Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
aristandar
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Юни 2017 12:54
Местоположение: Sofia

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от aristandar » 20 Юни 2017 13:28

Здравейте,

Вчера сутринта установихме че сме се простили с перфектния ни семеен автомобил Auris TS 1,8 Hybrid Fancy (тъмно син РН: СВ 6302 ВМ), на който успяхме да се порадваме едва една година и 18 дена. Автомобилът последно беше паркиран на кръстовището на ул. Бигла и ул. Плачковица (кв. Лозенец). Ако случайно го забележите на някой изоставен обществен паркинг моля пишете!

Нямам големи надежди за успешна развръзка и по скоро реших да отворя тема относно това дали някой се е сблъсквал със следния абсурден казус (извинете ме ако случайно има такава отворена тема): Колата я купих на лизинг от Сожелиз. Вчера след като цял ден търчах по любимите нам институции, при последната ми спирка в Сожелиз научих следното: Ако колата не се намери до 2,5 месеца, застрахователя(в случая Булстрад) изплаща обезщетение на Сожелиз които приспадат оставащите ми вноски към тях и остатъка отива при мен (дотук доста логично и коректно), НО понеже колата ми (актива) бил на една година трябва АЗ да платя на държавата 80% от ДДС-то на автомобила на изкупната му цена, тоест 80% върху цялото ДДС, а не да си доплатя оставащато ми ДДС (тъй като аз вече имам платено ДСС с първоначална си 50%-ва вноска и с 13-те си вноски досега). Демек аз ще трябва да плащам 2 пъти ДДС. Представиха ми тая безумица като някакъв си член 79 ал3/6 от ЗДДС. Моля ви кажете ми някой сблъсквал ли се е с тази абсурдщина!?

Поздрави,
Последно промяна от aristandar на 20 Юни 2017 16:35, променено общо 1 път.

tora
Мнения: 1010
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 7 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от tora » 20 Юни 2017 15:22

Съчувствам ти искренно, нямам идея по казуса ти, дано се открие.
Потърсих члена, който е цитиран и като първи резултат се появи това: https://www.tita.bg/page/365 Не съм сигурен дали е подобен казуса, явно трябва и консултация с разбиращ материята.

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от Airfan » 20 Юни 2017 15:30

aristandar написа: Здравейте,

Вчера сутринта установихме че сме се простили с перфектния ни семеен автомобил Auris TS 1,8 Hybrid Fancy (тъмно син РН: СВ 6302 ВМ), на който успяхме да се порадваме едва една година и 18 дена. Автомобилът последно беше паркиран на кръстовището на ул. Бугла и ул. Плачковица (кв. Лозенец). Ако случайно го забележите на някой изоставен обществен паркинг моля пишете!

Нямам големи надежди за успешна развръзка и по скоро реших да отворя тема относно това дали някой се е сблъсквал със следния абсурден казус (извинете ме ако случайно има такава отворена тема): Колата я купих на лизинг от Сожелиз. Вчера след като цял ден търчах по любимите нам институции, при последната ми спирка в Сожелиз научих следното: Ако колата не се намери до 2,5 месеца, застрахователя(в случая Булстрад) изплаща обезщетение на Сожелиз които приспадат оставащите ми вноски към тях и остатъка отива при мен (дотук доста логично и коректно), НО понеже колата ми (актива) бил на една година трябва АЗ да платя на държавата 80% от ДДС-то на автомобила на изкупната му цена, тоест 80% върху цялото ДДС, а не да си доплатя оставащато ми ДДС (тъй като аз вече имам платено ДСС с първоначална си 50%-ва вноска и с 13-те си вноски досега). Демек аз ще трябва да плащам 2 пъти ДДС. Представиха ми тая безумица като някакъв си член 79 ал3/6 от ЗДДС. Моля ви кажете ми някой сблъсквал ли се е с тази абсурдщина!?

Поздрави,
http://www.odit.info/?s=6&i=75230&f=1
Изображение Изображение

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от Рошко » 20 Юни 2017 17:12

aristandar написа: АЗ да платя на държавата 80% от ДДС-то на автомобила на изкупната му цена, тоест 80% върху цялото ДДС, а не да си доплатя оставащато ми ДДС (тъй като аз вече имам платено ДСС с първоначална си 50%-ва вноска и с 13-те си вноски досега). Демек аз ще трябва да плащам 2 пъти ДДС. Представиха ми тая безумица като някакъв си член 79 ал3/6 от ЗДДС. Моля ви кажете ми някой сблъсквал ли се е с тази абсурдщина!?
Навремето баща ми претърпя ПТП с Toyota Corolla няколко дни след като автомобилът навърши 1 година. Беше обявена тотална щета и лизинговото дружество му "скочи" със същите глупости и излизаше точно така, че трябва 2-ри път да плаща ДДС. В крайна сметка се съдиха, тълкуваха закони и накрая не само че баща ми не плати ДДС на държавата, а се оказа, че трябва да му върнат! Не помня точно как и какво, ще говоря с него да го питам дали той си спомня, но явно всички лизингови дружества четат законите като дявола Евангелието или се опитват да се облагодетелстват за сметка на клиента.

gena_bs
Мнения: 798
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 77 пъти
Получена  благодарност: 13 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от gena_bs » 20 Юни 2017 17:51

Съжалявам за кражбата!

Без опитен адвокат навсякъде ни клатят!
Моят съвет е да се обърнете към правен специалист, работещ в тази област!
Успех!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от slowtraveler » 21 Юни 2017 09:44

Според мен трябва да се бориш със Сожелийз...
Абсурд е да ти искат ДДС над ДДС-то на целия автомобил...
Формално погледнато Сожелийз вече навярно е усвоил целият данъчен кредит (на целия автомобил)..
Обаче тъй-като тълкуването при кражба е, че автомобилът 'остава на територията на България' то това ДДС става дължимо...
И съответно трябва да се плати изцяло..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

pacoran
Мнения: 37
Регистриран на: 21 Апр 2017 16:51
Местоположение: София

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от pacoran » 21 Юни 2017 11:02

Леле , няма такава Държава, няма такива смешни лизингови дружества!! Пиши и до комисита за финансов надзор могат да им треснат глоба на сожелиз!!!

П.С. Щом и хибриди почнаха да гепат лошо:-)

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от Рошко » 23 Юни 2017 14:44

Колега, говорих с нашите, но при тях счетоводителката е движила нещата, но с две думи казаха да пишеш до НАП, да опишеш точно ситуацията и да искаш становище от тях. Единственият, който може да даде такова становище колко ДДС трябва да внесеш, са те и Сожелиз са длъжни да се съобразят.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от slowtraveler » 23 Юни 2017 16:46

Лошото е, че колегата не е страна пред НАП... Там задължението е на Сожелийз...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Мнения: 1091
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 13 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от Оги » 23 Юни 2017 21:39

Тук съчувстваме. Адвокат да погледне договора с лизингодателя. Щото последния е от онез, които първо клатят, после питат кой беше...
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от slowtraveler » 23 Юни 2017 21:46

Единственото което е сигурно, че не могат да ти искат общо над 100% от ДДС на нов автомобил...
За другото - навярно го пише в договора...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от slowtraveler » 17 Юли 2017 13:35

Поради загубване на 'спешността' на публикацията, понижавам темата в 'стандартна тема'....
Добре е колегата да сподели развитието след като нещата приключат...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

aristandar
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Юни 2017 12:54
Местоположение: Sofia

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от aristandar » 01 Авг 2017 13:27

Здравейте,

Доста време мина докато се настроя с мисълта че вече нямаме автомобил и се опитвах да не мисля за кражбата, та затова и не бях активен във форума. И точно когато бях тръгнал да купувам кола на старо в петък (28/07/17), дойде едно приятно позвъняване (поне засега) че аурисчето е намерено. Обадиха се от сектор криминална полиция и ми обясниха къде се намира автомобила. Сега се надявам да минат бързо всички законови процедури и да ми я върнат възможно най-бързо!

А що се отнася до ДДС-то. ДА - наистина щях да си го платя двойно (над 100% - при оставащи 40% щях да платя 80%). До адвокат така и не стигнах, защото изчаквах, но се допитах и до счетоводител на други лизингови компании които го потвърдиха ----> при настъпване на липса на актив, държавата те слага в графата 'лош' стопанин на актива (в случая автомобила) и прави корекция на ДДС-то по член 79 от ЗДДС. Оказва се че физическите лица са тотално ощетени и незащитени (това като отклонение - даже доколкото разбрах България и Румъния са единствените страни в които няма фалит на физическите лица). И тези уловки и подводни камъни никоя лизингова компания не ги казва предварително а само те омайва как видиш ли те са с най-добрите условия. Забележете - човек работещ в лизингова компания (впоследствие след кражбата) дори ни сподели че купуване на нова кола с кредит е много по-добър и безопасен вариант :)

До скоро!
Ще ви пиша как вървят бюрократичните проблеми. Само се надявам да няма греда и да ми задържат колата като веществено доказателство, щото и на такива абсурди се наслушах.

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от spiridoncho » 01 Авг 2017 16:47

Успех, и дано нещата се развържат бързо. И дано няма някакви щети по колата които да оправяш. Иначе това с ДДС-то лошо. Но е и факт, че някои са се измъкнали и без да го плащат двойно, което ще рече, че вратички има.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Аватар
BOz
Мнения: 4261
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 90 пъти

Кражба - Auris TS 1,8 Hybrid Fancy

Мнение от BOz » 01 Авг 2017 17:27

И за мен няма логика да платиш ДДС над цената на колата.
Просто законово не виждам как ще стане. Това не е "глоба" или нещо от този род. За това си има закони, въпроса е да не се поддадеш на мнение на хора, които тълкуват грешно нещата.
Просто наистина няма как да купиш нещо за 10лв, като закона казва, че дължиш 20% ДДС, а накрая да си платил 30% ДДС. Точно това е и идеята на данъчния кредит и т.н.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: itzoa и 4 госта