 10-15к км/година.

Аватар
Vaniosl
Мнения: 27
Регистриран на: 19 Ное 2016 13:33
Местоположение: Раковски

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от Vaniosl » 19 Ное 2016 22:17

Благодаря на всички,които се включиха.Радвам се че има толкова много коментари.Доста неща започват да ми се изясняват.Колата ще се ползва само за разходки и почивки със семейството.Колата няма да се използва ежедневно.За ходене на работа имам едно малко и икономично пунто,а иначе и един вече поостарял ситроен ксара.И двете са дизел,но определено съм давал доста пари за ремонт по двигателите.Мисля,че определено ще се съсредоточа към бензинова,макар,че не съм имал такава.Едва ли ще навъртам повече от 10000-12000км.на година.Иначе и за автоматика съм много навит.Само ме притесни сега колегата,че автоматик и бензин не се понасят много и да не е много мудно потеглянето.А обслужването на тези коли в какви граници върви?Също така и среден разход,ако може да ми дадете.

Ще погледна и тези мазди.Вече трима човека ме карат да ги видя,но не съм сигурен,колко надежни са.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от slowtraveler » 19 Ное 2016 22:52

За Маздите - имах 5г 2.0 / 147к.с. - безпроблемно, но все пак я продадох на 105х.км (последните две години рязко намалих карането и)... Т.е. прекалено рано да се проявят каквито и да е проблеми...
Относно пъргавината на бензин/автомат - сам трябва да прецениш... Все пак всеки има различен аршин - може да ти пасне...
Относно обслужването - и Авенсиса и Маздата ги обслужвах в официалните сервизи... Не бе нещо страшно... Но за мое учудване обслужването на маздата ми излизаше около 30% надолу ohmy.gif
Може да е било политика на официалните сервизи - не знам...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Vaniosl
Мнения: 27
Регистриран на: 19 Ное 2016 13:33
Местоположение: Раковски

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от Vaniosl » 20 Ное 2016 10:24

Мисля,че едно комби ще ни е точно,все пак сме за сега тричленно семейство с перспектива да станем четиричленно,но принципно колкото по-голям багажник толкова по-добре,че една детска количка и мястото бързо свършва.

Определено обаче за покупката ще се насоча към коли върнати от лизинг и по възможност от ТМ Ауто.Колата от там може да излезе малко по-скъпа,но според мен след това е малко по-сигурно да нямам проблеми отколкото от някой измислена автокъща и кола закрепена колкото да бъде продадена.Като се има и предвид,че не съм и от големите разбирачи по колите....Все пак там колите или все още са в гаранция или най-малкото получават удължена такава за 6м.или 10000км.което според мен е ОК,ако първоначални проблеми да се проявят.Единствено там ще се наложи да чакам да се появи подходящ модел,но както казах и по-горе не бързам и няма да имам проблем с това.

ItsTimeToChoose
Мнения: 95
Регистриран на: 13 Мар 2016 13:48
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от ItsTimeToChoose » 21 Ное 2016 16:19

Vaniosl написа: Благодаря на всички,които се включиха.Радвам се че има толкова много коментари.Доста неща започват да ми се изясняват.Колата ще се ползва само за разходки и почивки със семейството.Колата няма да се използва ежедневно.З ... ,но определено съм давал доста пари за ремонт по двигателите.Мисля,че определено ще се съсредоточа към бензинова,макар,че не съм имал такава.Едва ли ще навъртам повече от 10000-12000км.на година.Иначе и за автоматика съм много навит.Само ме притесни сега колегата,че автоматик и бензин не се понасят много и да не е много мудно потеглянето.
Vaniosl написа: Определено обаче за покупката ще се насоча към коли върнати от лизинг и по възможност от ТМ Ауто.Колата от там може да излезе малко по-скъпа,но според мен след това е малко по-сигурно да нямам проблеми отколкото от някой измислена автокъща и кола закрепена колкото да бъде продадена.
Колега, позволи и аз да се включа. Противно на всеобщата логика и разбирания, аз бих те посъветвал да избереш именно дизел.

1) При положение че, ще взимаш колата от доверено място а и на сравнително малко години, не виждам какви толкова "скрити" проблеми може да има.
2) За малкото километри, които ще въртиш, няма да се налага толкова често да ти се налага "по-скъпата" поддръжка на дизела.
3) Ще ползваш колата за почивки и разходки - тоест разбирам доста извънградско/магистрално каране. Лично мнение - дизела е осезаемо по-приятен и комфортен за такъв тип каране.
4) Относно притесненията ти за бензин+автоматик - ето още една причина да избереш дизел.
5) Остават си предимството - нисък разход. За един по-голям трип от 1500 км, може и близо 100лв да спестиш.

Не претендирам да съм голям разбирач, а и нямам 40 години опит като шофьор (само 10), но мисля че е редно да се замислиш и да не прибързваш за бензина, само защото "всички така казват" :thumbsup:
Lexus LS460, 2007
Corolla Verso 2007, 2.2D4D, 2AD-FTV, facelift

Аватар
Vaniosl
Мнения: 27
Регистриран на: 19 Ное 2016 13:33
Местоположение: Раковски

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от Vaniosl » 22 Ное 2016 20:56

В интерес на истината и аз още не съм решил.,какъв да бъде двигателя.Някак си ме влече повече към дизела,но се страхувам от бъдещи проблеми.Сега имам един дизелов фиат и само аз знам,колко пари глътна докато докарам двигателя в сегашното положение.Развалянето на едно електронно Гнп ми донеси купища главоболия.Въпреки всичко дизела пак си ме влече. Тук само,че е коректно да уточним,че колите като години,изминати километри,а и най-вече марка и клас са коренно различни.

Друго нещо,което забелязвам е че дизеловия двигател е много по-разпространен от бензиновия и много по-лесно ще намеря това,което търся.

ItsTimeToChoose
Мнения: 95
Регистриран на: 13 Мар 2016 13:48
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от ItsTimeToChoose » 23 Ное 2016 12:01

Колега, щом "някак си те влече" към дизела, определено те съветвам да си вземеш дизел :D Най-важното е покупката (на каквото и да е) да те прави вътрешно щастлив и удовлетворен! С това нещо компромис не бива, иначе завинаги ще остане в теб горчивината от размислите "ех, дали нямаше да е по-добре да послушам себе си" и т.н.
Vaniosl написа: Сега имам един дизелов фиат и само аз знам,колко пари глътна докато докарам двигателя в сегашното положение.
Разбира се че стар дизелов фиат няма абсолютно нищо общо с колата, която ще си купиш... Аз пък имам приятел, който караше Опел зафира 1.8 бензин. Не съм виждал толкова проблемна кола... Хиляди левове наляти в поправка на двигателя и какво ли не... Накрая я "подари" за 1000-1500 лв на един циганин през OLX...
Lexus LS460, 2007
Corolla Verso 2007, 2.2D4D, 2AD-FTV, facelift

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от slowtraveler » 23 Ное 2016 12:08

ItsTimeToChoose написа: Аз пък имам приятел, който караше Опел зафира 1.8 бензин. Не съм виждал толкова проблемна кола...
Хм... Нещо странно ми изглежда..
От 2000г насам сме сменили три Зафири 1.8 (първите май бяха 125к.с., а сега - 140к.с.). И в момента имаме такава...
Безпроблемно от каквато и да е гледна точка.. Единствено на предходната бяхме сменяли амортисьори и биалетки на около 140-150х.км...
Друго - нищо... По двигателя пък особено - АБСОЛЮТНО НИКАКВИ ПРЕТЕНЦИИ... Да, дърварска си е вътре за моя вкус, ама то на вкус и цвят приятели няма..
Бих я препоръчал на колегата - много удобен и практичен семеен автомобил... Между другото по едно и също време в офиса имахме първите Зафири и Корола Версо... И двете бензинки 1.8... Лично на мен много по-ми допадаше като обезшумяване, поведение и практичност Зафирата...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от iovkito » 23 Ное 2016 13:23

Имам приятел , който от 2000-на насам е купил 3 чисто нови зафири , дизелови. Нито една не изкара повече от 200 000 км без ремонти , като на тази , която беше Zafira B 1,9 cdti се строши и кутията. На трите сменя и съединителите , а се караха основно извънградско.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: nov и 58 госта