Угасване на двигателя при спиране

Yaris1000_driver
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Сеп 2023 16:44
Местоположение: София
Автомобил: Yaris 1,3 2004

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от Yaris1000_driver » 12 Сеп 2023 17:06

Здравейте, колеги и собственици на Тойота!
Повод да се включа във форума е един проблем, който ни измъчва вече една година с нашия пръв Тойота Ярис 1,3 бензин/газ 2004.
Защото имаме и втори rolleyes.gif
От две години е на газ, а от една година започна да гасне при спиране след като загрее.
Чистиха ни по сервизи дроселова клапа, сензорът в нея, стигнахме и до официалния сервиз през януари, но след два месеца пак започна. След всяка процедура изкарва няколко дни нормално и пак се подновява проблема.
Миналата седмица чистихме дебитомера. Работи половин работен ден нормално и до там.
Трябва да отбележа, че работим като доставчици на храна в София и колата се пали все ден десетки пъти.
Освен това съпругата ми работи с нея и не винаги изчаква лампичките да угаснат на таблото преди да запали. cool.gif
Важно ли е това изчакване?
А възможно ли е и самият компютър на колата да е повреден?!
Благодаря предварително!

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от mapamop » 12 Сеп 2023 18:49

После запалва ли веднага или трябват "молби" и "време да си почине и размисли" преди да запали?
Прилича на някой датчик - на колянов вал, на разпределителен вал, но не е съвсем точно това по симптоматика.
Леко натискане на педала на спирачката влияе ли драстично на оборотите? - Мисля си за теч на вакуум по линия на сервото на спирачките.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от ufer » 12 Сеп 2023 18:56

Проверяван ли е температурният датчик, този който дава инфо на компютъра?

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 969
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 38 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от Ивайло Димов » 12 Сеп 2023 19:28

Всяка АГУ може да пали аварийно на газ ....до 10 пъти после ЕКУ на уредбата трябва да се изчисти от грешката.Попитайте в сервиза поставил уредбата каква е процедурата.Целта е да се види дали има проблем по горивната или ел системата на колата .Ако на газ пали без проблем ,се изключва и уредбата като проблем .Друго възможно е монтажа на АГУ да дава предпоставки за остатъчно количество газ която кондензира по колекторите и да меши двете горива .И да се направи диагностика да се види тази кола дали няма някой датчик ,който създава проблеми.Да не се сменят части на принципа проба -грешка .

Аватар
WoLF
Мнения: 2643
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 257 пъти
Получена  благодарност: 119 пъти

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от WoLF » 12 Сеп 2023 21:33

На бензин същия проблем има ли го? Само при спиране ли гасне?
ИзображениеИзображениеИзображение

Yaris1000_driver
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Сеп 2023 16:44
Местоположение: София
Автомобил: Yaris 1,3 2004

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от Yaris1000_driver » 13 Сеп 2023 00:39

Пали без проблеми!
Но при спиране "хълца", придърпва, като спреш изгасва. Трябва да се подава газ за да не угасне. Ще ходим и на диагностика на АГУ-то.
Благодаря за отзивите!
Ще ги чета няколко пъти :cheers:
П.С. Температурният датчик не е проверяван.
П.П.С. И на бензин, и на газ го прави

Аватар
WoLF
Мнения: 2643
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 257 пъти
Получена  благодарност: 119 пъти

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от WoLF » 13 Сеп 2023 17:02

Без спирачка пак ли го прави, т.е. ако пуснеш по инерция без да натискаш спирачка? Следващия експеримент, както бе предложено, е колко натискането на спирачката ти влияе на оборотите.
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от mapamop » 13 Сеп 2023 22:01

Yaris1000_driver написа: 13 Сеп 2023 00:39 Но при спиране "хълца", придърпва, като спреш изгасва. Трябва да се подава газ за да не угасне. Ще ходим и на диагностика на АГУ-то.
Изключвате от скорост на свободна. Дърпате ръчната, без да пипате изобщо педала на спирачката. Внимавате да не ви удари някой отзад че не светват стоповете (май).Докладвате.
Евентуално се рови за пропуски на вакуум в сервоусилвателя на спирачките (мембраната вероятно), ако се окаже че с ръчната спира и не гасне.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от ufer » 14 Сеп 2023 09:00

Колегата пише, че като спира, той де факто си сваля крака от газта, но ако подава газ работи. Малко е заплетено, но и вакуумите правят такива номера. Но нищо не му пречи да види температурния датчик, защото и той прави тези номера или пък да отиде на майстор (Сашо е в София)... :thumbsup:

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от mapamop » 14 Сеп 2023 10:41

ufer написа: 14 Сеп 2023 09:00 отиде на майстор (Сашо е в София)
Не знам защо още не му е писал...
ufer написа: 14 Сеп 2023 09:00 че като спира, той де факто си сваля крака от газта, но ако подава газ работи
Аз разбрах/предположих че в движение на празен ход на скорост, или на свободна не гасне, освен ако не е натисната спирачката. Yaris1000_driver, може ли да се уточни това?
ufer написа: 14 Сеп 2023 09:00 нищо не му пречи да види температурния датчик
Съгласен съм, но защо колегата е писал че прави мизерии само при спиране? Датчика няма ли да сговня мотора и в движение без спирачката?
Не го изключвам, но по-скоро не е той за мен. Другото за което се сещам е дросела да не затваря, като си свали крака от педала, защото примерно не е чистен и е станал "мързелив" със затварянето - респективно излишен въздух през дросела, и малко гориво заради отпуснатия педал на газта. Ама си мисля че тоя дросел щеше да тресе и в движение, ще сговня празния ход на мотора и още куп други мизерии.
Затова се насочвам в посока на сервото - то се отваря при натиснат педал на спирачката, и ако му е заминала мембраната примерно "диша директно в мотора".
Мои размисли...
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

ivo_67
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Сеп 2023 09:10
Местоположение: Sofia
Получена  благодарност: 3 пъти

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от ivo_67 » 15 Сеп 2023 09:19

Симптомите наподобяват вдълбани в главата гнезда на клапаните и (или) прогорели изпускателни клапани. Съдя за това от факта, че двигателят гасне след като е загрял. На студен двигател ако предположим, че топлинната хлабина клони около 0, е възможно да се стартира и работи нормално, но след достигане на работна температура, хлабина няма, клапанът не уплътнява в гнездото. Разбира се губи значителна част от компресията при сгъстителния такт. Това при положение, че няма хидравлична компенсация на топлинната хлабина на повдигачите.

Аватар
ivan_pop
Мнения: 144
Регистриран на: 07 Авг 2016 17:40
Местоположение: Pleven
Автомобил: OVB X18XE1
Получена  благодарност: 16 пъти

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от ivan_pop » 15 Сеп 2023 17:06

ivo_67 написа: 15 Сеп 2023 09:19 На студен двигател ако предположим, че топлинната хлабина клони около 0, е възможно да се стартира и работи нормално, но след достигане на работна температура, хлабина няма, клапанът не уплътнява в гнездото.
Това лесно може да се провери, като се премери вакума в смукателния колектор на топъл и студен мотор на тихи обороти.

gaisaa
Мнения: 3
Регистриран на: 30 Юли 2010 09:33

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от gaisaa » 21 Фев 2024 22:48

Corolla 1.6 vvti 2007 И при мен така се получава. Страшна мъка. Пали без проблем в момента, който отпусна газта оборотите падат и гасне. Прави го на свободна, със натисната спирачка също, и се принудих да спирам на ръчна, като едновременно подавам газ, защото гасне. Преди два месеца съм сменил дроселова клапа и дебитомер. Прави го на газ и на бензин. Днес ми се получи рязко и от тогава го прави.
ПС докато беше здрава на първа и втора при много леко отпускане и натискане на газта пресеква. Чак ми разлива кафето. Направо вече незнам какво да е правя.

pressТ
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Мар 2024 22:13
Местоположение: Варна
Автомобил: Toyota Avensis Т25

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от pressТ » 12 Мар 2024 22:24

Здравейте,
само споделям мнение. на Авенсис 2003г гас+безнин, автоматик съм и имам подобен проблем макар и в обраният ред, а именно:
На загрят двигател, нормално всичко, след спиране (примено на знак Стоп) и при баавно и много леко натискане на газта за придвижване напред двигателят гасне Сякаш падат обороти спед лекото натискане.
Трябва да мина на P-паркинг за да запали.
Случва се много рядко. Да, само на газ, но е толкова рядко че трудно може да се прецени - примено на 8 газ бутилки (25л) 1 път макс да стане ( но понякога на едно каране 2 пъти) Изнервящо е особено на Стоп в града.
Мисля че пробвах половин резервоар на безнин само да карам и не се е случвало, така че все пак мисля че е само при газ.

В сервиз за газови уредби ми казаха само да давам повече газ, но не мисля че е нормално. Свети "провека двигател" като ми каза друг майстро че заради гасненето си стои грешка, която може лесно да се ичзисти.

Hursa
Мнения: 4926
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Угасване на двигателя при спиране

Мнение от Hursa » 14 Мар 2024 09:51

А гасне ли - ако отпуснете спирачката, без да натискате газта.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Zhelezov_bg и 53 госта