Пожарогасители

Аватар
desSs
Мнения: 3289
Регистриран на: 02 Окт 2007 23:11
Местоположение: Варна

Пожарогасители

Мнение от desSs » 11 Яну 2014 22:05

modedit: .... Разделена от друга тема....
jim_beam написа:нали дори тук някой с бензинов рав с cvt беше успял да направи учудващо нисък разход,висок може всеки. wink.gif
аз все още не му вярвам laugh.gif почти не ползвам парно, и под 14 градско трудно пада rolleyes.gif

абе с тия пожарогасители сега ме накарахте да се замисля...всяка година ли трябва да се проверяват/пълнят? щото равчето нали го взехме ново и сега април като стане на 3 години предполагам ще ходя за пръв път на преглед, което значи, че пожарогасителя три години не е докосван/проверяван/пълнен unsure.gif не че знам как да го ползвам, ама все пак...

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Re: Колата на Airfan

Мнение от jim_beam » 11 Яну 2014 22:49

не вярвам да е задължителен елемент в бг,обаче най-добре иди някъде по къра и просто изпробвай как действа или някой да ти покаже,за да знаеш.след което го занеси да го напълнят и проверят.в австрия е задължително на всеки 2 год. да се проверяват от оториз.фирма,иначе все едно нямаш,на който му трябва де.за леки коли не е задълж.
пожарните не правят ли понякога елементарни противопожарни курсове,би трябвало барем на кандидат-шофьорите да им показват.има различни пожарогасители,техниката при гасене е важна също. happy.gif
Последно промяна от jim_beam на 11 Яну 2014 22:54, променено общо 1 път.
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Колата на Airfan

Мнение от Rudy » 11 Яну 2014 22:55

jim_beam написа:пожарните не правят ли понякога елементарни противопожарни курсове,би трябвало барем на кандидат-шофьорите да им показват.има различни пожарогасители,техниката при гасене е важна също. happy.gif
То ако се наложи да го ползваш... :censored:
Два пъти съм спирал да помагам при гасенето на запалила се кола - освен моя изхабихме още 3-4 всички доста големи - никакъв ефект - тръгне ли да гори и пожарната трудно ще я угаси.
Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Колата на Airfan

Мнение от slowtraveler » 11 Яну 2014 23:00

Наличието на пожарогасител ми се струва повече за лично успокоение, а не за ефективност.
И аз съм гасил добре запален автомобил...
Угасих го преди да дойде пожарната, но с голям СО2 пожарогасител (случката бе на добре оборудван платен паркинг)...
С малките освен да вдигнем малко пушилка никаква друга полза нямаше...
Да, автомобила си стана тоталка отвсякъде - моторния отсек нямаше и следа от гума или пластмаса - само лъскав алуминий и паяжина от лъскави 'златни' медни жици :whistle:
Пожарната няма никакъв проблем да изгаси автомобила, но ефекта обикновено е същия - тоталка...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Колата на Airfan

Мнение от Rudy » 11 Яну 2014 23:11

slowtraveler написа:Пожарната няма никакъв проблем да изгаси автомобила, но ефекта обикновено е същия - тоталка...
Така де - и аз това имах предвид.
Изображение

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Re: Колата на Airfan

Мнение от jim_beam » 11 Яну 2014 23:21

точно това ми беше идеята,да се носи нещо,което не знаеш да ползваш няма голям ефект.разбира се,че шансовете за успех са налице в самото начало.но са реални,ако знаеш какво да правиш.например ако е в моторния отсек не да отвориш широко капака,защото ще пламне още по-силно.или при гасене да се пръска ниско долу и на импулси,а не всичко наведнъж и т.н. има си неща,които точно на такива курсове се демонстрират на живо,дават ти да хванеш сам инструмента и според мен си има голям смисъл.
нали подобна е ситуацията с първа помощ,надали 1% от хората знаят,как да действат ако има ранени.а статистически първите 5-10мин са решаващи дали ще са живи или не.
само че в австрия линейката ще дойде за макс.3 мин,а в бг може би точно оказаната първа помощ от колега на пътя е ще най-решаваща.ако знае някой какво да прави де.
та си мисля глобално има какво да се подобри...

ps:извинявай Airfan че ти оспамихме хубавата тема!
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Пожарогасители

Мнение от slowtraveler » 11 Яну 2014 23:31

jim, точно така действах - абсолютно безполезно с 'дезедоранта' :whistle:
Само преместваше огъня от едно място на друго.
Докато когато го удари СО2 и покри изцяло обема - всичко се реши за секунди...
Все си мисля, че ще е по-ефективно ползване на онези системи за обемно гасене...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Пожарогасители

Мнение от Airfan » 12 Яну 2014 01:29

Пожарогасителите не само са задължителни, но и трябва да се проверяват ежегодишно. Валидността на стикера върху тях е точно 1 година. Би следвало на ГТП да ви ги проверяват, но знаем как се минава преглед... Въпреки това, въпреки, че аз мога да си вземам стикери на килограм ги карам да ми го презареждат всеки път. Практиката ми показва, че за година пожарогасителят губи част от налягането си и добре да бъде възстановено, а не само да се подмени стикера.
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Пожарогасители

Мнение от slowtraveler » 12 Яну 2014 08:10

Airfan написа:Пожарогасителите не само са задължителни, но и трябва да се проверяват ежегодишно. Валидността на стикера върху тях е точно 1 година. Би следвало на ГТП да ви ги проверяват, но знаем как се минава преглед... Въпреки това, въпреки, че аз мога да си вземам стикери на килограм ги карам да ми го презареждат всеки път. Практиката ми показва, че за година пожарогасителят губи част от налягането си и добре да бъде възстановено, а не само да се подмени стикера.
Прав си колега - така е правилно...
Работата ми е свързана с много близки контакти с няколко такива фирми, и също мога да действам като теб (и то безплатно)... Ама като се замисля - не го правя..
На Кашкая пожарогасителя е с манометър и е на много удобно място (има си място отстрани в багажника, в което се държи вертикално от ледин ластик) та от време на време хвърлям поглед дали е ОК налягането по манометъра...
Аптечката също трябва да се проверява, ама и това никой не го прави...
Затов обикновено при смяна на автомобила вземам нов комплект (последния път от Метро, но комплектите бяха с хубав пожарогасител).. Да, доста време карам с непроверени аптечка и пожарогасител (не ги проверявам ежегодно), ама все пак ги сменям на 4-5 години, а не са 10-15 годишни :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Пожарогасители

Мнение от Vesko » 12 Яну 2014 08:37

За съжаление и пожарогасителя и аптечката май са излишни при повечето водачи.... Няма умения за работа с тях. То май и аз съм от тях.... Пожарогасител не съм и виждал как работи и като погледна телта с пломбата се и съмнявам, че ще мога да я скъсам при нужда без секач или крещи. Как се оказва първа помощ го учих, ама преди 30г. по време на военното обучение в училище wink.gif Надали помня как точно се прави. Като за капак в колата (във всички които съм имал) няма удобно място за пожарогасител и аптечка. За да не се търкаля е под кората на багажника при резервната гума, ама това напрактика обезмисля наличието им. Стават само за първоначална регистрация на автомобила. А на ГТП дори и не поглеждат работят ли светлините. Нито пък наличие на пожарогасител и аптечка, камо ли тяхната валидност....
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Аватар
flammen
Мнения: 95
Регистриран на: 04 Фев 2014 19:05
Местоположение: София

Re: Пожарогасители

Мнение от flammen » 04 Фев 2014 19:28

Законово трябва всяка година да се проверява пожарогасителя в лицензирани за това фирми. Най-вероятно по аватара ми ще се сетите каква е професията ми и затова само ще ви кажа, че винаги и в колата и в дома ми имам по един 2 кг. прахов пожарогасител. Ясно е че при развил се пожар няма да помогне. Но идеята е да помогне тогава, когато огъня току що е възникнал. И повярвайте, не един и два са били случаите, когато патили са благодарили на изправния пожарогасител.
Corolla E15 2.0 D4D

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Пожарогасители

Мнение от slowtraveler » 04 Фев 2014 19:42

За в къщи съм мислил вариант само с СО2...
Защото с праха не знам дали пораженията няма да са повече отколкото с пожара :)
Бях подарил на приятел прахов пожарогасител, и той го бе използвал да изгаси горящите две филийки забравени във фурната tooth.gif guns.gif
Доста месеци след това ходеха 'талкирани' - току се допреш в нещо, което не си успял да изчистиш добре :whistle:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
flammen
Мнения: 95
Регистриран на: 04 Фев 2014 19:05
Местоположение: София

Re: Пожарогасители

Мнение от flammen » 04 Фев 2014 20:23

О, да! СО2 е вариант за дома и то много удачен при това.
Corolla E15 2.0 D4D

mitoko
Мнения: 2015
Регистриран на: 22 Ное 2007 15:31
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Пожарогасители

Мнение от mitoko » 05 Фев 2014 10:35

И аз от доста време мисля да си взема нов и по-голям 3-5 кг някъв
За София никви фирми цени , за колата какъв вид трабва да е
кой къде го е монтирал неговия

Аватар
wscientist
Мнения: 104
Регистриран на: 25 Мар 2013 11:35
Местоположение: София

Re: Пожарогасители

Мнение от wscientist » 05 Фев 2014 15:52

Аз моя пожарогасител за колата го взех от AquaForce. Препоръча ми ги познат, който е инспектор в пожарната. Продават нови и презареждат и обслужват стари пожарогасители. Колата от ТМ Ауто ми я дадоха с един пожарогасител, на който срокът изтичаше след 2 месеца. Отидох при тези хора за презареждане и преглед, но се оказа, че манометърът на пожарогасителя беше дефектен, затова си взех чисто нов от тях. Цената беше около 20лв за 1кг прахов пожарогасител.

Ето сайт: http://aquaforce-bg.com/
Toyota Yaris 1.33 VVT-i, 99hp, 6-степенна, ръчна, 09.2011.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта