Май не е термостат?

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas

Май не е термостат?

Мнение от Japanese_fever » 04 Яну 2017 09:57

Няма значение дали е хладничко. Ако не е -15, -20*С колата вдига стрелката до работна темп. макс. на втория-третия километър.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

rpetkov
Мнения: 20
Регистриран на: 03 Сеп 2017 20:01
Местоположение: София, Дупница
Автомобил: Toyota Avensis

Май не е термостат?

Мнение от rpetkov » 20 Яну 2018 08:42

Здравейте колеги. Авенсис, Февруари 2000г (скоро имаме рожден ден :))), двигател 1.6 4a Fe, 110 коня

Стрелката за температурата не работи всеки път. Понякога става с потупване по таблото. Имам съмнения, че термостата не отваря при загрят двигател, което е много опасно. Вчера пропътувах разстоянието Дупница - София (около 70км) често при високи обороти и скорост (на места до 170-190 км/ч). Когато пристигнах в Дупница реших да проверя термостата отваря ли нормално. Горния маркуч беше врял, долния студен. Ако термостата беше отворил не трябваше ли и двете да са топли? С потупване стрелката показваше нормална работна температура (окло 90С). Парното си работеше нормално (загрява бързо по принцип), перката на двигатела също работеше. Външната темп. при която се движех варираше от +4 до -1С.

Въпроса ми е, при така описаните обстоятелства, според Вас термостата работи ли нормално? Ако не, изпекъл ли съм "нещата" в двигателя и как мога да позная? Последния работеше на съвсем нормални обороти, както обикновено. Всякакви мнения ще са ми жизнено важни и полезни.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Toyota Avensis, 1.6. 4a Fe, Февруари 2000г

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Май не е термостат?

Мнение от dokkito » 20 Яну 2018 09:23

Здравей. При такава околна температура не е нормално да включва перка , още повече при студен изходящ маркуч от радиатора.
Ако двата маркуча на радиатора са горещи и включи перка всичко е ок.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

e 10
Мнения: 673
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 2 пъти

Май не е термостат?

Мнение от e 10 » 20 Яну 2018 09:45

Най-добре е да се ремонтира таблото и стрелката да отчита коректно - тя за това е там, а не да се гадае за температурата. Това с потупването не е добра идея - да не стане после с "пошляпване" за потупващия :) !
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

rpetkov
Мнения: 20
Регистриран на: 03 Сеп 2017 20:01
Местоположение: София, Дупница
Автомобил: Toyota Avensis

Май не е термостат?

Мнение от rpetkov » 22 Яну 2018 23:50

dokkito написа: Здравей. При такава околна температура не е нормално да включва перка , още повече при студен изходящ маркуч от радиатора.
Ако двата маркуча на радиатора са горещи и включи перка всичко е ок.
Хмм, долния маркуч загрява само в горния край след още 70км (Дупница към София), а преди това и планинско катерене към Рила планина. А перката се включва при това положение. Явно термостата е за смяна. Добре, че е зима. Ако беше лято щеше да направи беля.Стрелката актуализира информацията със закъснение. Не е като да става само с бой. А дали е възможно самата "букса" отзад да не прави хубав контакт и за това стрелката да показва с такива затруднения темп.? Всъщност наистина, винаги съм си представял нещата така - или работи, или не. А тя моята работи винаги, ама или с бой или със заксънение :D Отворен съм за всякакви идеи как да я оправя
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Toyota Avensis, 1.6. 4a Fe, Февруари 2000г

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Май не е термостат?

Мнение от mfandakov » 23 Яну 2018 08:16

Не си мисли че зимата ще те спаси при не работещ термостат!
Сменяй го защото ще береш ядове,аз бих го сменил веднага.
А това с ъс стрелката е бял кахър ,спрямо нефункциониращият термостат.
worthy.gif

rpetkov
Мнения: 20
Регистриран на: 03 Сеп 2017 20:01
Местоположение: София, Дупница
Автомобил: Toyota Avensis

Май не е термостат?

Мнение от rpetkov » 23 Яну 2018 09:10

Смяната е ясна колега. Въобще не планирам отлагане. Благодаря на всички за мненията.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Toyota Avensis, 1.6. 4a Fe, Февруари 2000г

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 53 госта