Toyota Starlet - захранването към бензиновата помпа се губи понякога

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Toyota Starlet - захранването към бензиновата помпа се губи понякога

Мнение от LEXUS » 28 Ное 2023 02:05

Колеги, колата ми е Toyota Starlet 1.3 16V, 98-ма година, няма никакъв технически проблем, въпросът е защо понякога в студено време, това го прави само зимата, но както и да е, та защо понякога губи захранване към бензиновата помпа и не пали и като вдигна задната седалка и размърдам кабелчетата на помпата, запалва. Под задната седалка има една гумена тапа през която минават кабелчетата за помпата, изглежда и за горивомера, щото са доста. Махам тая гумена тапа, размърдвам ги и пали. Не знам отдолу тия кабелчета с букса ли влизат в помпата, евентуално да губи контакт буксата или някое кабелче да не дава контакт при определено прегъване. Знам,че е нещо много просто и за това не я карам на сервиз. Има ли някой представа с букса ли е, или кабелчетата влизат директно в помпата. Предполагам е технически аналогично и при Корола от 98-ма.
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Toyota Starlet - захранването към бензиновата помпа се губи понякога

Мнение от mapamop » 28 Ное 2023 07:59

LEXUS написа: 28 Ное 2023 02:05 Не знам отдолу тия кабелчета с букса ли влизат в помпата, евентуално да губи контакт буксата или някое кабелче да не дава контакт при определено прегъване
Ако приемем че идеята е същата и на Авенсис Т22/1ZZ-FE:
Имаш кабели под мокета, които започват в зоната на десния кик-панел, вървят по дължината на прага до средната Б-колонка, завиват зад/под дясната седалка, после завиват посредата назад и стигат до гумения маншон и букса. От буксата на капачето на резервоара излизат кабели в кошницата и стигат до помпата по спомен. Буксата е със силиконово уплътнение за херметизация и зъб който се откопчава със много злоба.
При нормални условия ме съмнява да окисли буксата, освен ако някога не е откопчавана, и да е имало и инвазивни действия по нея.
Кабелите за мен са по-слабия елемент, който се влияе от вибрациите и усукването на купето при движение. Гадния момент е че трябва да изхвърлиш седалките наеън и да вдигнеш мокета, за да стигнеш до тоя сноп.
И нямам сериозна идея с какво се кербоват нови терминали че имат уплътнение за хидроизолация.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Toyota Starlet - захранването към бензиновата помпа се губи понякога

Мнение от LEXUS » 28 Ное 2023 12:31

Колата като я купих имаше теч на бензин и се оказа,че е от уплътнението на резервоара горе към купето ли не разбрах и тогава май са махали кабелите и буксата ли там какво е, не знам в сервиза оправиха уплътнението и оттогава понякога го прави това. Трябва да им я закарам да си я видят. И мен ме съмнява,че нещо или буксата не е плътно сложена, изобщо не знам дали е възможно или нещо по кабелчетата са усукали и при определено положения не дава контакт. Пипано е там,както ти казах. От вибрации и такива неща не мисля, че може да се увредят кабелчетата освен нещо от седалката,която пада върху тях ,ако се вдига и сваля често. Защото задната седалка на Старлета може да се вдига нагоре и открива достъп до маншона,през който кабелчетата минават надолу към резервоара.
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Toyota Starlet - захранването към бензиновата помпа се губи понякога

Мнение от mapamop » 28 Ное 2023 12:49

Ако са разместили кабелите, е възможно да ги натиска седалката. Не знам как е заработен пътя на снопа за резервоара. Буксите не е невъзможно да изглеждат плътно вкарани, но заради уплътнението за хидроизолация да са се излъгали че е плътно закопчана, защото след някакво положение си иска вандалска сила да закопчее докрай зъбчето. И това са двете тривиални и смехотворни причини, за несмехотворния проблем да не запалиш. И предвид че се вдига седалката, аз бих си проверил фактите сам, преди да отида евентуално в ръцете на някой по-некадърен от мен гайкаджия. И аз съм гайкаджия като цяло, но в повечето случаи внимавам и се вглъбявам повече в дребни подробности, за разлика от гайкаджиите по сервизите, които по природа са си мърлячи евентуално или просто бързат да сгънат кинтите.
Може и да са потрошили зъбчето на буксата като са го натискали да освободи с отвертка, нож или каквото ползват да къртят. Повечето Тойотски букси имат специфично откопчаване - натискаш я навътре в конектора, задържаш буксата, и чак тогава се натиска зъба да освободи. Иначе я убиваш от бой и не освобождава. Това го научих по трудния начин, след като ми се наложи да сменям няколко размазани от натискане букси, и моя с моргата го потвърди че е вярно след бясното псуване по една букса из ония дни.
Провери си фактите с буксата - на достъпно място е и не отнема много време. Ако не си особено нахален със силата, може и да се оправиш сам по мое мнение.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Toyota Starlet - захранването към бензиновата помпа се губи понякога

Мнение от LEXUS » 28 Ное 2023 16:03

Искаш да кажеш,че като махна гумения маншон под седалката, в който влизат кабелите имам достъп до буксата ли, аз мислех ,че тя е някъде долу при помпата. Щото дупката като махна маншончето с кабелите е малка, не мога да си пъхна ръката надолу. Не си спомням те как оправиха гуменото уплътнение на резервоара, как се осигуряваше достъп. Май развиваха ламарина на пода под седалката, в която е затапен маншона. Така мисля,че беше. Все бързам като тръгвам с колата и не се заглеждам.
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Toyota Starlet - захранването към бензиновата помпа се губи понякога

Мнение от mapamop » 28 Ное 2023 17:55

LEXUS написа: 28 Ное 2023 16:03 Искаш да кажеш,че като махна гумения маншон под седалката, в който влизат кабелите имам достъп до буксата ли, аз мислех ,че тя е някъде долу при помпата
Нищо не искам да кажа понеже не знам какво са мислили жълтите фашисти 2-3 години преди да се роди АВенсис Т22, и какво са спестили в Авенсиса или в Старлета.
На Авенсис Т22 има метален капак със гумен маншон с винтове под мокета. Капака има гумено уплътнение по ръба си, за да не смърди в купето на бензин ако нещо стане със съдениненията под него, и да не плиска вода от локвите в купето.
Под него имаш сноп кабели с букса от инсталацията. Има пластмасов капак като на стар бидон за зеле, който е кръгъл, и по ръба му има друго пръстенообразно уплътение мисля със триъгълно сечение, или квадратно че не помня точно което херметизира сервизния отвор на резервоара. Самия капак се стяга и херметизира към сервизния отвор на резервоара със пръстен с резба - буквално като на старите бидони за туршия или зеле. На този капак мисля че е заработена буксата и от нея излизат кабелите за помпата. Помпата мисля да беше на някакъв конектор който е скрит в нея да е сменяема и да не го яде бензина. имаш гофрирани маркучи от помпата до капака, и от капака с бързи връзки маркучи за към мотора и вентилацията на газовете, освен ако не са изведени директно от резрвоара, но те не са в тази тема че не се оплакваш от смрад на бензин в коша на мотора или в багажника или около задните седалки.
Виж един каталог примерно какво ти дава за монтажни елементи и резервни части по линия на кошницата за бензина и бензиновата помпа, после си намери снимки в Гугъл примерно, на извадена такава кошница, и след като си наясно за себе си с конструкцията, вдигни мокета под задната седалка, вдигни сервизния капак над капака на сервизния отвор и си огледай ситуацията. До момента в който не отделяш бързите връзки на горивопроводите, пипаш внимателно буксата и кабелите за нивомера и захранването на помпата за да не я счупиш можеш да си го оправиш сам.
И един малко страничен въпрос: Случайно да си проверявал реле със име подобно или същото на "RELAY ASSY, CIRCUIT OPENING (FOR EFI)" - поне на Авенсис Т25 бензин и май и дизел (когато има подкачваща помпа в резервоара) това реле се задейства при контакт, преди запалването и подава захранване на горивната система и на ... бензиновата помпа. На T22 и на Т25 е на супер готино място (чумата да го тръшне гнусура който го е сложил там bash.gif ) за смяна, но няма да изпадам в подробности. Поне на Т25 и на Т22 си е на място на коеото може да му влияе студ, жега и донякъде влагата в купето.
Съзнателно не ти давам локация и специфики на релето, за да не те предизвикам да си пребиеш колата евентуално. Но не го изключвай от картинката, въпреки че изглежда на хлабава букса или премазан кабел по симптоматика. Просто го остави за лятото да го пребъркаш или смениш, дори и да не работи коректно.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Toyota Starlet - захранването към бензиновата помпа се губи понякога

Мнение от LEXUS » 28 Ное 2023 19:27

mapamop написа: 28 Ное 2023 17:55 На Авенсис Т22 има метален капак със гумен маншон с винтове под мокета.
Мисля,че е същото. :thumbsup:
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Toyota Starlet - захранването към бензиновата помпа се губи понякога

Мнение от mapamop » 29 Ное 2023 00:34

mapamop написа: 28 Ное 2023 17:55 Мисля,че е същото
Може и да не е съвсем както ти го представям. Провери си фактите. Преди да разкостиш....
В никакъв случай не пипай горивните маркучи!
Ако не е от буксата, самата помпа и връзките ѝ, остава да е релето, което е щракало незнайно колко хиляди пъти. Но там е голямо опълчение да стигнеш до него. В студа хич не е приятно.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Toyota Starlet - захранването към бензиновата помпа се губи понякога

Мнение от LEXUS » 29 Ное 2023 07:12

Нищо не пипам,защото нищо не разбирам. Евентуално ще им я закарам някой ден в сервиза. Благодаря.
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Toyota Starlet - захранването към бензиновата помпа се губи понякога

Мнение от mapamop » 29 Ное 2023 07:48

LEXUS написа: 29 Ное 2023 07:12 закарам някой ден в сервиза
Същият в който вече са я осрали?
Операцията е смехотворно трудна. Аз не бих дал пари за труд за такава дреболия. Скръндза съм, и някак вече не харесвам чужди ръце да ми пипат колата, ако има начин да не я пипвт
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 48 госта