Покупка на семейна кола Тойота

Публикувай отговор
Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от zi_zi_top » 28 Дек 2016 18:44

Това е ДВГ, който е "предъвкван " и усъвършенстван повече от 20 години, няма от какво да се притесняваш. Не мога да кажа нещо конкретно за газифицирането.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от dracunculus » 29 Дек 2016 13:32

tonkata76 написа: Благодаря на всички за активността. А нещо за самия мотор 1,6 valvematic 132 к.с. нещо повече да споделите като личен опит. Привърженик съм повече на бензиновия мотор и не съм от любителите на високи скорости. Повече се придържам към по спокойното и внимателно шофиране.
Напълно безпроблемен, върви достатъчно, икономичен е ако се кара икономично (5,5 до 6 на 100 при поддържана скорост 90 до 100 кмч), ако се натиска си хапва, въпреки че и това е относително.
Погледни ми поста тук... става дума за Корола с тоя двигател, но положението е идентично
http://toyotabg.eu/viewtopic.php?f=1&t=26652
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

metro_d4d
Мнения: 182
Регистриран на: 10 Мар 2016 09:11
Местоположение: София

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от metro_d4d » 29 Дек 2016 16:33

krasengn написа: Но защо повечето твърдите, че семейна кола с дизелов двигател си струва да се купи само ако се изминават много километри?
А ако се изминават малко километри? Под 5000км за година. Тогава изобщо няма да се наложи "скъп" ремонт на дизеловия двигател. И няма да се монтира задължителната газова уредба - ще има повече място в багажника. И ще се печели от по-малкия разход на гориво.
Освен това нали говорим за Тойота. А тези коли не се чупят. Особено пък двигателите им. С Бош електроника.
Всички коли се чупят.... а защо, защото дизаловия мотор е по-скъп. Ако караш малко кога ще си върнеш парите за покупката на автомобила? Разликата е от рода на 1-1.5литра на 100 извънградско(много зависи как се кара) сметни го грубо 2.50лв на 100км ....250лв за 10хиляди км.. ако караш по 5к на година първо не ти трябва автомобил изобщо(ако държиш да пестиш,ако не ти пука какви пари даваш може да имаш автомобил и да не го караш изобщо), та при 5к на година говорим за около 100тина лева за гориво разлика между дизел и бензин..Би трябвало да ти е все тая. Ако е втора употреба дизеловия спокойно може да е с 1000лв по-скъп за идентични километр и състояние.Тоест ще ти трябват 10 години за да си върнеш тия 1000лв. Иначе ако е нов автомобила на ценова листа на сайта примерно корола най-базовия бензин е 31хиляди лв с ддс, най-базовия дизел е 35... 4хиляди лева разлика. Карайки по 5хиляди на година след 40 години ще си избиеш разликата и ще почнеш да пестиш от гориво :)

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от zi_zi_top » 29 Дек 2016 17:34

Не ти е съвсем точна сметката. :whistle:
Корола комби Е12 2,0 Д4-Д ми дава разход 6,2 до 6,8 л/100 км при градско и 4,8 - 5,5 л/100 км при извънградско движение.
Корола Е17 1,4 Д4-Д е с разход: градско - 5,2-5,5 л/100 км и 4,5 - 5,0 л/100 на извънградско.
Разликите идват от различните температури и трафик.

Разликата с разхода на 1,6 Valvematic е от порядъка на 2,5–3,0 л/100 км и съвсем не е за подценяване.
Нямам за цел да агитирам в полза на дизела, но все пак трябва да се опираме на реални факти.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от Corolla_E12_hs » 29 Дек 2016 18:18

Зависи къде се шофира в София - не навсякъде е задръстено ;) Моята Е12 Бензин градско по Малинов прави 10/100 зимата в задръстванията - 3км направо. Ако обаче завия по малките улички и карам 6км, избягвайки всички задръствания и 90% от времето съм в движение разходът пада на 8 зимата. Лятото 7. Ако пък правиш ластици само по СОП или Цариградско мога и на 5,5 градско да го сваля бензина, ако хвана зелената вълна :D :D Всичко си зависи къде се шофира и как се натискат газта и спирачката.

Вече, който каквото му харесва как върви ,си избира дизел или бензин. На мен ми харесва като я държа в обороти и настъпя да се изстрелва колата, а и че е по-проста система като цяло. В бъдеще ще си взема електрическа кола, там въобще пък няма да се занимавам с масла , дюзи и простотии.

Към колегата с Ауриса, който си е харесал - двигателят си е супер, не е някой нов и нетестван. Има го от години и няма сериозни оплаквания за 1.6 vvti , аз също съм доволен, просто си трябва да се влага в поддръжката - редовно смяна масло + филтри, без компромиси от рода на "ще взема масло с краварката в левия ъгъл" и няма да имаш проблем с колата, особено за толкова лежерно ползване ( 5к/година са си лежерни от всякъде). Препоръчвам ти да я покараш, да я закараш в сервиз и да решиш дали екстрите те устройват. Също може да вземеш и още някого да видиш как се държи колата с 2-3 човека, защото при макс натоварване става по-мудна, все пак не е 300 коня. Газ - аз не бих рискувал за толкова малко км/година, не си струва влагането на пари. Ако те притесняват разходите - по-добре вземи кола за 11к и останалите 5 си ги остави за поддръжка в следващите години ;)

tonkata76
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Дек 2016 17:36
Местоположение: Varna

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от tonkata76 » 30 Дек 2016 08:04

Благодаря колега за изчерпателната информация. А какво масло се препоръчва от производителя и колко е смяната с филтрите и т.н. за този мотор. Чух някъде че Тойота си имали някакво тяхно масло но не знам със сигурност. Моля запознатите да споделят. Благодаря отново.

Аватар
sstefan
Мнения: 185
Регистриран на: 23 Дек 2008 01:04
Местоположение: София

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от sstefan » 30 Дек 2016 10:01

zi_zi_top написа: Не ти е съвсем точна сметката. :whistle:
Корола комби Е12 2,0 Д4-Д ми дава разход 6,2 до 6,8 л/100 км при градско и 4,8 - 5,5 л/100 км при извънградско движение.
Корола Е17 1,4 Д4-Д е с разход: градско - 5,2-5,5 л/100 км и 4,5 - 5,0 л/100 на извънградско.
Разликите идват от различните температури и трафик.

Разликата с разхода на 1,6 Valvematic е от порядъка на 2,5–3,0 л/100 км и съвсем не е за подценяване.
Нямам за цел да агитирам в полза на дизела, но все пак трябва да се опираме на реални факти.
Смях,смях,смях....5.5/100 градско в София. Поредния юзер с невероятен разход. ГоУем си.

Пиша си отново мнението,че г-н Модератор не ми хареса мнението и ме е изтрил.За по-новите колеги съветвам да не противоречат на г-н модератор,или още "доктор" както се нарича. Всички трябва да му четем смешките и да ръкопляскаме колко е велик и компетентен.
Относно Фордо,както беше споменато-карам си го,както и Авенсиса,както и Яриса,защото и трите общо ми дават 5/100 зимата. Лятото към 4/100 защото вече поостаряха и харчат повече tooth.gif punk.gif tooth.gif .

Приятно триене...на всички останали весело посрещане на новата година.
 ! Съобщение от: slowtraveler
Гоуем си - заради ината си да се заяждаш за почистена от твои неуместни коментари тема...
Този път обаче както се казва - прелитайки от светулка към светулка, и кацна на фаса на горския...
Малко неприятно ми е да финализирам годината с БАН (като си помисля - май това ми е първия или втория за тази година), ама явно това е начина...
Почивка 7 дни...
Весело посрещане на Новата година...
Toyota Avensis wagon 2002, 2.0 D-4D 110 hp-продадена
Toyota Avensis wagon 2009, 2.2 D-4D 150 hp-продадена
Toyota Yaris 2007, 1.4 D-4D 90 hp
Ford Mondeo 2017,2.0 150 hp
Hyundai I 30,2016,1.6 125 hp AT-служебна/държавна

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от Corolla_E12_hs » 30 Дек 2016 10:50

tonkata76 написа: Благодаря колега за изчерпателната информация. А какво масло се препоръчва от производителя и колко е смяната с филтрите и т.н. за този мотор. Чух някъде че Тойота си имали някакво тяхно масло но не знам със сигурност. Моля запознатите да споделят. Благодаря отново.
Да, Тойота си имат тяхно си масло, може да си го набавиш от представителството на Тойота, цената нямам идея каква е, но едва ли ще е по-висока от на Мобил примерно. Има тема точно за маслата и е коментирано кой произвежда за Тойота, както и кое е подходящото за България - доколкото знам 5W30 е оптималното за нашата география. И все пак в книжката ще пише каква е палитрата от масла, които може да ползваш с колата. Аз лично ползвам Yacco, но и колата ми е по-стара и мога да си позволя експерименти :D Иначе до преди 2г. е била карана само с масло от Тойота и не е имало проблем, сега с Yacco отново няма проблем. Много колеги ползват и десетки други доказани марки - отново в темата за маслата има много инфо - http://toyotabg.eu/viewtopic.php?t=14926 :)

Цена за масло+филтри+смяната им - в Тойота официален сервиз не мога да дам, не съм ходил и не карам точно този двигател. За по-стар 1.6 vvti 110 коня(2005г.) е към 200лв всичко ( не в официален сервиз ). Веднъж годишно правя смяната на около 12-13к км. Пак в темата с маслата има споменати различните типове обслужване A и B - точно в официалния сервиз се прави по тези списъци. Отново във форума има споменато, тук цитирам колега от преди 6-7 години :"Сервизните интервали са през 15000км Щом ти е нова колата на 15000км ще правиш сервизно обслужване тип А. То се състои от смяна на масло,маслен филтър и преглед на колата. На30000 сервизно обслужване тип Б То е малко по скъпо,защата се сменят освен тези неща се сменя още поленовия филтър,прави се проверка на светлините на предницата, но накладките и още други неща.Примерно горивен филтър-за дизелите"

Аз примерно този тип Б не го правя точно както е упоменато, защото да речем свещите и някои други неща по колата не бяха сменяни навреме, та се наложи едно междинно обслужване и сега спрямо него смятам 30к ;) Във Варна не ги знам сервизите, но имаме колеги от там с Тойоти от много години, та ще прочетеш за тях из форума.

Със сигурност ще намериш много инфо дори и за конкретния автомобил, но трябва да отделим доста часове ровене във форума. Но на сравнително нова кола не мисля, че ще имаш проблеми със смяна на части , само обслужване на консумативи и гориво. Казвам го като собственик на почти 12-годишен автомобил, по който освен консумативи друго не е сменяно досега - като консуматив се смятат масла, филтри, крушки, накладки и спирачни дискове ( те са на едно 30-50-80к км, зависи градско/извънградско),антифриз, спирачна течност, съединител евентуално, моят на 125к км си замина, гуми.

metro_d4d
Мнения: 182
Регистриран на: 10 Мар 2016 09:11
Местоположение: София

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от metro_d4d » 30 Дек 2016 10:50

@zi_zi_top
Ясно е че сметките са ми относителни и много зависи.Аз затова направих груби сметки за извънградско, защото градското да не изреждаме от какво зависи писано е много.
По-скоро смятах за 90 коньовите дизели и 1.3-1.4 бензина... 1.6 ясно че ще харчи повече като литри както и 2.0д4д 126.
Така че не сравнявай 1.4 дизел с 1.6 бензина нито са на коне еднакви нито на обем. С карането с което ти гори 4.5 1.4 , 1.3 бензина ще гори 6 макс да не и по-малко.

Аватар
sstefan
Мнения: 185
Регистриран на: 23 Дек 2008 01:04
Местоположение: София

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от sstefan » 05 Яну 2017 13:58

До slowtraveler,
значи да се пишат глупости и неистини и реагираш на тях се казвало инат.Когато реагираш с/у такива ти се трие мнението и му казват разчистване на темата. А стига с този двоен стандарт,за смях ставаш Георги.Ако знаех,щях по-рано да пиша в темата та да завършиш годината с хет-трик по БАН-ове,да има какво да разказваш на маса,как ги режеш шопите У форума.
Не ми отговаряй,открий резултата за 2017 с БАН!

И за много години!
 ! Съобщение от: slowtraveler
Умишлено оставям твоето мнение в тази тема за известно време, но и това мнение ще бъде изтрито и почистено - няма никакво отношение към темата, въпреки напомнянето.....
Добре е отново да прочетеш правилата на форума, с които явно не си се запознал все още...
Също така те съветвам да използваш функциите на форума..
Има ЛС, има теми за обратна връзка със форума...
А ти отново решаваш да цапаш тази тема icon_n_bann icon_n_bann

Предишния бан в знак на добра воля го бях премахнал значително преди срока на изтичането му...
Но ако продължаваш да упорстваш и да спамиш - наистина ще бъда принуден да наложа по-продължителен или безсрочен БАН...
Toyota Avensis wagon 2002, 2.0 D-4D 110 hp-продадена
Toyota Avensis wagon 2009, 2.2 D-4D 150 hp-продадена
Toyota Yaris 2007, 1.4 D-4D 90 hp
Ford Mondeo 2017,2.0 150 hp
Hyundai I 30,2016,1.6 125 hp AT-служебна/държавна

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от batececo » 05 Яну 2017 20:06

tonkata76 написа: Благодаря колега за изчерпателната информация. А какво масло се препоръчва от производителя и колко е смяната с филтрите и т.н. за този мотор. Чух някъде че Тойота си имали някакво тяхно масло но не знам със сигурност. Моля запознатите да споделят. Благодаря отново.
В ТМ Ауто е 120 лв 5 литрова туба 5W30. Това е цена от миналата година. Разни търговци го предлагат за около 80-тина лв, но не знам колко е читаво. В момента съм с Бардал 5w30 от официалния вносител, 84 лв с отстъпката, иначе е 100 и нещо...

Аз поленов филтър сменям на пролет и на есен, независимо от колата и километрите.

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от WoLF » 05 Яну 2017 20:46

Около 80лв. са оригиналните масла 5w-30...
ИзображениеИзображениеИзображение

sando.can
Мнения: 8
Регистриран на: 17 Юли 2010 10:06
Местоположение: София

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от sando.can » 23 Апр 2017 18:17

Здравейте,
искам и аз да се допитам до вашето мнение относно избора на семеен автомобил. Отново съм се спрял на Тойота.
От това което гледам към момента в мобилето дилемата е между :
- гледам за Версо 2011- 2012 година - дизел 2.00 D4D. Гледам километрите да са до около 100 к.
- Аурис 2013 - 2014 година комби. Там вече има бензин и дизел. Километрите са около 30 - 40 к. и имат повече екстри - stop start function, автопилот, подгряване на седалки/стъкла.
Бюджета е около 20-25 к и парите за двата вида автомобил са в един порядък.
Питането ми е кой е по-безпроблемния автомобил с оглед на това, че ще се използва поне в близките 5-6 години. Повечето имат сервизна история ( гледам за обслужвани в тойота и по-добрия вариант е да са още в гаранция).
TOYOTA AURIS 1.6 2014 / TOYOTA COROLLA 1.4 VVTi 2006

Аватар
yass
Мнения: 31
Регистриран на: 18 Фев 2017 03:39
Местоположение: София

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от yass » 24 Апр 2017 01:14

Ами за 27 700 можеш в момента да си вземеш чисто нов Auris от магазина с цялата му гаранция и с найлоните по седалките.
Е, няма да е комби ...
Auris Hybrid (2017)

sando.can
Мнения: 8
Регистриран на: 17 Юли 2010 10:06
Местоположение: София

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от sando.can » 24 Апр 2017 22:58

Мерси за отговора, но търся семейна кола - комби или ван. Затова се двуомя между двете опции по-горе. Вана е по-голям, но на повече км. Комбито е малко по-малко, но е на по-малко км, с повече екстри и странно, но има по-голям избор.
TOYOTA AURIS 1.6 2014 / TOYOTA COROLLA 1.4 VVTi 2006

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 60 госта