Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
Toyota Yarispz
Мнения: 186
Регистриран на: 20 Яну 2015 00:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от Toyota Yarispz » 22 Юни 2017 18:13

Ситуация от бяла държава:
"Попаднах случайно в темата, докато търсех въпросното правно основание за издаване на НП за шофиране със СУМПС с изтекъл срок на валидност.
Вярно, че трябва ново медицинско свидетелство, но то само по себе си не обуславя правоспособност, а годност. Да не говорим, че през тези 10 години могат да ти се случат милион неща, които да нарушат тази годност, но никоя ЛКК няма да сезира КАТ да ти вземе книжката.

Та... по същество. При гранична проверка между Словения и Хърватска - граничният полицай ми поиска книжката, която беше с изтекъл срок на валидност. Погледна я и ми я върна, и каза, че всичко е в ред. От чисто любопитство го попитах, не е ли проблем, че е изтекла - той каза, че аз съм правоспособен водач, и че може да ми бъде наложена административна такса, за това, че не съм я подновил в срок. То есть - становището, че нарушението е по смисъла на ЗБЛД, а не по ЗДвП излиза вярно."
tooth.gif Toyota

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от slowtraveler » 22 Юни 2017 18:35

По същата логика можеше пожарникар да ти направи и проверка за пожарна безопасност, и да ти каже, че няма проблеми с това, че нямаш въобще шофьорска книжка...
Искаш да кажеш, че нямаше никакъв друг валиден документ за самоличност докато преминаваше границата? Защото работата на граничния полицай е точно такава - да удостовериш кой си с ВАЛИДЕН документ за самоличност, и да провери дали документа ти дава основание да влезеш/излезеш от дадената страна...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

todor87
Мнения: 188
Регистриран на: 04 Яну 2010 21:39
Местоположение: Пловдив

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от todor87 » 22 Юни 2017 21:40

Toyota Yarispz написа: От юридически форум:
"Вече почти няма съдебен състав в районен съд, който да смята, че ако е изтекла шоф. книжка, водачът е неправоспособен. Дори и да има такъв, то на следващата инстанция вече няма...
Накратко практиката гласи:
Изтекла книжка не означава, че водачът е неправоспособен, а означава, че не си е подновил книжката. Това не е нарушение на ЗДвП и по същество се приравнява на това да не си носиш книжката при проверка.
Неправоспособен по смисъла на закона означва, че или не си придобил правата на шофьор или си бил лишен от тях. Правата да шофираш не се придобиват (или отнемат) с едно талонче (книжка) с определен срок на годност, а по друг ред (изпит и пр.) Талончето (книжката) е само документ, който удостоверява, че си правоспособен.
Или още по-просто - шофьорът си е шофьор с или без шофьорската книжка като документ, точно толкова, колкото адвоката е адвокат с изтекла адвокатската карта, а гражданите са граждани с изтекла личната карта.
Изтичането на валидността на въпросния документ не лишава лицето, нито от шофьорска правоспособност, нито от адвокатска правоспособност, нито от гражданска правоспособност.
Противната логика би означавала, че с изтичането валидността на личната ми карта(паспорт) ще престана да бъда гражданин на Република България."
Аз за това говоря ама...Логика...
Auris 2.0 d-4d SOL 1AD-FTV 2009 - бивша
Skoda Superb Combi 2.0 TSI DSG 2016 - настояща
Nissan Pulsar 1.6 DIG-T 2016 - настояща

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от slowtraveler » 22 Юни 2017 21:42

Май не успя да прочетеш, че в юридическия форум е писано през 2015г, а Закона е изменен през 2017г... :whistle:
И го обсъждахме тук: http://www.toyotabg.eu/viewtopic.php?f ... B8#p324249
Там е и мнението ми от 06.06.2017 при който на приятел му взеха талона на колата (и още не си го е получил)...

Това, че в някой закон пише нещо, не значи, че не могат да те глобят по друг закон... Затова и в АУАН се изписва по кой закон какво е нарушено...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

todor87
Мнения: 188
Регистриран на: 04 Яну 2010 21:39
Местоположение: Пловдив

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от todor87 » 22 Юни 2017 21:46

slowtraveler написа: По същата логика можеше пожарникар да ти направи и проверка за пожарна безопасност, и да ти каже, че няма проблеми с това, че нямаш въобще шофьорска книжка...
Искаш да кажеш, че нямаше никакъв друг валиден документ за самоличност докато преминаваше границата? Защото работата на граничния полицай е точно такава - да удостовериш кой си с ВАЛИДЕН документ за самоличност, и да провери дали документа ти дава основание да влезеш/излезеш от дадената страна...
Нещо не те разбирам. Ясно е, че при горе описаната ситуация лицето е имало валидна ЛК. Просто хората в така наречените "бели" държави могат да мислят логично и им идва на акъла, че не си НЕПРАВОСПОСОБЕН водач, а просто с изтекъл документ. И за това "голямо прегрешение" не трябва да те третират като рецидивист.
Auris 2.0 d-4d SOL 1AD-FTV 2009 - бивша
Skoda Superb Combi 2.0 TSI DSG 2016 - настояща
Nissan Pulsar 1.6 DIG-T 2016 - настояща

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от slowtraveler » 22 Юни 2017 21:48

Какво не разбра? Граничаря не го касае по никакъв начин шофьорската книжка, а иска ВАЛИДЕН документ за самоличност (което съм писал и по-горе, защото не бе ЯСНО какви документи е представил - написано бе
Toyota Yarispz написа: поиска книжката, която беше с изтекъл срок на валидност. Погледна я и ми я върна, и каза, че всичко е в ред.
)...
Да, граничния полицай е длъжен да подаде сигнал към съответните служби при установено нарушение (например на пътен полицай ако те види че шофираш), и вече пътния полицай ще те глоби или ще вземе мерки според техния си закон... Но явно и там са немърливи и го е домързяло...
Само е предупредил, че ще има административно наказание според техния закон (какво е - не знам, може и да е отнемане на талона на колата докато не дойде правоспособен водач, или снемане на номера + глоба и т.н.)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

todor87
Мнения: 188
Регистриран на: 04 Яну 2010 21:39
Местоположение: Пловдив

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от todor87 » 22 Юни 2017 22:42

Добре де. Закона е такъв. Няма спор. Но ти лично съгласен ли си с така направените поправки и мислиш ли, че са нужни тези санкции за това нарушение? Не трябва ли закона да прави разлика между неправоспособен и нередовен водач? В последно време законите имам чувството, че ги мислят не знам какви хора, малоумни, слабоумни, прости...? Трябва ли да се примирявам с това? Пореден пример за мен е предложеното и прието на първо четене от днес за лимита на разлпащане кеш... ohmy.gif
Auris 2.0 d-4d SOL 1AD-FTV 2009 - бивша
Skoda Superb Combi 2.0 TSI DSG 2016 - настояща
Nissan Pulsar 1.6 DIG-T 2016 - настояща

Аватар
mfandakov
Мнения: 3323
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 40 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от mfandakov » 22 Юни 2017 22:47

Колега ти от Данаил Кирилов и Менда Стоянова какво европейско законодателство очакваш. tooth.gif Тука всички са супер специалисти , от Рабфак.
worthy.gif

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от Iliyа Damyanov » 22 Юни 2017 22:57

Според мене няма смисъл да се плюе по полицаите за некачествено или недобросъвестно изпълнение на задълженията . Далеч съм от мисълта да ги оправдавам но рибата си мирише от главата. От двадесет годишния ми опит в странство проблема е в системата. В смисъл че човешката психика е еднакава. Ако дойдат в България примерно немски ченгета след определен период и те ще започнат да се хлъзгат като родните. Ще ви опиша накратко нещо от РИМ. Някъде около 15 август (когато Рим е празен и няма трафик даже и през деня) имам уговорка с един клиет да му монтирам два климатика и да почна рано сутринта. Всичко си мина окей но след около месец ми дойде глоба 86 евра. Нарушението ми е идеално документирано как в 06,13 си карам в BUS лентата с Дукато-то. Всъщност нарушението е невинно защото булеварда беше чисто празен и леко разбит а BUS лентата беше прясно ремонтирана .... ама със автоматизирана система за глоби няма как да споря. 86 евра ми струваше снимка на която се вижда как си говоря по телефона в движение tooth.gif . Други 86 Еврака отлетяха за снимка където съм без колан punk.gif . Ако не си платиш в срок става нещо като в заложна къща , всяка седмица коректно те осведомяват за актуалната сума на задължението към момента guns.gif guns.gif guns.gif . Едно от последните нововъведения беше за техническия преглед. Като изтече след 5 работни дни системата автоматично те посеща с нови 86 евра и предупреждение ,че ако не вземеш мерки в следващите 5 работни дни става страшно защото си рецедив. worthy.gif . Мога да продължа но това е достатъчно. Мисълта ми е ,че са разбрали за проблема човешки фактор и са взели мерки да минимизират проблема. Не си мислете ,че ако някой е германец , швейцарец , анличанин или ..... не е ЧОВЕК. Който не вярва нека да поживее на други места и ще види какви са послушници а като дойдат в милата ни Родина стават направо ИзвънЗемни.

Относно дискутирания проблем с изтеклия срок на книжката и свалянето на автомобила от отчет ..... за мен е безумие.

В близко бъдеще новите генегации автомобили сами ще си пускат фиш за глоба и това ще ни е най-малкия проблем! Задават се катастрофални социални проблеми а всички си мълчат като продажни дупета. Ще пусна жокер , че след първата технологична революция стана първата световна , след втората технологична стана втората световна , а ако не знаете преди няколко години в Рим пуснаха линия „С“ на метрото която работи без машинисти и когато има стачка на компютрите не им дреме. Програмата е да се автоматизира целия обществен и товарен транспорт .Нямам представа колко безработица ще се генерира но и легендите за шофьорите и Сталин ги знаем. Ако отидете в Остиа и пазарувате в Панорама ще видите и каси без касиерки. А за новото поколение роботизирано производство няма смисъл да спамя.
Идва време когато всички трябва да се замислим дали на нашите деца ще има щафета която да предадем. Не ме кефи да виждам как шепа хора опростачват младежта в държавата и им внушават , че нищо не зависи от тях. МОЛЯ всички да помислят как да приложат придобитият си жизнен опит да оправим и почистим къщичката си за нашите внуци и всеки да действа ама не на масата с шопска и тройно препечена домашна или само да теглим локуми във форумите.

Аватар
mfandakov
Мнения: 3323
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 40 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от mfandakov » 22 Юни 2017 23:10

Iliyа Damyanov написа: МОЛЯ всички да помислят как да приложат придобитият си жизнен опит да оправим и почистим къщичката си за нашите внуци и всеки да действа ама не на масата с шопска и тройно препечена домашна или само да теглим локуми във форумите.

И как :dontknow: :dontknow: как да се върнат всички качествени хора които са на вън.Коя е тази сила да се приберат всички дееспособни хора.Всички работили,видели,взели поука с вече променено мислене хора.Тук четох една статия от световната банка проучване че ако не вкараме младите хора от малцинствата в осигурителната ни система до 20г.Гасим тока..
worthy.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от slowtraveler » 22 Юни 2017 23:15

todor87 написа: Но ти лично съгласен ли си с така направените поправки и мислиш ли, че са нужни тези санкции за това нарушение?
Имам голееми забележки към закона в този вид (и май ги бях споделял в другата тема)... Но както казах - добър или лош - закона трябва да се спазва...
Като не те устройва - започваш да се бориш за промяна на закона... Целта на това действие е да се избегне доколкото се може субективния фактор...
Защото може просто мен да не ме устройва заради користни цели и затова да вдигам шум... Тогава останалите участници в процеса биха били коректив...
Това - в идеалния случай... Но както казваха едни 'учители' с бради навремето - количественото натрупване рано или късно ще премине в качествен скок...
Затова и когато даден проблем се обсъжда и въпроса се повдига постоянно - навярно доста скоро ще се достигне до по-разумно решение...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4841
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 136 пъти
Получена  благодарност: 129 пъти

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от slowtraveler » 08 Юли 2017 08:43

Появиха се поредни промени в Закона...
Освен 'изчезването' на знаците, посочващи че има видеозаснемане се появиха и специфицирани срокове за снемане на номерата:
прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното свидетелство за управление и/или е употребил алкохол с концентрация в кръвта над 0,5 на хиляда и/или наркотични вещества или техни аналози, както и при отказ да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози, или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или за употреба на наркотични вещества или техни аналози, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, непритежаващо съответното свидетелство за управление - за срок от 6 месеца до една година;
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Георги123
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Авг 2017 22:23
Местоположение: софия

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от Георги123 » 11 Авг 2017 23:30

Колега, как си поднови книжката, че и при мен е същата ситУация като твоЯта.
 ! Съобщение от: slowtraveler
Моля обърнете внимание на правописа - мнението Ви преди се четеше доста трудно - затова го коригирах...

donibrasco
Мнения: 142
Регистриран на: 24 Юли 2016 12:51
Местоположение: пазарджик
Получена  благодарност: 1 път

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от donibrasco » 12 Авг 2017 22:15

Началото на дискусията на тази тема приключва с излизането на наказателното постановление. След 4 месечно закъснение, постановлението е факт. Наказанието е 14 месеца без книжка, 11 месеца автомобила без номера и 1100лв глоба. Наказанието е рецидив на доста старо такова, но все пак е фактор и понеже е повторно е по-сурово. Ще се обжалва, ако има някакъв ефект пак ще пиша тук.
П. С. Държа да отбележа, че човека дълбоко съжалява за постъпката си и осъзнава грешката си!
Т25 Комби 2ADFTV non dpf

Аватар
Toyota Yarispz
Мнения: 186
Регистриран на: 20 Яну 2015 00:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Свалени рег.номера от "Пътна полиция" - поради употреба на алкохол от собственика ?

Мнение от Toyota Yarispz » 12 Авг 2017 23:05

Търси добър адвокат и съд...
При моя случай гледам 3 решения на административни съдилища (от 2017г,) в полза на шофьорите ....Надявам се да се възприеме тази съдебна практика tooth.gif
кофти че им уцелих лятната ваканция и докато се произнесат ще ми изтече наказанието boxed.gif
tooth.gif Toyota

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: kanazuchy и 4 госта